تست بارداری با بیبی چک : چگونه از تست بارداری استفاده کنیم ؟

۱,۸۴۵
۱
۰
پنج شنبه, ۰۲ آبان ۱۳۹۸ ۱۴:۲۷
تستهای حاملگی خانگی، وجود یكی از هورمون هاي نشانگر حاملگی به نام “گونادوتروپین جفتی انسان” یا hCG را در ادرار نشان می‌دهد. اما درصد دقت و نحوه استفاده از بیبی چک را در ادامه بخوانید.
تست بارداری با بیبی چک : چگونه از تست بارداری استفاده کنیم ؟

نحوه استفاده از تست بارداری

استفاده از تست بارداری : هورمون گونادوتروپین که از طریق سلول های جفت ساخت می‌شود، ابتدا هنگامی که تخمکِ بارور شده، در رحم جای میگیرد «تقریبا شش روز پس از حامله شدن»، در جریان خون شما وارد می‌شود.

آنگاه میزان هورمون hCG در طی هفته های بعدی در بدن به سرعت افزایش پیدا کرده و مقدار آن هردو روز دو برابر می‌شود.

14 روز پس از حاملگی «یعنی تقریبا همان زمانی که شما انتظار دارید پریود بعدی شروع شود»، بعضی از تستهای حاملگی ممکن هست بتوانند این هورمون را در ادرار شما تشخیص داده و نتیجه مثبت برای حاملگی را اعلام کنند.

اما بر خلاف ادعاهای تهیه کنندگان آن ها، این تست ها غالبا آن قدر دقیق نیستند که بتوانند حاملگی را در این مرحله تشخیص دهند.

در واقع، اگر یک هفته دیگر هم «پس از زمانی که انتظار داشته اید پریود بعدی شروع شود» صبر کنید، می‌توانید امید داشته باشید که نتیجه دقیق تری از این تستها به دست آورید.

نتیجه تست بارداری بعد از عقب افتادم پریود

اگر در نخستین روزی که انتظار پریود شدن را داشته اید اما پریود نشده اید از این تستها بهره گیری کنید، نتیجه تا چه حد دقیق خواهد بود ؟

اکثر این تستها ادعا می کنند که بیش از 99% دقت دارند، یعنی بطور ضمنی بیان می کنند که شما همین که زمان پریود بعدی تان فرا رسید اما پریود نشدید، میتوانید از این تستها بهره گیری کنید؛ اما تحقیقات نشان داده هست که این ادعاها عمده هم صحیح نیستند.

حقیقت این هست که میزان hCG در ادرار در روزهای پس از لقاح، در افراد گوناگون متمایز هست.

ممکن هست از انواع تست های موجود در بازار، یک یا تعداد کمی از انها به اندازه کافی دقیق باشد که بتواند در نخستین روز از پریود بعدی، سطح هورمون hCG را تشخیص داده و نتیجه مثبت بدهد.

در واقع علت اصلی این هست که حساسیت بعضی از این تستها بقدری نیست که بتواند به آن اندکی از این هورمون که در ادرار خانم های حامله در نخستین روز از پریود بعدی شان وجود دارد، واکنش نشان دهد.

اکثر این تستها در روز اول از موعد پریود بعدی، تنها قادرند 16% از حاملگی ها را تشخیص دهند؛ هر چند یک هفته بعد از موعد پریود بعدی، اکثر این تستها می‌توانند نتیجه مثبت حاملگی را عرضه دهند.

درصد دقت تست بارداری (بیبی چک)

پس چگونه این تستها میتوانند ادعای دقت در همان روزهای اول باردار شدن را داشته باشند ؟

در واقع آن ها چنین ادعایی ندارند. انها صرفا ادعا می کنند که در مجموع “بیش از 99% دقت دارند”، آنگاه بطور جداگانه میگویند که می‌توانید در نخستین روز از موعد پریود بعدی، از این تستها بهرهگیری کنید.

در صورتی که تهیه کنندگان یک تست بخواهند از برچسب “دقت بیش از 99%” بر روی تست حاملگی خانگی خود بهره گیری کنند باید نشان دهند که نتیجه این تست در آزمایشگاه، نمونه با نتیجه سایر تستهای موجود یا حتی بهتر از انها هست.

از آنجا که تستهای موجود دقیق تر از تستهای قدیمی میباشند، تعجبی ندارد که بتوانند به این ادعاهای خود جامه عمل بپوشانند؛ اما دقت داشته باشید که این تستها ممکن هست نتوانند حاملگی را در نخستین روز از موعد پریود بعدی تشخیص دهند در حالیکه با گذشت زمان این امکان وجود دارد.

نحوه استفاده از تست بارداری
نحوه استفاده از بیبی چک نواری

چگونه می‌توانم تشخیص دهم که کدام تست ها بهتر و دقیق تر می باشند ؟

به سادگی نمیتوان به این سوال پاسخ داد. هر روزه تولیدات جدیدی به بازار می‌آیند و تستهای فعلی نیز پیشرفته تر میشوند.

به همراه بعضی از این تستها، اطلاعاتی نیز در مورد میزان “حساسیت” و “دقت” تست عرضه شده هست.

میزان حساسیت تست بدین صورت عرضه می‌شود: دست کم میزان غلظت hCG «بر حسب میلی واحد در یک میلی لیتر از ادرار» که تست توانا به تشخیص دادن آن هست.

همچون مثال، تست حاملگی که ادعا می کند می‌تواند میزان 20 mIU/ml از hCG را تشخیص دهد، باید دقیق تر از تستی باشد که میگوید میتواند میزان 50 mIU/ml را تشخیص دهد.

متأسفانه باید گفت که نمی‌توان به این اطلاعات عمده اطمینان کرد، زیرا انواع مختلفی از hCG وجوددارد و این اعداد الزاماً بیانگر توانایی تشخیص نوعی از hCG نیست که در اوائل بارداری در ادرار دیده می‌شود.

چگونه میتوانم از تست حاملگی خانگی استفاده کنم ؟

ابتدا تاریخ انقضاء محصول را نگاه کنید، خصوصا اگر مدتی از خرید آن قبل هست، تا مطمئن شوید که هنوز می‌توانید ازآن بهره گیری کنید.

اگر محصول را در محل مرطوب یا گرم مثل حمام نگه داری کرده باشید، ممکن هست فاسد شده و دیگر امکان بهره گیری ازآن وجود نداشته باشد.

پس بهتر هست آنرا دور بیندازید و یک تست اخیر بخرید. هنگامی که میخواهید از تست بهره گیری کنید، دستورالعمل نحوه بهره گیری ازبیبی چک رابه دقت مطالعه کنید، زیرا نحوه بهره گیری از تولیدات گوناگون ممکن هست متمایز باشد.

در اکثر این قبیل از تستها باید نمونه ادرار خودرا در یک ظرف بریزید و آنگاه نوار کاغذی مختص را در آن فرو کنید. ممکن هست در بعضی دیگر با بهره گیری از قطره چکانی که در کنار محصول بشما داده شده هست، چند قطره ازآن را در سوراخی که روی دستگاه تعبیه شده هست، بریزید.

در بعضی دیگر از تستها می‌توانید مستقیما روی کاغذ مختص ادرار کنید. در بعضی هم می‌توانید از هر کدام از دو روش که مایل هستید بهرهگیری کنید.

نحوه نمایش نتیجه نیز در بیبی چک متمایز هست: بعضی از انها نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را بر روی کاغذ تست نمایش میدهند، اما بعضی دیگر ممکن هست علامت مثبت یا منفی را بر روی یک پنجره نمایش دهند.

در اکثر این تستها، یک نشانگر کنترل نیز وجوددارد که نشان میدهد آیا نتیجه تست معتبر هست یا نه. اگر این نشانگر تغییر رنگ ندهد بیانگر آن هست که نتیجه تست معتبر نیست.

شاید بعلت فاسد شدن یا دلایلی از این قبیل باشد و ممکن هست نتیجه بارداری به دست آمده ازآن واقعا اشتباه باشد.

در صورتی که چنین اتفاقی افتاد، میتوانید با فروشنده کالا ارتباط گرفته و بخواهید که یک تست اخیر برایتان بفرستند، هر چند ممکن هست رسیدن این تست اخیر مدتی طول بکشد و شما نتوانید به سرعت ازآن بهرهگیری کنید.

اکثر تستها عنوان می کنند که نتیجه تست ظرف 5 دقیقه مشخص میشود، هرچند که ممکن هست برای گرفتن نتیجه مثبت وادار باشید تا 10 دقیقه نیز صبر کنید.

نتیجه منفی کاذب تست بیبی چک

آیا ممکن هست نتیجه تست منفی باشد، اما باردار باشید «یعنی نتیجه منفی کاذب به دست بیاید»؟

در صورتی که نتیجه تست منفی باشد ودر صورتی که هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کرده و مجددا از تست بهره گیری کنید.

شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کرده اید انجام شده باشد ودر نتیجه هنوز برای انجام تست حاملگی بسیار زود باشد. برای به دست آوردن برترین نتیجه باید از نخستین ادرار خود در صبح بهره گیری کنید، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.

دقت داشته باشید که نتیجه منفی الزاماً به معنای حامله نبودن نیست. در صورتی که در موعد مقرر پریود نشدید، ممکن هست حامله شده باشید؛ پس بهتر هست از مصرف دارو و سایر کارهایی که در زمان حاملگی خطرناک هست خودداری کنید.

در صورتی که تا یک هفته بعد پریود نشدید و نتیجه تست هم هنوز منفی بود، بهتر هست به دیدار پزشک خود بروید تا علت این امر مشخص شود.

نحوه استفاده از تست بارداری

در چه مواردی ممکن است نتیجه تست بطور کاذب مثبت شود ؟

  1. وجودبیماریهائی مثل پروتئینوری , هموگلوبینوری و کلا وجودپروتئین و یا خون در ادرار
  2. آلودگی باکتریائی ادرار
  3. مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین - کلردیازپوکساید یا متادون توسط بیمار
  4. زایمان جدید یا سقط اخیر
  5. اشتباه در روش اجرای تست یا خطا در خوندان نتایج

چون هورمون ابتدا در خون ظاهر میشود سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار آمده ودفع میشود پس آزمایش خون حساستر است وزودتر مثبت میشود.درموارد حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود.

دقت داشته باشید که در “بارداری خارج رحمی” «یعنی زمانی که تخمک بارور شده در جایی غیر از دیواره رحم قرار گرفته باشد»، ممکن هست نتیجه مثبت یا منفی از تستهای حاملگی به دست بیاید.
در صورتی که درد در ناحیه شکم یا خون ریزی غیرطبیعی دیدن کرده اید «صرف نظر از نتیجه تست حاملگی»، با پزشک خود ارتباط بگیرید.

تفاوت تست بارداری خانگی و تست ماما در مطب

تستهای حاملگی خانگی با تستهایی که در مطب پزشکان یا ماماها انجام می‌شود، چه تفاوتی دارند ؟

در بعضی از کلینیکها، کاملا از همان تستهای خانگی بهره گیری میشود. پزشکان و ماماها، زمانی که می‌خواهند مقدار دقیق hCG در خون شما یا تغییرات مقدار آن در طول زمان را بدانند، مثلا زمانی که به سقط جنین مشکوک باشند، از آزمایش خون بارداری بهره گیری می کنند.

در این آزمایش تنها به یک جواب مثبت یا منفی اکتفا نمی‌شود و مقدار دقیق نوعی از hCG بنام “بتا” در خون اندازه گیری میشود.

در نمونه های ادراری جهت انجام تست ادرار بارداری نمونه ادرار باید در یک ظرف تمیز شیشه ای یا پلاستیکی جمع آوری شود واز پروزاتیو استفاده نشود.

همچنین اگر نمونه بلافاصله پس از جمع آوری تست نشود تا ۴۸ ساعت بعد که مورد آزمایش قرار می گیرد باید دردمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد یخچال نگهداری شود و قبل از انجام تست به دمای اتاق برگردانده شود.

اگر نمونه تست بارداری خانگی (بیبی چک) برای بیش از ۴۸ ساعت مورد استفاده قرار نگیرد باید در دمای منهای ۲۰ درجه فریز شود. یک نمونه ی یخ زده که بیش از ۲ هفته نگهداری شده باشد نباید دیگر استفاده شود. قبل از آزمایش نمونه یخ زده باید کاملا آب شده و به دمای اتاق برسد.

بیشتر بخوانید :

بهترین زمان برای تست بارداری بعد از رابطه جنسی چه موقع است ؟

تست بارداری با خمیردندان : آموزش دقیق تست بارداری با خمیر دندان

18 تست بارداری خانگی (سنتی) کاربردی و قابل اطمینان

15 علت اصلی آزمایش بارداری منفی، ولی پریود نشدن چیست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم