دلگرم
امروز: جمعه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۴ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۴ اوت ۲۰۲۰ میلادی
تاثیر آنتی‌بیوتیک‌ در حجم و مقدار شیر در دوران شیردهی
9
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مهم‌ترین عامل برای به دست آوردن و حفظ یک شیر خوب، دوشیدن مداوم و موثر است. بعضی از مردم معتقدند استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ ها می‌تواند شیر را کم کند، اما آیا این حقیقت دارد؟

تاثیر خوردن آنتی‌بیوتیک‌ بر مقدار شیر مادر

آنتی‌بیوتیک‌ و حجم شیر مادر : اگر شما هم یک مادر شیرده هستید و نگران هستید که شیر کافی برای فرزند خود نداشته باشید، تنها نیستید.

این خیلی طبیعی است که مادران شیرده چنین نگرانی‌ای داشته باشند. خبر خوب این است که بسیاری از مادران، شبر کافی برای فرزندشان تولید می‌کنند.
این مهم است که به یاد داشته باشید بهتر است برای فهمیدن اینکه فرزندتان شیر کافی در اختیار دارد به نشانه‌های قابل اعتماد توجه کنید نه نشانه‌های غیرقابل اعتماد.

مردم به افسانه‌هایی درباره‌ اینکه چه چیزی شیر مادر را زیاد می‌کند و چه چیزی آن را کم می‌کند اعتقاد دارند اما بیشتر این افسانه‌ها بر مبنای علمی استوار نیستند.
پس برای رفع نگرانی‌تان اول از همه باید این افسانه‌ها را از واقعیت‌ها تمیز دهید.

آیا مصرف آنتی‌بیوتیک‌ ها شیر مادر را کاهش می دهند ؟

ارتباط مصرف آنتی‌بیوتیک‌ و تاثیر آن بر حجم شیر

تا امروز مهم‌ترین عامل برای به دست آوردن و حفظ یک شیر خوب، دوشیدن مداوم و موثر بوده است. بعضی از مردم معتقدند که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ ها می‌تواند مقدار شیر مادر را کاهش دهد؛ اما آیا این حقیقت دارد؟

ارتباط با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ و تاثیر آن بر حجم شیر

در اینجا به 3 چیزی که باید در ارتباط با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ و تاثیر آن بر حجم شیر مادر بدانید، اشاره کرده ایم.


1. هیچ شواهدی مبنی بر اینکه آنتی‌بیوتیک‌ ها، شیر مادر را کم می‌کنند وجود ندارد

اجازه دهید واضح تر بیان کنیم. هیچ شواهدی مبنی بر اینکه آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند شیر مادر را کم کنند وجود ندارد. با این حال، بعضی از مادران ادعا می کنند که این موضوع حقیقت دارد؛ خب چرا ممکن است این احتمال وجود داشته باشد؟


2. رابطه بین آنتی‌بیوتیک ها و کم شدن شیر مادر

آنتی‌بیوتیک ها مکررا تجویز می‌شوند و مادران شیرده همیشه درباره‌ آنها نگرانی دارند. پس شاید یک رابطه‌ای بین این دو وجود دارد.

اما ارتباط داشتن با علت چیزی بودن فرق دارد و همان طور که در بالا گفته شد، هیچ رابطه و معلولی بین آنتی‌بیوتیک ها و کم شدن شیر مادر کشف نشده است.

یکی از دلایلی که پزشکان آنتی‌بیوتیک را برای زنان شیرده تجویز می‌کنند، ورم یا التهاب پستان است.


3. ورم پستان می‌تواند علت افت موقت شیر مادر باشد

آنتی‌بیوتیک ها ممکن است به خاطر ماستیتیس (Mastitis) یا ورم پستان تجویز شوند. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که بافت پستان توسط باکتری عفونی شده باشد.

بعضی از مادران این عارضه را تجریه می‌کنند و مقدار شیرشان با این مشکل کاهش پیدا می‌کند. این مشکل جای نگرانی ندارد و به محض اینکه عفونت برطرف شد، مقدار شیر به حالت عادی برمی‌گردد.

دقیقا به خاطر همین مشکل است که بعضی مادران کم شدن مقدار شیر را به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها مربوط میدانند؛ به جای اینکه آن را به عفونت ماستیتیس مربوط بدانند.

اگر نگران میزان شیرتان هستید، چه کاری باید انجام بدهید ؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که آیا شیر شما واقعا کم شده، یا شما حس کردید که کم شده. با یک مشاور انجمن تغذیه با شیر مادر یا یک مشاور معتبر مربوط به شیردهی صحبت کنید، چون به شما در مورد اتفاقات رخ داده کمک خواهند کرد.

بعد، اگر واقعا میزان شیرتان کم شده است، روش های وجود دارد که می توانید برای افزایش آن انجام بدهید.

آیا تمام آنتی بیوتیک های مصرفی به شیر مادر منتقل می شوند ؟

تقریبا هر دارویی که شما آن را در دوران شیردهی مصرف کنید، به جریان خون شما وارد خواهد شد. همچنین، به شیر مادران شیرده هم با اندازه های متفاوت انتقال خواهد یافت.

مقدار دقیق دارویی که به شیر مادر منتقل می شود، به مقدار و چگونگی مصرف دارویی که شما در حال استفاده از آن هستید، بستگی دارد.

در اغلب موارد داروهایی که دکتر به مادران شیرده توصیه می کند، در مقادیر بسیار کوچکی خواهند بود که هیچ گونه تهدیدی برای کودک شما در طول تغذیه اش با شیر مادر نخواهد داشت.

با این حال داروهای خاصی وجود دارند که می تواند در شیر مادر متمرکز شود و یا در تماس با شیر مادر مشکلاتی را برای نوزاد شیرخوار شما به وجود آورد.

این نکته بسیار مهم است که دکتر شما با انجام تست هایی به بررسی مناسب بودن آنتی بیوتیک مورد نظر برای سلامتی شما و فرزندتان، قبل از تجویز آن بپردازد.

اثرات بهداشتی آنتی بیوتیک ها در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند:

 • با این که مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها در طول تغذیه نوزاد با شیر مادر، برای سلامتی آن ها امن و بی خطر است، اما می تواند باعث بروز برخی اثرات جانبی در نوزاد شما شود .
 • کودک شما می تواند با حرکت ناگهانی و شل شدن عضلات خود، تحت تاثیر قرار گرفتن خودش را در مصرف آنتی بیوتیک ها نشان داده و یا حتی ممکن است از اسهال شدید رنج ببرد.
 • اگر کودک شما همیشه از قولنج رنج می برد، ممکن است این حالت با مصرف آنتی بیوتیک توسط شم در دوران شیردهی افزایش یابد. همچنین نشانه های کولیک در کودک شما می تواند نشانگر یک عارضه جانبی آنتی بیوتیکی که شما مصرف کرده اید، باشد.
 • در بیشتر موارد، علائم فوق در فرزند شما به اندازه کافی جدی نبوده و بدون هر گونه مداخله پزشکی قابل درمان است. در صورتی که، کودک شما همچنان در ناراحتی به سر می برد و یا احساس می کنید که در اثر تغذیه با شیر مادر ناراحتی او بیشتر شده و یا برنامه خواب کودک شما به هم خورده است، مطمئن باشید که به صحبت کردن با پزشک متخصص اطفال در مورد آن احتیاج دارید.
 • در برخی موارد، کودک شما ممکن است از ناراحتی یا درد شکم رنج برده، و نتیجه این درد را با بدخویی و گریه ی بیشتر نشان دهد.

هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها در دوره شیردهی

اگر شما باید یک دوره از انواع آنتی بیوتیک ها را در حالی که هنوز نوزادتان را با شیر مادر تغذیه می کنید، مصرف کنید، باید مراقب تعداد از علائمی که ممکن است در کودک شما مشاهده شود باشید. برخی از این علائم عبارتند از:

بعد از مصرف دارو بررسی کنید که آیا کودک شما کسل به نظر می رسد و یا خواب او طولانی تر از قبل شده است. اگر این علائم را در فرزند خود مشاهده نمودید، بدانید که نوزاد شما تحت تاثیر عوارض داروها قرار گرفته است، در غیر این صورت جای هیچ نگرانی نیست.

در برخی موارد، مصرف نوع خاصی از آنتی بیوتیک ها می تواند سبب کاهش شیرمادر شیرده شود. اگر وقتی پستان خود پایین آورده و خواستید به کودکتان شیر دهید، نوزاد گرسنه ی شما سرش را برگرداند و یا با گریه شیر خورد و یا حرکات مکیدن نوزاد با قبل از دوران مصرف دارو فرق کرد، باید نگران عواقب مصرف آنتی بیوتیک ها در نوزاد خود باشید.

بیشتر بخوانید :

خواباندن نوزاد در دوران شیردهی،چگونه نوزاد را بخوابانیم؟

عوارض مصرف ایبوپروفن و مسکن های دیگر در دوران بارداری و شیردهی

آشنایی با خواص زعفران در دوران شیردهی

لیست کامل داروهای سرماخوردگی غیر مجاز در دوران شیردهی

خواص عسل در دوران شیردهی + سوالات رایج درباره مصرف عسل در این دوران

سوتین در دوران شیردهی : آیا سوتین فنری در دوران شیردهی بی خطر است ؟


امتیاز 4.4 از 5 بر اساس 9 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

 • منبع
 • isna.ir
 • niniban.com
 • niniban.com
 • salamdonya.com
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits
  statcounter