دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
خارش سینه در بارداری نشانه چیست ؟
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یکی از علائمی که در دوران بارداری تجربه می کنید خارش سینه ها است که می تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله: تغییرات هورمونی، اگزما و.... درمان های خانگی و ساده ای برای تسکین درد و خارش سینه ها در بارداری وجود دارد.

خارش سینه در بارداری

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است سینه و نوک پستان شما در دوران بارداری دچار خارش شود. بیشتر آنها مربوط به سوزش پوستی یا هورمون های در حال تغییر است.

با این وجود، مواقعی وجود دارد که برای خارش سینه در بارداری باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در اینجا توضیح داده شده است که آیا این مساله جدی است یا فقط آزاردهنده است.

بیماری هایی که منجر به خارش سینه ها در بارداری می شود


1. عفونت مخمر

ممکن است فقط در مورد ابتلا به عفونت مخمر شنیده باشید. اما مخمر نیز می تواند به سینه ها حمله کند. با تمام تغییرات در دوره بارداری، خارش نوک سینه ها ناشی از عفونت مخمر بیشتر از آنکه مایل به دانستن آن باشید، اتفاق می افتد.

عفونت شما ممکن است با عفونت فعلی مخمر واژینال، آسیب نوک پستان یا شاید دوره اخیر مصرف آنتی بیوتیک مرتبط باشد. هر دلیلی که داشته باشد، ممکن است خارش، سوزش، حس گزیدگی تا درد را تجربه کنید.

ممکن است نوک پستان شما به رنگ صورتی روشن به نظر برسد یا ممکن است پوستی قرمز یا خشک یا پوسته پوسته یا حتی جوش سفیدی اطراف آنها وجود داشته باشد. برای از بین بردن عفونت ممکن است به داروهای ضد قارچی تجویزی نیاز داشته باشید.


2. کلستاز

کلستاز کبدی در بارداری چیست و چه علائمی دارد ؟

آیا بیشتر عصرها یا شب ها متوجه خارش خود می شوید؟ آیا آنقدر شدید است که نمی توانید تحمل کنید؟ ممکن است تصور شما این نباشد.

کلستاز بارداری یک بیماری کبدی است که باعث خارش شدید و بدون جوش می شود. معمولاً بعدها، در سه ماهه سوم بارداری مشخص می شود.

اما ممکن است زودتر بروز کند. ممکن است ابتدا متوجه خارش روی دست و پاها شوید، اما این احساس می تواند به سایر قسمت های بدن نیز منتقل شود.

همچنین ممکن است شما علائم حالت تهوع، بی اشتهایی و زردی (یرقان) پوست و سفیدی چشم داشته باشید.

گذشته از اینکه کاملا ناراحت کننده است، کلستاز به این معنا است که کبد شما در دفع مواد زائد بدن به خوبی عمل نمی کند.

پزشک ممکن است برای جلوگیری از عوارضی مانند مشکلات ریه یا مرده به دنیا آمدن کودک، به شما توصیه کند که کودک خود را زودتر به دنیا بیاورید.

هنگامی که کودک کوچک شما سالم به دنیا آمد، احتمالاً متوجه خواهید شد که خارش تنها پس از چند روز برطرف می شود.

خارش سینه در بارداری


علل خارش سینه در دوران بارداری


1. تغییرات هورمونی

هورمون های شما در دوران بارداری بیش از حد فعال می شوند، به ویژه با نزدیک شدن به زمان زایمان شما فعالیت آنها بیشتر می شود.

با همه این تغییر، انواع علائم از جمله خارش پوست ایجاد می شود.

در واقع، ممکن است شما را کاملا دیوانه کند، اما اگر بیماری خاصی نداشته باشید، خارش کاملاً عادی است.


2. کشش پوست

همزمان با رشد کودک و بزرگ شدن شکم شما، پوست تان کشیده می شود تا شکل و افزایش وزن جدید شما را در خود جای دهد.

حتی ممکن است شما متوجه رگه ها یا خطوطی با فاصله زیاد با نام شیار بارداری ترک بارداری بر روی شکم، سینه ها، مفصل ران و باسن خود شوید.

در صورت شکل گیری آنها، ممکن است احساس خارش یا سوزش کنید. ترک های بارداری می تواند طیف وسیعی از رنگ ها از قرمز تا صورتی و آبی یا حتی بنفش داشته باشد.

آنها با گذشت زمان با تبدیل به رنگ های روشن تر محو می شوند و ممکن است قسمت های بزرگ تری از بدن شما را بپوشانند.


3. اگزما

اگزما ناشی از بارداری، شایعترین بیماری پوستی است که شما می توانید در طول 9 ماه بارداری کودک به آن دچار شوید. زخم ها می تواند بر روی سینه ها و سایر قسمت های بدن ایجاد شود.

در کنار خارش، ممکن است دچار خشکی پوست، لکه قرمز، ترک خوردگی یا پوسته پوسته شدن، یا برجستگی های کوچک و بزرگ شوید.


4. اریتم توکسیک حاملگی و ضایعه پلی مورفیک حاملگی (PUPPP)

این نام کاملا بیانگر این بیماری است، اما PUPPP یکی دیگر از دلایل شایع خارش در دوران بارداری است. ممکن است همراه با خارش، کهیر یا برآمدگی های کوچکی نیز روی پوست مشاهده شود.

آنها می توانند به صورت جداگانه یا با زخم ها ظاهر شوند و به طور کلی از شکم به سمت سینه، رانها و باسن پخش می شوند. اگرچه این وضعیت بسیار ناخوشایند است، اما پزشکان دقیقا نمی دانند علت آن چیست.


5. خارش بارداری (prurigo)

یکی دیگر از شرایط خاص بارداری، خارش بارداری (prurigo) است. این بیماری پاسخ سیستم ایمنی بدن به تمام تغییراتی است که در دوران بارداری به وجود می آید.

ممکن است بر روی قفسه سینه یا سایر قسمت های بدن کمی برآمدگی ایجاد کند. ممکن است دچار خارش شده و مانند نیش های حشرات به نظر برسد.

تعداد این برآمدگی ها ممکن است در ابتدا کم باشد، اما با گذشت زمان افزایش می یابد. این وضعیت ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد و حتی پس از زایمان کودک شما ادامه یابد.


6. اینترتریگو

اینترتریگو فقط یک اصطلاح فانتزی برای زخم در زیر سینه است و یک بیماری خاص برای بارداری نیز محسوب نمی شود.

در عوض، هر زمان که رطوبت، گرما و حساسیت در قسمت های زنانه تان ایجاد می شود، ممکن است به اینترتریگو دچار شوید.

با تمام تغییرات پستان که مشاهده کرده اید، می توانید ببینید که چگونه ممکن است این مساله اتفاق بیفتد، به خصوص اگر خوش شانس باشید که در طول تابستان چند قلو باردار باشید.

ممکن است متوجه پوستی قرمز، خارشی، سفید یا مرطوب شوید. گاهی فقط این مساله نیست، ممکن است پوست شما ترک خورده یا صدمه ببیند.

علت و درمان خارش سینه در بارداری

چه زمانی خارش سینه ها در بارداری اتفاق می افتد ؟

شما می توانید تغییرات پستان مانند تورم، حساسیت و تومور را حتی در اوایل بارداری تجربه کنید.

با وجود تمام این احساسات، ممکن است در هفته های اول بارداری خارش را تجربه کنید.

ترک های بارداری می تواند در هر زمانی، حتی قبل یا بعد از بارداری رخ دهد، اما مطالعه ای در سال 2017 نشان داد که حدود 43 درصد از خانم ها تا هفته 24 بارداری آنها را تجربه می کنند.

در غیر این صورت این علائم در سه ماهه دوم بارداری تا اوایل سه ماهه سوم بارداری ظاهر می شود. این علائم احتمالا بعد از حاملگی به وجود می آیند، اما سپس روشن و ناپدید می شوند.

همین اتفاق در مورد اینترتریگو و خارش بارداری نیز رخ می دهد- آنها می توانند در هر زمانی اتفاق بیافتند.

اگزما بر اساس یک منبع قابل اعتماد، معمولا در اوایل بارداری و در سه ماهه اول و دوم بارداری رخ می دهد. از طرف دیگر، PUPPP ممکن است تا دیرتر و در سه ماهه سوم اتفاق بیافتد.

پزشک شما می تواند با معاینه در ناحیه، علت خارش شما را تشخیص دهد. اما برای کمک به شناسایی، به زمان بندی و سایر علائم توجه داشته باشید.

آیا خارش سینه ها نشانه ای از بارداری زودهنگام است ؟

ممکن است دلیلش این مساله باشد. دوباره تغییرات زودهنگام سینه شروع می شود. جابه جایی هورمونی همچنین می تواند شرایط خاصی را ایجاد کند.

به عنوان مثال، بر اساس گفته های یک منبع معتبر، حدود 50 نفر از زنانی که قبل از بارداری به اگزما مبتلا بوده اند، علائم شان در دوران بارداری وخیم تر شده است.

اگر تصور می کنید که ممکن است باردار باشید، یک تست حاملگی خانگی انجام دهید تا متوجه این مساله شوید. یا برای نتایج دقیقتر به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید :

خارش سینه و درمانهای خانگی آن

درمان خارش گلو و سرفه های خشک با چند راهکار ساده

علت و درمان عفونت سینه (پستان)در بانوان

شما به خارش سینه در بارداری مبتلا شده اید، مادر. خوب، بد و خارش. در بیشتر موارد، شما باید از ناراحتی خود با تغییر در شیوه زندگی -یا حداقل- بعد از زایمان کودک خود خلاص شوید.
سایر شرایط ممکن است نیاز به توجه پزشکی داشته باشد، و این خوب است. سرانجام احساس خواهید کرد که دوباره مثل سابق خودتان هستید. و این میزان کم شادی باعث می شود که تمام این ماه های ناراحت کننده کاملاً ارزشش را داشته باشد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits