دلگرم
امروز: شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۸ اوت ۲۰۲۰ میلادی
اپیزیوتومی چیست و چگونه انجام می شود ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اپیزیوتومی برشی است که در زمان زایمان طبیعی انجام می شود. در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با اپیزیوتومی و عوارض آن آشنا نموده و مراقبت های بعد از آن را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

اپیزیوتومی چیست ؟

اپیزیوتومی بریدگی است که در ناحیه پرینه در هنگام زایمان طبیعی انجام می شود. ناحیه پرینه، قسمتی بین واژن و مقعد است. انجام این بریدگی باعث خروج آسان تر جنین از بدن مادر می شود.

احتمال پاره شدن بافت پرینه در زایمان طبیعی وجود دارد؛ وزن نوزاد بیشتر از 4 کیلوگرم و تجربه ی اولین زایمان طبیعی از جمله مواردی است که باعث این پارگی می شود. اپیزیوتومی برای جلوگیری از پاره شدن بافت پرینه است که باعث می شود مادر درد کمتری را تجربه کند.

انواع روش های اپیزیوتومی یا برش در ناحیه واژن

برای تسهیل زایمان به کمک برش اپیزیوتومی از دو روش استفاده می شود:

 1. اپیزیوتومی میانی (برش در خط میانی - midline)
 2. اپیزیوتومی خط میانی طرفی (برش در خط میانیِ طرفی - mediolateral)

گرچه استفاده از برش در خط میانِ طرفی در اغلب نقاط دنیا کاربرد بیشتری دارد اما در کشورهایی از جمله کانادا و امریکا، بیشتر برش اپیزیوتومی به روش مدیولترال انجام می شود.

هرکدام از این روش های ذکر شده مزایا و معایب خاص خودشان را دارند که پزشک بسته به شرایط و وضعیت پیشرفت روند زایمان یکی از آن ها را انتخاب خواهد کرد.

اپیزیوتومی در چه صورت انجام می شود ؟

اپیزیوتومی توصیه ی همیشگی پزشکان نیست و تنها در موارد زیر پزشک از آن استفاده می کند:

 1. جثه ی جنین بزرگ باشد و فضای بیشتری برای خارج شدن از کانال زایمان لازم داشته باشد.
 2. شانه ی جنین در کانال زایمان گیر کرده باشد.
 3. استفاده از وکیوم و فورسپس در روند زایمان نیاز باشد.
 4. شواهد نشان دهد که دیسترس جنینی (وضعیتی که جنین در آن شرایط مناسبی ندارد) وجود دارد و جنین باید زودتر به دنیا بیاید.

اپیزیوتومی چیست/عوارض اپیزیوتومی

نحوه ی انجام اپیزیوتومی

زمانی که پزشک تشخیص انجام اپیزیوتومی را بدهد، در ناحیه ی پرینه تزریق بی حسی انجام می شود. البته این بی حسی در صورتی که شما بی حسی اپیدورال دریافت کرده باشید یا ناحیه پرینه شما به دلیل فشار جنین بی حس شده باشد، انجام نمی شود.

پس از زایمان نوزاد و جفت ناحیه ی مورد نظر بخیه زده می شود. بخیه استفاده شده در اپیزیوتومی نیاز به کشیده شدن ندارد و جذبی هستند.

برش اپیزیوتومی چه عوارضی برای مادر دارد ؟

اپیزیوتومی‌ نیز همانند تمام روش های مداخله پزشکی دیگر آثار جانبی بالقوه‌ای دارد، که از جمله عوارض اپیزیوتومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عفونت
 2. التهاب
 3. تورم
 4. خونریزی
 5. زمان بهبود طولانی
 6. جای زخم دردناک که شاید مدت ها آمیزش جنسی را ممنوع و دردناک سازد.

البته همین موارد را می‌توان برای پارگی طبیعی نیز برشمرد، اما طبق پژوهش‌های جدید، معمولاً پارگی های طبیعی به اندازه برش اپیزیوتومی عمیق نیست، سریع‌تر بهبود می‌یابند و ناراحتی کمتری به وجود می‌آورند.

مراقبت های بعد از اپیزیوتومی

هر فردی که زایمان طبیعی داشته باشد، بعد از زایمان دچار درد ناحیه پرینه می شود. معمولا دوره نقاهت 7-10 روز است. حتما در این دوران ورزش کگل منظم داشته باشید.

ممکن است تا مدتی بعد از زایمان این ناحیه بی حس باشد یا حس کمتری داشته باشد. برای مراقب های بیشتر اقدامات زیر را انجام دهید:

بعد از زایمان تا 24 ساعت از کمپرس یخ بر روی ناحیه استفاده کنید تا درد و ورم کم تر شود. بعد از 24 ساعت می توانید دوش آب گرم بگیرید. البته تا زمانی که بهبود پیدا نکردید شنا نکنید.

داروهای مسکن را با مشورت پزشک استفاده کنید. هر 2-4 ساعت پد بهداشتی خود را تعویض کنید. ناحیه بخیه زده شده را تمیز و خشک نگه دارید و بعد از حمام حوله تمیز روی آن بگذارید.

از دستمال کاغذی برای خشک کردن خود استفاده نکنید و با حوله ناحیه را خشک کنید. آب و فیبر زیاد در رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از یبوست جلوگیری کند. فیبر در میوه ها و سبزیجات وجود دارد.

ناحیه بخیه شده را نخارانید یا به آن دست نزنید زیرا باعث ایجاد زخم یا عفونت می شود.

اپیزیوتومی در زایمان طبیعی/مراقبت های بعد از اپیزیوتومی

اپیزیوتومی بهتر است یا پارگی های طبیعی ؟

این اعتقاد وجود دارد که این برش جراحی در مقایسه با پارگی که به شکل طبیعی اتفاق می‌افتد، خیلی ساده‌تر ترمیم می‌شود، درد کمتری ایجاد می‌کند و سریع‌تر بهبود می‌یابد.

طبق مطالعات جدید پزشکی، پارگی طبیعی به نسبت اپیزیوتومی درد کمتری دارد و سریع‌تر بهبود می‌یابد. مادران با پارگی طبیعی، زودتر آمیزش جنسی داشته‌اند و درد آنان نیز کمتر بوده است تا خانم‌هایی که زایمانی با اپیزیوتومی داشته‌اند.

نکته مهم در مقایسه اپیزیوتومی و پارگی های طبیعی این است که لبه های برش ایجاد شده بوسیله اپیزیوتومی کاملا صاف است، به این ترتیب در هنگام ترمیم برش، دوختن هر یک از عضلات به قرینه های آن ها در سمت دیگر بسیار ساده تر است.

در صورتی که لبه های پارگی ایجاد شده بدون برش اپیزیوتومی، ناصاف و کنگره ایی است و روند دوخت و ترمیم را برای ماما بسیار دشوارتر می سازد.

اگر می‌خواهید اپیزیوتومی نشوید، پیش از زایمان خود به روشنی این مورد را مطرح کنید. البته ذکر کنید: "مگر در مواردی که کاملاً ضروری باشد". در ملاقات‌های بارداری با پزشک این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

باید بدانید که در صورت زایمان اضطراری، باید از اپیزیوتومی کمک گرفت. در واقع، انتظار بیش از حد برای انقباض رحم و فشار بیش از اندازه به جنین آسیب می‌رساند. همچنین در مواردی که خطر زیادی برای پارگی شدید وجود دارد یا زایمان سریع پیش می رود، اپیزیوتومی ضرورت می یابد.

البته برخی مداخلاتی که هنگام زایمان انجام می شود مثل استفاده از مسکن درد اپیدورال نیز اغلب ضرورت اپیزیوتومی را افزایش می‌دهد. از آنجا که استفاده از اپیدورال ناحیه کف لگن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، ممکن است مادر نتواند به شکل موثری فشار آورد و روند زایمان کند شود.

بنابراین پزشک به منظور تسریع روند زایمان و خارج کردن جنین از اپیزیوتومی استفاده کند تا فضای کافی برای بکارگیری ابزار فوسپس را داشته باشد. البته هر چه میزان استفاده از اپیدورال کمترباشد، احتمال ضرورت اپیزیوتومی نیز کاهش می‌یابد.

چگونه از پارگی پرینه در زایمان طبیعی پیشگیری کنیم ؟

ماساژ پرینه در بارداریاین مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter