سوالات پر تکرار دختران در رابطه با بلوغ

سوالات رایج در رابطه با بلوغ در دختران
۱,۴۵۵
۱
۰
جمعه, ۲۴ آبان ۱۳۹۸ ۲۱:۵۵
پاسخ به پرسش رایجی که دختران جوان هنگام رسیدن به دوران بلوغ مطرح می کنند از وظایف والدین است که اگر بتوانند به این سوالات پاسخ درستی دهند به میزان قابل توجهی از نگرانی و اضطراب دخترانشان کاهش می یابد.
 سوالات رایج در رابطه با بلوغ در دختران

چگونه باید نوجوانان را از دوران بلوغ آگاه سازیم

طی دوران بلوغ و حتی چند سال بعد از آن نیز، سوِالات زیادی در ذهن دختران جوان مطرح می شود که گاهی به دلیل شرم و خجالت، یا ترس و واهمه بدون جواب می ماند و همین مساله اضطراب زیادی در آنها ایجاد می کند.

اگر والدین در پاسخگویی به 5 سوال شایع دقت کنند و پاسخ دقیق به آنها بدهند، نگرانی و اضطراب دخترانشان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

آن سوالات و پاسخ هایشان را در ادامه مطلب از دلگرم بخوانید.

بسیاری از دختران نوجوان ممکن است سوالاتی درباره تغییرات خاص سن بلوغ داشته باشند و بسیاری از والدین نیز شاید ندانند فرزندشان چرا پریشان و مضطرب شده یا اگر والدینش را نزدیک به خود احساس کرد چه پاسخی باید به آن سوال بدهند.

پاسخ به 5 پرسش رایج دختران جوان هنگام رسیدن به دوران بلوغ

1 - تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی برای چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید ترشحات طبیعی مهبل فواید متعددی دارد: مهبل را تمیز و مرطوب نگه می دارد و در پیشگیری از عفونت آن کمک می کند. اگر چه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می کند و این مسئله کاملا طبیعی است، اما گاهی تغییر در این ترشحات نشانه ای از وجود مشکل است.

ترشحات طبیعی مهبل هر از گاهی تغییر می کند:رقیق، چسبنده، غلیظ، و در مجموع باید گفت حالت آن متغیر است. نکته مهم در این ترشحات آن است که باید شفاف، سفید یا شیری مایل به سفید باشند.

بنابراین، در مواردی که مشکلی وجود دارد، ترشحات دچار تغییراتی می شود، بوی آن تغییر کرده و نامطبوع می شود، رنگ آن سبز، خاکستری یا حالتی شبیه ترشحات عفونی می شود، در مهبل حالت خارش، سوزش، تورم و قرمزی به وجود می آید و یا حتی گاهی در دورانی به غیر از عادت ماهیانه از مهبل خون خارج می شود که در این موارد باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

معمولا عفونت مهبل (باکتریایی یا قارچی) عامل شایعی در تغییر ترشحات آن است که بهتر است در این زمینه دقیق باشید. در عفونت قارچی مهبل ترشحات بسیار سفید و غلیظ می شود و شکل پیدا می کند، بوی ترشحات تند است و حالت خارش و سوزشی در مهبل یا اطراف آن حس می شود.

در عفونتی که توسط باکتری ایجاد می شود، مقدار ترشحات زیادتر می شود و حالت کف آلود پیدا کرده، به رنگ خاکستری در می آید و بوی ترشحات نیز بسیار نامطبوع می شود. با مشاهده هر یک از علائم ذکر شده فورا به پزشک مراجعه کنید.

2 - من که سنم از بلوغ گذشته، پس چرا عادت ماهیانه نمی شوم

عادت ماهیانه دختران بعد از رسیدن به بلوغ اتفاق می افتد که البته سن بلوغ بین 8 تا 13 سال در دختران متفاوت است. اما اینکه بعضی دخترها زودتر و یا دیرتر به بلوغ برسند، طبیعی است.

معمولا اولین عادت ماهیانه 2 تا 2/5 سال بعد از اولین نشانه های بلوغ (که اغلب رشد پستان هاست) اتفاق می افتد. البته در بعضی دخترها کمتر از یک سال بعد از بلوغ و یا 3 سال بعد از بلوغ هم عادت ماهیانه دیده می شود که طبیعی است.

روش دیگری که بتوان زمان اولین عادت ماهیانه را حدس زد، ترشحات مهبل است که حدود 6 ماه قبل از اولین عادت ماهیانه این ترشحات به صورت شفاف، سفید و مخاطی شکل دیده می شوند. سن اولین عادت ماهیانه به ارث هم بستگی دارد و شاید در مادر هم این اتفاق دیرتر افتاده باشد، بنابراین صرف اینکه 14 سالگی گذشته و عادت ماهیانه رخ نداده مشکل ساز نیست.

دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به عواملی دیگر هم بستگی دارد مثل لاغری شدید، کم خوری عصبی، ورزشکار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس های شدید یا بعضی بیماری های خاص هم در تاخیر عادت ماهیانه دخالت دارند.

3 - کوچک ماندن سینه ها یعنی اختلا ل در روند بلوغ

تفاوت اندازه پستان ها کاملا طبیعی است. بخصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند. البته در اکثر خانم ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه پستان ها یکی نیست، همان طور که اندازه دو دست و پا یکسان نیست. معمولا اولین جوانه های پستان در سنین 8 تا 13 سالگی دیده می شود و در اکثر موارد رشد و بزرگ شدن یکی از پستان ها سریع تر از دیگری است.

بعضی دختر خانم ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فکر می کنند مشکلی وجود دارد. در این صورت اگر به یک پزشک متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می کند که مشکلی وجود ندارد. البته بهتر است دختر خانم ها همیشه در سنین بالاتر هم به پستان ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند. به خصوص اینکه باید معاینه پستان ها را یاد بگیرند و هر ماه آنها را بررسی کنند.

4- چرا عادت ماهیانه منظمی ندارم

گاهی اینقدر در مورد عادت ماهیانه دقت می شود که انگار قرار است همه چیز مثل ساعت کار کند. در بین خانم ها این طور شایع شده که عادت ماهیانه باید هر 4 هفته یک بار اتفاق بیفتد، در حالی که در اکثر خانم ها بی نظمی های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد.

معمولا چرخه عادت ماهیانه 28 روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یک خانم در تمام طول سال ثابت نیست و ممکن است بین 24 تا 34 روز متغیر باشد.

اولین روز عادت ماهیانه، روز اول چرخه یک خانم محسوب می شود. معمولا در روز چهاردهم یکی از تخمک ها از تخمدان خارج می شود که به آن تخمک گذاری می گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا کرده و عادت ماهیانه اتفاق می افتد.

معمولا تا 2 سال بعد از اولین عادت ماهیانه بی نظمی های زیادی وجود دارد، اما بیماری، کاهش وزن شدید و استرس زیاد هم باعث بی نظمی در قاعدگی می شوند. حتی در مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) هم اختلال در زمان قاعدگی دیده می شود. طول مدت عادت ماهیانه هم از 2 تا 10 روز متفاوت است وحتی این مسئله هم همیشه در یک خانم ثابت نیست.

بنابراین اگر داروی خاصی مصرف نشود، بیماری مشخصی وجود نداشته باشد و یا عدم تعادل هورمونی مطرح نباشد، بی نظمی در قاعدگی طبیعی است اما اگر این مسئله بسیار شدید و همیشگی شده است بهتر است با پزشک زنان صحبت شود تا مشکل زمینه ای بخصوص عدم تعادل هورمونی بررسی شود، بخصوص اگر این مسئله در دختر خانم ها بیش از 3 سال طول بکشد.

5 - چرا سینه هایم درد می گیرند

درد پستان هر از گاهی اتفاق می افتد. این مسئله در دختر خانم ها در سن بلوغ و بعد از آن بیشتر به دلیل رشد پستان هاست. بخصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب در وضعیت دمر این درد بیشتر حس می شود. با وجود این، از درد پستان ها هیچ وقت نباید براحتی گذشت.

علاوه بر مسئله فوق، درد پستان ها در نزدیکی شروع عادت ماهیانه (یک هفته قبل) بسیار شایع است که به دلیل ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون اتفاق می افتد.

این هورمون ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان ها را متورم می کنند. در اوایل حاملگی هم درد پستان ها شایع است که دقیقا به علت ترشح هورمون ها و تاثیر آنها بر پستان است. در صورتی که درد پستان ها در موارد ذکر شده اتفاق بیفتد و هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسکن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب تر می‎توان برطرف کرد.

تغذیه خوب و استراحت کافی در اوایل قاعدگی در تسکین این درد بی اثر نیست. بهتر است از یک هفته قبل از عادت ماهیانه از مصرف غذاهای شور و کافئین دار (مثل قهوه،چای و شکلات) پرهیز شود.اگر به غیر از مواقع ذکر شده در پستان ها دردی حس شد بهتر است بدون معطلی به پزشک مراجعه شود.


پرسش و جواب های متدوال در مورد عادت ماهانه قاعدگی

عادات ماهانه یا قاعدگی چیست؟

به خون ریزی های زنانه که در فواصل زمانی تقریباً مشخص و ثابت رخ می­دهد عادت ماهانه یا قاعدگی و بخود خون ریزی قاعدگی رگل یا عادت گفته می­شود.

طول مدت سیکل قاعدگی تا چه حد طبیعی قلمداد می­شود؟

طول مدت سیکل یا دوره قاعدگی « از نخستین روز خون ریزی قاعدگی تا آغاز خون ریزی قاعدگی بعدی» در حالت طبیعی ۷±۲۸ روز است یعنی از ۲۱ روز تا ۳۵ روز طبیعی تلقی می­شود.

آیا در حالت طبیعی ممکن است طول مدت سیکل­های قاعدگی در شخص متغیر باشد؟

یعنی دریک شخص سیکل قاعدگی یک بار ۲۶ روز و بار دیگر ۲۹ روز باشد؟ اگر چه طبق معمول طول مدت سیکل­های قاعدگی در هر فرد با تفاوت یکی دو روز تقریباً ثابت و یکسان است ولی تحت تاثیر عوامل گوناگونی هم چون فشارهای روحی روانی , فعالیت فیزیکی شدید, مصرف بعضی داروها ویا بعضی از مریضی ها و غیره ممکن است قاعدگی در ماههای مختلف چند روز زودتر یا دیرتر رخ دهد.

البته لازم به ذکر است که اگر این تفاوت زیاد باشد « بیش از ۷ روز» ودر چند ماه متوالی وجود داشته باشد غیرطبیعی تلقی می­شود و بایستی با مراجعه به متخصص زنان مورد بررسی قرار گیرد.

خون قاعدگی در حالت طبیعی چه خصوصیاتی دارد؟

خون قاعدگی در حالت طبیعی قرمز روشن یا کمی تیره بوده و به صورت قطره قطره است و چندان شدید نیست که امثال آب جاری شود. همینطور فاقد لخته خون یا توده است. سایر اوضاع «امثال دفع لخته یا خون ریزی شدید» غیرطبیعی تلقی می­شود و بایستی به متخصص زنان مراجعه نمود.

مقدار و طول مدت خون ریزی قاعدگی در حالت طبیعی چه میزان است؟

درحالت طبیعی مقدار کل خون ریزی قاعدگی در هر سیکل به طور متوسط ۳۵ میلی­لیتر «کمتر از نصف استکان» و حداکثر ۸۰ میلی­لیتر و طول مدت آن ۳ تا ۷ روز است بطوریکه در روز دوم تا سوم شدیدتر بوده و به تدریج کاهش یافته و قطع می­شود.

مضمون: اگر ظرف ۲ ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی داشته باشید «یعنی خون ریزی آن چنان زیاد باشد که وادار به تعویض نوار بهداشتی در مدت ۲ ساعت شوید» بهتر است به دکتر مراجعه کنید.

اگر مقدار خون ریزی کم باشد ولی بیش از ۷ روز طول بکشد آیا سیکل قاعدگی بازهم غیرطبیعی است؟

بله. چه مقدار خون ریزی زیادتر از حد متداول باشد «حتی اگر قاعدگی ۳ تا ۴ روز بطول بیانجامد» و چه طول مدت خون ریزی بیش از ۷ روز باشد « حتی اگر مقدار کل خون ریزی کمتر از ۱۰۰ میلی­لیتر باشد» ودر دو سیکل قاعدگی تکرار شود غیرطبیعی تلقی شده و بایستی به نزد متخصص زنان مراجعه نمود.

خون ریزی طولانی مدت و زیاد چه عوارض و اهمیتی دارد؟

اول این که ممکن است عامل آن یک مسئله مهم باشد « مثلاً به دلیل اختلال انعقادی خون باشد» و ثانیا اگر درمان نشود منجر به کم­خونی و عواقب آن « امثال ضعف و خستگی و ضربان قلب و….» می­شود.

آیا در زمان قاعدگی استحمام زیان آور است؟

خیر. نه تنها زیان آور نیست بلکه نافع نیز بوده و علاوه بر بهداشت از بدبو شدن ناحیه تناسلی می­کاهد.

آیا در زمان پریود « رگل» می­توان به شنا یا سونا رفت؟

با دقت به خون ریزی و آلوده شدن آب بایستی از اینکار خودداری نمود.

منشا خون قاعدگی از کجاست؟

خون ریزی قاعدگی در واقع ریزش سطح داخلی رحم است.

آیا ممکن است بلوغ با قاعدگی زود آغاز شود؟

بله. در موارد بسیار کمی ممکن است بدون این که سایر نشانه­ های بلوغ ظاهر شده باشند قاعدگی آغاز شود.

خون ریزی قاعدگی چه مدت طول می­کشد؟

خون ریزی قاعدگی در اوایل بلوغ بیش از یکی دو روز و آنهم بسیار جزئی « در حد لکه» دوام نمی­یابد و اکثر ظرف ۳ تا ۵ روز «و گاهی تا ۷ روز» متوقف می­شود.

آیا در اوایل بلوغ فواصل بین قاعدگی­ها منظم و مشخص است؟

خیر. در یکی دو سال اول بعد از نخستین قاعدگی فواصل بین قاعدگی­ها نامنظم و طبق معمول طولانی است و ممکن است بین آن ها ۳ تا ۴ ماه هم فاصله بیافتد اما پس از بلوغ کامل « طبق معمول ۱۶ تا ۱۸ سالگی» این فواصل منظم خواهد شد و شخص هر ۲۴ تا ۳۲ روز یک بار قاعده می­شود.

آیا دخترانی که زودتر از متداول قاعدگی­شان آغاز می­شود, کوتاه­قدتر خواهند بود؟

تا این اواخر چنین تصور می­شد. اما مطالعات جدید نمایانگر این مسئله هستند که آغاز زودتر قاعدگی در محدوده سنی طبیعی «۹ تا ۱۴ سالگی» نه تنها باعث توقف رشد قد و کوتاه قد شدن شخص نمی­شود, بلکه ممکن است قد شخص کمی بیشتر از فردی باشد که دیرتر ازآن قاعده شده است.

به طور کلی پس از آغاز نخستین قاعدگی قد دختران تا پایان بلوغ ۶ تا ۱۰ سانتیمتر رشد خواهد کرد.
دقت: بلوغ زودرس « ظهور بلوغ قبل از سن ۸ تا ۹ سالگی» می­تواند باعث کوتاه قد شدن شخص شود.


سوالات رایج در مورد پرده بکارت دختران در دوران بلوغ و جواب آن ها

آیا ممکن است فردی به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشد؟

خیر. این مسئله تقریباً هنوز دیده نشده است. البته به ندرت ممکن است پرده بکارت بسیار ظریف و کوتاه باشد و به سختی قابل تشخیص باشد.

آیا شکل و اندازه منفذ پرده بکارت در تمامی افراد یکسان است؟

خیر. گرچه در اکثر افراد منفذ پرده بکارت تقریباً گرد و منفرد « به قطر ۲ تا ۱۰ میلی‌متر» است ولی در بعضی افراد ممکن است دودهانه, غربالی و یا هلالی باشد.

آیا ممکن است پرده بکارت فاقد منفذ باشد؟

بله. در درصد کمی از کودکان دختر به دنیا آمده ممکن است پرده بکارت منفذ نداشته باشد. این حالت طبق معمول تا زمان بلوغ علامت و مشکلی ندارد ودر آن زمان است که به دلیل عدم قاعدگی «و دردهای زیر دل یا لگن» با مراجعه به دکتر مشخص می­شود.

آیا ورزش «امثال ژیمناستیک» و یا فعالیت­های بدنی شدید ممکن است به پرده بکارت آسیب برساند؟

خیر. پرده بکارت قابلیت ارتجاعی خوبی دارد و هیچ فعالیت بدنی « از جمله بازکردن کامل پاها» به پرده بکارت آسیب نمی­رساند. مگر این که ضربه مستقیم به پرده وارد شود.

آیا ممکن است در اثر پریدن داخل آب پرده بکارت آسیب ببیند و پاره شود؟

اگر شخص از ارتفاع نسبتا بلند و بدون لباس زیر و پا باز داخل آب بپرد احتمال آسیب رسیدن به پرده وجوددارد در غیر اینصورت خیر.

آیا هنگام شناکردن یا نشستن داخل وان آب وارد مهبل می­شود؟

در هنگام شناکردن یا قرار گرفتن درون آب چیزی به داخل مهبل نفوذ نمی­کند. اما اگر پاها کاملا باز باشند ممکن است آب « و ذرات درون آن» وارد مهبل شود.

آیا ورود آب به داخل مهبل خسارت دارد؟

اگر آب تمیز و بهداشتی باشد خیر درضمن نیازی نیست داخل مهبل با آب شسته شود.

همچنین بخوانید:

بلوغ جنسی چیست؟علت های بلوغ جنسی؟ و همه چیز در مورد بلوغ پسران

بلوغ زودرس چیست؟علت بلوغ زودرس چیست؟علائم بلوغ زودرس چیست؟

علت بلوغ زودرس دختران : چرا دختران دچار بلوغ زودرس می‌شوند؟

بلوغ فکری چیست؟ ۹ نشانه و علامت برای رسیدن به بلوغ فکری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم