دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
۳ روش قطعی تشخیص دیابت بارداری و پیشگیری از آن
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
دیابت بارداری مشکلی است که بسیاری از خانم های باردار نگران آن هستند. در ادامه قصد داریم روش هایی که برای تشخیص دیابت بارداری بکار می رود را شرح دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

راه های تشخیص دیابت بارداری چیست ؟

روش های تشخیص دیابت بارداری موضوع مورد بحث ماست. به‌ دلیل تغییر سبک زندگی و نوع تغذیه در سال‌های اخیر، شاید یکی از نگرانی‌های خانم‌های باردار ابتلا به دیابت بارداری باشد.

دیابت بارداری درواقع افزایش سطح قند خون در زمان بارداری است که در بعضی از خانم‌ها ایجاد می‌شود و معمولا بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری اتفاق می‌افتد.

ابتلا به دیابت بارداری به این معنا نیست که شما قبل از بارداری دیابت داشته‌اید یا بعد از زایمان هم دچار دیابت خواهید شد. با این‌ حال دچار شدن به دیابت بارداری احتمال ابتلای شما را به دیابت نوع ۲ افزایش خواهد داد.

علاوه‌ بر این با مراقبت نادرست، خطر ابتلای کودک‌ تان به دیابت افزایش می‌یابد و در طول بارداری و زایمان احتمال ایجاد خطراتی در شما و کودک‌ تان بیشتر می‌شود.

آزمایش دیابت بارداری/ تشخیص دیابت بارداری

چگونه دیابت بارداری تشخیص داده می شود ؟

راه های تشخیص دیابت دوران بارداری

1. آزمایش قند خون برای تشخیص دیابت بارداری

پزشک شما آزمایش را به این طریق انجام می دهد که مخلوط گلوکزی بد مزه ای را به شما می دهد تا بنوشید (مزه ی آن مانند سودای بدون گاز است) و سپس، درست یک ساعت بعد، یک نمونه ی خون از شما می گیرد.

او این نمونه را برای میزان وجود گلوکز (قند) در خون کنترل می کند. بالا بودن میزان آن حاکی از آن است که شما در معرض خطر دیابت بارداری قرار دارید.

آزمایش یک ساعته معمولاً بین ۲۴ تا ۲۸ هفتگی انجام می شود، اگرچه برخی از دکترها دوبار آن را انجام می دهند، یک بار در اوایل دوران بارداری و بار دیگر در ۲۴ تا ۲۸ هفتگی.

در حدود ۲۵ درصد از متخصصان زایمان، تنها برای زنانی آزمایش می دهند که در معرض خطر دیابت بارداری قرار دارند. عوامل خطر، که در زیر آمده، گسترده است، در حدود ۵۰ درصد از زنان باردار یکی از آن موارد را دارند:

  1. سن بارداری بیش از ۲۵ سال باشد
  2. نوزادی بسیار درشت در زایمان قبلی
  3. مرگ جنینی بدون دلیل قبلی
  4. دیابت بارداری در بارداری قبلی
  5. سابقه ی خانوادگی شدید از دیابت
  6. چاقی مفرط

اگر اولین بررسی آزمایش قند شما غیر طبیعی باشد، الزاماً به دیابت بارداری مبتلا نیستید (به خاطر داشته باشید، این فقط یک آزمایش بررسی است). پزشک شما به انجام آزمایش دیگری توصیه خواهد کرد؛

یک آزمایش سه ساعته که مشخص می کند دیابت بارداری واقعاً وجود دارد یا نه. آزمایش سه ساعته بدین طریق است که پس از آنکه شب چیزی نخوردید، نمونه ای از خون شما را می گیرند، یک مخلوط گلوکزی متفاوتی به شما می دهند تا بنوشید، و سپس خونتان را سه بار دیگر، ظرف یک، دو، و سه ساعت بعد می گیرند.

بعضی از پزشکان توصیه می کنند خوردن ماکارونی یا برنج به مقدار بیشتر به مدت سه روز قبل از آزمایش (که به آن ذخیره ی کربوهیدرات گفته می شود)، برای آماده کردن بدن شما برای آزمایش مؤثر است.

در صورتی که دو سطح از چهار سطح خون در محدوده ی غیر طبیعی باشد، آزمایش مثبت یا غیر طبیعی قلمداد می شود. در صورتی که آزمایش شما برای دیابت بارداری مثبت باشد، دکتر، شما را تحت یک رژیم مخصوص قرار می دهد و تا پایان دوران بارداری، میزان قند خونتان را کنترل می کند.

اگر با وجود رعایت این رژیم آزمایش قندخون در بارداری خاص میزان قند شما بالا باشد، ممکن است یه تزریق انسولین یا داروی خوراکی برای کنترل قند خون خود نیاز داشته باشید.

آزمایش دیابت بارداری چگونه است / علائم دیابت بارداری

تشخیص دیابت بارداری با آزمایش خون

2. شمارش کامل گویچه های خون (CBC) برای تشخیص دیابت بارداری

بسیاری از متخصصان زایمان همزمان با آزمایش قند خون، شمارش کامل گویچه های خون را نیز انجام می دهند تا در صورت وجود کم خونی قابل توجه (کمبود آهن) یا انواع مشکلاتی که کمتر شایع هستند، مشخص شود. کم خونی در دوران بارداری شایع است، و بعضی از خانم ها باید آهن بیشتری مصرف کنند.

روش تشخیص دیابت بارداری

تشخیص دیابت بارداری با بررسی گویچه های خون

3. اندازه گیری قند خون ناشتا یا تصادفی در ساعات نامشخصی از روز برای تشخیص دیابت بارداری

پزشکتان از شما می خواهد که به مدت ۸ ساعت هیچ چیز به جز آب نخورید و قند خون ناشتای شما را آزمایش می کند و یا در طول روز، یک یا چند بار قند خون شما را اندازه گیری می کند.

این نوع آزمایش می تواند دیابت حاملگی را در بعضی از خانم ها نشان دهد. ولی آزمایش هایی که در بالا ذکر شد هم احتیاج است که دیابت بارداری را تائید نماید.

راه های اندازه گیری قندخون در بارداری

تست قند خون برای تشخیص دیابت حاملگی

راه های پیشگیری از دیابت بارداری

پیشگیری کامل از دیابت بارداری ممکن نیست. با این‌ حال داشتن عادت‌ های سالم می‌تواند احتمال پیشرفت دیابت بارداری را کاهش دهد. اگر باردار هستید و به یکی از عوامل خطر مربوط به دیابت بارداری دچارید، سعی کنید از رژیم غذایی سالم پیروی کنید و مرتبا ورزش نمایید.

حتی تمرین سبکی مثل پیاده‌ روی می‌تواند برای سلامت شما مفید باشد. اگر می‌خواهید در آینده‌ ای نزدیک باردار شوید و اضافه وزن دارید، بهترین کار این است که با مشورت پزشک وزن خود را کاهش دهید.

حتی کاهش مقدار کمی از وزن‌، کمک می‌کند تا خطر ابتلا به دیابت بارداری در شما کاهش پیدا کند.

تزریق انسولین در بارداری و راههای پیشگیری از دیابت بارداری

عوارض دیابت در دوران بارداری و تاثیر آن بر روی جنین


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits