دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
آیا احساس لرزش جنین در شکم مادر نشانه سکسه کردن جنین است؟

حرکات لرزشی جنین نشانه چیست؟

آیا احساس لرزش جنین در شکم مادر نشانه سکسه کردن جنین است؟
1
3K
زمان مطالعه: 8 دقیقه
حرکات لرزشی جنین نشانه چیست؟ روش شمردن حرکات جنین : مدت خواب جنین حداکثر 75 دقیقه است و اگر بیش از 2 ساعت حرکت نکرد، مادر باید مساله را بررسی کند. اگر احساس کرد، جنینش 2 تا 3 ساعت است حرکت نمی‌کند، بهتر است کمی غذای انرژی‌زا مصرف کند و در حالت آرامش…

علت لرزش جنین در رحم مادر چیست؟

هنگامی که باردار هستید، به خصوص در بارداری اول، ممکن است از تنوع حرکات داخل شکم شگفت زده شوید.

یک چیز غیر معمول که برخی از زنان باردار تجربه می کنند احساس لرزش جنین در رحم است. چه چیزی باعث این احساس می شود؟

این حرکات مانند پرش‌هایی ملایم و نرم هستند. ابتدا تشخیص آنها مشکل است، اما با پیشرفت بارداری، مشخص‌تر می‌شوند و می‌توان حرکت دست‌و پا و چرخش را تشخیص داد. حرکات دست‌و پا کوتاه‌‌تر و حرکات چرخشی جنین شدیدترند. در هفته‌های آخر بارداری می‌توان این حرکات را از خارج بدن مادر دید.

1- جنین در حال کشیدن خود است

جنین می تواند در شکم شما دچار انقباض شود و وقتی که کشش انجام میدهد، این حرکت باعث احساس ارتعاش یا لرزش در شما می شود.

2- جنین در حال سکسکه است

همانطور که تمام بدن جنین حرکت می کند، شما نیز می توانید این حرکت را به شکل ارتعاش و یا لرزش احساس کنید.

3- اسپاسم عصبی

از آنجایی که سیستم عصبی جنین در حال رشد است، برخی از کارشناسان معتقدند جنین در رحم به عنوان بخشی از رشد، اسپاسم طبیعی دارد.تئوری دیگر این است که گاه گاه جنین بند ناف را در اطراف دست یا پای خود می پیچد و تکان می دهد.

5- رحم تحریک پذیر

برخی از خانم ها بیماری دارند که رحم تحریک پذیر نامیده می شود. این بیماری باعث اسپاسم رحم می شود.اگر جنین شما برای مدت قابل توجهی حرکت نکرد، به پزشک مراجعه کنید

6- براکستون هیکس

اگر در شکم احساس سختی می کنید، ممکن است براکستون هیکس را تجربه می کنید (انقباضات براکستون هیکس).

به یاد داشته باشید:

حرکت کردن جنین نشانه خوبی است. فقدان حرکت نشانه ای از وجود مشکل است، چرا که نوزادان برای حفظ انرژی از حرکت باز می ایستند. اگر جنین شما برای مدت قابل توجهی حرکت نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

شمارش حرکات جنین

روش های متعددی برای شمارش حرکات جنین و بررسی تعداد حرکات در مدت زمان مشخص وجود دارد. کنگره متخصصین زنان و زایمان آمریکا (ACOG) توصیه می کند زمان شمارش 10 ضربه، لرزش، چرخش یا لگد را ثبت کنید. در حالت ایده آل، باید حداقل 10 ضربه در عرض 2 ساعت احساس کنید. احتمالا 10 ضربه را در زمان کمتر از آن احساس خواهید کرد.

می توانید تعداد ضربات را در یک دفترچه بنویسید یا از نمودارهای مختلف استفاده کنید. در دفترچه یادداشت، اولین حرکت جنین را ثبت کنید، تا ضربه شماره 10 در دفتر علامت بزنید، سپس زمان حرکت دهم را ثبت کنید. این کار به شما کمک می کند تا الگوها را مشاهده کنید. حرکات جنین یکی از بهترین هشدار ها برای مادر درباره سلامت جنین است . مامان ها در طول بارداری هوشیار باشید.

چطور حرکات را بشماریم؟

بهتر است کمی غذا بخورید و به پهلو بخوابید یا در حالتی راحت، دراز بکشید یا بخوابید. سپس طی 60 دقیقه تمام حرکات کوچک و بزرگ جنین را ثبت کنید.

چه زمانی باید با پزشک یا ماما تماس بگیرم؟

اگر از توصیه های فوق پیروی کرده اید و تا انتهای ساعت دوم 10 ضربه را حس نکردید، چند ساعت صبر کنید و دوباره امتحان کنید. اگر پس از بار دوم نیز پس از دو ساعت ده حرکت جنین را احساس نکردید با پزشک خود تماس بگیرید.

از چه زمانی توجه به این حرکات اهمیت بیشتری می‌یابد؟

از ماه هفتم که جنین برای زندگی در خارج رحم آمادگی پیدا می‌کند، توجه مادر به حرکات او باید بیشتر باشد. متاسفانه برخی مادران بعد از دو روز بی‌تحرکی جنین به ما مراجعه می‌کنند. در این شرایط احتمال مرگ جنین در رحم وجود دارد.

علل کاهش حرکت جنین

در هر تغییر حرکت جنین، خطرهایی گوشزد می‌شود که خلاصه آن این‌طور است:

 • کاهش حرکت جنین از هفته 28 تا 30 بارداری به بعد خطرناک است.
 • کاهش تحرک به‌دلیل کاهش مایع آمنیوتیک: در این حالت ممکن است پزشک مایعات بیشتری را برای بیمارش تجویز کند.
 • کاهش تحرک ناشی از اختلال رشد، وزن کم جنین؛ اختلال خونرسانی به جنین
 • شرایط استرس و کمبود اکسیژن برای جنین: مثلا چرخیدن بند ناف دور گردن جنین یا گره‌خوردن آن. در این حالت افزایش حرکت شدید و ناگهانی و سپس کاهش حرکت داریم.
 • یادمان باشد که حرکت هر جنینی باید نسبت به خودش سنجیده شود، برخی جنین‌ها کلا پرتحرک هستند و برخی کم‌تحرک، اما اگر طی یک روز حرکت جنین ناگهان زیاد یا کم شود، ممکن است نشانه خطر مرگ جنین باشد.

منظور از سکسکه‌ کردن جنین چیست؟

 • خیلی ساده است، سکسکه های جنین در واقع حرکات کوچک دیافراگم او در زمانی است که شروع به تمرین تنفس می‌کند. وقتی جنین نفس می‌کشد، مایع آمنیوتیک وارد ریه های او می‌شود و موجب می‌شود تا دیافراگم در حال تکاملش در حالت انقباض قرار بگیرد. نتیجه؟ یک سکسکه کوچک در رحم.
 • سکسکه های جنینی حرکات سریع و تکرارشونده ای است که مطمئن هستید منشا آن قطعا جنین است. اول ممکن است احساس کنید یک لگد کوچک است، اما بعد دوباره و دوباره تکرار می‌شود. اگر خوب توجه کنید، متوجه خواهید شد که ریتم آن عینا مانند سکسکه های انسان بالغ است که آن هم به خاطر حرکات دیافراگم است. اما البته در نسخه آدم بزرگ ها به جای مایع آمنیوتیک، این اتفاق پس از هجوم هوا می‌افتد.
 • اگر شکم شما چربی کمی داشته باشد ممکن است که دیگران هم بتوانند لرزش های ریتمیک شکم شما را در هنگام سکسکه جنین مشاهده کرده و یا حتی لرزش های لباس شما را در این زمان ببینند.

به گفته دکتر ان براون، مدیر خدمات سلامت زنان در بیمارستان اینوا لودون در لیزبرگ ویرجینیا «آغاز سه ماهه سوم زمانی است که بیشتر مادران باردار سکسکه های جنین را احساس می‌کنند، اما می‌توانید آن‌ را در سونوگرافی در سه ماهه اول هم زمانی که دیافراگم جنین شروع به شکل گرفتن می‌کند ببینید.»

علت سکسکه کردن جنین چیست؟

 • بالاخره پس از ماه­ها انتظار به سه ماهه دوم بارداری رسیدید، فرزند بندانگشتی شما حالا کمی بزرگ شده و اندازه ­اش به چند سانتی متر می­رسد. حرکاتش نیز برایتان محسوس است. او لگد می­زند، تکان می­خورد و با هر حرکتش، دنیای شادی مهمان قلبتان می­شود، بعضی وقت ها اشک شوق می ریزید و گهگاهی قهقهه شادی سر می­دهید.
 • مشاهده و تحلیل حرکت­ های جنین، خواه نا خواه به تشخیص رشد و احیاناً ناهنجاری های تکامل جنین کمک می­ کند. احساس گرفتگی (اسپاسم) خفیف، حرکات منظم طولانی و یا انقباضات پرشی کوچک در شکم نشان دهنده سکسکه فرزند شماست که سلامت و رشد مناسب دستگاه تنفسی او را نوید می دهد، پس خوشحال و شکرگزار باشید و لذت ببرید.
 • جنین زمانی سکسکه می­ کند که مادر در وضعیت خوبی به سر ببرد و شاهد خوبی بر این مدعاست که الگوی رشد جنین به درستی در حال پیشرفت است.

سکسکه جنین در رحم مادر چند وقت یک بار اتفاق می افتد؟

 • هرگاه سیستم عصبی مرکزی (CNS) در جنین کامل شده و جنین تمرین تنفس را آغاز کند، سکسکه های جنین شروع می­ شود. در واقع، سرآغاز سکسکه جنینی را باید از سه ماهه اول بارداری دانست که به صورت حباب های بسیار ریز و غیر قابل رویت است، ولی در اواخر سه ماهه سوم بارداری می­توان سکسکه جنین را به وضوح مشاهده و احساس کرد.
 • مادر سکسکه جنین را شبیه به نیش ملایم زنبور عسل و یا ضربه خفیف به شکم حس می­کند، حرکات جنینی به هنگام سکسکه در شکم واضح و معلوم هستند. این وضعیت نگران کننده نیست و همه مادران به طور منظم و به مدت طولانی و هر روز طی سه ماهه دوم و سوم آن­ را تجربه می­کنند.
 • کودکان فعال و چابک که در دوران جنینی بارها به شکم مادر ضربات شدید وارد می ­کند، برای تولد بی­قرارند. ظاهراً سکسکه ­های جنین نشان می ­دهد که او بی صبرانه آماده است تا از شیر مادر تغذیه کند. لذا این فرایند دائما تکرار می شود.

چطور می‌توان مطمئن باشید حرکات لرزشی که حس می‌کنید طبیعی است؟

به غریزه تان اعتماد کنید. اگر سؤال یا نگرانی‌ دارید هرگز در تماس با دکتر زنان و زایمان‌ خود درنگ نکنید. با اینکه سکسکه های جنینی کاملا طبیعی و سالم است، اما به هرگونه نگرانی که درباره حرکات جنین دارید باید بلافاصله رسیدگی شود و مورد بررسی قرار بگیرد.

همچنین بخوانید:

علت حرکت نکردن جنین در شکم مادر

علت کم شدن حرکات جنین چیست؟

درد و گرفتگی زیر شکم در حین حرکت جنین در شکم مادر

۱۰ روش برای بیدار کردن جنین در شکم مادراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • nininama.com
 • niniplus.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter