علت تنگی نفس در دوران بارداری چیست؟

۲,۰۹۵
۱
۰
شنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۴۵

دلایل تنگی نفس در بارداری چیست؟

تنگی نفس یکی از عوارض شایع دوران بارداری است که بسیاری از زنان در اوایل بارداری یا همزمان با پیشرفت بارداری خود آن را تجربه می‌کنند. در این مطلب با دلایل، علائم خطرناک تنگی نفس و راهکاری برای بهبود آن در دوران بارداری آشنا می‌شوید.

در طول بارداری نیاز بیشتری به اکسیژن دارید که بدن شما، خود را به چند روش با این شرایط وفق می‌دهد تا این نیاز را برطرف کند. افزایش در میزان بعضی هورمون‌ها، به خصوص پروژسترون، به شکل مستقیم روی ریه‌ها اثر می‌گذارد و باعث تحریک بخشی از مغز می‌شود که کنترل تنفس را بر عهده دارد.

با اینکه در دوران بارداری تعداد تنفس در دقیقه چندان تغییر نمی‌کند، اما حجم هوای دم و بازدم در هر بار تنفس به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در ماه‌های بعدی بارداری، همزمان با رشد جنین، رحم روی دیافراگم شما فشار وارد می‌کند که این امر باعث می‌شود به زحمت نفس بکشید؛ به خصوص در مواردی که جنین بالاتر قرار گرفته باشد.

چندقلو باردار باشید یا حجم مایع آمنیوتیک شما بیش از حد باشد. در هفته‌های آخر بارداری و با پایین آمدن جنین به سمت پایین لگن، فشار روی دیافراگم و ریه‌ها کمتر می‌شود و ممکن است احساس تنفس راحت‌تری داشته باشید.


علائم خطرناک در تنگی نفس

زمانی که باردار هستید، ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم یا ذات‌الریه می‌تواند خطرناک‌تر از حد معمول باشد. به همین علت، تزریق واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری در فصل این بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همین‌طور به دلیل تغییراتی که در فاکتورهای انعقاد خون در دوران بارداری به وجود می‌آید، خطر ابتلا به آمبولی ریه ممکن است کمی افزایش پیدا کند.

اگرچه این مشکل بسیار نادر است ولی می‌تواند مشکلات جدی برای مادران باردار ایجاد کند. بنابراین، اگر تنگی نفس به شکلی ناگهانی ظاهر یا شدید شود، می‌تواند نشان‌دهندۀ یک مشکل پزشکی جدی باشد که در این صورت باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

اگر تنگی نفس با هر یک از علائم زیر همراه بود، شما نیاز به مراقبت و بررسی پزشکی سریع دارید:

 • بدتر شدن آسم
 • تنفس تند
 • نبض تند، تپش قلب یا گیجی
 • درد قفسۀ سینه یا درد در زمان تنفس
 • وجود سایۀ آبی رنگ در اطراف لب‌ها، انگشتان دست و پا یا مشاهدۀ رنگ‌پریدگی در صورت
 • احساس دلهره و اضطراب از ناتوانی برای دریافت اکسیژن کافی
 • سرفه مداوم، سرفه به همراه تب و لرز یا وجود خلط خونی

راهکاریی برای بهبود تنگی نفس

احساس تنگی نفس در بارداری معمولاً طبیعی و بی‌ضرر است، اما بهتر است کارهای روزانه را کمی آهسته‌تر انجام دهید و به خاطر داشته باشید که هنگام فعالیت، فشار بیش از حد به خود وارد نکنید. سعی کنید صاف بنشینید و شانه‌هایتان را عقب نگهدارید تا ریه‌ها فضای بیشتری برای باز شدن داشته باشد.

هنگام خواب، قرار دادن چند بالش زیر سر و شانه‌ها می‌تواند کمی تنگی نفس شما را تسکین بخشد. در هر صورت خیلی نگران نباشید، در مدت کوتاهی پس از زایمان، تنفس شما به حالت قبل از بارداری برمی‌گردد.

درمان تنگی نفس در دوران بارداری با روش های مفید برای زنان حامله

در ادامه این بخش از دلگرم برخی از درمان ها را برای تسکین تنگی نفس در طول دوران بارداری تهیه کرده ایم.

 1. به محض این که دچار تنگی نفس شدید، به وضعیتی درآیید که به شما کمک می کند راحت تر نفس بکشید.
 2. ورزش هوازی در اوایل بارداری، کارآیی هر دو سیستم تنفسی و گردش خون را بهبود می بخشد.

آیا در طول دوران بارداری برای مدت کوتاهی به نفس نفس افتاده اید؟

هیچ درمانی برای تنگی نفس در طول دوران بارداری جز استراحت و تمرینات تنفسی نمی تواند به شما کمک کند. خوابیدن با سر و سینه می تواند به شما کمک کند. توجه به وضعیت بدنی مناسب هنگام نشستن، ایستادن یا خواب بسیار مهم است.

چگونه زنان باردار با تنگی نفس کنار می آیند؟

زنان باردار باید وضعیت راحتی داشته باشند تا فضا را در حفره شکمی شان افزایش دهند و از مشکلات تنفسی رهایی یابند. وقتی دچار تنگی نفس می شوید، آرام شوید و در نهایت، زیاد نگران تنگی نفس نباشید:هم مادر و هم کودک به اندازه کافی اکسیژن دریافت خواهند کرد که سالم بمانند.

آیا تنگی نفس می تواند نشانه اوایل بارداری باشد؟

بله، تنگی نفس می تواند نشانه دوران بارداری زودرس باشد. تعداد زیادی از علائم اولیه بارداری وجود دارد که زنان با آنها آشنا نیستند. قاعدگی با تاخیر زیاد به عنوان مهم ترین نشانه در نظر گرفته می شود و سپس برای کیت های آزمایش بارداری انتخاب می شوند.

نوزاد به اکسیژن و خون نیاز دارد تا رشد کند، در چند هفته اول بعد از به اشتراک گذاری اکسیژن و خون با کودک می تواند باعث کوتاهی تنفس شود.

آیا درد بالای کمر و تنگی نفس در دوران بارداری شایع است؟

برای زنان باردار خیلی رایج است که کمی تنگی نفس داشته باشند.تنفس ممکن است با زمان بزرگ تر شدن رحم مشکل تر شود و منجر به فشار بر دیافراگم شما می شود (ماهیچه های زیر ریه های شما). این باعث درد در کمر و شانه می شود. تغییرات در بدن شما عمدتاً به خاطر رشد سینه ها می تواند باعث ایجاد درد در قسمت بالایی بدن شود.


چگونه می توان از تنگی نفس در دوران بارداری اجتناب کرد؟

1. تمرین وضعیت خوب:

وضعیت خوب، تنگی نفس را کم می کند. در حالیکه نشسته اید، سینه تان را بالا نگه دارید و شانه تان را به عقب نگه دارید. این به اندازه کافی فضای را برای توسعه ریه های شما فراهم می کند.

در هنگام خواب، بدن خود را صاف و با استفاده از چند بالش تکیه دهید تا فضا در حفره شکمی خود گسترش یابد و باعث آسودگی شما شود.هم چنین اگر به پهلو می خوابید، از یک بالش اضافی برای بالا بردن سر خود استفاده کنید.

2. تغییر موقعیتتان:

اگر به مدت طولانی دچار تنگی نفس شدید، موقعیت خود را تغییر دهید تا به راحتی نفس بکشید. می توانید صاف بایستید تا فشار بر دیافراگم خود را کاهش می دهد.

3. آرام باشید:

به علایم بدن خود گوش دهید و هر زمان که احساس نیاز به استراحت می کنید، استراحت کنید. زمانی که دچار تنگی نفس شدید، سعی کنید آرام بگیرید. تنها از کاری که انجام می دهید دست بردارید و چند نفس عمیق بکشید تا این که احساس بهتری داشته باشید. حدود 20 دقیقه استراحت کنید و سپس فعالیت خود را ازسر بگیرید.

4. تمرین ورزش های تنفسی:

تمرینات تنفسی به افزایش ظرفیت ریه های شما کمک خواهد کرد و تنفس سینه بیشتری را ارائه خواهد داد (به عنوان تنفس شکمی به خاطر گسترش رحم دشوار است). شما می توانید این تمرین تنفس را امتحان کنید:

 • در حالی که دست هایتان را از بغل به بالا می برید، به طور عمیق عمل دم را انجام دهید.
 • سپس در حالیکه دست هایتان را از دو طرف پایین می آورید، عمل بازدم را انجام دهید.
 • هنگام دم، سر خود را بلند کنید و هنگام بازدم پایین بیاورید.
 • زمانی که دست هایتان را روی قفسه سینه قرار دهید، عمل دم را انجام دهید.
 • در زمان بازدم، دنده خود را بر روی دست ها فشار دهید.

همچنین بخوانید:

علت تنگی نفس بطور ناگهانی

علت تنگی نفس؛درمان تنگی نفس

درمان تنگی نفس با گیاهان دارویی در طب سنتی

علت و درمان تنگی نفس(Shortness of breath) در اثر حادثه

علائم؛ علت و درمان نفس کم آوردن


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits