راههای تشخیص تالاسمی در بارداری

۱,۲۹۶
۰
۰
شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۵
پزشک اطلاعاتی راجع به تالاسمی به شما میدهد و می تواند شما را به مشاوره تخصصی ارجاع دهد تا در انتخاب گزینه ها کمکتان کند. هرچه زودتر کودک شما تشخیص داده شود بهتر است.
راههای تشخیص تالاسمی در بارداری

تالاسمی در بارداری

تالاسمی در بارداری یک اختلال خونی ارثی (ژنتیکی) است. این اختلال زمانی اتفاق می افتد که ژن های جهش یافته بر توانایی بدن در ایجاد هموگلوبین سالم (پروتئین غنی از آهن که در گلبول های قرمز یافت می شود) تأثیر می گذارد.

هموگلوبین، اکسیژن را به تمام قسمت های بدن منتقل کرده و دی اکسید کربن را به شش ها می رساند تا بازدم شود. هنگامی که ژن ها جهش یافته اند، به معنای تغییر دائمی آنها است، بنابراین تالاسمی یک بیماری مادام العمر است.
مامای شما به عنوان بخشی از مراقبت های معمول در دوران بارداری، آزمایش خون را برای شما انجام می دهد تا بررسی کند که آیا جهش ژن تالاسمی دارید یا خیر.

انواع مختلف تالاسمی وجود دارد و اگر فقط به نسخه خفیفی از تالاسمی مبتلا هستید، ممکن است از ابتلا به آن مطلع نباشید.
با این حال، دانستن این امر مهم است زیرا ممکن است کودک شما این ژن را از شما به ارث ببرد. حاملگی می تواند زمانی باشد که برای اولین بار متوجه اختلال تالاسمی خود می شوید.

تشخیص تالاسمی در بارداری

آزمایشات معمولی خون برای بارداری، این مساله را مشخص می کند. تا زمانی که یکی از اشکال شدید این بیماری را نداشته باشید، ممکن است متوجه وجود این ژن یا ژن ها نشوید.

این حالت که مبتلایان به تالاسمی های آلفا و بتای جزئی متوجه بیماری خود نشوند، شایع است، زیرا آنها فقط حامل این بیماری بوده و علائمی ندارند.

بسته به محلی که در آن زندگی می کنید، ممکن است ماما یا پزشک نیز از شما بخواهند که پرسشنامه منشأ خانواده را تکمیل کنید.

این حالت بررسی می کند که آیا شما یا پدر کودک شما در معرض خطر ابتلا به بیماری سلول داسی یا جهش های ژن تالاسمی هستید.

بیماری سلول داسی

بیماری سلول داسی نوع دیگری از اختلال خونی ژنتیکی است. آزمایش از این طریق به شناسایی نوزادان در معرض خطر ارثی تالاسمی یا بیماری سلول داسی کمک می کند.

اگر نتیجه آزمایش شما مثبت شد، به سایر اعضاء خانواده خود اطلاع دهید. ممکن است یکی از بستگان شما در حال برنامه ریزی برای بچه دار شدن باشد و باید این آزمایش را انجام دهد.

شما می توانید در هر مرحله یا از پزشک معالج خود و یا در مرکز تخصصی سلول داسی و تالاسمی درخواست تست دهید.

اگر قصد بارداری دارید و نگران این هستید که ممکن است شما یا شریک زندگی تان حامل اختلال تالاسمی باشید، قبل از بارداری با پزشک معالج خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید :

راه های تشخیص تالاسمی چیست و چگونه درمان میشود ؟

تالاسمی بتا چیست و چگونه تشخیص داده میشود ؟

چگونه می توانم متوجه شوم که نوزاد متولد نشده من به تالاسمی مبتلا است ؟

تالاسمی از طریق خانواده ها منتقل می شود و با یک ژن معیوب انجام می شود. این بدان معنی است که کودک شما به طور خودکار تالاسمی را به ارث نمی برد.

اگر شما یا شریک زندگی خود حامل تالاسمی هستید، فرزند شما به احتمال یک از دو، شانس ارث بردن نقص ژن و حامل این اختلال بودن، همانند یکی از والیدن خود را دارد.

اگر هم شما و هم شریک زندگی تان تالاسمی دارید، کودک شما می تواند شرایط زیر را داشته باشد:

  1. یک از چهار احتمال دارد که نه حامل باشد و نه بیماری داشته باشد.
  2. یک از دو احتمال دارد حامل ولی بدون علائم باشد.
  3. یک از چهار احتمال دارد تالاسمی شدید ماژور داشته باشد.

اگر تالاسمی مینور در شما و شریک زندگی تان تشخیص داده شده باشد، یک آزمایش تشخیصی با اطمینان نشان می دهد که کودک شما آنرا به ارث برده است یا خیر. پزشک ممکن است یکی از آزمایش های زیر را انجام دهد:

  1. نمونه گیری پرزهای کوریونی که شامل گرفتن یک نمونه کوچک از جفت برای آزمایش DNA بین حدود هفته 11 و 14 بارداری است.
  2. آمنیوسنتز، که در آن مایع آمنیوتیک اطراف کودک شما پس از 15 هفته آزمایش می شود.

اگر به کودک خود بگویید تالاسمی دارد، شوک خواهد شد. پزشک اطلاعاتی راجع به شدت وضعیت کودک ارائه می دهد و در صورت تمایل می تواند شما را برای مشاوره تخصصی ارجاع دهد تا به شما در انتخاب گزینه های تان کمک کند.

هرچه زودتر کودک شما تشخیص داده شود بهتر است، به این ترتیب که فرصت دارید تا خبر را هضم کنید. با درمان های مدرن، بیماران مبتلا به تالاسمی بتا ماژور و تالاسمی شدید هموگلوبین H، به طور فزاینده ای می توانند زندگی بهتر و طولانی تری داشته باشند.

با این وجود، در تشخیص اشکال شدیدتر تالاسمی، بسیاری از والدین به دلیل ترس از کیفیت زندگی کودک، تصمیم دلخراش پایان دادن به بارداری را می گیرند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش های تصویربرداری در بارداری، به برنامه تصویربرداری NHS مراجعه کنید.

تشخیص تالاسمی در بارداری

خطرات تالاسمی در بارداری

تالاسمی بارداری بتای ماژور باعث عوارض حاملگی می شود. اندام های شما که هم اکنون برای مقابله با تالاسمی به سختی تلاش می کنند، به تلاش های بیشتری برای رشد کودک شما نیاز دارند.

اگر به تالاسمی بتا مبتلا باشید، بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستید. پزشک میزان قند خون شما را تا هفته 28 بارداری به صورت ماهانه و پس از آن به صورت دو هفته یک بار بررسی می کند.

در صورت ابتلا به دیابت، پزشک شما را به کلینیک تخصصی بارداری دیابتی ارجاع می دهد.

همچنین در هفته 28 بارداری خود به متخصص قلب و عروق مراجعه خواهید کرد، که نیازهای شما را در دوران بارداری ارزیابی می کند و مراقبت هایی را برای شما ترتیب می دهد.

اگر برنامه درمانی شما قبل از بارداری شامل انتقال خون بوده، ممکن است در دوران بارداری درمان شما یکسان باشد. اگر هرگز به انتقال خون احتیاج نداشته اید، اکنون ممکن است این کار را انجام دهید.

بسته به سلامت عمومی و میزان هموگلوبین شما، ممکن است در هفته های آخر بارداری به یک انتقال خون بالا احتیاج داشته باشید تا به بهترین حالت ممکن در زمان زایمان خود باشید.

اگر به طور معمول، درمان شلاتیون آهن برای کنترل ساخت آهن در بدن از راه تزریق انجام می دهید، این نیز متناسب نیازهای شما خواهد بود.

هماتولوژیست و متخصص قلب و عروق شما بین هفته های 20 تا 24 بارداری با هم کار خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود که شما یک درمان مناسب داشته اید.

یکی دیگر از عوارض احتمالی تالاسمی بتا، کم کاری تیروئید است. پزشک عملکرد تیروئید شما را به طور مرتب در طول بارداری کنترل خواهد کرد و داروها را مطابق با آن تنظیم می کند.

اکنون که شما باردار هستید، غده تیروئید شما باید هورمون های بیشتری تولید کند، بنابراین بیشتر خانمهای باردار که قبلاً برای کم کاری تیروئید دارو مصرف می کنند، باید دوز مصرفی خود را افزایش دهند.

اگر طهال خود را به دلیل تالاسمی کوچک کرده یا برداشته اید، لخته شدن خون ممکن است خطری جزئی برای شما باشد. طحال، سلولهای لخته کننده خون به نام پلاکت ها را کنترل می کند.

فقط بارداری می تواند شما را در معرض لخته شدن خون نیز قرار دهد. پزشک به شما توصیه می کند که هپارین با وزن مولکولی پایین (ترومبوپروفیلاکسی) و همچنین مقدار کم روزانه آسپرین 75 میلی گرم مصرف کنید.

این داروها به جلوگیری از جمع شدن سلولهای خونی شما برای تشکیل لخته و داشتن سابقه طولانی در استفاده ایمن در دوران بارداری کمک می کنند.

تاثیر تالاسمی بارداری در تولد نوزاد

اگر دچار تالاسمی ماژور یا اینتر مدیا هستید، پزشک به شما توصیه می کند که در بخش زایمان بیمارستان، زایمان کنید.

وی همچنین به شما توصیه می کند که شما و نوزادتان در طول زایمان تحت کنترل مداوم قرار بگیرید.

اگر شما یکی از انواع کمتر جدی تر بیماری تالاسمی را دارید، می توانید سریعا برای انجام زایمان برنامه ریزی کنید، اگرچه پزشک به شما توصیه می کند که مرحله سوم زایمان کنترل شده داشته باشید.

مرحله سوم زایمان زمانی است که شما جفت را پس از زایمان به بیرون فشار می دهید. مرحله سوم مدیریت شده، از شما در برابر خونریزی های سنگین محافظت می کند.

شما کمی در معرض خطر لخته شدن خون بعد از زایمان هستید. پزشک به شما توصیه خواهد کرد که تزریق هپارین با وزن کم مولکولی به طور روزانه و به مدت یک هفته داشته باشید تا در برابر لخته ها همچنان از شما محافظت کند.

هپارین در هنگام شیردهی در کنار درمان تالاسمی بی خطر است و تیم پزشکی تان باید از شما در این امر حمایت کنند. تغذیه با شیر مادر بهترین شروع زندگی را برای کودک به همراه دارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم