علت و علائم کیست لوله رحم چیست؟

۱,۶۱۳
۲
۰
شنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱

دلایل ایجاد کیست لوله ی رحم چیست؟

این اختلال عمدتا به علت افزایش تولید پروستاگلاندین بوسیله آندمتر (آندومتر لایه داخلی دیواره رحم است) است. خیلی اوقات پزشک فقط و فقط از ضد درد هائی مانند مفنامیک اسید یا ایبوپروفن استفاده می کند،این دارو با مهار کردن آنزیم سیکلواکسی ژناز سبب کاهش درد می شود.

سنتز پروستاگلاندسین آندمتر بوسیله پروژسترون نیز مهار می شود.بنابر این درمان بوسیله قرصهای ضدبارداری خوراکی نیز موثر واقع می شود مانند : کنتراسپتیو ال دی

هنگامی که داروهای فوق موثر نباشند. شک به مشکلات اساسی (ولی قابل درمان) برده می شود،مثلا آندیومتریز که سبب ضخیم شدن دیواره آندمتر شده و ممکن است در صورت ادامه به سرطان آندومتر مبدل شود(آندومتر لایه داخلی دیواره رحم است).

کیست های تخمدان و کیست های آندمتر شایع هستند. فرق اصلی در تشخیص افتراقی بین درد کیست تخمدان و سایر درد ها در این است که درد کیست تخمدان عمدتا در یک طرف شکم بوده و درد به سمت داخل است ولی درد هنگام قاعدگی به صورت کرامپ شکمی (دل پیچه) و به سمت پائین است.

separator line

چند مدل کیست لوله رحمی وجود دارد؟

کیست های فالوپ : (که در لوله رحم است ) و خوش خیم هستند.

کیست های انسدادی : که به علت انواژیناسیون سروز لوله های رحم اتفاق می افتند و خوش خیم هستند . (اندازه 1-2 میلی متر))

کیست های لیگامان پهن: منشا مزونفریک یا پارامزونفریک دارند. معمولا دو طرفه هستند و تا 15 سانتی متر هم دیده شده اند. خوش خیم هستند ولی معمولا کیستهای بیش از8-10 سانتی متر را پزشکان خارج می کنند.

کیست جسم زرد: در طی سالهای تولید مثل تشکیل می شوند - در آنها لخته خون وجود دارد. در طی حاملگی ممکن است رشد کنند و بزرگتر شوند - معمولا در طی سیکل های قاعدگی از بین می روند.

چندین کیست دیگر هم داریم که بیان آنها در اینجا لازم نیست ولی به عنوان اصل کلی کیست درمان خاص ندارد- تشخیص همیشه با سونوگرافی است - در دخــتر ها و خانمهای جوان به ندرت تمایل به بدخیمی دارند ولی در افراد یائسه بسیار جدی هستند.احتمال داده شده که آنها با قرص های ضد بارداری با سرعت بیشتری از بین می روند . قرص دیان از همه بهتر است(عوارض جانبی کمتر برای دخــتر ها دارد)

بعضی از دخــتران تا قبل از ازدواج در هنگام پریود درد شدید دارند که این امر با ازدواج آنها از بین می رود.علت این امر اغلب به خاطر سوراخ نبودن پرده بکارت در آنهاست که تشخیص آن با متخصص زنان صورت می گیرد.چنانچه در هنگام قاعدگی همیشه درد و ناراحتی احساس می کنید بهتر است یک جلسه مشاوره با متخصص زنان داشته باشید.

درد معده که شاید آن را نیز جزو کرامپ های شکمی می شمریم نیز طبیعی است این درد بیشتر به خاطر احساس تشویش و اضطراب در دل بیشتر می شود.

برای کمتر شدن درد راه دیگر استفاده از دوش آب گرم بر روی شکم (2 ساعت بعد از غذا) به مدت 20 دقیقه است آب گرم احساس آرامش و دلگرمی به انسان می دهد. به همین دلیل در همه حالاتی که به نوعی وابسته به اضطراب هستند دوش آبگرم توصیه می شود.

چنانچه به طور مرتب به جای خونریزی. لخته خون مشاده می کنید حتما بهداشت شخصی را بیشتر رعایت نمائید. در این حالت فرد آمادگی ابتلا به عفونتهای واژن را دارد.همچنین چنانچه در حین دوران قاعدگی ترشحات ( بد بو و یا بدون بو) مشاهده می کنید ممکن است به دو علت باشد:

  1. افزایش فشار عضلات لگن
  2. عفو نتهای واژینال

separator line

انواع کیست تخمدان

آبسه ی لوله تخمدان: یعنی آبسه ای که لوله ی رحمی و تخمدان را درگیر میکند. در موارد حاد، کیست ها درون یا روی لوله های تخمدان را پر میکنند و حتما باید پیگیری و درمان شوند.

سندروم تخمدان پلی کیست: نتیجه ی اختلالات هورمونی و علت اصلی ناباروری در زنان است. در واقع وجود چند کیست کوچک در تخمدان ها موجب ایجاد این سندروم میشود.

کیست درموئید یا کیست مویی: در حقیقت یک تومور خوش‌خیم است که حاوی مو، خون، چربی، ناخن، استخوان، غضروف یا بافت های تیروئیدی است. نوع کیست مویی تخمدان در سن تولید مثل در زن ها ایجاد میشود. این کیست ها روی یک یا هر دو تخمدان‌ ایجاد میشوند و معمولا علامتی ندارند. اگر این کیست ها بزرگ شوند، باعث چرخش تخمدان و اختلال در جریان خون میشوند.

کیست شکلاتی: بافت های طبیعی لایه داخلی رحم یا آندومتر در این نوع از کیست در سایر قسمت‌های بدن رشد میکنند. این اختلال به‌طور شایع تخمدان ها، روده‌ی بزرگ و لگن را درگیر میکند. انتشار بافت آندومتر به خارج از ناحیه ی لگن و چسبندگی احشا و ارگان ها از نتایج این کیست است. محتویات کیسه های کیستی در این نوع، به رنگ قهوه ای و قرمز است و به همین خاطر به آن کیست شکلاتی میگویند.

کیست فولیکولی: این نوع کیست، شایعترین کیست در تخمدان است و در اثر رشد و بزرگ شدن یک فولیکول ایجاد میشود. فولیکول کیسه ای حاوی مایع و در‌ بردارنده تخمک است. کیست فولیکولی وقتی به‌وجود میاد که فولیکول در زمان چرخه ی قاعدگی از اندازه طبیعی اش بزرگتر شده و اجازه ی خروج تخمک را نمیدهد.

این نوع از کیست تخمدان معمولا به‌طور خودکار درمان میشود و گاهی اوقات در کیسه های ایجاد شده، خون نشتی به تخمک هم دیده میشود.

کیست جسم زرد: جسم زرد غده ای کوچک و موقتی است که پس از رها‌شدن تخمک از تخمدان، در تخمک تشکیل میشود. وظیفه ی جسم زرد تولید هورمون پروژسترون است که در آماده کردن پوشش درونی رحم یا همان آندومتر برای لانه گزینی تخمک بارور‌ شده نقش بسزایی دارد.

تولید بیش از حد مایعی قهوه ای رنگ، منجر به انباشته شدن فضای داخلی فولیکول و بزرگ‌شدن غیر عادی آن میشود. عامل کیست، جسم زرد است. کیست جسم زرد با سونوگرافی قابل تشخیص است و در بیشتر مواقع خود‌ به خود پس از مدتی کوچک میشود و از بین میرود.

separator line

علائم و تشخیص کیست لوله رحم

اگر ترشحات بد بو و همراه با خارش است احتمال عفونت قوی تر است.اگر ترشحات فقط با خارش همراه ولی فاقد رنگ و بوی بد است احتمال حساسیت بیشتر داده می شود. مصرف کورتون های خوراکی یا تزریقی اندیکاسیون ( مناسبت) دارد.

اگر ترشحات فاقد رنگ و بو ولی با در شدید و دلپیچه همراه بود شک به افزایش فشار عضلات است. تشخیص اصلی با پزشک است ولی در این حالت از شل کننده های عضلانی مانند متوکاربامادول ( در حالات خفیف خوراکی و شدید تزریقی عضلانی) استفاده می شود.

همچنین بخوانید:

درمان چسبندگی لوله رحم

عوارض بستن لوله رحم در زنان

عوارض و مزیت بستن لوله رحم در خانمها

آیا احتمال بارداری بعد از عمل بستن لوله رحم وجود دارد

لوله فالوپ یا لوله رحمی چیست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.5 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits