alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
پیوند رحم چیست ؟ آیا پیوند رحم انجام می شود ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پیوند رحم برای زنانی انجام می شود که رحم آنها دچار آسیب شده است، سرطان راحم دارند و یا بدون رحم بوده اند. پیوند رحم و روش های انجام آن را در ادامه می خوانید.

پیوند رحم چیست ؟

پیوند رحم برای زنانی انجام می شود که رحم آنها دچار آسیب شده است، سرطان راحم دارند و یا بدون رحم بوده اند. پیوند رحم و روش های انجام آن را در ادامه می خوانید.

علم پزشکی بسیار پیشرفت کرده است و دیگر بیشتر زوج ها نگران بچه دار شدن نیستند. این پیشرفت ها تا جایی رسیده است که حتی زنانی که بدون رحم هستند هم می توانند از طریق پیوند رحم، باردار شوند و مادر شوند.

دلایل خروج رحم پیوند شده

امروزه بسیاری از زنان که از داشتن عضو رحم محروم بوده اند، عمل پیوند رحم را انجام داده اند.

فردی که می خواهد برای پیوند رحم کاندید شود، می بایست در سن خاصی که از آن به نام سن تولد فرزند یاد می شود، قرار داشته باشد یعنی حدودا سی سالگی. همچنین باید فاقد رحم باشد.

این پیوند دائمی نبوده و موقت است و بعد از این که زن فرزندان خود را به دنیا آورد، می تواند رحم را از بدن خویش خارج کند.

دلیل خروج رحم پس از پیوند، جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی بدن است. چرا که در این صورت بدن سعی می کند عضو خارجی (رحم) را پس بزند.

بنابراین فرد باید در این مدت از داروهای سرکوب کننده استفاده کند که می توانند بدن را بسیار آسیب پذیر کنند.

بسیاری از جراحان بزرگ معتقدند که پیوند اعضا بسیار کارآمد تر از پیوند رحم است و موفقیت در این پیوند بسیار پیچیده خواهد بود.

چرا که نه تنها باید رحم درست کار کند بلکه باید نوزاد سالمی را به دنیا آورد.

نحوه انجام پیوند رحم

اگر فرد اهدا کننده مرده باشد، رحم و بخشی از واژن او خارج می شود؛ گفتنی است که این عمل بسیار حساس و خطر آفرین است.

چون شامل جدا کردن رگ های خونی رحمی است که محکم دور لوله های ادرای منتهی به مثانه پیچیده شده اند. اکنون رحم در بدن فرد متقاضی قرار گرفته و جراحان یک شریان و یک ورید را به هر طرف رحم متصل می کنند تا آن را با جریان خون فرد ارتباط دهند.

قسمتی از بخش واژن دهنده به گیرنده متصل می شود و بافت پشتیبان به لگن وصل شده تا اندام را سر جای خود محکم کند. نیازی به اتصال اعصاب رحم نیست.

زن گیرنده پس از جراحی پیوند رحم مجبور خواهد بود داروهایی را برای پیشگیری از رد اندام جدید به‌وسیله دستگاه ایمنی‌اش مصرف کند. او باید یک سال به انتظار بماند تا بعد از طریق لقاح آزمایشگاهی (آی‌وی‌اف) باردار شود.

در این شیوه یک تخمک در لوله آزمایشگاهی بارور می‌شود و بعد درون رحم کاشته شود. زن با رحم پیوندی نمی‌تواند به‌طور طبیعی باردار شود، زیرا تخمدان‌ها به رحم پیوندی متصل نیستند.

هر نوزاد این زن باید از طریق عمل سزارین متولد شود، چراکه رحم پیوندی احتمالاً بیش‌ازحد شکننده است که بتواند زایمان طبیعی را تحمل کند.

مادر خواهد توانست رحم را برای یک تا دو بارداری نگهدارد و بعد لازم خواهد بود که پزشکان این رحم را خارج کنند تا زن بتوانند مصرف داروهای ضد رد پیوند را متوقف کند.

اما مانند هر جراحی دیگری، خطراتی وجود دارد.

داروهای ضد رد پیوند رحم که مادر مجبور است دریافت کند، علاوه بر خطرات معمول عفونت، ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برساند. بسیاری از زنانی که این داروها را برای پیوندهای سایر اعضا دریافت می‌کنند نوزادان سالم داشته‌اند.

اما این زنان همچنین در معرض خطر بالاتر پره‌اکلامپسی هستند، عارضه‌ای که شامل فشارخون بالای مادر و تولد نوزادانی است که کوچک‌تر از حد میانگین هستند.

بارور کردن مردان با پیوند رحم

آیا عمل پیوند رحم انقدر توسعه یافته که بتواند رحم را به یک مرد متصل کرد و او را بارور ساخت؟ با این که این کار از طریق علمی، امکان پذیر است اما نیاز به بازسازی جراحی کل لگن در مرد، می باشد. پس از آن نیز مرد باید داروهای پیچیده هورمونی را مصرف کند تا بدن خویش را برای باردار شدن آماده سازد.

آیا شایسته است اهدا کننده مرده باشد ؟

نخستین مسئله ما اهدا کننده است. آیا شایسته است اهدا کننده مرده باشد؟ اگر فرد مرده باشد، مشخص نیست که از این پیوند رضایت دارد یا نه؟ شاید او اصلا راضی نباشد عضوی از خود را به فردی اهدا کند.

در بعضی موارد در اهداکننده های زنده به وفور دیده شده که فرد با متقاضی نسبت خویشاوندی دارد و برای انجام این پیوند تحت فشار است. مسئله قابل توجه دیگر این است که عمل پیوند رحم مانند: کبد یا کلیه یک عمل حیات بخش نیست و فلسفه آن کاملا جداست.

پزشکان دو جراحی مختلف هم بر روی گیرنده و هم روی دهنده با هدف تجربه بارداری، انجام می دهند. آیا این تجربه آن قدر ارزشمند است که فرد خطرات آن را بپذیرد؟

راه های دیگری نیز برای بچه دار شدن وجود دارد مثل: قبول فرزند خوانده، یا مادر جایگزین. اما به دلایل مختلف از جمله دلایل فرهنگی این کار برای مادران و زنان قابل انجام نیست. نمونه بارز آن مذهب است که هنوز با قضیه مادر جایگزین در تضاد است.

تولد اولین نوزاد در رحم پیوندی در امریکا

پیشرفت های پزشکی سبب شده تا دیگر ناباروری یک کابوس برای زوج ها نباشد و ده ها زن در سراسر جهان و از جمله آمریکا تحت این عمل قرار گرفته و باردار شوند. معمولا این رحم ها از دوستان یا خویشاوندانی گرفته شده که دیگر قصد بچه دار شدن ندارند.

اما داستان دختری که در کلینیک به دنیا آمده، چیز دیگری است. مادر این دختر رحم پیوندی خود را از یک فرد مرده گرفته و در انجام عمل موفق بوده است.

اگر این اتفاق تائید شود می تواند موجب بارور شدن بیشتر زنان نابارور گردد. مادر این دختر در سن سی سالگی قرار داشته و بدون رحم به دنیا امده است. او از طریق پیوند رحم که در سال 2017 انجام داده، پس از تحمل یک سال و انجام لقاح مصنوعی بارور شده است.

پزشکان نیز عنوان کرده اند که این عمل کاملا موفقیت آمیز بوده و فرزند و مادر همگی وضعیت بسیار مناسبی دارند. آن ها این موفقیت را به همه زنان تبریک گفته و آن را آغازگر نسل جدیدی در زمینه باروری عنوان کردند.

از هر 500 زنی که در دنیا وجود دارند، یک نفر به دلیل عوارض رحمی، نابارور است. حوزه پیوند رحم دست روی دست نگذاشته و همواره در حال توسعه و تلاش است. به زودی دیگر این مشکل خاتمه پیدا می کند.

جراحی پیوند رحم در تراجنسی های زن

تا امروز هیچ پاسخی برای یک زن ترنس وجود نداشته که آیا می تواند صاحب رحم و فرزند باشد یا خیر؟ این جراحی تا کنون بر بدن هایی که از ابتدا با جسم زنانه به دنیا نیامده اند، هنوز حتی بر روی حیوانات انجام نشده چه برسد به انسان ها.

اما با وفور این جراحی ها در آمریکا و اروپا، محققان امیدوارند که این جراحی در طی سال های اخیر به یک روش جا افتاده و مناسب تبدیل شود و راحت تر انجام گیرد.

کشورهایی که پیوند رحم در آن ها انجام شده

تا به حال کشور سوئد تنها پرچم دار عمل پیوند رحم آن هم به صورت موفقیت آمیز بوده است. نخستین پیوند رحم در سال 2014 بر روی زنی 36 ساله انجام شد که بدون رحم به دنیا آمده بود.

تا کنون 9 زن در سوئد پیوند رحم را انجام داده اند از این تعداد 5 نفر رحم پیوندی را از مادر خود دریافت کرده اند. یعنی اگر فرزندی به دنیا آید در حقیقت از رحم مادر بزرگشان به دنیا آمده است.

بیشتر بخوانید :

آزمایش‌ های تشخیص ناباروری در مردان چگونه انجام می گیرد؟

تاثیر رحم رتروورس (retroverse) بر بارداری

آزمایش‌‌ تشخیص ناباروری در زنان چگونه انجام میشود؟

خواص اعجاب انگیز زردچوبه برای درمان مشکلات تخمدان و عفونت رحم

مشکلات و خطرات پیوند رحم

در رحم های پیوندی، نوزاد باید با عمل سزارین متولد شود چون رحم های پیوندی معمولا شکننده هستند و توانایی زایمان طبیعی را ندارند.

تجربه ثابت کرده کودکانی که از این طریق به دنیا آمده اند، کوچک تر از حد میانگین هستند. در این وضعیت مادر دچار فشار خون بالا است.

جراحی پیوند رحم بسیار پیچیده است از این رو سازمان های بیمه تمایلی به پوشش آن ندارند به همین دلیل هزینه بسیار بالایی را دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • hamshahrionline.ir
  • takpezeshk.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits