دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۰ میلادی
علائم اگزما در بارداری چیست ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگزما در بارداری یکی از متداول ترین تغییرات پوستی در دوران بارداری میباشد که هورمونهای بارداری باعث این تغییرات میشود.با راه های پیشگیری و درمان اگزما در بارداری آشنا شوید.

اگزما در بارداری

اگزما در بارداری نوعی اگزما میباشد که در دوران بارداری رخ میدهد، زنان ممکن است سابقه ای از این بیماری نداشته باشند و به خاطر ضایعات آتوپیک دوران بارداری ، خارش در بارداری ، فولیکولیت خارش بارداری ، درماتیت پاپولر بارداری میباشد.

بارداری میتواند تغییرات مختلفی را در پوست برای زنان ایجاد کند.

از جمله این تغییرات تغییر در رنگدانه های پوست مانند لکه های تیره ، آکنه ، بثورات ، حساسیت پوستی ، پوست خشک و چرب ، اگزما ناشی از بارداری میباشد.

اگزما ناشی از بارداری متداولترین بیماری پوستی در دوران بارداری میباشد که با عملکرد ایمنی و اختلالات خود ایمنی مرتبط است.

بنابراین اگر در حال حاضر دچار اگزما هستید ممکن است در دوران بارداری وخیم تر میشود.

البته جای نگرانی نیست ، عموما اگزما در دوران بارداری برای مادر و کودک خطرناک نیست و در اگثر موارد اگزما بعد از بارداری برطرف میشود.

ساده ترین راه پیشگیری از نشانه های اگزما استفاده نکردن از مواد شوینده قلیایی، قرار نگرفتن در معرض حیوانات خانگی، مصرف نکردن مواد غذایی حساسیت زا و استرس است.

پیش از مصرف داروهای کنترل کننده (استروئیدها) اگزما با پزشک مشورت کنید.

اگزما در واقع نشانه ای از چندین بیماری پوستی است که باعث قرمزی، خارش و التهاب می‌شود.

اگزما بر هر انسانی با هر سن و جنسیتی می‌تواند تاثیر بگذارد. در حالی که علائم می‌تواند دردناک و ناراحت کننده باشد، اگزما در حین بارداری خطرناک نیست و برای جنین مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.

این مشکل از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. در حالی که حدود ۲۵ درصد از زنان باردار شاهد بهبود علایم خود هستند، بیش از ۵۰ درصد از آن‌ها متوجه می‌شوند که علایم آن‌ها بدتر می‌شود.

حتی اگر اگزما در دوران بارداری بهبود یابد، برخی از خانم ها ممکن است متوجه شوند علایم پس از بارداری تشدید پیدا می کند.

علائم اگزما در بارداری چیست ؟

علائم اگزما بارداری همان علائم اگزما در خارج از بارداری است. علائم آن شامل برجستگی های قرمز و زبر که همراه با خارش است که میتواند در هر مکانی از بدن شما رشد کند.

این علائم همراه با خارش به صورت گروهی میباشند و گاهی اوقات حفره های آن قابل مشاهده است.

اگر قبل از بارداری سابقه اگزما داشته باشید، این اگزما در دوران بارداری بدتر میشود.

و اینکه یک چهارم زنان علائم اگزما در دوران بارداری برایشان بهبود میابند. حدود 20 تا 40 درصد از زنانی که به اگزما در بارداری مبتلا میشوند،در گذشته به این بیماری دچار شده اند.

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چه عواملی باعث اگزما در بارداری میشود ، اما تصور میشود عوامل محیطی و ژنتیکی نقش دارند.

Eczema in pregnancy | اگزما در بارداری

تاثیر اگزما بر جنین

تشخیص اگزما در بارداری

بیشتر اوقات ، پزشکبا نگاه کردن به پوست ، اگزما یا AEP را تشخیص میدهند. برای تایید تشخیص ممکن است بافت برداری انجام دهند.

پزشک میبایست از تغییراتی که در دوران بارداری دارید مطلع شود. پزشک ابتدا باید اطمینان حاصل کند که هر گونه تغییراتی که برای پوست شما رخ میدهد بر کودک در دوران بارداری تاثیر نخواهد گذاشت.

پزشک ابتدا باید بداند چه زمانی تغییرات پوستی شما آغاز شده است و این که هر گونه تغییراتی در روال یا شیوه زندگی شما از جمله رژیم غذایی رخ داده است در تغییرات پوست شما اثر گذاشته باشد.

پزشکتان در مورد علائم و چگونگی تاثیر علائم در زندگی روزمره شما رخ داده است میبایست بداند و در اخر لیستی از داروهای که در حال حاضر مصرف میکنید و هر گونه دارو یا درمان که برای اگزما استفده کرده اید از شما می خواهد تا بتواند تشخیص صحیحی را بدهد.

درمان درمان اگزما در دوران بارداری

درمان اگزما در دوران بارداری می‌تواند چالش برانگیز باشد. زیرا بسیاری از داروها می‌توانند به جنین در حال رشد آسیب برساند.

با این وجود چندین گزینه مطمئن برای کنترل و درمان آن وجود دارد:

  1. استروئیدهای موضعی خفیف تا متوسط: به نظر می‌رسد که استفاده از کرم‌های استروئیدی خفیف تا متوسط‌در دوران بارداری بیخطر است و مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی‌کند. استفاده آن‌ها بر روی پوست آسیب دیده، می‌تواند به رفع خارش و سایر علائم کمک کند.
  2. فرابنفش B: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که نور UVB به خصوص هنگامی که استروئیدها مؤثر نباشند، به کاهش علائم اگزما کمک می‌کند. به طور مشابه و مانند استروئیدهای موضعی، نور UVB برای زنان باردار بی‌خطر است.

در صورت عدم موفقیت روش‌های بالا، موارد زیر می‌توانند به کاهش علایم اگزما بارداری مفید باشند: استروئیدهای موضعی قوی استروئیدهای خوراکی سیکلوسپورین و سایر داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند .

Eczema in pregnancy | درمان اگزما در بارداری

درمان قطعی اگزما در بارداری

داروهای طبیعی برای درمان اگزما در بارداری

داروهای طبیعی برخی از خانم ها برای کنترل علائم خود طی دوره بارداری از داروهای طبیعی استفاده می کنند:

  • روغن نارگیل: روغن نارگیل یک مرطوب کننده طبیعی عالی است که با خاصیت ضدالتهاب شناخته می‌شود. این روغن می‌تواند به عنوان لوسیون استفاده شود و مستقیماً روی پوست تحریک شده یا خارش آور تاثیر بگذارد.
  • ایجاد تغییرات رژیم غذایی: برخی از مواد غذایی می‌توانند بروز التهاب در بدن از جمله پوست شوند. برای جلوگیری از شعله ور شدن اگزما، اجتناب از مصرف لبنیات و گلوتن یک نقطه آغاز خوب برای بهبود پوست از اگزما است. علاوه بر این، خوردن غذاهای فرآوری شده برای هر کسی، به ویژه زنان باردار، توصیه نمی‌شود.
  • محصولات پروبیوتیک: انواع مختلفی از باکتری‌در بدن از جمله پوست و روده وجود دارد. مصرف پروبیوتیک ممکن است در جلوگیری از اگزما در برخی از زنان باردار کمک کند. (اگرچه تحقیقات بیشتری برای تأیید این ادعا مورد نیاز است)

تاثیر اگزما بر باروری

اگزما بر بارداری یک زن حامله هیچ تأثیری ندارد. اما ممکن است برخی از داروهایی که برای درمان این تجویز می‌شوند، در دوران بارداری خطرناک باشند.

پزشکان توصیه می‌کنند که اگر زنی در تلاش برای باردار شدن است، بهتر است مصرف برخی از داروهای اگزما را قطع کند. این داروها شامل موارد زیر است:

  1. متوترکسات (Methotrexate) : هر دو جنس زن و مرد باید حداقل ۳ ماه قبل از تلاش برای بارداری، مصرف متوترکسات را متوقف کنند.
  2. نوردرمانی پسورالن (Psoralens plus UVA) : این روش درمانی ممکن است در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کند. بنابراین یک زن حامله باید با پزشک خود صحبت کند و از قبل، مصرف دارو را قطع کند.
  3. توتینو (alitretinoin) : خانمی که قصد بارداری دارد، باید حداقل ۱ ماه قبل از بارداری از مصرف این دارو خودداری کند.

شیر دادن و اگزما

شیر دادن برای برخی از خانم ها، تشدید اگزما و علایم آن پس از زایمان، دردسرساز می شود.

آن ها ممکن است که در اطراف پستان و نوک آن، اگزما را تجربه کنند. مرطوب کننده ها و استروئیدهای خفیف تا متوسط،‌معمولاً برای درمان علائم در این وضعیت استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید :

خطرات سرخجه در بارداری چیست و چگونه درمان میشود ؟

نتیجه :

اگرچه اگزما یک وضعیت ناراحت کننده است، اما بروز آن در دوران بارداری برای مادر یا نوزادش خطرناک نیست.
گزینه های درمانی زیادی برای رفع و یا مدیریت این مشکل پوستی وجود دارد، اما خانم های باردار یا افرادی که سعی در باردار شدن دارند، بهتر است با پزشک خود در این مورد بیشتر صحبت کنند.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits