مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
ترشحات آبکی واژن در بارداری : ۴ علت اصلی ترشحات آبکی واژن کدامند؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ترشحات آبکی واژن در بارداری بسیار طبیعی است اما شرط و شروطی دارد. اکثر خانم ها در دوران بارداری خود ترشحات بسیار زیادی را تجربه می کنند که در مقطعی از زمان این ترشحات بسیار زیاد می باشد و بسیاری از خانم ها در صورتی که متوجه بارداری خود نباشند این...

علت ترشحات آبکی واژن

ترشحات آبکی واژن برای بدن خانم ها و محیط واژن بسیار مفید می باشد در صورتی که ترشحات ساده و بی بو دارید نگران نباشید.

اما همیشه ترشحات بدون بو و ساده نیستند و می توانند برای محیط واژن و رحم مشکلاتی ایجاد کنند انواع ترشحات از نظر رنگ و بو و حالت با هم متفاوتند و در صورتی که ترشحات زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

انواع ترشحات واژینال نشانه چیست ؟

 1. ترشحات زرد رنگ : زمانی که ترشحات زرد رنگ دارید می تواند نشانه دهنده ی عفونت باکتریایی باشد و معمولا زمانی که این ترشحات را دارید هنگام ادرار و رابطه جنسی درد و یا سوزش دارید.نام دیگر این ترشحات گونوره می باشد.
 2. ترشحات سبز رنگ : ترشحات سبز رنگ بویی مانند بوی ماهی و بوی ترشی می دهند و معمولا با لکه های قرمز و دردهای لگنی همراه هستند .ترشحات سبز رنگ نشان دهنده ی کلامیدیا یا تریکومونیا می باشد.
 3. ترشحات خاکستری رنگ : در صورتی که دچار واژینوز باکتریایی شده باشید ترشحات خاکستری رنگ دارید و این ترشحات با بوی بد و خارش و تورم شدید همراه هستند.

عامل ترشحات آبکی و شفاف واژن

ترشحات آبکی و شفاف واژن نشان بارداری است ؟

ترشحات آبکی و شفاف واژن ترشحاتی هستند که در زمان چرخه قاعدگی اتفاق می افتند و 4 علت اصلی برای چرخه قاعدگی وجود دارد و نمی تواند دلیلی برای بارداری باشد اما برخی خانم ها در طول دوران بارداری بعد از ماه اول یا دوم این ترشحات را به مقدار زیاد تجربه می کنند اما عامل اصلی ترشحات واژن می تواند موارد زیر باشد.

تخمک گذاری

اولین علت برای ترشحات ابکی و شفاف در دوران سیکل قاعدگی تخمک گذاری می باشد.زمانی که تخمک گذاری اتفاق می افتد مخاط دهانه رحم شرایطی را فراهم می کند تا اسپرم ها راحت به سمت تخمک حرکت کنند برای اینکار مخاط آبکی و شفاف ترشح می شود.

در واقع این مخاط می توانند شانس بارداری را بیشتر کنند .پس می توان گفت زمانی که ترشحات آبکی شما زیاد شده باشد می تواند نشان دهنده ی تخمک گذاری باشد.زمانی که تخمک گذاری در بدن اتفاق می افتد سطح استروژن در بدن افزایش می یابد و باعث ایجاد این ترشحات می شود .

این ترشحات معمولا بدون بو، بی رنگ و شفاف هستند و همانطور که گفتیم خطری ندارند .ترشحات شفاق و آبکی معمولا باعث مربوط شدن لباس زیر می شوند.

در طول دوران بارداری

زمانی که بارداری صورت می گیرد ترشحات آبکی وازن به علت تغییرات هورمونی افزایش می یابد و بسیاری از خانم ها قبل از اینکه متوجه شوند باردارند از طریق این ترشحات متوجه بارداری خود می شوند .

میزان استروژن بعد از لقاح افزیش می یابد .استروژن باعث افزایش مخاط و ترشحات می شود که از ورود باکتری جلوگیری می کند و از جنین محافظت می کند .

این ترشحات بسیار غلیظ می باشند .این ترشحات ممکن است با رگه های خونی مخلوط باشند که نشان دهنده لانه گزینی می باشد و در اکثر مواقع کاملا طبیعی می باشد اما در صورتی که خونریزی شدید تر باشد حتما باید جدی تر پیگیری شود.

Vaginal watery discharge / ترشحات ابکی واژن

علت ترشحات آبکی و شفاف واژن چیست ؟

ترشحات ابکی واژن طبیعی است. چرخه قاعدگی شما باعث تغییرات زیادی در ترشحات می شود و ترشحات آبکی یکی از این تغییرات است. اگر از علائم دیگر رنج می برید، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

زنان متوجه خواهند شد که چهار دلیل عمده برای این ترشحات وجود دارد:

1. ترشحات آبکی واژن در تخمک گذاری

تخمک گذاری محیطی ایده آل برای باردار شدن فراهم می کند. اگر می خواهید باردار شوید، تخمک گذاری بیشترین احتمال بارداری را تضمین می کند.

مخاط دهانه رحم محیطی آبکی فراهم می کند که اجازه می دهد اسپرم از طریق دهانه رحم شنا کند.

به یاد داشته باشید که مخاط معمولا از باکتری ها و عفونت محافظت می کند، اما همچنین به افزایش شانس بارداری کمک می کند.

سطح استروژن در بدن در طی تخمک گذاری افزایش می یابد و این باعث ترشحات واژن می شود.

این اتفاق در طول یک دوره می افتد، و بدن مخاطی که معمولا در طول تخمک گذاری تولید می شود را ایجاد می کند. افزایش ترشحات در یک زن باعث:

 • مرطوب شدن لباس زیر
 • ترشحات زیاد

در طی تخمک گذاری رطوبت دیده می شود

ترشحات در طی تخمک گذاری

 • شفاف
 • آبکی
 • بی بو

و بعد از آن یک دوره خشکی و سپس پریودی دیده می شود.

2. ترشحات آبکی واژن در طول بارداری

آیا شما سعی دارید باردار شوید؟ اگر چنین است، ممکن است باردار باشید. برخی از زنان قبل از انجام آزمایش حاملگی متوجه این ترشحات آبکی می شوند و معتقدند که حامله هستند. این ترشحات ناشی از تغییرات هورمونی است که بدن برای بارداری انجام می دهد.

سطح استروژن در بدن تقریبا بلافاصله بعد از لقاح افزایش می یابد. این هورمون ها بدن را برای بارداری آماده می کنند، و در نهایت باعث افزایش چشمگیری در مخاط دهانه رحم می شود.

این مخاط بسیار غلیظ می شود که باعث می شود که یک "پوشش مخاطی" ایجاد شود. این پوشش مانع از ورود باکتری ها به مهبل می شود و از جنین محافظت می کند. ترشحات شما حتی ممکن است حاوی رگه های خون باشد.

اگر ترشحات شما آبکی و حاوی خون باشد، نشانه خونریزی لانه گزینی می باشد. بعضی از زنان متوجه لکه بینی می شوند، اما زنان دیگر ترشحات آبکی حاوی خون مشاهده می کنند.

ترشحات واژن در دوران بارداری باقی خواهد ماند و این ترشحات طبیعی هستند مگر اینکه غلیظ و قرمز باشند.

اگر خونریزی یا ترشحات قرمز دارید، به پزشک مراجعه کنید تا از سالم بودن جنین در حال رشد مطمئن شوید.

3. ترشحات آبکی واژن بعد از رابطه جنسی

اگر رابطه جنسی داشته اید یا متوجه ترشحات آبکی در طول رابطه جنسی شدید، این امر بوسیله تحریک جنسی ایجاد شده است.

یک زن که از نظر جنسی تحریک شده است، همانطور که در طی مقاربت اتفاق می افتد، متوجه خواهد شد که ترشحات از واژن خارج نمی شود. دو غده بالای واژن وجود دارد که باعث ترشحات می شود.

بدن شما این ترشحات را برای روانکاری مهبل انجام می دهد تا به راحتی نفوذ اتفاق بیفتد.

گاهی زنان متوجه می شوند که بعد از نزدیکی جنسی ترشحات آبکی دارند. این نشان می دهد غدد ترشحات را متوقف نکرده اند. این اتفاق طبیعی است و این ترشحات خود به خود متوقف می شوند.

4. ترشحات آبکی واژن در پریودی

آب نمی تواند از مهبل خارج شود مگر آنکه به زور وارد واژن شده باشد. این یک اتفاق غیر طبیعی است و بعضی از خانمها این ترشحات را بدون هیچ دلیل مشخصی تجربه خواهند کرد.

بسیاری از پزشک ها نمی دانند چرا ترشحات آبکی در طول پریودی اتفاق می افتد. در صورت ترشحات آبکی در پریودی، احتمال مشکلات زیر وجود دارد:

 • فیبروم
 • عدم تعادل هورمونی
 • STD
 • پولیپ ها

بسیاری از زنان شکایت می کنند که لباس زیر آن ها در طول پریودی با این ترشحات مرطوب می شود، و هیچ کس درک درستی از این که چرا این اتفاق می افتد ندارد. بهتر است به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

بیشتر بخوانید :

انواع ترشحات واژن : علت اصلی هر کدام از ترشحات واژن چیست ؟

راههای تشخیص ترشحات طبیعی و غیر طبیعی واژن

۴ علت اصلی ترشحات واژن در دختران خردسال و نوجوان

علت ترشحات قهوه ای واژن قبل از پریود چیست

دلایل خارش واژن + راههای درمان

تشخیص ترشحات تخمک گذاری از دیگر ترشحات واژن

در صورت مشاهده ترشحات واژینال چه کاری باید انجام دهید ؟

ترشحات لکوره در دوران بارداری مانند ترشحات معمولا در دوران غیربارداری است اما میزان ترشحات لکوره یا ترشحات دوران بارداری بسیار بیشتر از حد معمول است و برای بسیاری از خانم ها این حس خیسی و نم و رطوبت همیشگی بسیار آزار دهنده است.

بایدها و نباید هایی را برای این ترشحات نام می بریم:

 1. ترشحات دردوران بارداری بسیار زیاد و آزاد دهنده هستند و به راحتی نم و خیسی آن را حس می کنید پس می توانید از پدهای بهداشتی برای جذب مایع استفاده کنید.
 2. به هیچ عنوان برای رفع ترشحات دوش واژینال استفاده نکنید با استفاده از دوش واژینال تعادل باکتری های واژن به هم می خورد و می تواند موجب عفونت شود و در دوران بارداری این عفونت می تواند خطرناک باشد.
 3. برای از بین بردن حس نامطبوع و بوی نم به هیچ عنوان از مواد بهداشتی معطر استفاده نکنید.مواد بهداشتی معطر PH واژن را بر هم می زند

فرق ترشح با کیسه آب چیست ؟

مایع آمینوتیک مایعی در کیسه آب است که شفاف می باشد .اما در بعضی مواقع می تواند قهوه ای ، صورتی ، لک دار و یا زرد رنگ باشد.

اگر کیسه آب پاره شود جریان آبی که از واژن خارج می شود مداوم است .برای تشخیص اینکه مایع خارج شده آب کیسه آب است یا لکوره ، می توانید یک پد بگذارید و نیم ساعتی دراز بکشید اگر ایستادید و متوجه شدید دوباره آب سرازیر شد می تواند مایع آمینوتیک باشد.

این علائم طبیعی نیستند و تا زمانی‌که وارد مرحله زایمان نشده اید نباید رخ دهند. با مشاهده این علائم پزشک خود را سریعاً به پزشک برسانید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است