دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۳ میلادی
تاثیر خوردن غذاهای تند بر نوزادان تغذیه کننده از شیر مادر
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خوردن مواد غذایی تند حتی در هنگام شیر دادن به فرزندتان، بسیار بی خطر است. خوردن غذای تند در شیردهی می تواند فواید و عوارضی برای کودک داشته باشد. درد کولیک، آلرژی از عوارض آن و تقویت معده و...از فواید آن است.

خوردن غذاهای تند در دوران شیردهی

خوردن غذاهای تند در دوران شیردهی : طرفداران غذاهای تند در کشور ما بسیار زیاد است. ممکن است شما هم در بین دسته افرادی باشید که در مورد خوردن غذاهای تند زیاده روی می کنید، در حالی که برخی دیگر برای رفع میل چشایی خود، یک لیوان آب و چیزهای شیرین می خورند.

وجود دوران بارداری ممکن است مصرف این غذاها را برای شما محدود کند، اما اکنون که کودکتان به دنیا آمده، خوردن آنها می تواند یک احتمال ممکن باشد. اما اگر از طریق شیردهی، کودک ممکن است همان چیزی را بخورد که شما می خورید، ممکن است گزینه خوردن آنها باعث تعجب شما شود.

آیا یک مادر شیرده می تواند غذاهای تند بخورد ؟

به طور معمول، خوردن مواد غذایی تند حتی در هنگام شیر دادن به فرزندتان، بسیار بی خطر است. مقدار کمی از آنها به کودک منتقل می شود، اما این امر بر کودک تأثیر منفی نخواهد گذاشت.

در خوردن غذاهای تند و ادویه دار زیاده روی نکنید و تعادل رژیم غذایی را به هر قیمتی حفظ کنید. بسیاری از متخصصان تغذیه کودک مشاهده کرده اند که زنانی که در دوران شیردهی طیف وسیعی از غذاها را مصرف می کنند.

کودکان آنها مشکلات کمتری در زمینه امتحان کردن غذاهای مختلف هنگامی که بزرگتر شوند، خواهند داشت.

آیا غذای تند بر شیر مادر تاثیر می گذارد ؟

آیا غذاهای تند باعث تند شدن شیر سینه نیز می شود؟ این تقریبا اولین سوالی است که همه مادران شیرده در هنگام شیردهی به کودکشان و خوردن غذاهای تند، می پرسند. و این کاملا منطقی است.

زیرا کودکانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، به ندرت تغییر در طعم و مزه غذا را حس می کنند. برای شیر مادر، از آنجا که طعم آن وابسته به تغذیه مادران است.

طعم دهنده های رژیم غذایی می توانند باعث افت طعم شیر شوند. این همچنین می تواند به این معنی باشد که کودکتان در صورت وابسته شدن به این طعم جدید، میزان بیشتری از این طعم جدید شیر بخواهد.

این قبل از معرفی دنیای غذاهای جامد و انواع طعم دهنده ها به کودک، به عنوان یک پیش زمینه بسیار خوب برای کودک عمل می کند.

ذائقه چشایی آنها شروع به تجربه طعم های مختلف و واکنش به آنها می کند. بعضی اوقات، ممکن است متوجه شوید که کودک شما عطر و طعم خاصی را دوست دارد، زیرا شما هنگام بارداری، آن ماده غذایی را اغلب مصرف می کردید.

تاثیر خوردن غذاهای تند، بر نوزادان تغذیه کننده از شیر مادر

همه نوزادان علاقه ای به تغییر طعم و مزه ندارند، همچنین برخی ممکن است کمی به آن حساس نیز باشند. چند اثر منفی که غذاهای تند می توانند بر کودک شما داشته باشند، عبارتند از:


1. باعث آلرژی به غذاهای تند می شود

احتمال بروز این حالت نادر است، اما چنین حساسیتی می تواند یک باره در یک کودک خاص ایجاد شود.

اگر شما یک چیز تند مصرف کرده اید، معمولا خود را به شکلی نشان می دهد و بر روی پوست کودک جوش ایجاد می شود.

نمی توانید با آزمون و خطا پیش بروید و مدتی بین خوردن غذاهای تند فاصله ایجاد کرده و دوباره غذای تند بخورید.

در صورت تداوم، آلرژی تایید می شود و تا زمانی که کودک از شیر مادر گرفته شود، از خوردن آن اجتناب کنید.


2. رنج بردن از درد کولیک

این درد اغلب در کودکان خردسال وجود دارد. کولیک اختلالی است که بر شکم تاثیر می گذارد و باعث ناراحتی زیادی برای کودک می شود و در نتیجه باعث درد ناگهانی و گریه به دلیل درد می شود. اکثر مواقع، خوردن غذاهای تند می تواند باعث بروز این بیماری شود.

3. مشکلات مربوط به گاز معده

در برخی از نوزادان، مصرف شیری که اثری از ادویه در آن وجود دارد، می تواند برای دستگاه گوارش ناخوشایند باشد. این حالت، منجر به ایجاد گاز معده و روده می شود. کودک بیشتر از گذشته نفخ را تجربه می کند و باعث تحریک کلی بدن او می شود.


4. افزایش اشتها برای طعم های خاص غذایی

اگرچه افزایش اشتها چیز خوبی برای مادران و نوزادان است، اما این حالت به طور ویژه، برای عطر و طعم خاص شیر است.

در صورت مصرف یک ادویه خاص، کودک ممکن است تمایل و علاقه به آن داشته باشد و شیر بیشتری بنوشد و برای مدت طولانی تری از آن شیر تغذیه کند.

این امر می تواند باعث شود که او بیش از حد توانش غذا بخورد و منجر به استفراغ کردن آن شده یا وقتی عطر و طعم شیر تغییر کند، یا اگر مقدار کافی از آن شیر دریافت نکند، سخت گیر و بهانه گیر شود.

چگونه متوجه شویم که کودک نسبت به غذهای پر ادویه حساس است ؟

علائم خاص می تواند در درک حساسیت کودک شما نسبت به غذاهای پر ادویه مفید باشد. بیشتر این موارد عبارتند از:

  • گریه غیر قابل کنترل بعد از نوشیدن شیر مادر که در آن اثر ادویه وجود داشته است.
  • اسهال مداوم، به خصوص وقتی مادر غذای پرادویه می خورد و کودک از شیر او تغذیه می کند.
  • عادات خواب کودک درست بعد از تغذیه شیر مادر که مزه تند دارد، تغییر کرده و زود از خواب بیدار می شود.
  • امتناع از خوردن شیر مادر به ویژه بعد از اینکه مادر یک غذای متفاوت خورده باشد.
  • وجود جوش و کهیر بر روی پوست کودک

آیا خوردن غذاهای پر ادویه در هنگام شیردهی به کودک، برای او مفید است؟

اگر کودک شما نسبت به وجود ادویه در شیر مادر واکنشی نشان نمی دهد، پس مشکلی وجود ندارد. در پیروی از آن رژیم، فواید بسیار زیادی وجود دارد، از جمله موارد زیر:


1. از شیر گرفتن آسان کودک

هنگامی که کودک شما به سن خوردن مواد جامد می رسد و به آرامی شیر مادر خوردن را کنار می گذارد، بسیاری از نوزادان از آنجایی که طعم های جدید بسیار قوی هستند، به مشکل دچار می شوند.

غذاهای تند، این طعم دهنده ها را از طریق شیر مادر به شکل صحیح معرفی می کند و باعث می شود جوانه های چشایی او تحریک شود و کودک بعداً آسان تر شیر را کنار می گذارد.


2. تشخیص دهنده عالی طعم

مواجهه زود هنگام با هر جنبه از زندگی، می تواند برای مدت طولانی تری در کودک اثر داشته باشد. هنگامی که ذائقه چشایی او از طریق وجود اثر غذاهای تند در شیر مادر تحریک می شود.

کودک شما به اندازه کافی مهارت پیدا می کند تا طعم مورد علاقه خود را از انواع مواد غذایی تشخیص دهد و برای امتحان کردن غذاهای مختلف نیز میل و رغبت دارد.


3. معده را تقویت می کند

معرفی طعم ها، چاشنی ها و غذاهای جدید برای معده تازه رشد کرده یک چالش محسوب می شود.

برای کمک به این امر، مصرف غذای پر ادویه به معده کمک می کند تا در معرض چنین مواد تشکیل دهنده ای با حداقل ترکیبات قرار گیرد.

دستگاه گوارش بتدریج قادر به هضم آنها شده و به محض معرفی مواد جامد نسبت به قبل قوی تر می شود.


4. تطبیق با یک رژیم غذایی بهتر در اوایل زندگی

ایجاد یک رژیم غذایی مناسب برای کودکان تازه از شیر گرفته شده می تواند کار دشواری باشد. راحتی و آسودگی مصرف شیر می تواند ترک آن را دشوار کند.

مصرف غذاهای پرادویه باعث می شود نه تنها کودک به راحتی از شیر گرفته شود، بلکه به او کمک می کند تا یک برنامه غذایی مناسب نیز داشته باشد.

چه زمانی برای مادران شیرده مناسب است که شروع به خوردن غذاهای تند کنند ؟

از آنجا که ممکن است ما آگاه نباشیم غذای تند چه مدت در شیر مادر باقی می ماند، لازم است که از زمان مناسب معرفی آن به کودک خود اطلاع داشته باشید.

بسیاری از خانم ها تمایل دارند که پس از زایمان با مقادیر کم غذاهای تند شروع کنند.

بهتر است مصرف غذاهای تند را به تاخیر بیاندازید تا زمانی که کودک به درستی از شیر مادر تغذیه شود و سلامتی و ایمنی او را در حد مطلوبی حفظ کند.

به این ترتیب، در صورتی که کودک دچار یک واکنش آلرژی زا شود، دیگر از آن رنج نبرده و می تواند به سرعت بهبود یابد.

آیا نوزادان شیرخوار، شیر مادر طعم دار شده با سیر را دوست دارند؟

خوردن سیر باعث ایجاد طعم سیر در شیر مادر می شود. بسیاری از موارد نشان داده است که نوزادان علاقه زیادی به طعم سیر دارند و باعث می شود تا مدت طولانی تر از شیر سینه تغذیه کنند و شیر بیشتری نسبت به گذشته میل کنند.

حس خوردن مجدد غذاهای تند و لذت بردن از این ادویه ها بعد از یک دوره بارداری بسیار خوشایند است. با این حال، بهتر است این کار را برای چند ماه به تأخیر بیندازید تا زمانی که کودک شما به خوبی از شیر مادر تغذیه کند.

شروع آن با اعتدال می تواند به شما و کودک کمک کند بار دیگر طعم غذاهای زیبا را بچشید.

بیشتر بخوانید :

زغفران در دوران شیر دهی چه خواصی برای مادر و نوزاد دارد ؟

عوارض مصرف ایبوپروفن و مسکن های دیگر در دوران بارداری و شیردهیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


    دیدگاه ها
    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !