دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
خطر ویروس کرونا در دوران بارداری و شیردهی
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ویروس کرونا با شیوع گسترده تمام بخش‌های جامعه را تهدید می‌کند، اما در این میان خطرناک بودن عفونت کووید ـ ۱۹ برای خانم‌های باردار و شیرده به توجه ویژه‌ای نیاز دارد.


ویروس کرونا چه تاثیری بر بارداری و شیردهی دارد؟

ویروس کرونا با شیوع گسترده تمام بخش‌های جامعه را تهدید می‌کند، اما در این میان خطرناک بودن عفونت کووید ـ ۱۹ برای خانم‌های باردار به توجه ویژه‌ای نیاز دارد.

در حال حاضر شواهد کافی وجود ندارد که نشان بدهد آیا ویروس کرونا در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل می‌شود یا خیر و عوارض ویروس کرونا برای نوزادان فعلاً مشخص نیست و دانشمندان در حال مطالعه بر روی این موضوعات هستند.

فعلاً به خانم‌های باردار توصیه می‌شود که توصیه‌های احتیاطی را برای محافظت از خودشان در برابر ویروس رعایت کنند و در صورت مواجهه با علائم آلوده شدن به کرونا ویروس، از قبیل تب، سرفه یا مشکل تنفسی به سرعت به پزشک مراجعه کنند.

شایان ذکر است که زنان باردار به علت داشتن سیستم ایمنی پایین تر احتمال ابتلا به ویروس کرونا و بروز علائم شدید این ویروس را دارند. در مطالعات محدودی که در دسترس است تا کنون موردی از ابتلای جنین، مایع آمنیوتیک درون رحم یا نوزاد در مادران باردار مبتلا به ویروس Covid-19 دیده نشده است.

علائم ویروس کرونا در بارداری

به طور معمول،این ویروس از طریق قطرات تنفسی که با عطسه یا سرفه کردن در هوا توسط شخص آلوده به دیگران متنقل می شوند. تماس نزدیک کمتر از یک متر با بیماران احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

حتی ماسک ها نیز بین 60 تا 70 درصد اشخاص را از ابتلا به بیماری محافظت می کنند، پس از نزدیک شدن به افرادی که هر گونه علائم سرماخوردگی دارند، به شدت پرهیز کنید. تحقیقات اولیه نشان می دهد که ممکن است ویروس کرونا برای کودکان و زنان باردار خطر کمتری داشته باشد.

ویروس کرونا در زنان باردار

آیا زنان باردار، مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

زنان باردار بر اساس شرایطی که دارند، دربرابر عفونت‌های دستگاه تنفسی مقاومت کمتری خواهند داشت. تجارب گذشته از بیماری های مشابه با ویروس کرونا مثل سارس، مرس و آنفولانزا نشان می دهد خطر تشدید بیماری برای زنان باردار بیشتر است.

احتمال سقط جنین در اثر ویروس کرونا

سقط‌ جنین در زنانی که به بیماری مشابه با ویروس کرونا همچون سارس، مرس مبتلا بوده اند دیده شده است. تب بالا در سه‌ماهه ابتدای بارداری می‌تواند خطر بیماری‌های مادرزادی را افزایش دهد.

انتقال ویروس کرونا زنان باردار مبتلا به جنین یا نوزاد امکان دارد؟

در موارد معدودی که اخیرا گزارش شده است، آزمایش کرونای هیچ‌کدام از نوزادان مثبت نبوده است. همچنین، ویروس در مایع آمنیوتیک یا شیر مادر هم دیده نشده است.

نوزادانی که مادرانشان حین بارداری به کرونا مبتلا شده‌اند با خطر مواجه اند ؟

در گزارش‌های اندک از ویروس کرونا و سایر بیماری های عفونی مثل آنفولانزا، تولد نوزاد کم‌ وزن و نارس و زایمان زودرس دیده شده است. تب شدید در دوران ابتدایی بارداری، خطر بیماری‌های مادرزادی را افزایش می‌دهد.

خطرات ویروس کرونا برای زنان شیرده

در مطالعاتی که روی موارد معدود زنان شیرده مبتلا به ویروس کرونای جدید و ویروس‌های کرونای قدیمی مانند سارس انجام شده، هیچ ویروسی در شیر مادر دیده نشده است.

اطلاعات درمورد ویروس کرونای جدید بسیار کم است و مادران شیردهی که مبتلا به این ویروس هستند بهتر است برای تصمیم‌گیری درمورد شیر دادن به فرزندشان با پزشک مشورت کنند.

شیر مادر در مقابل خیلی از بیماری‌ها از نوزادان محافظت می‌کند؛ فقط در موارد بسیار نادر، تغذیه با شیر مادر توصیه نمی‌شود.

مطمئنا مادران باردار و شیرده باید بیشتر از افراد عادی، نکات بهداشتی را رعایت کنند. مادران مشکوک به ویروس کرونا باید مراقب باشند و حتما با پزشک مشورت کنند. نباید از تغذیه سالم و تقویت سیستم ایمنی بدن هم غافل شد.

ویروس کرونا در زنان شیرده

تاثیر ویروس کرونا بر بارداری

آنفولانزا یکی از بیماری هایی است که از دیرباز باعث ایجاد نگرانی و بروز مشکلاتی در زنان باردار بوده و طی سال های اخیر در پی شیوع انواع پر خطر ویروس های ایجاد کننده آنفولانزا، انجام واکسیناسیون برای خانم هایی که در هر سنی از بارداری هستند، اجباری شده است زیرا ابتلا به این بیماری ممکن است سلامتی جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

ویروس کرونا یا covid-19 ویروس جدیدی از خانواده ویروس های ایجاد کننده آنفولانزا می باشد و در نتیجه هنوز واکسنی برای آن وجود ندارد و همچنین نحوه انتقال، دوره کمون و ماندگاری این ویروس متفاوت از سایر ویروس های هم خانواده می باشد و باید به درستی در جهت پیشگیری از ابتلا به آن اقدام کرد.

اینکه آیا زنان باردار نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس یا ابتلا به انواع شدید تر بیماری هستند هنوز کاملا مشخص نیست اما به دلیل تغییراتی که در شرایط جسمی و سیستم ایمنی زنان باردار به وجود می آید، همانطور که در مورد سایر ویروس های خطرناک آنفولانزا مثل SARS و MERS دیده شده است، ممکن است نسبت به جمعیت عمومی نوع شدید تری از بیماری در زنان باردار دیده شود.

همچنین تب بالا در سه ماهه اول بارداری ممکن است خطر ساز باشد و در مورد سایر آنفولانزا ها مرده زایی، سقط و زایمان زودرس دیده شده است، اما نکته دلگرم کننده در مورد این ویروس این است میزان کشندگی آن نسبت به سایر ویروس هایی که به طور مشابه انتشار جهانی پیدا کردند بسیار کم و در حد 2% (نسبت به 30%-50% در بعضی انواع) بوده و پیشگیری از ابتلا به این ویروس بسیار ساده است.

تحقیقات در رابطه با ویروس کرونا در بارداری

متخصصان طی یک مطالعه جدید درباره تاثیر بیماری تنفسی ناشی از ویروس کرونا بر زنان حامله در سه ماهه سوم بارداری به یافته ای جدید و قابل توجه رسیدند که بر طبق آن، در زنان باردار مبتلا، ویروس به جنین در رحم منتقل نشده است و تنها عارضه این بیماری زایمان زودرس، نوزاد نارس و نوزاد با وزن کم بوده است.

متخصصان در پی به دنیا آمدن این نوزادان مایع آمنوتیک، خون بند ناف، شیر مادر و سوآب های گلو نوزادان برای سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس 2 (SARS-CoV-2) مورد آزمایش قرار دادند، که همگی تست منفی داشتند.

محققان به این نکته اشاره کردند که مادر پس از تولد نوزاد باید از او جدا شود تا بیماری را به نوزاد منتقل نکند. همچنین متذکر شدند که نوزادان مورد مطالعه به خاطر بیماری مادر به صورت سزارین به دنیا آمده اند و معلوم نیست نوزادی که به صورت طبیعی به دنیا می آید بیماری را از طریق تماس با واژن مادر دریافت می کند یا خیر.

احتمال ابتلا به ویروس کرونا در این دوران تا حد زیادی به نحوه شیوع ویروس بستگی دارد. به گفته متخصصان اگر ویروس از طریق قطرات موجود در هوا پخش شود، خطر انتقال با زایمان سزارین و زایمان طبیعی یکسان است.

ولی اگر عفونت ویروسی از طریق مایعات خون یا بدن مانند HIV پخش شود، میزان انتقال بیماری با زایمان سزارین کاهش می یابد. سیستم ایمنی زنان باردار به دلیل تغییراتی که در بدن شان رخ می دهد، ضعیف می شود و احتمال ابتلا به ویروس COVID-19 در آن ها افزایش می یابد. همچنین حدود یک چهارم از زنان باردار مبتلا به این بیماری نیاز به بستری دارند.

درباره عوارض ویروس کرونا بر زنان باردار در سه ماهه اول و دوم بارداری هنوز اطلاعاتی به دست نیامده اما واضح است که تب بالا در سه ماهه اول بارداری می تواند خطر بروز نقایص خاص هنگام تولد را افزایش دهد همچنین تحقیقات نشان می دهد که کرونا ویروس های خطرناک [SARS-CoV و MERS-CoV] می توانند باعث پایان حاملگی (سقط جنین و زایمان زودرس) شوند.

ویروس کرونا در بارداری و شیردهی

شیردهی مادران مبتلا به ویروس کرونا

در مورد شیردهی مادر مبتلا به این بیماری باید اشاره کرد که تا به حال در شیر مادرانی که مورد آزمایش قرار گرفته اند مورد مثبتی یافت نشده اما از آن جا که این ویروس از طریق تماس نزدیک، قطرات تنفسی، سرفه و عطسه منتقل می شود بهتر است مادران مبتلا به ویروس از فرزندان خود جدا باشند تا نوزادان به این بیماری مبتلا نشوند.

نکات مهم در خصوص ویروس کرونا در بارداری

  • نکته مهم برای مادران زنان باردار رعایت بهداشت برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. شستن دست ها در پیشگیری از بیماری بسیار حائز اهمیت است.
  • از حضور در مکان های شلوغ به خصوص مکان های سرپوشیده پرهیز کنید.
  • برای اطمینان می توانید از ماسک استفاده کنید اما بهتر است ماسک های معمولی را 3 ساعت یکبار و ماسک های فیلتر دار را 9 ساعت یکبار عوض کنید.
  • میوه ها و سبزیجات تازه را کامل ضد عفونی کنید و به افزایش قوای ایمنی خود کمک کنید.
  • مصرف ویتامین c سیستم ایمنی بدن تان را تقویت می کند.
  • اگر به تازگی به شهرهایی که این بیماری شیوع پیدا کرده رفته اید و علائم سرماخوردگی را دارید یا در تماس با افرادی بودید که علائم بیماری را داشتند به بیمارستان ها و مراکز درمانی برای انجام آزمایش مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

علت بیماری کرونا چیست؟ آیا این بیماری قابل درمان است؟

بیماری کرونا و شیوع آن

پیشگیری از بیماری کرونا با مصرف خوراکیهای مفید

تاثیر مصرف الکل بر بیماری کرونا

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • delta.ir
  • mom.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter