دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۷ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
تاثیر تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آنفولانزا یکی از بیماری های خطرناکی است که ممکن است مادران باردار را نگران کند. یکی از روش های پیشگیری از این بیماری تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری است که قبل از تزریق آن باید اطلاعات کامل در مورد آن داشته باشید.

تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

آنفولانزا در فصول سرد سال بسیار شیوع پیدا می کند. این بیماری برای خانم های باردار بیشتر از بقیه افراد مشکل ایجاد می کند تا جایی که ممکن است به دللیل عفونت ویروسی، مادر یا بچه بستری شوند و یا حتی باعث مرگ شود.

واکسن آنفولانزا در بارداری

تزریق واکسن آنفولانزا نخستین و مهمترین مرحله ای است که فرد را از اتبلا به بیماری آنفولانزا در امان نگه می دارد و خانم های بارداری می توانند این واکسن را تزریق کنند.

با تزریق واکسن مادر و کودک در امان هستند و خطر ابتلا به عفونت های تنفسی در مادران به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.

این واکسن می تواند خطر بستری شدن بر اثر آنفولانزا را تا 40 درصد کاهش دهد. این خانم ها اگر در دوران بارداری از واکسن استفاده کنند، پس از آن با به دنیا آمدن بچه نیاز به تزریق مجدد ندارند.

آیا تزریق واکسن آنفولانزا برای مادر و جنین امنیت دارد ؟

بله. این واکسن سال هاست که به میلیون ها مادر باردار تزریق شده است و هیچ مشکلی از آن را ثبت نکرده اند و البته که هنوز تحقیقات زیادی در این مورد در حال انجام می باشد .

آیا واکسن آنفولانزا می تواند عاملی برای سقط جنین باشد ؟

مطالعات نشان می دهد که این احتمال برای خانم های باردار بر اثر تزریق واکسن آنفولانزا وجود ندارد زیرا هنوز هیچ گزارشی مبنی بر مشکلات ایجاد شده بعد از تزریق واکسن آنفولانزا در خانم های باردار گزارش نشده است.

اما نکته حائز اهمیت این است که بهتر است این واکسن را در فصلی بزنید که آنفولانزا در ان شیوع دارد. زیرا در هر صورت خطر ابتلا به این مشکل برای خانم های حامله وجود دارد و نمی توان در این مورد خاص ریسک کرد .

بیشتر بخوانید : پاسخ به سوالات رایج درباره خطر سقط جنین در بارداری

اثرات جانبی واکسن آنفولانزا برای خانم های باردار چیست ؟

رایج ترین عوارض جانبی واکسن آنفولانزا در خانم های باردار می تواند شامل موارد زیر باشد که عموما خفیف هستند :

  1. سوزش ، قرمزی و التهاب در محل تزریق
  2. سر درد
  3. تب
  4. درد عضلانی
  5. حالت تهوع
  6. خستگی

عوارض جانبی معمولا یک یا دو هفته بعد از تزریق واکسن آنفولانزا در بدن فرد باقی می ماند .

گاهی اوقات نیز عوارض جانبی می توانند باعث واکنش های آلرژیک در فرد شوند و افرادی که به مواد تشکیل دهنده آنفولانزا آلرژی دارند ، هرگز نباید از این واکسن استفاده کنند .

تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

آیا خانم باردار با آلرژی به تخم مرغ می تواند واکسن آنفولانزا بزند ؟

بیشتر افرادی که به تخم مرغ آلرژی دارند ، احتمالا به این واکسن ها نیز آلرژی خواهند داشت .

افرادی که به هر کدام از اجزای واکسن آلرژی شدید داشته باشند که شامل پروتیئن تخم مرغ است ، نباید در دوران بارداری واکسن را تزریق کنند و از طرفی هرگونه آلرژِی خفیف یا شدیدی را حتما به پزشک اطلاع دهید و از او اجازه بگیرید .

بیشتر بخوانید : برای رشد بهتر کودک روزی چند تخم مرغ لازم است ؟

راهکاری برای افراد مبتلا به آلرژی تخم مرغ

برای این افراد بر اساس سنشان و نوع الرژی شان ، واکسن های خاصی وجود دارد که می تواند برایشان مناسب باشد .

افرادی که سابقه ابتلا به آلرژی به تخم مرغ، آن هم در حالت شدید دارند و علائمی از جمله کهیر را در برخورد با تخم مرغ از خود نشان می دهند ، باید از این نوع واکسن های خاص استفاده کنند .

تاثیرات واکسن آنفولانزا

تاثیر واکسن آنفولانزا در سال های مختلف و سال به سال با یکدیگر متفاوت است . اثر این واکسن بستگی به سن وضعیت فرد و شباهت ویروس های واکسن دارد .

در چه مکان هایی می توان واکسن آنفولانزا دریافت کرد ؟

این واکسن را در صورت مبتلا نبودن به آلرژی یا بیماری خاص می توان در هر مکانی از جمله مطب ، درمانگاه ، محل کار، دانشگاه یا هر ماکان دیگر توسط فرد کار بلد تزریق کرد .

آیا خانم های باردار باید از واکسن های فاقد اسانس آویشن استفاده کنند ؟

مطالعات نشان می دهد که میزان کمی از اسانس آویشن در واکسن ها آسیبی به فرد نمی زند و همچنین واکسن های فاقد آویشن نیز وجود دارند که می توانند به افرادی تزریق شوند که تمایل به استفاده از آویشن ندارند و یا باید از آن دوری کنند .

آیا خانم شیرده نیز می تواند از واکسن آنفولانزا استفاده کند ؟

بله. خانم های شیرده نیز می توانند برای محافظت از خود در برابر بیماری ها و آنفولانزا واکسن بزنند که واکسن زدن احتمال بیماری را در این افراد کاهش می دهد زیرا این بیماری ها از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و باید برای محافظت از کودک نیز این واکسن به مادر تزریق شود زیرا کودکان زیر شش ماه آنقدری سن ندارند که بتوانند از این واکسن ها استفاده کنند .

داروهای ضد ویروس نیز در این بین بسیار موثر عمل می کنند و می توانند مشکلات کمتری را برای مادر به وجود بیاورند که معمولا در عرض یک یا دو روز علائم بیماری را از بین می برند . مصرف این داروها در سه ماهه اول باداری دارای ریسک و خطر کمتری خواهد بود.

بیشتر بخوانید :

فواید و طریقه تزریق واکسن آنفلونزا

سوالات رایج درباره واکسن آنفولانزا و پاسخ دقیق کارشناسان

مضرات واکسن های پیشگری از آنفولانزا و سرماخوردگی


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter