alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
علت انجام تست پاپ اسمیر در بارداری چیست؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پاپ اسمیر در بارداری : آزمایش شناخته شده پاپ اسمیر از روش‌های غربالگری غیر تهاجمی است که با نمونه برداری از سلول‌های گردن رحم برای تشخیص سرطان یا عواملی که ممکن است منجر به سرطان گردن رحم شوند،‌ انجام می‌شود.

آیا تست پاپ اسمیر در حاملگی، ضرر دارد؟

تست پاپ یا پاپ اسمیر (Pap smear)، آزمایش نمونه های سلولی برداشته شده از گردن رحم است. آزمایشی ضروری برای کشف سرطان یا عوارضی است که به سرطان تبدیل می شوند. پاپ اسمیر، یک غربالگری ارزان است یک راه خوب برای شناسایی عوارض پیش سرطانی و مخفی تومورهای کوچکی که به سرطان گردن رحم منتهی می شوند.

تست پاپ اسمیر چیست و برای شناخت کدام یک از بیماری ها موثر است؟

پاپ اسمیر آزمایشی است که برای تعیین بدخیمی سرطان دهان رحم استفاده می شود.در این تست، بخش عمقی واژن که به سختی دیده می شود برای تشخیص بدخیمی سرطان دهانه رحم بدون درد و بیهوشی مورد بررسی قرار می گیرد.

 پاپ اسمیر

تست ضروری پاپ اسمیر برای خانم های باردار

آیا انجام تست پاپ اسمیر در بارداری خطرناک است؟

آزمایش شناخته شده پاپ اسمیر از روش‌های غربالگری غیر تهاجمی است که با نمونه برداری از سلول‌های گردن رحم برای تشخیص سرطان یا عواملی که ممکن است منجر به سرطان گردن رحم شوند،‌ انجام می‌شود.

در برخی از کشورها این آزمایش برای تمامی خانم‌های باردار تجویز می‌شود. در کشور ما بسته به تشخیص پزشک، ممکن است این آزمایش در دوران بارداری انجام شود.

چه کسانی آزمایش پاپ اسمیر را در دوران بارداری انجام می‌دهند؟

خانم‌ها به طور معمولا حدود 2 تا 3 سال یکبار باید این آزمایش را انجام دهند. در برخی از کشورها این آزمایش برای تمامی خانم‌های باردار تجویز شده و جزء آزمایش‌های روتین بارداری محسوب می‌شود. در کشور ما بسته به تشخیص پزشک، ممکن است این آزمایش در دوران بارداری انجام شود.

چه زمانی آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود؟

اگر قرار باشد این آزمایش انجام شود معمولا جزء اولین تست‌های بارداری است.

آزمایش پاپ اسمیر در بارداری

آزمایش پاپ اسمیر در بارداری

آزمایش پاپ اسمیر در دوران بارداری چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام آزمایش، خانم باردار باید دراز کشیده و پاهای خود را روی دو رکاب مشخص شده قرار دهد. پزشک از وسیله‌ای به نام اسپکولوم برای باز نگهداشتن دهانه واژن استفاده کرده و با یک وسیله به نام اسپاچولا یا برس سرویکس‌ شروع به نمونه‌برداری از رحم و گردن رحم می‌نماید. در مرحله بعد، نمونه‌ها برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

آزمایش‌های مربوط به بیماری‌های آمیزشی (Sexually Transmitted Diseases)

از آنجا که خانم‌ها معمولا از عفونت‌های آمیزشی خود آگاهی ندارند، توصیه می‌شود خانم‌های باردار از همان اوایل بارداری آزمایش‌های سوزاک، کلامیدیا، تریکوموناس، هپاتیت B، HIV، سیفیلیس، پاپیلوم انسانی (HPV) و زگیل تناسلی را انجام دهند. علاوه بر نمونه‌برداری با اسپاچولا یا برس سرویکس، آزمایش خون نیز برای تشخیص عفونت‌های آمیزشی لازم است.

آزمایش پاپ اسمیر در بارداری

اگر جواب آزمایش مثبت باشد چه اقدامی باید انجام داد؟

اگر سلول‌های غیر نرمال در آزمایش پاپ اسمیر مشاهده شود پزشک ممکن است از کولپوسکوپی که معاینه دقیق‌تر گردن رحم است، استفاده نماید. اما بیوپسی (بافت برداری) یا اقدامات دیگر، معمولا به بعد از زایمان موکول خواهد شد. اگر جواب آزمایش عفونت‌های آمیزشی مثبت باشد، معمولا مداوای آن در بارداری آسان است.

اگر دچار سوزاک، یا کلامیدیا شده باشید درمان آن با آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک تجویز می‌کند قبل از زایمان انجام خواهد شد. همسر شما نیز باید از این آنتی بیوتیک‌ها مصرف کند تا جلوی ورود عفونت از طریق بدن او به بدن شما گرفته شود. اگر به HPV مبتلا شده باشید با توجه به اینکه HPV ویروس است به آنتی بیوتیک‌ها جواب نمی‌دهد.

واکسنی که برای جلوگیری از آن وجود دارد نیز در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. اگر مبتلا به زگیل تناسلی شده باشید بارداری می‌تواند باعث گسترش آن بشود یا نشود. اگر زگیل‌ها خود به خود بر طرف نشدند پزشک آنها را با منجمد کردن، گرمای الکتریکی یا لیزر بر می‌دارد.

اما اگر زگیل‌ها بر بارداری شما تاثیری نداشته باشند پزشک معمولا تا بعد از زایمان صبر میکند. زگیل تناسلی به ندرت خانم باردار را مجبور به زایمان غیر طبیعی می‌کند. خوشبختانه، احتمال انتقال بیماری HPV به جنین نیز بسیار کم است.

آزمایش پاپ اسمیر در بارداری

شرایط انجام پاپ اسمیر در بارداری

پاپ اسمیر تخمک‌گذاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

به طورکلی پاپ اسمیر یک تست شناخته شده برای تشخیص هرگونه تغییر در سلولهای دهانه رحم است. اما ممکن است این سوال برای‌تان پیش بیاید حالا که در تلاش برای بارداری هستید آیا ممکن است تست پاپ اسمیر تخمک‌گذاری شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

براساس اطلاعات جمع آوری شده آزمایش پاپ اسمیر نمی‌تواند در روند تخمک گذاری یا کاشت تخم بارور شده، تداخل ایجاد کند. در حقیقت هر خانمی باید این تست را در اواسط چرخه قاعدگی و زمانی که 10 تا 20 روز از شروع آخرین قاعدگی گذشته، انجام خواهد داد.

در مواردی که عادت ماهانه شما خارج از برنامه اتفاق افتاده باشد و شما بخواهید تست انجام دهید باید با پزشک در این مورد مشورت کنید. پزشک باید بداند که تست می‌تواند با زمان عادت ماهانه شما تداخل پیدا کند. در این حالت باید اجازه دهید پزشک زمان دقیق چرخه قاعدگی شما را مشخص کند.

بهتر است بدانید که 24 تا 48 ساعت پیش از انجام تست پاپ اسمیر نباید چیزی وارد واژن شده شود. این می‌تواند شامل داشتن رابطه جنسی، دوش واژینال، فوم و تامپون باشد. همه موارد ذکر شده می‌تواند نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار دهد.

به یاد داشته باشید که پاپ اسمیر و معاینه لگنی بهترین راه برای تشخیص سرطان گردن رحم و هرگونه مشکل دیگر در دهانه رحم است و این‌ شرایط می‌تواند با باروری تداخل داشته باشد.

تست پاپ اسمیر به هیچ عنوان نمی‌تواند تخمک گذاری را تحت تاثیر قرار دهد و به همین دلیل نباید از انجام آن جلوگیری کنید. چه بسا انجام زودهنگام و البته به موقع این آزمایش مشکلاتی که در سر راه بارداری شما وجود دارد، مشخص کرده و روند درمان سریع و به جا انجام شود.

آیا آزمایش پاپ اسمیر برای مادر یا جنین خطرناک است؟

پاپ اسمیر معمولا خطری برای فرد باردار ندارد اما اگر عفونت تشخیص داده نشود ممکن است عفونت به جنین (مثلا به چشم او) سرایت کند.

همچنین بخوانید :

پاپ اسمیر غیر طبیعی (LSIL) در جواب پاپ اسمیر نشانه چیست ؟

علت انجام دادن تست پاپ اسمیر چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • niniban.com
  • ninitalar.com
  • salim-clinic.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits