علل اصلی درد سینه هنگام شیردهی چیست ؟

۱,۵۶۹
۱
۰
چهارشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۱۷
دردناک شدن نوک سینه‌ها در میان مادران شیرده بسیار شایع است، آن قدر که ممکن است فکر کنید یک بخش طبیعی در شیردهی است اما این طور نیست. این مقاله به بررسی علل دردناک شدن سینه ها پرداخته شده است.
علل اصلی درد سینه هنگام شیردهی چیست ؟

علت دردناک شدن سینه ها در هنگام شیردهی

داشتن تجربه یک شیردهی دردناک برای مادران بسیار استرس زاست.

بسیاری از مادرها به خاطر دردی که در این دوران در نوک پستان خود تجربه می کنند، از شیردهی به نوزاد می ترسند.

خبر خوب این است که بیش تر زنان می توانند به دردهای ناشی از شیردهی غلبه کنند.

درد غیرطبیعی نوک سینه‌ هنگام شیردهی

در هفتۀ اول پس از زایمان، طبیعی است که وقتی نوزاد دهان خود را به دور سینه چفت می‌کند، کمی درد یا حساسیت در نوک سینه داشته باشید که چند ثانیه طول بکشد.

اما آنچه طبیعی نیست، دردی است که در طول شیردهی یا در بیشتر مدت آن ادامه یابد.

این درد ممکن است ناگهان به سراغ شما بیاید، به ‌ویژه اگر در طول چند روز یا چند هفتۀ اول پس از زایمان، مسکن خورده‌اید یا شاید شما آن‌قدر روی تغذیۀ کودک خود متمرکز شده‌اید که به این ناراحتی توجه نمی‌کنید تا خودش کم‌کم از بین برود.

بهتر است سعی کنید به واکنش‌ها و وضعیت بدن خود توجه کنید و با بروز اولین نشانه از ناراحتی به پزشکتان مراجعه کنید.

اگر این دردها را نادیده بگیرید، ممکن است دچار ترک و خونریزی در نوک سینه شوید و شیردهی برایتان به شکل غیرقابل‌تحملی دردناک شود.

بررسی علل درد سینه در هنگام شیردهی

در اکثر موارد، بهترین راه برای تشخیص این که چرا مادران هنگام شیر دادن دچار درد هستند، مراجعه به شخصی است که در مورد موضوع شیردهی مادر مهارت کافی دارد.

این افراد شامل مشاوره شیردهی یا مشاور تغذیه با شیر مادر می شوند. همچنین ممکن است داشتن پیش زمینه هایی در رابطه با آن چه ممکن است با آن روبه رو شوید نیز برایتان مفید باشد.

1. موقعیت نامناسب شیردهی

وقتی کودک در موقعیت مناسبی نسبت به سینه قرار نداشته باشد، نمی تواند عمیقا به آن بچسبد و به احتمال زیاد این حالت می تواند باعث آسیب رسیدن به نوک سینه مادر شود.

عدم قرارگیری مناسب کودک در حالت شیرخوردن می تواند به این معنی باشد که کودک شما نمی تواند به خوبی سینه را با فک ضعیف خود نگه دارد.

این عامل ممکن است باعث از بین رفتن شیر مادر شده و خطر مسدود شدن مجاری یا ورم پستان را افزایش دهد که همه این ها باعث ایجاد درد در پستان می شود.

ممکن است یادگیری قرار گرفتن در موقعیت درست برای شیرخوردن توسط کودک مدتی طول بکشد.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

2. پر بودن سینه ها و انسداد آن ها

به طور معمول، بین روزهای 2 تا 5 بعد از زایمان، شیر وارد سینه های شما می شود.

اگر کودک شما در موقعیت مناسبی برای شیر خوردن قرار نگیرد، به خوبی یا به اندازه کافی تغذیه نمی شود، در نتیجه شما دچار تجمع شیر و انسداد سینه ها می شوید.

این یکی از شدیدترین حالت های پر بودن طبیعی سینه هاست. دراین حالت سینه های شما بسیار پر، سفت و دردناک می شوند.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

3. وازواسپاسم یکی از علل درد سینه هنگام شیردهی

وقتی کودک تان سینه شما را رها می کند، آیا نوک پستان شما سفید به نظر می رسد و یا احساس سوزش می کنید؟

آیا نوک سینه های شما هنگام قرار گرفتن در معرض سرما سفید شده و باعث ایجاد درد و سوزش در سینه شما می شود؟ اگر این طور است، ممکن است دچار بیماری ای به نام وازواسپاسم نوک سینه شده باشید.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

4. آسیب در نوک سینه از علل رایج درد سینه هنگام شیردهی

قرارگیری نامناسب نوزاد و نحوه گرفتن سینه توسط او یکی از عوامل اصلی درد و آسیب دیدگی سینه است.

بسیاری از مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند دچار زخم هایی در نوک سینه می شوند زیرا کودک آن ها به خوبی سینه را نمی گیرد. این بدان معناست که نوک سینه به قسمت عقب دهان کشیده نمی شود.

در عوض بین لثه ها و سق دهان قرار می گیرد. اگر این حالت پیش بیاید، درمان با اصلاح، موقعیت کودک در هنگام شیردهی، شروع می شود.

این کار باعث می شود چسبیدن کودک به سینه به شکل درستی انجام شود و بتواند مکیدن عمیق تر سینه را تجربه کند.

گزینه های مختلفی برای کمک به تسکین درد نوک سینه آسیب دیده وجود دارد. گاهی اوقات، حتی با قرارگیری مناسب کودک در هنگام شیر خوردن نیز، ممکن است به نوک سینه آسیب وارد شود، به خصوص اگر لثه های کودک به نوک سینه گیر کند.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

5. لکه های سفید بر روی نوک سینه

آیا لکه های کوچک سفیدی روی نوک سینه شما وجود دارند که به نظر می رسد شبیه به یک تاول پر از شیر هستند؟

این ها ممکن است لکه های سفیدی باشند که به خودی خود از بین نمی رود. اگر این لکه ها بدون درد باشند، نیازی به درمان نیست.

اما اگر این لکه های سفید باعث ایجاد درد می شوند، قبل از شیردهی نوک سینه را 5 دقیقه در آب گرم خیس کنید و سپس به آرامی و با یک حوله نرم به مدت یک دقیقه مالش دهید و چنان چه این لکه ها از بین نرفت، از پزشک خود کمک بگیرید.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

6. مجاری مسدود شده سینه علت اصلی درد سینه هنگام شیردهی

اگر احساس می کنید که یک توده کوچک و دردناک در سینه دارید، ممکن است به خاطر مجرای مسدود شده باشد. برای درمان آن می توانید:

  1. برای چندین دقیقه پیش از شیردهی این ناحیه را گرم نگه دارید.
  2. به طور مرتب عمل شیردهی را انجام دهید و این کار را با با سینه مبتلا شروع کنید.
  3. بعد از شیردهی، نقطه آسیب دیده را خنک کنید.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

7. ماستیت یا التهاب پستان

اگر به طور ناگهانی احساس کردید که لکه های قرمز و دردناکی روی سینه ی شما به وجود آمده، ممکن است دچار ماستیت یا التهاب سینه شده باشید.

التهاب یا ورم پستان اغلب ناشی از مسدود شدن مجاری شیر است که می تواند منجر به عفونت شود. اگر فکر می کنید ماستیت دارید به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید.

شیردهی مکرر و استفاده از کمپرس آب سرد پس از شیردهی در درمان ورم پستان موثر است.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

8. برفک سینه از عوامل موثر در درد سینه

اگر بعد از شیردهی درد شدیدی در نوک سینه دارید که به طور ناگهانی به سراغ تان می آید، احتمال دارد که دچار برفک پستان شده باشید.

برفک پستان نوعی عفونت مخمری است که در اثر رشد قارچ کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود.

از آن جایی که آسیب نوک سینه یا عفونت باکتریایی می تواند نشانه های مشابهی با برفک در نوک سینه ایجاد کند، مهم است که جهت تشخیص آن به پزشک مراجعه کنید.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

9. استفاده از شیردوش نامناسب

اگر از شیردوش استفاده می کنید، مهم است که سایز آن را متناسب با سینه خود انتخاب کنید. یک شیر دوش با اندازه نامناسب می تواند خطر ایجاد آسیب و صدمه در نوک سینه را افزایش دهد. استفاده از تنظیمات مکش خیلی زیاد نیز می تواند خطر بروز درد و آسیب دیدگی سینه را افزایش دهد. همچنین فشار بیش از حد شیردوش روی سینه نیز می تواند خطر مسدود شدن مجاری را افزایش دهد. یک مشاور شیردهی می تواند شما را برای استفاده صحیح از شیردوش راهنمایی کند.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

10. گاز گرفتن نوزاد

این که کودک شما دندان ندارد به این معنی نیست که او نمی تواند گاز بگیرد. اولین دندان هایی که ظاهر می شوند، معمولا دندان هایی جلویی پایین هستند.

هنگامی که کودک شما به سینه می چسبد و شیر می نوشد، این قسمت توسط زبان نوزاد پوشانده می شود.

با این حال، برخی از نوزادان ممکن است قبل از این که شروع به مکیدن سینه کنند، آن را گاز بگیرند و این گاز گرفتن می تواند باعث صدمه به نوک سینه شود.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

علت سفت شدن سینه در شیردهی

  1. مجاری مسدود شیر: پکانال های مسدود شیر معمولا گره های کوچک، سخت و ملایم هستند. آنها به طور ناگهانی ظاهر می شوند و در عرض چند روز از بین می روند. اکثر کانال های مسدود شده نیازی به درمان ندارند.
  2. مستیت (ورم سینه): مستیت عفونت سینه است. یک توده همراه با مستیت دردناک است و منطقه اطراف توده ممکن است گرم و قرمز باشد. ممکن است مستیت همراه با تب باشد. ممکن است لازم باشد از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت سینه استفاده کنید. بنابراین برای درمان به پزشک مراجعه کنید.
  3. کیست: کیست یک توده بیضوی است که شامل مجموعه ای از مایع است (12 درمان خانگی کیست سینه). این توده ممکن است سفت و صاف باشد و می تواند به راحتی در داخل سینه حرکت کند. معمولا کیست ها هیچ مشکلی ندارند. با این حال، برخی از کیست ها باید برداشته شوند.
  4. سینه فیبروکیستیک: برخی از زنان دارای بافت پستان توده ای هستند که ممکن است باعث ناراحتی شود و مانند چند گره سخت در سینه احساس می شود. کیست های سینه فیبروکیستیک سرطانی نیستند و بر تغذیه با شیر مادر تاثیر نمی گذارند.
  5. لیپوما : لیپوما توده های چربی غیر سرطانی هستند که به آرامی رشد می کنند. آنها اغلب نرم هستند و باعث درد نمی شوند.
  6. هماتوم : یک هماتوم مجموعه ای از خون زیر پوست از تروما یا جراحی است. این هماتوم می تواند کوچک یا بزرگ باشد. ناحیه اطراف توده ها اغلب دردناک است و همچنین ممکن است قرمز یا متورم باشد. اگر خون نزدیک به پوست باشد، پوست ممکن است تغییر رنگ داده یا کبود شود.
  7. سرطان سینه: درصد کوچکی از توده های سینه در زنان شیرده به علت سرطان سینه است. سرطان سینه ممکن است به عنوان یک توده سخت و بدون درد ظاهر شود که ظاهرا مرز قطعی ندارد. همچنین ممکن است احساس کنید این توده به بافت سینه اطراف آن متصل شده است، و حرکت کردن آن دشوار شده است.

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی

درمان درد سینه هنگام شیر دادن به نوزاد

برای کم کردن درد سینه می‌توان از کمپرس نوک سینه، ماساژ سینه و مصرف مسکن‌های ضد التهابی مثل بروفن یا استامینوفن استفاده کرد.

زخم نوک سینه را با آنتی‌بیوتیک موضعی همراه با داروی ضد التهاب که معمولا به صورت پمادهای ترکیبی در بازار هستند می‌توان درمان کرد.

اگر پس از اقدامات فوق و درمان با آنتی‌بیوتیک به مدت سه روز علائم بالینی بهتر نشد، لازم است از بیمار سه آزمایش کشت شیر و سونوگرافی سینه صورت گرفته و فرد بیمار در بیمارستان بستری گردد.

دوره درمان آنتی‌بیوتیکی 14-10 روز است. اگر درمان کامل نشود، احتمال عود وجود دارد. سونوگرافی برای تشخیص افتراقی التهاب سینه از آبسه کاربرد دارد.

توجه به این نکته ضروری است که در تمام مدت درمان لازم نیست مادر شیردهی به نوزاد را قطع کند .

بیشتر بخوانید :

لیست کامل داروهای سرماخوردگی غیر مجاز در دوران شیردهی

آشنایی دقیق با داروهای مجاز سرماخوردگی در زمان شیردهی

خواص عسل در دوران شیردهی + سوالات رایج درباره مصرف عسل در این دوران

عوارض مصرف ایبوپروفن و مسکن های دیگر در دوران بارداری و شیردهی

سوتین در دوران شیردهی : آیا سوتین فنری در دوران شیردهی بی خطر است ؟

زغفران در دوران شیر دهی چه خواصی برای مادر و نوزاد دارد ؟

عوارض نوشیدن الکل بر مادران شیرده و نوزاد

خوردن غذای تند در شیردهی : آیا یک مادر شیرده می تواند غذاهای تند بخورد ؟

علت دردسینه ها در هنگام شیردهی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits