دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
آیا خونریزی بعد از یائسگی خطرناک است

علت خونریزی بعد از یائسگی چیست؟ آیا خطرناک است؟

آیا خونریزی بعد از یائسگی خطرناک است
1
زمان مطالعه: 15 دقیقه
البته بعضی از خونریزی های پس از یائسگی ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی میباشد که میبایست توسط پزشک بررسی شود.خونریزی بعد از یائسگی به طور طبیعی فقط با درمان جایگزینی هورمونی خاصی همراه میباشد

علت خونریزی بعد از یائسگی چیست؟

در مواردی خونریزی بعد از یائسگی به طور طبیعی فقط با درمان جایگزینی هورمونی خاصی همراه میباشد که داروهای هورمونی باعث خونریزی مجدد ماهانه میشود.

البته بعضی از خونریزی های پس از یائسگی ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی میباشد که میبایست توسط پزشک بررسی شود.بعضی از این خونریزی های نشانه های از بیماری های نظیر وولو ، واژن ، سرویکس میباشد.

مصرف هورمون های بعد از یائسگی

مصرف هورمون خونریزی در این سنین میباشد ، بعد از اتمام مصرف پروژسترون خونریزی واژینال خواهند داشت.اما در مواردی که استروژن و پروژسترون به صورت ممتد مصرف شود در در شش و دوازده ماه اول مصرف قرص خونریزی های نامنظم رخ میدهد که با ادامه درمان این خونریزی متوقف خواهد شد.

واژینیت آتروفیک شایعترین خونریزی بعد از یائسگی

آتروفیک واژن یکی از شایعترین خونریزی های بعد از یائسگی میباشد. در این حالت واژن به علت کاهش سطح استروژن پس از یائسگی خشک و ملتهب و دچار آتروفی میشود.

آتروفی آندومتر (مخاط رحم)

این وضعیت باعث می شود که پوشش آندومتر (مخاط رحم) بیش از حد نازک شود. این بیماری ممکن است در زنان یائسه رخ دهد. با نازک شدن پوشش، ممکن است خونریزی رخ دهد.

پولیپ دهانه رحم

پولیپ رحم ، یک رشد غیر سرطانی بافت داخل رحم است. این مورد خوش خیم میباشد اما برخی از آنها به مرور به توده های سرطانی تبدیل میشود.

سرطان آندومتر

بدخیمی دستگاه تناسلی حداقل 25 درصد خونریزی بعد از یاسگی که شایعترین آن سرطان آندومتر است.
سرطان آندومتر در رحم آغاز میشود. آندومتر ، یک لایه از رحم میباشد و بیماران علاوه بر خونریزی غیر طبیعی ممکن است درد لگن را تجربه کنند. این سرطان باعث خونریزی غیر طبیعی میشود .
البته 10 درصد از زنان که دچار خونریزی پس از یائسگی میشوند به سرطان آندومتر متبلا میشوند.

علائم خونریزی پس از یائسگی

زنانی که خونریزی پس از یائسگی را تجربه میکنند ممکن است علائم دیگری نداشته باشند. البته خونریزی علائم دیگری را به همراه دارد .
خشکی واژن ، کاهش میل جنسی ، بیخوابی ، استرس ، افزایش وزن ، افزایش عفونت دستگاه ادراری ، استرس از علائم دیگر این بیماری میباشد.

روش های تشخیص علت خونریزی یائسگی

برای تشخیص علت خونریزی میبایست به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص میبایست چندین تست و آزمایش هایی وجود دار که پزشک با انجام انها میتواند علت خونریزی را تشخیص دهد.

سونوگرافی ترانس واژینال

در این نوع تست یک دستگاه تصویر برداری میباشد که در داخل مهبل قرار میگیرد به طوری که پزشک میتواند ناهنجاری لگن را مشاهده کند.

بیوپسی آندومتر

یک لوله نازک را در داخل رحم وارد کرده و یک نمونه کوچک از جداره رحم برداشته میشود وبه آزمایشگاه پاتولوژی فراستاده میشود.

هیستروسکوپی

این تست با یک دستگاه و یک دوربین سبک و کوچک داخل رحم را برای بررسی مشکلات نگاه میکند.


D & C اتساع و کورتاژ

این آزمون اجازه می دهد تا دکتر شما به برداشتن بافت از مخاط رحم اقدام کند به طوری که می توان آن را به یک آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل ارسال کرد.

درمان خونریزی بعد از یائسگی

 • درمان های زیادی برای خونریزی بعد از یائسگی وجود دارد. پولیپ ها و فیبروئید ها درون زهدان را میتوان با عمل های جراحی کوچک برداشت ، عفونت ها با آنتی بیوتیک درمان میشوند، و استروژن به ترمیم بافت های زهدان کمک میکند.
 • اگر تحت درمان جایگزینی هورمون هستید میبایست زمان خونریزی و چرخه آن را یادداشت کرده و هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه کنید. حتما زمان مورد انتظار خونریزی را از پزشک سوال کنید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم:

 • هر خونریزی کم یا زیاد بعد از یائسگی باید به اطلاع پزشک رسانده شود
 • در زمانی که درمان جایگزینی هورمونی انجام میگیرد ولی خونریزی در زمانی غیر از انکه پزشک گفته است روی داده است

یائسگی چیست؟

یائسگی بخش طبیعی از زندگی زنان و پایان همیشگی دوره‌های قاعد‌گی در یک زن است.این پیشامد در زنان مسن رخ می‌دهد، به این دلیل که ساخت هورمون استروژن و پروژسترون در تخمدان‌های زن کاهش می‌یابد. این هورمون‌ها دوره‌های قاعد‌گی را در زنان تنظیم می کنند.

تعداد زنانی که یائسه می شوند، روز به روز در حال افزایش است. طول عمر ما بیشتر شده است اما بین زمانی که در زندگی متکی به خود هستیم و زمانی که به دیگران وابسته می شویم، 10 سال فاصله است.

یائسگی دوران جدیدی از زندگی زنان است که برای سازگاری و درک تغییرات حاصله از آن باید بر میزان آگاهی ها و دانسته های زنان و افراد خانواده و البته جامعه افزود. در گذشته دیدگاه و نگرشی بسیار منفی درباره یائسگی زنان وجود داشت از جمله اینکه یائسگی را مترادف با ازکارافتادگی، ناتوانی، بیماری، آغاز پیری و افسردگی های دراز مدت می دانستند.

در حالی که امروزه با توجه به خدمات بهداشتی-درمانی گوناگون و شناخت تغییرات زیستی زنان، این گونه تفکرات و برداشت ها به کلی مردود هستند چرا که بسیاری از زنان در این دوره سعی می کنند فارغ از مشکلات و درگیری های قبلی، به دنبال کسب فرصت های جدیدی برای رسین به هدف ها و انگیزه های خود باشند.

یائسگی با چه علائمی در زنان آغاز می‌شود؟

بیشتر خانم ها قادرند این تغییرات را به آسانی و بدون ابتلا به بحران خاصی طی کنند. شروع یائسگی در زنان، به دلیل بهبود وضعیت تغذیه، زندگی سالم تر و پیشرفت های علم پزشکی چند سالی به تعویق افتاده است و آثار آن حدوداً بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سال و طی سه مرحله ظاهر می شود.

 • دوره شروع که توام با نامرتبی و کاهش پریودهای ماهیانه است.
 • دوره میانی که آغازگر بیماری های خاص زنان و رسیدگی های تغذیه یی- پزشکی (مثل گرگرفتگی، تپش قلب و تغییر خلق و خو) است.
 • دوره پایانی که همراه با قطع کامل پریود های ماهیانه به مدت یک سال است.

علائم و نشانه های یائسگی چیست؟

خاموش کردن گُرگرفتگی

زمان هایی را که دچار گُرگرفتگی می شوید، یادداشت کنید. ببینید این حالت بیشتر بر اثر چه عاملی رخ داده است: استرس، هوای گرم، مصرف کافئین یا الکل. همه اینها علت های شایعی در بروز گُرگرفتگی هستند. زمانی که این حالت شروع می شود آرام باشید و نفس عمیق بکشید (هوا را از بینی بگیرید و از دهان خارج کنید)؛ اما در صورت بحرانی شدن وضع به دکتر مراجعه کنید

زنان در چه سنی دچار یائسگی میشوند؟

میانگین سن برای زنان در آخرین قاعد‌گی نزدیک 51 سال است.اما رخ‌دادن یائسگی هر زمانی بین 40 تا 59 سالگی طبیعی است.

زمان بروز یائسگی در میان اغلب زنان مشابه سن یائسگی مادرشان استزنانی که با عمل جراحی هر دو تخمدان‌شان را بر می دارند، دچار به اصطلاح "یائسگی جراحی" می‌شوند. چنانچه رحم برداشته شود، اما تخمدان‌ها باقی گذاشته شوند، نیز قاعد‌گی نیز در زن متوقف خواهد شد، اما او دچار "یائسگی جراحی" نمی‌شود

اگر قاعد‌گی زودتر از حد معمول (پیش از 40 سالگی) متوقف شود، ممکن است پزشک آزمایش خون انجام دهد تا بررسی کند که آیا علت دیگری برای قطع قاعدگی وجود دارد یا نهیائسگی مرحله‌ی تدریجی است که می تواند در طی چند سال اتفاق بیفتد

کاهش استروژن روی وضعیت رحم، سینه ها، استخوان ها، کبد، مغز و روده ها تاثیر می گذارد. 75 درصد از زنان در این دوره دچار گر گرفتگی شده و برای 10 درصد این زنان این مسئله حتی بیش از 5 سال طول می کشد

علاوه بر گر گرفتگی علائم دیگری نیز برای یائسگی وجود دارد که شامل درد مفصل ها، سختی در تمرکز کردن، عرق کردن بیش از حد، خشکی مهبل، تغییرات خلق و خو، بی خوابی یا کم خوابی، احساس تعرق در شب، تکرر ادرار و در 50 درصد خانم ها، کاهش میل جنسی می باشد

یائسگی یا منوپوز(Menopause)، مرحله ای از زندگی زنان است که طی آن چرخه عملکرد تخمدان ها به پایان می رسد و هورمون های استروژن و پروژسترون که توسط تخمدان ها ترشح می شود، به شدت کاهش می یابد

لازم به ذکر است که حتی پس از یائسگی نیز مقداری استروژن توسط غده های آدرنال و ذخایر چربی بدن ترشح می شوند و همچنین مقداری از آندروژن های غدد فوق کلیوی نیز به استروژن تبدیل می شوند

عوامل موثر بر تغییرات دوران یائسگی

تغییراتی که زنان در دوره یائسگی بدان دچار می شوند، ناشی از عوامل زیر است:

ژنتیک و عوامل محیطی

ژنتیک از یک طرف و از طرف دیگر عادات تغذیه یی خانواده، شیوه رویارو شدن با مسائل و مشکلات زندگی و میزان فعالیت ها و ورزش های روزانه، از جمله موضوعاتی است که در اغلب خانواده ها از نسلی به نسل به دیگر انتقال می یابد.

تنش ها و بحران های شدید عاطفی

استرس های طولانی مدت و ضربات روحی می توانند موجب توقف چرخه فعالیت تخمدان ها شوند و یائسگی زودهنگام (قبل از ۴۰ سالگی) را در زنان پدید آورند.

شیوه زندگی

تحقیقات نشان می دهند زنانی که عادات تغذیه یی- بهداشتی سالم تری دارند در سن بالاتری هم یائسه می شوند.

سیگار کشیدن

زنانی که سیگار می کشند زودتر دچار یائسگی می شوند زیرا نیکوتین سیگار موجب کاهش ترشح های هورمون های تخمدان ها می شود و توازن سوخت و ساز بدن را مختل می سازد.

کم وزنی های حاد

زنانی که به مدت طولانی از رژیم های غذایی سخت پیروی می کنند، بیشتر در معرض یائسگی های زودتر از موعد هستند.

پروزنی های حاد

کاهش هورمون های مترشحه از تخمدان ها موجب بروز چاقی و اندوختن چربی در بدن می شود که البته با انتخاب رژیم های مناسب می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد. افزایش وزن می تواند پیامدهای عمده یی مثل بیماری های قلبی- عروقی، افزایش فشارخون و کاهش عملکرد بدن را به دنبال داشته باشد.

بنابراین بهتر است، زنان در این دوران سعی کنند وزن خود را در حالت متعادلی نگه دارند و با اندک افزایشی، بلافاصله کالری مصرفی خود را کم کنند.

برداشتن رحم یا تخمدان

در مواردی که نیاز به برداشتن رحم و تخمدان است، یائسگی نیز سریعاً رخ خواهد داد و تمامی علائم آن نیز بروز خواهد کرد. لازم به ذکر است که برداشتن رحم به تنهایی موجب یائسگی نمی شود زیرا تخمدان ها وظیفه ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون را به عهده دارند. به همین دلیل توصیه می شود که تخمدان ها بی دلیل برداشته نشوند.

بروز برخی بیماری ها

برخی بیماری ها مثل ابتلای به دیابت یا فیبروئید ها موجب تاخیر در یائسگی زنان می شود.برای کنار آمدن با یائسگی و حفظ صمیمیت

جنسی بعد از بالا رفتن سن چه باید کرد؟

 • بدنتان را روی فرم نگاه دارید
 • در مورد یائسگی اطلاعات لازم کسب کنید
 • زندگی خود را بازسازی کنید
 • به تفریح فکر کنید
 • از فعالیت های غیر جنسی نیز لذت ببرید
 • به یاد داشته باشید که مهمترین آلت جنسی مغز شماست

در جولای 2003 انجمن سلامتی زنان به این نتیجه رسید که این درمان هیچ تاثیری در کاهش بیماری های قلبی نداشته و درصد ابتلا به سرطان سینه و سکته را افزایش داده و احتمال وقوع سرطان روده و پوکی استخوان را کاهش داده و کلسترول را نیز بالا می برد.

جالب است بدانید که در همه ی گروه های مورد آزمایش، ورزش نقش بسیار مهمی در پایین آوردن احتمال سکته داشته است. درصد ابتلا به سرطان سینه از 30 تا 38 مورد افزایش داشته است، در حالیکه برای خانم هایی که این درمان را کمتر از 4 سال استفاده می کردند، این درصد افزایشی نداشته است.

خوب است که بدانید با علم امروزی حداقل 10 سال زمان لازم است که هر نوع سرطانی شناخته شود. پس بهترین راه برای پایین آوردن احتمال ابتلا به سرطان سینه در خانم ها این است که وزن خود را کنترل کنند و به وضعیت جسمی خود رسیدگی لازم را داشته باشند و از مصرف الکل هم جداً خودداری کنند

ورزش بهترین راه برای پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان، بالا بردن میل جنسی و سرزندگی است.

یائسگی را می توان به طور کلی به مراحل زیر تقسیم نمود:

قبل از یائسگی:

این مرحله زمانی است که شما علایم و نشانه های یائسگی را تجربه می نمایید حتی اگر هنوز قاعدگی ها را داشته باشید. افزایش و کاهش سطوح هورمون های بدن تان غیر یکنواخت و نامنظم است و لذا ممکن است گر گرفتگی و دیگر علایم را داشته باشید.

مرحله قبل از یائسگی ممکن است برای 4 تا 5 سال و یا بیشتر به طول انجامد. باید توجه داشته باشید که در طی این دوره نیز ممکن است بتوانید باردار شوید؛ اگر چه بعید است.

اهمیت مرحله قبل از یائسگی آن است که خیلی از اختلالات پس از یائسگی از آن زمان شروع می گردند و شما می توانید از بروز آن پیشگیری نمایید.

پس از یائسگی:

وقتی که 12 ماه از آخرین قاعدگی شما گذشت یائسه محسوب می گردید. تخمدان های شما استروژن بسیار کمتری تولید می کند و دیگر پروژسترون تولید نمی کنند و تخمک نیز، آزاد نمی نماید. سال های پس از وقوع یائسگی را مرحله پس از یائسگی می نامند

عوارض یائسگی چیست؟

بسیاری از عوارض بالینی می توانند پس از یائسگی توسعه یابند از جمله:

بیماری قلبی عروقی:

وقتی سطوح استروژن بدن تان کاهش می یابد خطر بیماری قلبی عروقی در شما افزایش می یابد. به طوری که به تدریج شیوع بیماری قلبی منجر به مرگ زنان، همانند مردان می گردد

می توانید از اقدامات بسیاری برای کاهش خطر بیماری قلبی کمک بگیرید از جمله اقدامات کاهش دهنده ی ابتلا به بیماری قلبی عبارت هستند از: ترک سیگار در صورت مصرف آن، کاهش و کنترل فشار خون بالا، اجرای منظم تمرینات بدنی و فعالیت های بدنی هوازی و یا پیروی از یک رژیم غذایی سالم حاوی چربی اشباع کم و مقادیر فراوان از غلات کامل و سبزی ها و میوه ها

استئو پروز (پوکی استخوان)

در طی چند سال اول پس از یائسگی ممکن است با یک نسبت سریعی تراکم توده استخوانی شما کاهش یابد که این امر شما را در خطر ابتلاء به پوکی استخوان قرار می دهد. پوکی استخوان موجب ضعیف و نازک شدن استخوان ها می گردد و منجر به افزایش خطر شکستگی استخوان می گردد

زنان بالغ در دوران پس از یائسگی به ویژه مستعد شکستگی استخوان های: لگن، مچ و ستون فقرات هستند. به همین علت دریافت مقادیر کافی کلسیم و ویتامین D در این دوران اهمیت بسیاری دارد( در حدود 1200 تا 1500 میلی گرم کلسیم در روز و 800 واحد بین المللی ویتامین D در روز)

انجام فعالیت بدنی منظم نیز در عدم پیشرفت پوکی استخوان اهمیت دارد. تمرینات بدنی قدرتی و تقویت کننده مانند پیاده روی و دویدن آهسته به ویژه برای تقویت استخوان های شما مفید هستند. البته لازم به ذکر است که تقویت ذخیره استخوانی از سنین نوجوانی و جوانی ضروری می باشد و در این سنین شما تنها از عدم پیشرفت پوکی استخوان می توانید پیشگیری نمایید

بی اختیاری یا عدم کنترل ادرار

به موازات این که بافت های واژن و رحم شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهند ممکن است که در خود یک سری مشکلات ادراری به صورت سوزش ادرار و نیز تکرر ادرار را تجربه نمایید.

اغلب پس از این مراحل یک دفع ادرار نا خواسته رخ می دهد این حالت، بی ‌اختیاری ادراری همراه با فوریت (Urge) نامیده می شود که بیمار به محض احساس ادرار دچار ریزش ادرار می‌ شود و قادر به کنترل ادرار تا رسیدن به دستشویی نیست و یا ممکن است دچار دفع بی اختیار ادرار به هنگام سرفه کردن، خندیدن و یا بالا رفتن از جایی(بی اختیاری ادراری استرسی) گردد.

افزایش وزن:

بسیاری از زنان در طی انتقال به دوران یائسگی دچار افزایش وزن می گردند. کم نیستند خانم هایی که می گویند مانند همیشه غذا می خورند ولی وزن شان روز به روز افزایش می یابد. اولین نکته آن است که باید در این دوران کمتر غذا بخورید( شاید نیاز باشد روزانه به میزان 200 تا 400 کیلوکالری کمتر غذا بخورید) و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید تا بتوانید وزن فعلی خود را حفظ نمایید.

لازم به ذکر است که تغییرات هورمونی در این دوران می تواند 3 تا 4 کیلو افزایش وزن را برای شما توجیه نماید ولی بیشتر افزایش وزن در این دوران، مربوط به عدم تحرک و تغییر شیوه های زندگی متناسب با این سنین می باشد.

همچنین بخوانید :

آیا مصرف فلوکستین در دوران یائسگی مفید است؟

مقابله و پیشگیری از یائسگی زودرس

درمان جایگزینی هورمون چیست؟

هورمون‌درمانی جایگزین (HRT) درمانی برای یائسگی است که در آن هورمون‌های مصنوعی برای زن تجویز می‌شوددرHRT ممکن است تنها از استروژن یا از استروژن ترکیب شده با هورمون دیگر جنسی زنانه یعنی پروژستین استفاده ‌شود. در برخی زنان HRT می تواند علائمی مانند گر گرفتگی، و مشکلات دستگاه تناسلی خارجی و برخی مشکلات ادراری باشد. اما HRT برای هر زنی مفید نیست.

اطلاعات جدید از تحقیقات اخیر حاکی از آن است که برای بسیاری از زنان خطرات استفاده از HRT ممکن است بیشتر از سودمندی‌های آن باشد. در این مورد باید با پزشک مشاوره کرد

بله.داروهایی از قبیل کرم استروژن، داروهای ضد افسردگی با دوز کم، فرآوردهای سویا و برخی مکمل‌های گیاهی ممکن است به برطرف‌شدن برخی نشانه های یائسگی کمک کند.

همچنین بخوانید:

دلایل مهم یائسگی زودرس در خانم ها

تغذیه در دوران یائسگی،معرفی بهترین الگو برای تغذیه زنان یائسه

پیشگیری از یائسگی زودرس

مقابله و پیشگیری از یائسگی زودرساین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !