دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کیست نابوتین چیست و چه علائمی دارد ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کیست نابوتین نوعی کیست رایج است. این نوع کیستها غالبا سلامتی فرد را تهدید نمی کنند و نشانه ای از سرطانی شدن دهانه رحم نیستند.

کیست نابوتین چیست ؟

کیست نابوتین سرطانی نیست و بر روی دهانه رحم تشکیل می شوند و معمولا بر غده های موجود بر روی دهانه رحم تشکیل می شوند.

کیست های نابوتین بسیار رایج هستند و معمولا طی یک معاینه لگنی روتین کشف می شوند. به طور کلی این کیست ها موجب علائمی نمی شوند و درمان خاصی نیز نیاز ندارد.

در این مقاله ما درباره کیست نابوتین، این که آیا کیست نابوتین مانع بارداری میشود، کیست نابوتین و خونریزی، درد کیست نابوتین و درمان دارویی کیست نابوتین صحبت می کنیم.

کیست نابوتین چه نوع کیستی است ؟

کیست نابوتین کیست های کوچکی است که بر روی سطح دهانه رحم شکل می گیرند.

دهانه رحم ، بخشی است که واژن را به رحم متصل می کند و گاهی اوقات به این دهانه، گردنه رحم نیز گفته می شود.

کیست های نابوتین پر از مخاطی هستند که توسط غدد رحم ترشح می شود.

گاهی اوقات به این برآمدگی های کوچک کیستی، کیستهای دهانه رحم، کیست های نگهدارنده مخاط یا کیست های الپتیال نیز گفته میشود.

علل ایجاد کیست نابوتین

کیست های نابوتین زمانی به وجود می آیند که غدد تولید کننده مخاط موجود در دهانه رحم با سلول های پوست پوشانده شده و مسدود می شوند.

سلول های پوستی، غدد تولید کننده مخاط را مسدود می کنند، و باعث می شوند که مخاط انباشته شود. این کار باعث می شود که کیستهایی بر روی دهانه رحم ایجاد شود که شبیه برجستگیهای کوچک سفید رنگ هستند.

زایمان و آسیب و جراحت در ناحیه دهانه رحم می تواند در بعضی از زنان باعث ایجاد کیست نابوتین شود. در طول زایمان، سلول های پوستی می توانند روی غدد تولید کنده مخاط را بپوشانند و باعث ایجاد این نوع کیست ها شوند.

اسیب های فیزیکی وارد شده به دهانه رحم نیز می توانند در طول دوره بهبود باعث تولید بافت های اضافه در بالای غدد مخاطی شوند که موجب به دام افتادن مخاط در این بافت های اضافه شده و سبب ایجاد این نوع کیست ها خواهد شد.

ایجاد کیست های ناشی از آسیب های فیزیکی به خصوص در حین بهبودی عفونت های مزمن که باعث التهاب بافت دهانه رحم می شوند، بسیار رایج است.

اگر باردار هستید و یا در سنین باروری هستید، این احتمال وجود دارد که کیست نابوتین در بدنتان رشد کند.

سن باروری، از زمان بلوغ شروع می شود و تا زمان شروع یائسگی یعنی تا سنین 40 یا 50 سالگی ادامه خواهد داشت و این دوران درست زمانی است که بدن مستعد ابتلا به کیست نابوتین است.

همچنین نوعی آدنوکارسینوم دهانه رحم که از جمله سرطان های بدخیم ولی نادر است نیز می تواند منجر به بروز کیست های مشابهی شود.

این عارضه در واقع نوعی نئوپلازی است که بر تولید مخاط موجود در دهانه رحم تاثیر می گذارد و باعث تولید کیست هایی میشود که مشابه کیست نابوتین هستند.

اگر نگران هستید که کیست شما ناشی از این نوع سرطان است، از پزشکتان بخواهید تا تستهای غربالگری این بیماری را برای شما انجام دهد.

علائم کیست نابوتین

کیست های نابوتین دارای اندازه های مختلفی هستند که قطر آنها ممکن است از چند میلی متر تا 4 سانتیمتر متفاوت باشد، دارای بافت نرمی هستند و معمولا رنگی سفید یا زرد دارند.

پزشک شما ممکن است یک یا چند کیست را در طی انجام معاینه لگنی مشاهده کند.

این کیست ها باعث بروز درد، ناراحتی یا علائم دیگری نمی شوند، بنابراین این احتمال وجود دارد که دکتر شما این کیست ها را زمانی کشف کند که دهانه رحمتان را به دلیل سایر مشکلات بررسی می کند.

اگر در بین دوره های پریودتان دچار خونریزی، ترشحات غیر معمولی یا درد لگن شدید، بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است نشان دهنده عفونت یا سایر اختلالاتی باشند که نیاز به بررسی های بیشتری دارند.

کیست نابوتین
کیست نابوتین

تشخیص کیست نابوتین

در بیشتر موارد کیستهای نابوتین در طی معاینه لگنی تشخیص داده میشوند. گاهی اوقات ممکن است این کیست ها در طی سونوگرافی لگن، MRI، یا سی تی اسکن دهانه رحم مشاهده شوند.

علاوه بر این پزشک شما می تواند از کولپوسکوپی برای تشخیص دقیق این کیستها استفاده کند.

به منظور تشخیص کیست نابوتین از دیگر انواع کیست ها، کولپوسکوپ بر بخشهای مختلف دهانه رحم زوم می کند و این بخش ها را مورد بررسی قرار می دهد.

اگر پزشک شک داشته باشد که ممکن است مبتلا به نئوپلازی بدخیم دهانه رحم باشید از کیست نمونه بر می دارد و برای بررسی به آزمایشگاه می فرستد.

البته این عارضه که adenoma malignum نام دارد، بسیار نادر است و چندان جای نگرانی نیست.

درمان کیست نابوتین

کیست نابوتین خوش خیم است و معمولا به درمان خاصی نیاز ندارد. در موارد نادری، این کیست ها ممکن است بزرگ شده و باعث تغییر شکل و اندازه دهانه رحم شوند.

اگر این اتفاق بیفتد، معاینه های رایج رحم دشوار یا غیر ممکن خواهد شد. در این مورد، ممکن است پزشک توصیه کند که کیست را بردارید.

در هر بار مراجعه به پزشک زنان، دهانه رحم شما حتما باید معاینه شود.

این نوع معاینه می تواند سلامت باروری تان را تضمین کند و به پزشک تان کمک کند تا مشکلات دهانه رحم را در اسرع وقت تشخیص داده و به درمان آنها بپردازد.

جراحی کیست نابوتین

کیست های نابوتین معمولا نیازی به درمان ندارند ولی میتوان آنها را با جراحی برداشت یا با روش الکتروکوتر سوزاند.

در طی جراحی پزشک با استفاده از تیغ جراحی، کیست را بر میدارد. اما در هنگام استفاده از الکتروکوتر، برای از بین بردن کیست ها از جریان برق استفاده می شود.

این دستگاه با استفاده از جریان برق، تولید جریان حرارتی می کند و پزشک با استفاده از این جریان حرارتی می تواند کیست را بسوزاند.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است مایع کیست را تخلیه کند زیرا مقدار خونی که بیمار در طی این روش از دست می دهد بسیار اندک است.

پزشک شما ممکن است از کرایوتراپی یا روش فریز برای برداشتن کیست استفاده کند. در این روش پزشک از نیتروژن مایع برا ی فریز کردن و از بین بردن کیست استفاده می کند. این روش نسبت به جراحی یا الکتروکوتر، کمتر تهاجمی است.

روش درمان کیست نابوتین معمولا با مشورت با پزشک و بر اساس اندازه و تعداد کیست های موجود در دهانه رحم تعیین می شوند.

عوارض کیست نابوتین

کیست های نابوتین معمولا عوارض جدی ندارند. این کیست ها ممکن است در نتیجه هیسترکتومی به وجود آیند که همان عمل برداشتن رحم است، اما غالبا مشکلی برای سلامتی زنان ایجاد نمی کنند.

در برخی موارد، در صورتی که کیست های نابوتین بزرگ شده باشند یا تعداد کیست ها در دهانه رحم زیاد باشد، پاپ اسمیر که آزمایش روتین غربالگری سرطان دهانه رحم است، ممکن است بسیار دردناک یا حتی غیر ممکن شود.

اگر این مورد برای شما اتفاق افتاد، بهتر است از پزشکتان بخواهید تا کیست های شما را با روش مناسبی بردارد.

کیست نابوتین و بارداری

بیشتر کیست های نابوتین به طور تصادفی در طی معاینات روتین بارداری کشف می شوند. بروز این کیست ها در طی بارداری بسار رایج هستند.

در حالت غیر بارداری، دهانه رحم باز است تا خون قاعدگی از رحم بگذرد و از طریق واژن از بدن خارج شود و همچنین اسپرم بتواند از طریق واژن به رحم برسد.

در طی بارداری، دهانه رحم بسته است تا جنین در حال رشد در رحم باقی بماند. پس از به دنیا آمدن نوزاد، بافت های جدید بر روی غده های مخاط رحم رشد می کنند.

در این روند که متاپلازی نامیده می شود، سلول های پوستی اضافه تولید می شوند و مانع خارج شدن مخاط از غده ها می شوند. در طی زمان، کیست های پر از مخاط رحم در اثر این اتفاق به وجود می آیند.

در صورتی که دچار درد در طی رابطه جنسی شدید یا هرگونه ترشح و خونریزی غیر عادی بین دو پریود یا لکه بینی بعد از رابطه جنسی داشتید حتما برای بررسی و معاینه به پزشک مراجعه کنید زیرا این علائم ممکن است نشانه کیست نابوتین بزرگ باشند.

بیشتر بخوانید :

درمان حیرت انگیز کیست تخمدان با عنبر نسارا

آیا قرص سیپروترون کامپاند برای درمان کیست تخمدان مناسب است ؟

علائم و درمان کیست (غده) بارتولن چیست ؟

راههای تشخیص کیست مثانه + راههای درمان این عارضه

کیست واژن چیست ؟ چند نوع دارد و چگونه درمان میشود ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • drzakerin.com
  • womanmag.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter