دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
جراحی حجم سازی (لیپواستراکچر) چیست؟ در چه افرادی به کار می رود؟
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
جراحی حجم سازی (لیپواستراکچر) در روش تزریق چربی، چربی از قسمت‌هایی از بدن مانند ران پاها که چربی زیادی دارند، برداشته می‌شود و به قسمت‌هایی که حجم کمتری دارند مانند صورت، دست‌ و پستان‌‌ها یا باسن تزریق می‌شود.

لیپواستراکچر Archives یا تزریق چربی

تزریق چربی روشی ایمن، بادوام و سالم است که، باعث ایجاد ظاهری کاملاً طبیعی در این قسمت‌ها می‌شود. هر ساله هزاران نفر به طور موفقیت‌آمیزی عمل تزریق چربی را انجام می‌دهند و از نتایج آن کاملاً رضایت دارند.

البته پیوند چربی روش جدیدی نیست، اما اخیراً برخی جراحان به دنبال یافتن راه‌هایی برای گسترش نقش این روش در زمینه‌های جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی بوده‌اند.

از آنجایی که با بالا رفتن سن مقدار بافت چربی لوب بزرگ واژن (لابیا ماژور) کاهش می یابد، منطقی است که بخواهیم آن را با بافت چربی اتولوگ (از بدن خود مادر) جایگزین کرده و لوب بزرگ را مجددا پر کنیم تا از حالت چروکیده واژن اجتناب شود.

لیپواستراکچر

لیپواستراکچر چیست؟

مواد آلوپلاستیک قابل جذب از قبیل اسید هیالورونیک برای حجم سازی و تقویت حجم لوب بیرونی واژن مناسب نیست زیرا معمولا حالت کپسولی گرفته و مثل برآمدگی بیرون می زند.

به علاوه، حجم زیادی از این مواد برای پر کردن لوب بزرگ واژن لازم است که موجب گران شدن این رویه می شود. استفاده از مواد آلوپلاستیک غیرقابل جذب منسوخ شده است زیرا این مواد موجب عوارض تاخیری غیرقابل پیش بینی از قبیل واکنش های التهابی مزمن و آبسه و غده ای شدن می شود.

این عوارض را تنها میتوان از طریق مداخلات جراحی درمان کرد که خود موجب هزینه اضافی می شود.روش انتخابی برای حجم سازی لوب بزرگ واژن انتقال چربی اتولوگ است که به آن گرافت چربی یا لیپواستراکچر اطلاق می شود.

این روش توسط اس کولمن رواج داده شده است و سالیان زیادی است که استفاده می شود. گرافت زدن چربی امروزه برای حجم سازی تقریبا تمامی بخش های بدن استفاده می شود.سلول های چربی انتقال داده شده تا زمانی که به عروق خونی تامین کننده اکسیژن و مواد مغذی متصل باشند، زنده می مانند.

در طی چند روز اول بعد از انتقال، این سلول ها مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق پدیده انتشار دریافت می کنند اما پس از آن بایستی مویرگ هایی در داخل آنها تشکیل شود. اگر جریان خون برقرار نشود، سلول های چربی مرده و توسط بدن بازجذب می شوند.

نرخ بقای سلول های بافت چربی به عوامل متعددی بستگی دارد. مسائل کلیدی شامل خونرسانی موضع گرافت، موضع اهدا کننده، شیوه آماده کردن سلول های چربی، روش انتقال انجام شده، مقدار بافت چربی به ازای هر واحد موضع گرافت، مراقبت های بیمار پس از انجام رویه و غیره است.

لیپواستراکچر Archives

جراحی حجم سازی (لیپواستراکچر) چگونه انجام می شود؟

آیا جراحی حجم سازی (لیپواستراکچر) بدون عارضه است؟

انتظار نمی رود که درصد بالایی از چربی منتقل شده به لابیا ماژور زنده بماند. تا به امروز مطالعات کمی در این رابطه انجام نشده است اما براساس مشاهدات بالینی صاحبنظران، برآورد شده است که تنها حدود ۴۰-۳۰ درصد سلول های بافت چربی منتقل شده زنده می ماند.

زمان برنامه ریزی این جراحی و آماده سازی بیمار بایستی این فاکتور در نظر گرفته شود.شایعترین عارضه رویه جراحی گرافت زدن بافت چربی یا لیپواستراکچر تصحیح کمتر از مقدار مورد نظر است. احتمال تصحیح خیلی زیاد حجم لوب بزرگ خیلی کم است.

لیپواستراکچر

تزریق چربی به واژن برای جوانسازی ناحیه تناسلی

مراحل تزریق چربی

برداشتن چربی

چربی از طریق مکش با استفاده از لوله کوچکی که به طور اختصاصی برای همین منظور طراحی شده و به یک پمپ خلأ متصل شده است، برداشته می‌شود. پزشک برای انجام این کار، یک یا چند بریدگی در پوست ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته می‌شود، ایجاد می‌کند.

در این روش، حداقل آسیب ممکن بر سلول‌های چربی برداشته شده وارد می‌شود و این نکته اهمیت بسیار زیادی در نتایج نهایی این روش دارد. برای برداشتن چربی، معمولاً از چربی‌های شکم، ران پاها و یا قسمت داخلی ران‌ها استفاده می‌شود.

با استفاده از روش لیپوساکشن، معمولاً حجم زیادی از چربی برداشته می‌شود و سپس از چربی مازاد به عنوان یک ماده حجم دهنده (فیلر) استفاده می‌شود.

شکل‌دهی و خالص‌سازی چربی

پزشک معمولاً چربی را از ران پا یا شکم برمی‌دارد. از این قسمت‌ها می‌توان تا حدود ۱۵۰۰ سی سی یا ۵/۱ لیتر چربی خالص برای تزریق در نواحی مورد نظر برداشت نمود. پزشک این چربی برداشته شده را در یک دستگاه سانتریفیوژ، اسپین کرده و سپس آن را فیلتر می‌کند. در مرحله بعد، چربی خالص‌سازی شده به داخل چند سرنگ استریل کوچک، کشیده می‌شود.

تزریق

پزشک یک یا چند سوراخ کوچک بر روی سطح پوست در ناحیه محل تزریق ایجاد می‌کند. سپس مقادیر بسیار کمی از چربی، با دقت در این ناحیه تزریق می‌شود و به صورت ستون‌های بسیار باریکی از چربی در امتداد مجاری نازکی به زیر پوست هدایت می‌شود.

در این روش، سلول‌های چربی تزریق شده، حداکثر تماس را با بافت‌های احاطه کننده مانند پوست، ماهیچه‌ها و غضروف برقرار خواهند کرد. بافت‌های احاطه کننده نیز اکسیژن و عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد را به مقدار کافی برای سلول‌های چربی تزریق شده، فراهم می‌کند.

جراحی‌های مرتبط

ترمیم موضعی پستان‌ها و اصلاح پستان‌های ترمیم شده: در این روش از تزریق چربی برای اصلاح بد شکلی و عوارض ناشی از جراحی لامپکتومی یا ماستکتومی (پستان‌ برداری)، استفاده می‌شود. برای برطرف کردن مشکلات پستان، بیمار باید حتماً به مدت حداقل یک سال قبل از تزریق چربی، کاملاً عاری از سرطان بوده باشد.

افزایش حجم و رفع چروک‌های صورت: در ناحیه اطراف گونه‌ها، چانه، خطوط بین گونه و لب بالایی (خطوط خنده) یا بین مژه‌های پایینی و قسمت میانی صورت.

اصلاح بد شکلی‌های ناشی از جراحت و جراحی: از تزریق چربی می‌توان برای پر کردن بعضی بد شکلی‌های پوست در قسمت فرق سر، صورت، بینی، بازوها یا پاها استفاده کرد. همچنین از این روش جراحی می‌توان برای شکل دادن به اختلالات و بد شکلی‌ها استفاده کرد. مثلاً از دست رفتن ماهیچه‌ها بعد از عمل جراحی مغز می‌تواند باعث بد شکلی پوست در قسمت فرق سر شود.

برداشتن تومورهای خوش‌خیم هم ممکن است باعث ایجاد بد شکلی‌های بزرگ در بازوها، پاها یا بینی شود که می‌توان آن را با استفاده از روش پیوند چربی برطرف کرد. حتی گاهی اوقات خود عمل لیپوساکشن می‌تواند باعث ایجاد بد شکلی موضعی شود که می‌توان آن را با پیوند چربی برطرف کرد.

ترمیم کامل پستان بعد از جراحی ماستکتومی: امروزه روش‌های متعددی برای ترمیم کامل پستان بعد از جراحی ماستکتومی معرفی شده‌اند.

افزایش حجم پستان با استفاده از تزریق چربی: تزریق چربی می‌تواند برای افزایش حجم پستان به مقدار کم تا متوسط مورد استفاده قرار گیرد. بزرگ‌ترین افزایش حجم با استفاده از این روش، در کشور ژاپن تجربه شده است.


مراقبت های بعد از عمل لیپواستراکچر

پس از رویه پیوند چربی اتولوگ یا لیپواستراکچر، بیمار بایستی به طور وسیعی از فشار وارد شدن بر ناحیه لوب بزرگ واژن اجتناب کند. اگر امکان داشته باشد، حتی نباید تا ۱۴ روز بعد از رویه لیپواستراکچر یا پیوند چربی روی آن بنشیند. پوشش آنتی بیوتیک قابل توصیه است.

بافت چربی تزریق شده ممکن است کپسولی شده و به صورت برآمدگی های کوچکی قابل لمس باشد، هرچند معمولا موقتی بوده و با فشار آرام یا ماساژ برطرف می شود.

عوارض لیپواستراکچر

لیپواستراکچر چه خطراتی دارد؟

مشکلات و عوارض لیپواستراکچر چیست؟

زمانیکه تصحیح یا کوتاه کردن لابیا ماژور با تقویت حجم لوب بزرگ واژن همزمان در یک جلسه انجام می شود، ابتدا کوچک و تنگ کردن بافت انجام می شود و تا زمانی که زخم بسته نشده باشد، تزریق چربی انجام نمی شود.

گرچه در یک نگاه به نظر می رسد که شکل دهی مجدد به لابیا ماژور کمتر از عمل تصحیح لابیا مینور پیچیده است، اما هنوز دستیابی به نتایج رضایت بخش از نظر زیبایی راحت نیست.

دلیل اصلی سخت بودن دستیابی به زیبایی رضایت بخش این است که گزینه های مدل دهی مجدد لوب بزرگ واژن محدود است زیرا نقطه فیکس سازی مشخص و محکمی ندارد و ریسک تصحیح بیش از حد همراه با انحراف و فاصله افتادن در مدخل واژن و همچنین تخت و پهن شدن لوب داخلی وجود دارد.

جایگزینی حجم با چربی اتولوگ در بعضی از موارد به بیش از یک جلسه نیاز دارد، قبل از اینکه به تاثیر مورد نظر و مطلوب دست یافت.تعیین نیاز به کوتاه کردن لوب بزرگ واژن بایستی نسبت به تصحیح لوب کوچک با احتیاط بیشتری بررسی شود: توقعات بیمار به دقت در مقابل احتمالات واقع بینانه و نتایج احتمالی سنجیده شود.

از سوی دیگر، تقویت حجم با گرافت چربی اتولوگ روشی است که می توان راحت استفاده کرد و می توان در ترکیب با تصحیح لوب کوچک واژن انجام داد.لابیاپلاستی هر دوی لوب های بزرگ و کوچک واژن در یک جلسه توصیه نمی شود زیرا بهبودی زخم ها خیلی سخت تر می شود.

پس از رویه مرکب، استرس مکانیکی حاصل از فعالیت های زندگی روزمره به طور قابل توجهی ترمیم زخم را به تاخیر می اندازد و احتمال چسبندگی زخم بیشتر می شود و بنابراین دستیابی به تاثیر مورد نظر و نتیجه زیبایی عمل سخت تر می شود.

بیمار معمولا با تصحیح و کوچک کردن لابیا مینور راضی می شود و نیازی به تصحیح هیپرپلازی جزیی لوب بزرگ با دردسرهای مرتبط نیست. اگر قرار است تصحیح و کوتاه سازی هر دوی لوب های بزرگ و کوچک واژن انجام شود، گام اول جراحی لوب کوچک است و نه لوب بزرگ و بایستی تا رفع تورم زخم صبر کرد، مثلا تا ۶ ماه بعد.

همچنین بخوانید:

از ضررهای تزریق چربی چه می دانید؟

تزریق چربی به واژن برای جوانسازی ناحیه تناسلی!


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter