دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
علت ایجاد هرپس تناسلی (HSV) چیست و چگونه درمان میشود ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
هرپس تناسلی بیماری شایعی است و هر دو جنس مرد و زن را مبتلا می‌کند بر اساس گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها، ویروس هرپس سیمپلکس در ایالات متحده امریکا در یک ششم نوجوانان و بالغین وجود دارد.

هرپس تناسلی چیست ؟

هرپس تناسلی یک بیماری مقاربتی به شدت واگیردار می‌باشد. تظاهرات این بیماری شامل درد ، خارش و زخم در نواحی تناسلی می‌باشد .

گونه‌ای از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) عامل بیماری هرپس تناسلی است که از طریق شکاف‌های کوچک روی پوست یا غشاء مخاطی وارد بدن می‌شود. اصلی‌ترین راه انتشار ویروس تماس جنسی است.

برای این عفونت عود کننده هیچ درمانی وجود ندارد و این امر سبب ایجاد فشارهای روحی و شرمندگی در افراد می‌شود.

ابتلا به هرپس تناسلی دلیلی برای اجتناب از رابطه جنسی یا منصرف شدن از فکر روابط نمی‌باشد .

اگر شما یا شریک جنسی‌تان به این عفونت آلوده شده‌اید می‌توانید با رعایت نکاتی انتشار HSV را کنترل نموده و خودتان و شریک جنسی‌تان را حفاظت نمایید.

علائم و نشانه های هرپس تناسلی (HSV)

اکثریت کسانی که آلوده به ویروس HSV می‌شوند هرگز از داشتن بیماری آگاه نمی‌شوند چرا که این افراد هیچ علامت و نشانه‌ای ندارند.

علائم و نشانه های HSV می تواند چنان خفیف باشد که مورد توجه افراد قرار نگیرد.

معمولا اولین بروز، بدترین بروز در وقوع بیماری است و برخی از افراد هرگز برای دومین بار بیماری را تجربه نمی‌کنند. اما سایرافراد حتی پس از 40 سال از بروز اولیه بیماری، مجددا بیماری را تجربه می‌کنند.

نشانه های هرپس تناسلی می تواند شامل :

  1. برآمدگیهای کوچک قرمز
  2. تاولهای کوچک یا زخم‌های باز در ناحیه تناسلی ، مقعد و نواحی اطراف
  3. درد یا خارش اطراف ناحیه تناسلی ، کفل‌ها و داخل رانها

اولین علائم هرپس تناسلی معمولا درد یا خارش است که در عرض چند هفته پس از مواجهه با شریک جنسی آلوده شروع می‌شود پس از چندین روز ممکن است برآمدگیهای کوچک قرمز ظاهر شود سپس آنها پاره می‌شوند و تبدیل به زخم‌هایی می‌گردند که ترشح یا خونریزی دارند.

در نهایت روی زخم ها دلمه تشکیل می‌شود و بهبود می‌یابند.

در زنها زخم‌ها می توانند در ناحیه واژن ، آلت تناسلی خارجی ، کفل ها ، مقعد یا دهانه رحم قرار گیرند. در مردها زخم ها می توانند روی آلت تناسلی، کیسه بیضه ، کفل‌ها ، مقعد، رانها یا درون پیشابراه ظاهر شوند.

اگر فردی زخم داشته باشد ممکن است در حین ادرار کردن درد داشته باشد همچنین شخص ممکن است پس از برطرف شدن عفونت، درد و حساسیت را در ناحیه تناسلی تجربه کند.

در طول اولین بروز بیماری فرد ممکن است علائم و نشانه های شبیه آنفلوانزا داشته باشد نظیر سردرد، دردهای عضلانی، تب و نیز غدد لنفاوی متورم در ناحیه کشاله ران

عود بیماری هرپس تناسلی (HSV)

هرپس تناسلی در هر شخصی متفاوت است و علائم و نشانه ها ممکن است برای سالها تکرار شود.

بعضی افراد بروزهای متعددی را در هر سال تجربه می کنند اما در بسیاری از افراد با گذشت زمان میزان تکرار بیماری کمتر می شود.

فاکتورهای زیادی می توانند بروز مجدد بیماری را تسهیل کنند مثل: استرس ، قاعدگی ، ضعف سیستم ایمنی حاصل از داروها مثل:

استروئیدها و شیمی درمانی ،یا ناشی از عفونتها مثل ایدز ، بیماری ،جراحی، خستگی، سایش نظیر آنچه که در نزدیکی جنسی خشن اتفاق می‌افتد.

در بعضی موارد حتی وقتی که ضایعات وجود ندارند عفونت می‌تواند فعال و مسری باشد.

علل بیماری هرپس تناسلی

آلودگی با دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس می‌تواند سبب هرپس تناسلی شود.

  1. HSV نوع یک : این نوع معمولا سبب زخم های سرد یا تب خال اطراف دهان می شود اگرچه می تواند در حین سکس دهانی به نواحی تناسلی نیز منتشر شود.
  2. HSV نوع دوم : این نوع معمولا سبب هرپس تناسلی می شود. ویروس از طریق تماس جنسی و تماس پوست با پوست منتشر می شود. HSV2 خیلی شایع است و شدیدا مسری می‌باشد چه زخم باز موجود باشد چه نباشد اما عفونت در بسیاری از مردم علائم و نشانه‌های غیر قابل تشخیص ایجاد می‌کند و می‌تواند همچنان به یک شریک جنسی منتقل شود.

از آنجائیکه ویروس در خارج از بدن به سرعت می‌میرد تقریبا غیر ممکن است از طریق تماس با توالت، حوله و سایر لوازم شخصی فرد آلوده، مبتلا شد.

غربالگری و تشخیص بیماری هرپس تناسلی

اگر به داشتن هرپس تناسلی مشکوک هستید به پزشک مراجعه کنید پزشک معمولا می تواند توسط گرفتن نمونه یا کشت از تاول‌ها یا زخم های اولیه جهت انجام آزمایشات، هرپس را تشخیص دهد. آزمایش خون نیز می تواند عفونت با هرپس را مشخص کند.

از آنجائیکه افراد مبتلا به هرپس معمولا دارای سایر بیماریهای منتقله از راه جنسی نظیر کلامیدیا ،سوزاک و ایدز می‌باشند پزشک می‌بایست برای این بیماریها نیز فرد را مورد بررسی قرار دهد.

اگر مشکوک هستید که قبلا به بیماری هرپس مبتلا شده‌اید تست خون می‌تواند مواجهه قبلی با عفونت HSV نوع اول یا دوم را تایید نماید.

علائم هرپس تناسلی و راههای پیشگیری از این عارضه

عوارض بیماری (HSV)

در بالغین سالم هرپس تناسلی معمولا به غیر از زخم، عوارض دائمی جدی دیگری ایجاد نمی کند.ولی این عوارض ممکن است رخ دهند.

ابتلا به سایرSTD ها : ابتلا به هرپس تناسلی می تواند خطر انتقال یا ابتلا به سایر بیماریهای مقاربتی نظیر ویروس ایدز را افزایش دهد.

عفونت نوزادی : مادری با زخم های باز می تواند در حین عبور نوزاد از کانال زایمان آلودگی را به نوزادش انتقال دهد هرپس تناسلی می تواند سبب آسیب مغزی ، کوری یا مرگ نوزاد شود.

مادرانی که اولین بروز هرپس را در زمان زایمان تجربه می کنند بیشترین احتمال را برای انتقال عفونت به نوزادشان دارند.

درمان بیماری هرپس تناسلی (HSV)

هیچ درمان قطعی ( بهبودی ) برای هرپس تناسلی وجود ندارد اما درمان هرپس تناسلی شامل داروهای ضد ویروسی خوراکی مثل آسیکلوویر، فام سیکلوویر و دالا سیکلوویر به بهبود سریعتر زخم ها و کاهش دفعات عود کمک می کند.

این داروها اگر روزانه مصرف شوند همچنین ممکن است شانس عفونت شریک جنسی شما را به ویروس هرپس کاهش دهند.

پیشگیری از بیماری هرپس تناسلی (HSV)

توصیه‌ها برای پیشگیری از هرپس تناسلی همانند توصیه های پیشگیری از سایر بیماریهای مقاربتی است.

نکته کلیدی برای اجتناب از ابتلا به HSV این است که این بیماری شدیدا مسری است بویژه وقتی که ضایعات وجود دارند.

پرهیز از فعالیت جنسی یا محدود کردن تماس جنسی فقط با یک نفر که فاقد عفونت می باشد بهترین راه برای پیشگیری از عفونت است. خلاصه آنچه که می توان انجام داد :

استفاده از کاندوم لاتکس حین هر تماس جنسی یا داشتن شریکی که از آن استفاده کند .

محدود کردن تعداد شرکای جنسی

اجتناب از نزدیکی با شریکی که در مرحله بروز هرپس در ناحیه تناسلی یا سایر نواحی می باشد

اگر باردار هستید و از ابتلا خود مطمئن هستید به پزشک خود بگویید که مبتلا به HSV هستید و اگر مطمئن نیستید بخواهید که برای HSV آزمایش شوید.

در طول حاملگی مراقب علائم و نشانه های HSV باشید پزشک ممکن است پیشنهاد کند که مصرف داروهای ضد ویروسی هرپس را در اواخر حاملگی شروع کنید تا سعی شود از وقوع بیماری در حول و حوش زمان زایمان جلوگیری شود.

اگر فرد با بروز بیماری در هنگام زایمان روبرو شود پزشک احتمالا روش سزارین را توصیه خواهد کرد تا خطر انتقال ویروس به بچه کاهش یابد.

مراقبت از خود

اگر شما مبتلا به یک عفونت فعال هستید :

از رابطه جنسی اجتناب کنید

زخم ها را تمیز و خشک نگه دارید

از لمس کردن زخم ها پرهیز کنید و پس از تماس با زخم ها دستهایتان را بشوئید

بخاطر داشته باشید که ویروس حتی وقتی که نشانه ای وجود ندارد می تواند انتشار یابد.

قبل از اینکه فعالیت جنسی را از سر بگیرید صبر کنید تا همه زخم ها بطور کامل بهبود یابند و همیشه برای کاهش شانس آلوده کردن شریک خود از کاندوم لاتکس استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

تبخال تناسلی و راههای کنترل و درمان آن

تبخال تناسلی / ۱۲ راهکار خانگی برای درمان تبخال تناسلی

آسیکلوویر : موارد مصرف پماد آسیکلوویراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits