لکه بینی بعد از مصرف قرص اورژانسی نشانه چیست ؟

۲,۲۶۸
۳
۰
چهارشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۲۲
دلیل لکه‌بینی بعد از مصرف قرص اورژانسی یکی از سوال‌های رایج خانم‌ها برای مصرف قرص‌های اورژانسی می‌باشد و بسیاری از خانم‌ها لکه‌بینی و یا تاخیر در پریودی را بعد از مصرف قرص‌های اورژانسی تجربه می‌کنند.
لکه بینی بعد از مصرف قرص اورژانسی نشانه چیست ؟

علت لکه بینی بعد از مصرف قرص اورژانسی

قرص‌های اورژانسی برای جلوگیری از بارداری‌ که به صورت اورژانسی مصرف می‌شوند و معمولا یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم‌ها با قرص‌های اورژانسی ضدبارداری دارند تغییر در قاعدگی و به هم ریختگی نظم قاعدگی می‌باشد

قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی (EC) به جلوگیری از بارداری کمک می کند. اگر باردار هستید این قرص بارداری را پایان نمی دهد و 100٪ موثر نیست. با این وجود، هرچه زودتر پس از رابطه جنسی از آن استفاده کنید، موثرتر خواهد بود.

لکه بینی بعد از مصرف قرص اورژانسی نشانه چیست ؟

برخی از خانم هایی که از قرص های اورژانسی بارداری استفاده می کنند ممکن است خونریزی واژینال داشته باشند.

این خونریزی معمولا در عرض سه روز به پایان می رسد. با این حال، خونریزی طولانی تر از سه روز یا سنگین تر ممکن است نشانه ای از یک مشکل باشد.

در صورتی که خونریزی شدید یا طولانی تر از سه روز دارید، با پزشک خود تماس بگیرید (12 قرص ضد بارداری موجود در ایران).

در بیشتر موارد، لازم نیست نگران خونریزی بعد از قرص صبحگاهی باشید. این اتفاق در اثر مصرف تمام قرص های پیشگیری از بارداری اورژانسی دیده می شود و عمدتا به این دلیل است که این قرص ها شامل پروژستین یا استروژن هستند.

اگر به دلیل هورمون های قرص خونریزی می کنید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. بعد از اینکه پریودی بعدی اتفاق بیفتد مسئله حل خواهد شد.

با این وجود مهم است که درک کنیم که خونریزی غیرعادی ممکن است نشانه چیزی جدی در طبیعت باشد. شما همچنین باید علائم دیگری مانند سرگیجه یا درد شکمی را در نظر بگیرید و برای مشاوره با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین اگر خونریزی بعد از چند روز برطرف نشد یا سنگین تر شد باید به پزشک خود مراجعه کنید. این مسئله ممکن است به دلیل سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم رخ دهد.

لازم به ذکر است که بعد از مصرف قرصهای ضد از بارداری، پریودی بعدی شما در ماه آینده رخ می دهد.

همچنین یک هفته زودتر یا دیرتر رخ دادن پریودی طبیعی است. اگر پریودی یک هفته پس از تاریخ پریودی منظم شما رخ نداد بهتر است تست بارداری انجام دهید.

عوارض قرص‌های جلوگیری اضطراری

به طور کلی قرص‌های جلوگیری اضطراری اثر جانی خطرناکی ندارد اما برخی خانم‌ها با خوردن قرص‌های جلوگیری اضطراری احساس سردرد ، سرگیجه و خستگی می‌کنند اما این اثرات موقتی هستند و ساعاتی بعد رفع می‌شوند

اما برخی خانم‌ها اثرات جدی‌تر و متفاوت‌تری را با مصرف قرص‌های جلوگیری اضطراری تجربه می‌کنند یکی از این عوارض لکه بینی و یا خونریزی‌های غیرطبیعی می‌باشد و یا ممکن است موجب برهم زدن نظم دوره قاعدگی شود و زمان همیشگی آن را تغییر دهد.

خونریزی بعد از خوردن قرص‌های جلوگیری

خونریزی بعد از خوردن قرص‌های جلوگیری اضطراری چه زمانی نگران کننده است ؟

در صورتی که بعد از خوردن قرص‌های جلوگیری اضطراری خونریزی شدید، سنگین و طولانی مدت رخ دهد می‌تواند زنگ خطری برای وجود مشکلی باشد.

خونریزی بعد از قرص‌های جلوگیری اضطراری بارداری معمولا به صورت لکه بینی و بسیار سبک است و بعد از سه روز رفع می‌شود به همین دلیل خونریزی‌های شدید باید پیگیری شود و در صورتی که مدت زمان آن طولانی باشد می‌تواند نشان دهنده حاملگی خارج از رحم و یا سقط جنین باشد.

پریودی بعد از قرص اورژانسی چه زمانی اتفاق می افتد ؟

قرص‌های جلوگیری اورژانسی اثرات جانبی روی پریودی می‌گذارد اما در صورت مصرف، پریودی باید در زمان همیشگی و به طور طبیعی در ماه بعد اتفاق بیافتد.

اما در برخی خانم‌ها پریودی ممکن است زودتر از موعد و یا دیرتر از موعد اتفاق بیافتد و دچار بی‌نظمی در قاعدگی شوند در صورتی که این بی نظمی‌ها ادامه دار باشند باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

قرص اورژانسی چگونه مانع از بارداری می‌شود ؟

این قرص حاوی هورمون پروژسترون می‌باشد که مانع آزاد شدن تخمک و تغییر دادن موکوس دهانه‌ی رحم می‌شود و احتمال برخورد اسپرم به تخمک را کاهش می‌دهد و لانه گزینی را مشکل می‌کند. در صورتی که حامله شده باشید این قرص مانع حاملگی نمی‌شود .

نحوه مصرف قرص‌های اورژانسی جلوگیری از بارداری

  1. قرص لوونورژسترل دوز ۱.۵ میلی‌گرم : در اولین فرصت بعد از رابطه حتما یک عدد قرص را مصرف کنید. این قرص حتما باید نهایتا تا 72 ساعت بعد از رابطه مشکوک مصرف شود.
  2. قرص لوونورژسترل دوز ۰.۷۵ میلی‌گرم: قرص لوونورژسترول را در اولین فرصت دو عدد یک جا و پس ازآن 12 ساعت بعد یک عدد دیگر را مصرف کنید.
  3. قرص HD : در اولین فرصت بعد از رابطه محافظت نشده دو عدد و 12 ساعت بعد 2 عدد دیگر را مصرف کنید.
  4. قرصLD : در اولین فرصت بعد از رابطه محافظت نشده 4 عدد و 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر مصرف کنید.
  5. قرص الا: تا 12 ساعت از رابطه محافظت نشده فرصت دارید این قرص را مصرف کنید. در اولین فرصت 1 عددمصرف کنید.
  6. قرص تری فاز یک: در اولین فرصت بعد از رابطه محافظت نشده 4 عدد و 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر مصرف کنید.

قرص‌های جلوگیری اضطراری را چه اندازه می‌توان مصرف کرد ؟

توجه داشته باشید قرص‌های جلوگیری اضطراری را نمی‌توان هر زمان که شک داشتید استفاده کنید این قرص‌ها را فقط سالی 2 الی 3 بار در سال می‌توان استفاده کرد و در هر بار از سیکل قاعدگی فقط یکبار می‌توان از آن استفاده کرد.

در صورت مصرف بیش از اندازه قرص‌های جلوگیری اضطراری قاعدگی به مدت طولانی نامنظم می‌شود و برای برگشت به حالت عادی نیاز به درمان طولانی مدت دارد.

قرص‌های جلوگیری اضطراری باعث نازایی می‌شود ؟

خیر قرص‌های جلوگیری اضطراری به صورت موقتی در یک سیکل مانع حاملگی می‌شوند و به هیچ عنوان باعث نازایی نمی‌شود. در صورتی که درست و به موقع مصرف شود می‌تواند مانع بارداری ناخواسته شود .

بیشتر بخوانید :

چه داروهایی اثر قرص جلوگیری ال دی (LD) را از بین میبرند ؟

۱۵ نوع قرص ضد بارداری همراه با نحوه مصرف

معرفی کامل قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری تنسی (Tansy)


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم