دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
علائم نارسایی زودرس تخمدان چیست و چگونه درمان میشود ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یکی از مهمترین عوارض بیماری نارسایی زودرس تخمدان ها، عدم توانایی باردار شدن می باشد و البته تا مقداری احتمال بارداری هم وجود دارد.

نارسایی زودرس تخمدان چیست ؟

نارسایی زودرس تخمدان اختلالی می باشد که در خانم ها پیش از 40 سالگی مشاهده می شود. این افراد ممکن است هیچ گاه تجربه قاعدگی نداشته باشند و یا اگر هم قاعدگی را تجربه کرده اند، قبل از سن 40 سالگی قاعدگی انها قطع شده است.

باید در نظر داشت که همه خانم‌هایی که قبل از 40 سالگی دچار قطع عادت ماهانه می‌شوند، دچار یائسگی زودرس نیستند و حتماً این تشخیص باید با بررسی‌های هورمونی اثبات شود.

علائم نارسایی زودرس تخمدان

 1. افزایش وزن
 2. هیرسوتیسم
 3. آکنه
 4. آکانتوز نیگریکانس

علت نارسایی زودرس تخمدان چیست ؟

در بسیاری از موارد ممکن است علت ژنتیک برای توقف زودرس کار تخمدان وجود داشته باشد، که این اختلالات ژنتیکی با اختلال در کار تخمدان سبب از دست رفتن تخمکها می‏شود.

در برخی مواقع ممکن است اختلال ایمنی که منجر به پاسخ غیر طبیعی بدن نسبت به بافتهای خودی می‏شود وجود داشته باشد. بعضی مواقع نیز التهاب در تخمدان به دلیل برخی عفونت ها مانند اوریون باعث یائسگی زودرس می‏شود.

همچنین در بعضی موارد، شیمی درمانی یا اشعه درمانی باعث بروز یائسگی زودرس می‏شود.

جراحی‌هایی که منجر به برداشتن تخمدان‌ها می‌شود، وارد شدن صدمه زیادی به تخمدان و یا لاپاراسکوپی‌هایی که به همراه «کوتریزاسیون» تخمدان‌ها یعنی سوزاندن تخمدانی صورت می گیرد نیز می‌توانند از دیگر علل یائسگی زودرس و یا نارسایی زودرس تخمدان باشند.

اما باید توجه داشت که مجموعاً در 90 درصد موارد، علل نارسایی زودرس تخمدان ناشناخته باقی می‌ماند.

عوارض بیماری نارسایی زودرس تخمدان

 1. ناباروری : عدم توانایی در باردار شدن می تواند از مهم ترین عوارض بیماری نارسایی زودرس تخمدان ها محسوب شود، اگر چه احتمال بروز بارداری نیز وجود دارد.
 2. بیماری های قلبی : از دست رفتن زود هنگام استروژن ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.
 3. پوکی استخوان : هورمون استروژن به تعادل مناسب استخوان ها کمک می کند. زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان سطح استروژن کمتری دارند، در نتیجه در خطر آسیب استخوانی و ابتلا به پوکی استخوان می باشند.
 4. اضطراب و افسردگی : احتمال بروز ناباروری و سایر عوارض ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند اضطراب و افسردگی را به دنبال داشته باشد.
 5. زوال عقلی : کاهش مقدار استروژن ناشی از بیماری نارسایی زودرس تخمدان می تواند، در برخی افراد احتمال ابتلا به زوال عقلی را به دنبال داشته باشد.

تشخیص بیماری نارسایی زودرس تخمدان

نارسایی زودرس تخمدان با استفاده از آزمایش خون هورمونی روز سوم عادت ماهانه و اندازه‌گیری سطح هورمون fsh تشخیص داده می‌شود.

بیمارانی که سطح fsh در آنها بالای ۴۰ میلی‌واحد در هر میلی‌لیتر است، یعنی سطحی که پس از یائسگی مشاهده می‌شود‌.

مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان تشخیص داده می‌شوند و اگر فرد سطح بالای fsh داشته باشد، اما سطح آن از مقدار ذکرشده فراتر نرفته باشد، ممکن است به پیری زودرس تخمدان مبتلا شده باشد.

متأسفانه نارسایی زودرس تخمدان اغلب اشتباه تشخیص داده می‌شود.

بسیاری از زنانی که در آنها نارسایی زودرس تخمدان تشخیص داده می‌شود، ‌در واقع از پیری زودرس تخمدان رنج می‌برند که ناباروری ناشی از آن قابل درمان است.

از آنجا که این دو عارضه مشابه به نظر می‌آیند، تشخیص صحیح بین نارسایی زودرس تخمدان و پیری زودرس تخمدان بسیار مهم است.

زنانی که مبتلا به پیری زودرس تخمدان هستند اغلب می‌توانند با استفاده از تخمک‌های خود باردار شوند، درحالی‌که برای زنانی که واقعاً نارسایی زودرس تخمدان دارند، شانس باردار شدن از طریق تخمک‌های خودشان بسیار کم است.

بنابراین درمان ناباروری با وجود این عارضه همیشه شامل استفاده از درمان‌های آزمایشی است، زیرا تاکنون هیچ درمان مؤثری برای مبتلایان به این نارسایی شناخته نشده است.

تشخیص بیماری نارسایی زودرس تخمدان شامل معاینه فیزیکی و بررسی سوابق بیمار می باشد.

نارسایی زودرس تخمدان

آزمایشات برای تشخیص بیماری نارسایی زودرس تخمدان

برخی آزمایشات که برای تشخیص بیماری نارسایی زودرس تخمدان استفاده می شود، عبارت است از:

درمان نارسایی زودرس تخمدان

در این افراد از آنجایی که احتمال بیماریهای قلبی به دلیل کاهش هورمون های زنانه بشدت افزایش می یابد، باید درمان های هورمونی هر چه زودتر آغاز شود و به او تذکر داد که عوارض درمان هورمونی در او که سن پایین تری نسبت به افراد یائسه معمولی دارد.

قابل اغماض است و از طرفی مصرف این داروها می تواند برای ایشان یک زندگی عادی را به دنبال داشته باشد.

در این افراد همراه با کنترل های مربوط قرص استروژن همراه با پروژسترون داده می شود که گاه این درمان به خونریزی های اندک ماهانه منجر می شود.

اما نباید به اشتباه افتاد و فکر کرد که با این کار عملکرد تخمدان ها برگشته است؛ البته در موارد اندکی (حدود 5 تا 10 درصد) تخمدان به مدت کوتاهی به فعالیت عادی بر می گردد و امکان باروری هم به وجود می آید.

در بیشتر این افراد امکان باردار شدن به صورت طبیعی نیست، اما می توانند از تخمک اهدایی برای بارور شدن استفاده کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان باید روزانه به مدت نیم ساعت پیاده‌روی کنند و یا ورزش‌هایی که باعث استحکام استخوان می‌شود، انجام دهند.

از مواد حاوی کلسیم مانند لبنیات و سبزیجات کافی در رژیم غذایی خود استفاده کنند، مصرف داروی کلسیم دی و در عین حال با نظر پزشک معالج داروهای استروژن و پروژسترون به منظور جلوگیری از پوکی استخوان توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید :

آیا میدانید تفاوت تخمدان پلی کیستیک و تنبلی تخمدان در چیست ؟

علت / علائم و درمان پلی کیستیک تخمدان در دختران چیست؟

همه چیز در مورد کیست مویی تخمدان (درموئید) + فیلم جراحی

درمان حیرت انگیز کیست تخمدان با عنبر نسارا

تنبلی تخمدان چیست؟ چگونه میتوان با تنبلی تخمدان باردار شد؟

تفاوت یائسگی با نارسایی زودرس تخمدان

نارسایی زودرس تخمدان، اختلال عملکرد تخمدان پیش از ۴۰ سالگی است. زنانی که به این عارضه دچار می‌شوند، ریسک بالاتری برای ابتلا به برخی بیماری‌ها از جمله پوکی استخوان، کمبود استروژن و بیماری‌های قلبی دارند.

مشکلات ناشی از نارسایی زودرس تخمدان را معمولاً می‌توان با جایگزینی هورمون‌ها به خوبی رفع کرد.

اگرچه برخی از علائم نارسایی زودرس تخمدان مثل گُرگرفتگی یا خشکی واژن با یائسگی مشابه است و به همین دلیل، این عارضه را گاهی یائسگی زودرس می‌نامند.

اما نارسایی زودرس تخمدان از این جهت که نتیجۀ طبیعی فرایند پیر شدن یک زن نیست با یائسگی تفاوت دارد. زنان یائسه امکان باردار شدن نخواهند داشت.

درحالی‌که در مورد زنان مبتلا به نارسایی زودرس، احتمال باردار شدن زن وجود دارد. به علاوه، زنانی که مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان هستند، ممکن است همچنان دوره‌های عادت ماهانه را داشته باشند.

اگرچه دوره‌های آنها نامنظم است. درصد کمی از زنانی که نارسایی زودرس تخمدان دارند، می‌توانند به ‌طور طبیعی باردار شوند، اما زنان یائسه هرگز باردار نخواهند شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • madarsho.com
 • takpezeshk.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید