مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۵ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ مارس ۲۰۲۳ میلادی
چگونه بفهمیم بارداری خارج از رحم داریم ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بارداری خارج از رحم نوعی مشکل است که در بارداری به وجود می آید. معمولا در حدود هفته های 6 یا 7 این مشکل مشخص می شود. با ما همراه باشید تا شما را با علائم و تشخیص این نوع بارداری آشنا نماییم.

راه های تشخیص بارداری خارج از رحم چیست ؟

راه های تشخیص بارداری خارج از رحم موضوع مورد بحث ماست. حاملگی خارج رحمی وضعیتی شایع و گاهی مرگبار است. می گویند از هر 8 مورد حاملگی یکی از آن ها خارج رحمی است.

شاید بیان این نکته تکان دهنده باشد که حتی در کشوری مثل انگلستان تقریبا ۵ زن در سال به این علت می میرند، چرا که با مشاهده علایم بیماری به پزشک مراجعه نمی کنند. نه، نگران نشوید !

به یاد داشته باشید که در مقایسه با سقط جنین، حاملگی خارج رحمی هنوز نسبتا نادر است. تنها کافی است به دنبال بروز علایم با پزشک خود مشورت کنید تا با تشخیص سریع و درمان به موقع از خطر جلوگیری کنید.

متاسفانه علائم بارداری خارج رحمی می تواند بسیار گوناگون باشد. گاهی شما را طوری گول میزند که خیال می کنید دچار عفونت ادراری یا مشکلات گوارشی و مسمومیت شده اید.

حتی ممکن است با وجود بارداری خارج رحمی، خونریزی مشابه قاعدگی داشته باشید و متوجه نشوید که باردار شده اید. تشخیص بارداری خارج رحمی معمولا مشکل است چرا که علائمش، علائم ابتدای یک حاملگی طبیعی است.

بارداری خارج از رحم/ شایعترین علائم بارداری خارج از رحم

نشانه های بارداری خارج از رحم

علائم حاملگی خارج از رحم

اولین علامت خطر، معمولا درد است. دردی که ممکن است در لگن، شکم یا حتی در شانه و گردن حس شود. اغلب زنان اظهار می کنند که دردشان تیز و خنجری است که ممکن است مداوم یا منقطع باشد. این مهمترین آژیر خطر برای حاملگی است، اما علائم دیگری هم هستند که باید به آن ها توجه کرد.

از جمله خونریزی غیرطبیعی از مهبل که برخلاف قاعدگی معمولا تیره و آبکی است. سرگیجه و غش، به دلیل افت فشارخون در اثر خونریزی نیز رخ می دهد. سایر علائم حاملگی خارج از رحم عبارتند از:

  • تاخیر قاعدگی
  • حساس شدن پستان ها
  • تهوع و استفراغ
  • تکرر ادرار

راه های تشخیص بارداری خارج از رحم

چگونه بارداری خارج از رحم تشخیص داده می شود ؟

روش های تشخیص بارداری خارج از رحم

از آنجا که امکان وجود بسیاری از علائم فوق در یک بارداری طبیعی نیز هست، تشخیص بارداری خارج رحمی برای پزشک آسان نیست. بنابراین از روش های زیر در تشخیص آن کمک گرفته می شود:

1. آزمایش خون و اندازه گیری مقدار HCG در خون برای تشخیص بارداری خارج از رحم

در یک بارداری طبیعی مقدار گنادوتروپین جفتی انسانی HCG به سرعت افزایش می یابد و اگر سطح HCG آن طور که انتظار می رود افزایش نیابد، به وجود نوعی بارداری غیر طبیعی مشکوک می شویم.

در صورت وجود بارداری خارج رحمی، ممکن است سطح HCG افزایش یابد ولی در سونوگرافی، هیچ نشانه ای مبنی بر بارداری درون رحم دیده نمی شود.

راه های تشخیص بارداری خارج از رحم

تشخیص حاملگی خارج از رحم از طریق آزمایش خون

2. معاینه داخلی از طریق واژن برای تشخیص بارداری خارج از رحم

احتمالا دهانه رحم بسیار دردناک بوده و ممکن است در معاینه توده ای در ناحیه لوله ها و خارج از رحم لمس شود.

زود تشخیص دادن بارداری خارج از رحم

تشخیص بارداری خارج از رحم از طریق معینه واژن

3. سونوگرافی راهی برای تشخیص بارداری خارج از رحم

سونوگرافی راه خوبی برای تشخیص بارداری خارج رحمی است. ممکن است با سونوگرافی بتوان بارداری لوله ای را درون لوله فالوپ مشاهده کرد. پزشک ممکن است بدلیل پارگی لوله یا خونریزی، مقداری خون در حفره شکم ببینید و یا توده ای در ناحیه لوله فالوپ یا تخمدان قابل مشاهده باشد.

ممکن است حتی با انجام آزمایشات فوق تشخیص قطعی امکانپذیر نباشد. گاهی در سقط نیز علائمی مشابه دیده می شود. بنابراین ممکن است پزشک فرد را تحت نظر بگیرد یا درخواست لاپاروسکوپی نماید.

با استفاده از لاپاروسکوپی، بهتر می توان بارداری خارج رحمی را تشخیص داد. برش های بسیار کوچکی در ناحیه ناف و بخش تحتانی شکم ایجاد می شود و پزشک داخل شکم و اعضای لگنی را با وسیله کوچکی به نام لاپاروسکوپ مشاهده می کند. با این روش می توان محل بارداری خارج رحمی را پیدا نمود.

علائم بارداری خارج از رحم

تشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی

توصیه هایی برای خانم های باردار

خطر بارداری خارج رحمی در زنان ۵۳ تا ۴۴ سال های که دچار بیماری التهابی لگن، حاملگی خارج رحمی قبلی، مشکلات نازایی (از جمله اندومتریوز) بوده اند یا سابقه جراحی شکم دارند و یا داروی محرک تخمک گذاری (در درمان نازایی) مصرف می کنند، بیشتر است.

بعضی از روش های جلوگیری از بارداری مانند آی.یو.دی و قرص های خوراکی که فقط پروژسترون دارند (مینیپیل) و قرصی که صبح روز بعد از مقاربت مصرف می شود نیز می توانند میزان بروز بارداری خارج رحمی را بالا ببرند.

اگر به محض ظهور علایم با شکایت درد شکمی به اورژانس مراجعه کنید ابتدا یک آزمایش ادرار برای اثبات حاملگی از شما گرفته می شود. این آزمایش بسیار ساده است و خیلی سریع انجام می شود.

به یاد داشته باشید که در مقایسه با سقط جنین، حاملگی خارج رحمی هنوز نسبتا نادر است. تنها کافی است به دنبال بروز علائم با پزشک خود مشورت کنید تا با تشخیص سریع و درمان به موقع از خطر جلوگیری کنید.

اصطلاح <اکتوپیک> به معنای <خارج از جایی> است و حاملگی اکتوپیک یعنی جنین در جایی خارج از رحم لانه گزینی کرده است. از آنجایی که محل لانه گزینی تخم بارور، فضای کافی برای تغذیه و پرورش جنین ندارد، حاملگی خارج رحم می تواند موجب تخریب دیواره محل لانه گزینی و پاره شدن یا ترکیدن آن عضو شود.

در پایان باید یادآوری کنیم زندگی پس از حاملگی خارج رحمی محکوم به تباهی نیست و بسیاری از زنان می توانند بارداری موفقیت آمیزی داشته باشند. طبق نتایج بدست آمده ۵۶ درصد زنان طی ۸۱ ماه بعد از این بیماری، حاملگی طبیعی خواهند داشت که این میزان تا سال های بعد، بیشتر هم خواهد شد.

نکته اینجاست که بعد از بارداری خارج رحمی سه ماه زمان لازم است تا وضعیت جسمی برای بارداری طبیعی کاملا بهبود پیدا کند. تغذیه مناسب شامل مصرف سبزیجات تازه و ورزش سبک، بدن را در رسیدن به این آمادگی یاری میدهند. قطع سیگار و الکل و گاهی مصرف اسیدفولیک نیز برای آمادگی بدن توصیه می شود.

بارداری خارج از رحم و خطرات آن برای مادر چیست؟

چه کسانی دچار حاملگی خارج از رحم می شوند؟!این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است