۱۰ پرسش و پاسخ متداول در مورد عمل کورتاژ

پاسخ به سوالاتی رایج در مورد عمل کورتاژ
۱,۶۶۸
۱
۰
پنج شنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۰
درمورد کورتاژ چه میزان اطلاع دارید و از مراقبت های قبل و پس از آن چه می دانید ؟کورتاژ عمل سقط جنین های مشکل دار به هر دلیل پزشکی است.
پاسخ به سوالاتی رایج در مورد عمل کورتاژ

عمل کورتاژ جنین چیست و چگونه انجام می شود؟

اگر در ابتدای بارداری دچار سقط جنین پنهان شوید شاید احتیاجی به کورتاژ پیدا نکنید، ولی اگر از سه ماهه اول دیر تر سقط جنین اتفاق بیافتد، ممکن است به دلیل کاهش خطر خونریزی شدید و عدم خروج کامل بافت، به کورتاژ نیاز داشته باشید.

1. سوال:پس از انجام عمل کورتاژ و ریکاوری بعد از آن چه باید کرد و باید چه انتظاری داشت؟

پاسخ:پس از انجام عمل کورتاژ، شما به یک همراه نیاز خواهید داشت تا شما را تا منزل خود همراهی نماید. اگر شما برای انجام این عمل بیهوشی عمومی دریافت کرده اید، ممکن است تا مدتی احساس سرگیجه و حالت تهوع و استفراغ به شما دست بدهد. معمولا پس از گذشت دو روز شما می توانید تمام فعالیت های روزانه ی خود را از سر بگیرید.

در همین حال از دکتر خود در مورد محدودیت ها و فعالیت هایی که نباید انجام دهید سوال کنید. ممکن است برای چند روزی احساس گرفتگی خفیف در شکم خود داشته باشید و خونریزی شفافی را نیز تجربه کنید که این موضوع طبیعی می باشد.

ممکن است شما نیاز داشته باشید که در چند روز ابتدایی پس از انجام عمل و برای کنترل خونریزی از نوار بهداشتی استفاده کنید و از قرص های تسکین دهنده برای کاهش درد استفاده نمائید.

در نظر داشته باشید که پس از این عمل باید انتظار جابجا شدن زمان پریود خود را داشته باشید. ممکن است این بار پریود شما کمی زودتر یا کمی دیرتر اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از ابتلا به عفونت باکتریایی واژن، رابطه جنسی خود را تازمانی که دکتر شما را از انجام آن منع می کند به تعویق بیندازید و در این مدت از تامپون استفاده نمائید.

به طور مرتب با پزشک خود ملاقات داشته باشید و هرگونه درمان دیگری که نیاز می باشد را با وی برنامه ریزی نمائید. اگر هرگونه بافتی طی انجام عمل کورتاژ برای انجام آزمایش و بیوپسی به آزمایشگاه فرستاده شد، نتایج قابل انتظار آن را از پزشک خود جویا شوید. نتایج حاصل از انجام این آزمایشات معمولا پس از چند روز حاضر خواهند شد.


2. سوال:عوارض رایج پس از انجام عمل کورتاژ چیست؟

پاسخ:پس از انجام عمل کورتاژ، به طور طبیعی عوارض و خطراتی برای بیمار وجود خواهد داشت. عوارض رایج شامل دردهای کرامپی، لکه بینی یا مشاهده خونریزی شفاف رنگ می باشد. اما عوارض نادر این جراحی می تواند آسیب به دهانه رحم، سوراخ شدن خود رحم یا روده باشد.

اگر شما پس از انجام این عمل هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی سنگین یا طولانی مدت یا مشاهده خون لخته شده
 • تب
 • درد
 • احساس حساسیت در شکم
 • مشاهده ی ترشحات بد بو از واژن

در موراد بسیار نادری زخم های ایجاد شده در رحم می تواند باعث ایجاد سندرم آشرمن شود. این سندرم می تواند باعث ناباروری و تغییراتی در جریان قاعدگی شود. جراحان می تواند این عارضه را درمان نمایند.

بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به این سندرم و عوارض آن حتما هر گونه تغییر در جریان قاعدگی پس از انجام عمل کورتاژ را با پزشک خود در میان بگذارید.

پس از انجام عمل کورتاژ، شما به یک همراه نیاز خواهید داشت تا شما را تا منزل خود همراهی نماید.


3. سوال:عمل کورتاژ چیست؟

پاسخ:عمل کورتاژ و اتساع (D&C) عمل جراحی مختصری است که طی آن دهانه رهم به وسیله ابزار خاصی متسع شده و ابزار خاصی برای تراشیدن پوشش رحم به داخل آن وارد می شود. ممکن است شما به دلایل زیر نیاز به انجام این عمل داشته باشید:

خارج کردن بافت های باقی مانده یا قسمت های باقی مانده از جفت در رحم که در طی یا بعد از سقط جنین در رحم باقی مانده باشد.

برای تشخیص یا درمان خونریزی غیرطبیعی رحم. انجام این عمل می تواند به تشخیص و درمان بافت هایی نظیر فیبروئید، پولیپ، آندومتریوز، عمل تعادل هورمونی یا سرطان رحم کمک نماید. معمولا پس از انجام این عمل نمونه ای از بافت خارج شده از رحم برای تشخیص سلول های غیر طبیعی با میکروسکوپ تحت بررسی قرار می گیرد.


4. سوال:قبل از انجام عمل کورتاژ چه اطلاعاتی باید داشت؟

پاسخ:انجام عمل کورتاژ، می تواند در مطب پزشک، کلینیک سلامت یا یک بیمارستان انجام شود. این عمل معمولا 10 الی 15 دقیقه زمان می برد ولی شما پس از انجام آن باید حداقل پنج ساعت تحت نظر پزشک در محل انجام عمل قرار بگیرید.

قبل از انجام این عمل شرح حال کاملی از شما گرفته می شود و معمولا از شما خواسته می شود که فرم رضایتی را پر نمائید. هر سوالی که در این خصوص دارید با پزشک خود مطرح نمائید. هر یک از موارد زیر را با حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

 • اگر حدس می زنید که باردار هستید و باید تحت عمل کورتاژ تشخیی قرار بگیرید
 • اگر به هر داروی خاصی آلرژی یا حساسیت دارید
 • اگر سابقه ابتلا به اختلالات خونریزی دارید یا در حال حاضر از داروهای کاهش دهنده خون استفاده می کنید.
 • قبل از انجام این عمل شما باید لباس های خود را کامل در آورید و مثانه خود را تخلیه نمائید.

5. سوال:در حین انجام عمل کورتاژ چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ:در طی انجام عمل کورتاژ، شما بر روی کمر خود دراز خواهید کشید و پاهای خود را بر روی رکاب مخصوص (همانند زمانی که معاینه لگنی می شوید) قرار می دهید.

سپس پزشک شما یک اسپکولوم مخصوص را وارد واژن شما می کند و دهانه رحم را با یک گیره در وضعیت خاصی نگه می دارد. اگرچه هیچ گونه برش و بخیه ای طی این عمل بر روی دهانه ی رحم شما انجام نمی گیرد ولی پزشک شما آن را با محلول خاص ضد عفونی می کند.

6. عمل کورتاژ از دو قسمت مهم تشکیل می شود:

 1. "اتساع" که طی آن دهانه رحم باز و گشاد می شود و امکان وارد شدن یک ابزار خارجی به داخل رحم فراهم می شود. پزشک شما ممکن است از یک میله ی بلند و باریک استفاده کند که بوسیله آن دهانه رحم شما آهسته آهسته بازتر و گشادتر می شود. ممکن است به جای استفاده از میله مذکور از داروی خاصی برای این منظور استفاده نماید.
 2. "کورتاژ" که طی آن بافت داخل رحم بوسیله ی ابزار خاصی که قاشقی شکل و دراز می باشد و کورت (curette) نام دارد، تراشیده می شود. پزشک شما ممکن است از ابزار خاصی که کانولا (cannula) نام دارد برای برداشتن و مکش هرگونه بافت باقی مانده داخل رحم استفاده نماید. در بسیاری از موارد قسمتی از بافت خارج شده جهت آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. در بعضی موارد ممکن است عمل های دیگری به همراه این عمل انجام شود؛ به عنوان مثال ممکن است پزشک شما از ابزار باریک و بلندی برای مشاهده داخل رحم شما استفاده نماید. به این عمل، هیستروسکوپی (hysteroscopy) گفته می شود.

7. سوال:بعد از عمل کورتاژ چه اقداماتی صورت می گیرد؟

پاسخ:پس از عمل جراحی کورتاژ، بیمار برای مراقبت های پس از بیهوشی به اتاق ریکاوری برده می شود. بسیاری از بیماران می توانند پس از چند روز به فعالیت های روزانه خود باز گردند.

ممکن است داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای از بین بردن دردهای خفیف و کرامپی که ممکن است وجود داشته باشد تجویز شود. برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت پزشک ممکن است بیمار را از استفاده از تامپون به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی منع نماید.


8. سوال:برای انجام عمل کورتاژ از چه نوع بیهوشی استفاده می شود؟

پاسخ:غالبا انجام عمل کورتاژ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. انجام این عمل عموما کوتاه بوده و بیمار می تواند سریعا بهوش آید. برخی از بیماران ترجیح می دهند (یا برای آنان لازم می شود) که از بی حسی اپیدورال یا بی حسی از طریق ستون فقران استفاده شود. اما این روش از هوش بری زمان بیشتری برای متخصص بیهوشی برای انجام می برد و زمان بیشتری برای بازیابی و ریکاوری می برد.

9. خطرات کورتاژ چیست؟

پارگی رحم هنگام کورتاژ

دیواره رحم در دوران بارداری بسیار نازک می‌شود و اگر کورتاژ توسط شخصی بی‌تجربه و غیر ماهر و به صورت تهاجمی انجام شود، احتمال پارگی دیواره رحم وجود دارد که خود، خونریزی بسیار شدیدی را به دنبال دارد.

عفونت رحم و شکم بعد از کورتاژ

این موضوع هم به متخصص با تجربه و لوازم استریل بستگی دارد. گاهی ابزار کورتاژ ممکن است به روده‌ها آسیب بزند و اگر این پارگی روده‌ای تشخیص داده شود می‌توان آن را ترمیم کرد.

در غیر این صورت سبب عفونت داخل شکمی، آبسه‌های لگنی و نازایی می‌شود. عفونت داخل رحم می‌تواند به لوله‌های رحمی خانم سرایت کرده و منجر به نازایی بعدی شود. البته اگر این عمل در بیمارستان‌های خوب کشور انجام شود این اتفاق به احتمال کمتری رخ می‌دهد، اما در نقاط محروم و دور دست عفونت ناشی از کورتاژ شایع‌تر است.

چسبندگی رحم در دراز مدت

چسبندگی داخل رحمی در شرایط معمولی برای هیچ زنی اتفاق نمی افتد پوشش درونی یا مخاط آندومتر در رحم به طور طبیعی و مرتب ایجاد می شود و ریزش می کند که باعث به وجود آمدن قاعدگی می شود.

اما گاهی اوقات تحت شرایطی مثل پایان دادن به حاملگی با کورتاژ این مخاط از بین می رود و کم کم به دلیل فقدان آندومتر قسمت های مختلف داخلی رحم به هم می چسبند که اصطلاحا به آن «نشانگان آشرمن» گفته می شود.

چسبندگیهای داخل رحمی در اثر وارد شدن جراحت به رحمی که اخیرا حامله بوده است تشکیل میشود و در بیش از 90% موارد توسط کورتاژ ایجاد میگردد.سندرم آشرمن تنها عارضه بلند مدت است که عبارت است از چسبیدن ۲تا3 لایه داخلی رحم به یکدیگر است و سبب سقط، کاهش یا قطع خونریزی ماهانه در آینده و در نهایت نازایی قطعی می‌شود.

دکتر معاون ضمن اشاره به مضرات و خطرات عمل کورتاژ عنوان می کند: افراد باید بدانند که معمولا پزشکان در مواقعی که جنین فاقد قلب است یا حاملگی پوچ رخ داده و جنینی تشکیل نشده از کورتاژ استفاده می کنند.

وی اذعان می کند: گاهی در حین کورتاژ پزشکان با مشکلات فراوانی مواجه می شوند که جان مادر به خطر می افتد. به عنوان مثال گاهی اوقات پزشکان در حین کورتاژ در زیر بیهوشی با دهانه بسته رحم مواجه می شوند و در مواقعی دهانه رحم (گردن رحم) بسته و یا زوایه دار می شود که با ریسک پارگی رحم مواجه می شوند.

به گفته این پزشک، بنابراین افرادی که قصد ختم بارداری آن هم به صورت غیرقانونی را دارند، باید بدانند که خطرات زیادی همچون سوراخ شدن رحم، پارگی روده و بدنه عروق لگن، یا باعث خونریزی های مرگبار یا عفونت های شدید می شود که در هر دو صورت موفق به تخلیه کامل نشده و بقایایی از محصولات حاملگی در رحم باقی می ماند که باید مجددا عمل جراحی تکرار شود که هم هزینه بر و هم از نظر سلامتی بسیار خطرناک است.

10. ترس از عمل کورتاژ و توصیه به کسانی که می ترسند

ترس از کورتاژ در بین خانمها همیشه وجود داشته. شما هم اگر جزء کسانی هستید که بایستی این عمل را انجام دهید ولی میترسید باید بدانید وقتی متخصص تشخیص داده که حتما کورتاژ انجام شود .

اگر بقایای حاملگی در رحم وجود داشته باشد خون زیادی از دست خواهید داد ضمن اینکه رحم به سرعت عفونت می کند و باعث چسبندگی و نازایی می شود در اینگونه موارد گاهی تنها راه برداشتن رحم است.


عوارض کوتاه مدت کورتاژ

۱. عفونت رحمی ناشی از کورتاژ

واژن محیطی آلوده و رحم استریل و مناسب برای رشد و فعالیت میکروب‌های واژن است. عفونت داخل رحم می‌تواند به لوله‌های رحمی خانم سرایت کرده و منجر به نازایی بعدی شود. البته اگر این عمل در بیمارستان‌های خوب کشور انجام شود این اتفاق به احتمال کمتری رخ می‌دهد، اما در نقاط محروم و دور دست عفونت ناشی از کورتاژ شایع‌تر است.

۲. پاره شدن رحم

دیواره رحم در دوران بارداری بسیار نازک می‌شود و اگر کورتاژ توسط شخصی بی‌تجربه و غیر ماهر و به صورت تهاجمی انجام شود، احتمال پارگی دیواره رحم وجود دارد که خود، خونریزی بسیار شدیدی را به دنبال دارد.

۳. آسیب به روده‌ها

گاهی ابزار کورتاژ ممکن است به روده‌ها آسیب بزند و اگر این پارگی روده‌ای تشخیص داده شود می‌توان آن را ترمیم کرد. در غیر این صورت سبب عفونت داخل شکمی، آبسه‌های لگنی و نازایی می‌شود.


عوارض دراز مدت عمل کورتاژ

سندرم آشرمن تنها عارضه بلند مدت است که عبارت است از چسبیدن ۲تا3 لایه داخلی رحم به یکدیگر است و سبب سقط، کاهش یا قطع خونریزی ماهانه در آینده و در نهایت نازایی قطعی می‌شود.

همچنین بخوانید:

خطرات و عوارض کورتاژ

هر آنچه را که باید در مورد عمل کورتاژ بدانید !

D & C یا کورتاژ چیست؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم