دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
استفاده از روش IUI برای تعیین جنسیت جنین
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
روش آی یو آی، اسپرم از مرد گرفته می‌شود و پس از شست‌وشو و آماده‌سازی در آزمایشگاه، به داخل رحم زن منتقل می‌شود تا بتواند آنجا با تخمک لقاح کند و جنین تشکیل شود.

روش IUI برای تعیین جنسیت جنین

از طریق IUI چون در موقع تخمک گذاری نطفه سالم تزریق می شود شانس پسر ده تا بیست درصد افزایش می یابد زیرا هر چقدر نزدیک به تخمک گذاری مقاربت صورت بگیرد اسپرم های Y یا پسرساز شانس بیشتری دارند که خود را به تخمک برسانند و لقاح را به وجود آورند.

چون این اسپرم ها سبک تر، سریع تر ولی زودتر از بین می روند اما اسپرم های X که دخترساز هستند اگر24-12 ساعت بعد از تخمک گذاری لقاح رخ دهد شانس دختر بیشتر می شود.

بنابراین چنانچه مایل به داشتن جنس مشخص پسر یا دختر هستید باید از IVF یا لقاح مصنوعی استفاده شود زیرا در این روش اسپرم دلخواه X یا Y را داخل تخمک کرده بعد از لقاح کامل داخل رحم کاشته می شود

میکروسورت تنها روش علمی ثابت شده جهت تعیین جنسیت دختر یا پسر است. در تکنولوژی میکروسورت اسپرم پس از فرایند مرتب سازی، اسپرم را به دو گروه تقسیم می کند:

اسپرم (حامل X) دختر و اسپرم (حامل Y Y) پسر تولید می کند. سلول های حامل X و Y بر اساس تراکم DNA در سلول های اسپرم جدا می شوند.

سلول های اسپرم با یک کروموزوم X کمی بیشتر از 2.8٪ در مقایسه با همتای Y خود داشته باشند. بنابراین نمونه اسپرم را بر طبق آن مرتب سازد.

روش های تعیین جنسیت از طریق IUI

روش گرادیان

این روش، ساده ترین روش تعیین جنسیت است. در روش گرادیان بعد از این که نمونه اسپرم از پدر گرفته شد، سانتریفیوژ می شود.

سانتریفیوژ اسپرم باعث جدا شدن اسپرم های حاوی کروموزوم مؤنث (کروموزوم X) از اسپرم های حاوی کروموزوم مذکر (کروموزوم Y) می شود. اسپرم های حاوی کروموزوم X، سنگین تر از اسپرم های حاوی کروموزوم Y هستند.

بعد از جداسازی اسپرم ها، می توان اسپرم های حاوی کروموزوم X یا Y را با روش IUI یا IVF برای بارداری با جنسیت دلخواه به کار گرفت.

فلوسیتومتری

در روش مرتب سازی اسپرم با روش فلوسیتومتری، از رنگ فلورسنت برای رنگ آمیزی اسپرم های حاوی کروموزوم X استفاده می شود.

به خاطر تفاوت در مقدار ماده DNA موجود در کروموزوم X و Y، کروموزوم X رنگ فلورسنت را جذب می کند. سپس اسپرم های حاوی کروموزوم X یا Y با استفاده از لیزر از یکدیگر جدا می شوند.

اسپرم های جدا شده، سپس با روش IUI یا IVF برای بارداری با جنسیت دلخواه به کار می روند. تعیین جنسیت با روش فلوسیتومتری، با ۶۰ تا ۷۰ درصد موفقیت همراه است.

برتری IUI نسبت به IVF

یکی ازمزایای اصلی تکنولوژی میکروسورت این است که گزینه انتخاب جنسیت را برای بیمارانی که علاقه مند به درمان IVF نیستند ارائه می دهد.

مرتب سازی اسپرم با روش میکروسورت روش کمتر تهاجمی را پیش روی زوجها قرار می‌دهد، به طوری که بیماران می توانند جنس فرزند خود را بدون هزینه اضافی روش های IVF و بدون تحت درمان قرار گرفتن بخاطر روش یشتر تهاجمی IVF انتخاب کنند.

روش میکوسورت IUI چگونه انجام می شود ؟

روش میکوسورت IUI بسیار شبیه روش های استاندارد IUI است که تنها تفاوت آن روش مرتب سازی اسپرم است.

پیش از انجام روش میکروسورت IUI، آزمایشات و تشخیص های خاصی وجود دارد که باید انجام شود تا بتوانیم ارزیابی سطح باروری زنان را بدست آوریم و بتوانیم دقیقا دوز دارو را که باید در نظر گرفته شود، محاسبه کنیم.

برای انجام این روش مقدار مناسب تخمک تولید شده در تخمدان ها را جمع آوری می‌کنیم که شانس موفقیت دردرمان میکروسورت IUI بهینه می کند.

سپس اسپرم مرد را دریافت می کنیم. روش میکروسورت نیاز به این دارد که نمونه اسپرم در پارامترهای قابل قبول باشد تا مرتب سازی موفق انجام شود.

روش IUI برای تعیین جنسیت جنین

چه کارهایی برای IUI لازم است ؟

در زیر خلاصه ای از پیش آزمون مورد نیاز در مطب دکتر فاطمه نعمت اللهی قبل از روش MicroSort IUI توضیح دادیم:

 1. در روزهای 2 یا 3 دوره قاعدگی، آزمایشهای FSH، LH، استرادیول، پرولاکتین، TSH و AMH درخواست می شود. همچنین، در همان روز، در مطب سونوگرافی اولیه برای شمارش فولیکول های آنترال و برای اطمینان از اینکه هیچ مشکل قابل مشاهده ای در رحم وجود نداشته باشد که بتواند روی بارداری تاثیر بگذارد، صورت می‌گیرد.
 2. تجزیه و تحلیل اسپرم برای همسر مرد نیز مهم است. روش میکروسورت مستلزم آن است که نمونه اسپرم مرد از لحاظ کیفیت (سرعت و شکل اسپرم) و کمیت (تعداد اسپرم) باید تحت برررسی قرار گیرد. این امر معیار مهم برای اثربخشی روش میکروسرت است. همچنین مهم است که حداقل 14٪ سلول های اسپرم طبیعی در انزال باشد.
 3. روش IUI نیاز به داروهای بسیار کم برای تحریک تخمدان دارد. ما فقط به تخمک با کیفیت خوب که به مرحله تخمک گذاری رسیده باشد احتیاج داریم تا بتوانیم شانس موفقیت برای بارداری را زیاد کنیم. در طول درمان دارویی، از شما خواسته می‌شود که شما دو سونو برای نظارت بر پیشرفت تحریک تخمدان داشته باشید.
 4. تقریبا سی و پنج ساعت قبل از روش IUI، تزریق hCG برای تحریک تخمدان انجام داده می شود. در طی روش IUI، یک کاتتر برای قرار دادن تعدادی از سلول های اسپرم پردازش شده به طور مستقیم در رحم استفاده می شود.
 5. هدف از این روش افزایش تعداد سلول های اسپرمی است که به لوله های فالوپی رسیده و بنابراین باعث افزایش احتمال لقاح می شود.
 6. به طریقی، ما به کوتاه شدن سفر اسپرم به لوله های فالوپ کمک می کنیم. همچنین، با تخمک های بیشتری در لوله های فالوپ، شانس حاملگی نسبت به مقاربت طبیعی بطور قابل توجهی بالاتر خواهد بود.
 7. روش MicroSort IUI حداقل روش انتخاب جنسیتی تهاجمی است. با این حال باید دانست که این روش برای بیماران در 20 سالگی یا شاید اوایل 30 سالگی با ذخایر بسیار عالی و بالاتر از پارامترهای استاندارد اسپرم مناسب است.

شانس کلی موفقیت در بارداری با این گزینه حدود 20 تا 25 درصد است. برای بیمارانی که نیازمند شانس بیشتری برای موفقیت هستند یا برای بیماران در محدوده سنی بالاتر، گزینه 4 MicroSort IVF + PGD را به شدت توصیه می کنیم.

بیشتر بخوانید :

در مورد تعیین جنسیت جنین با یک رژیم غذایی فوق العاده چه میدانید ؟

جنسیت جنین چند ماهگی مشخص میشود؟

۲۵ راه برای تعیین جنسیت جنین بدون سونوگرافی

عوارض تعیین جنسیت جنین قبل از باردای چیست ؟

تشخیص جنسیت جنین از روی ضربان قلب

نتیجۀ این روش صد در صد نیست ؟

خیر، بسته به تکنیک‌های مورد استفاده دقت این روش در انتخاب جنسیت، بین 60 تا 80 درصد است.

البته، در مورد جنسیت دختر دقت این روش بالاتر بوده و به 90 درصد هم می‌رسد، اما در مورد جنسیت پسر این جدا سازی به مراتب کمتر است بنابراین، این ادعا که می‌توان با استفاده از روش آی یو آی به‌ صورت قطعی تعیین جنسیت کرد، نادرست است.

آیا روش‌های تغذیه‌ای هم نقشی در تعیین جنسیت جنین ندارند ؟

شاید بهتر باشد متخصصان تغذیه به این پرسش پاسخ دهند، اما شواهد موجود در منابع علمی معتبر نشان داده اند که رژیم غذایی تاثیر قابل توجه و معنا داری در جنسیت جنین ندارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • niniplus.com
 • drnematolahi.com
 • azitasaffarzadeh.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید