دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
 در سه ماه دوم بارداری چه بر سر بدن مادر می آید؟

مشکلات شایع در سه ماه دوم دوران بارداری چیست؟

در سه ماه دوم بارداری چه بر سر بدن مادر می آید؟
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
در این بخش به مشکلات خاصی که در طول سه ماهه ی دوم به وجود می آید و علایمی که باید با پزشک خود مشورت کنید، می پردازیم.

مشکلات خاص سه ماهه دوم بارداری

در این مقاله، به‌مشکلات خاصی که در طول سه ماهه دوم به‌وجود می‌آید و علایمی که باید با پزشک خود مشورت کنید، می‌پردازیم.

علت خونریزی در سه ماه دوم بارداری

 • بعضی از خانم‌ها در سه ماهه دوم با خونریزی مواجه می‌شوند. علل احتمالی آن میتواند شامل پایین قرار گرفتن جفت (جفت سرراهی)، درد زودرس زایمان، نارسایی دهانه رحم یا جدا شدن جفت باشد.
 • گاهی دکتر نمی‌تواند دلیلی پیدا کند. اگر با خونریزی مواجه شدید، ضرورتاً به‌این معنا نیست که سقط جنین خواهید داشت، ولی باید با دکتر خود تماس بگیرید. در اغلب مواقع او به‌انجام یک سونوگرافی توصیه می‌کند و شما را تحت مراقبت می‌گیرد تا مطمئن شود دچار انقباضات نمی‌شوید.
 • خونریزی خطر زایمان زودرس را افزایش میدهد، بنابراین دکترتان ممکن‌است توصیه کند بارداری شما نیاز به‌مراقبت‌های بسیار شدید دارد.

ناهنجاری جنینی در 4 و 5 و 6 ماهگی

 • اگرچه اکثریت بارداریها به‌طور طبیعی طی می‌شود، در حدود 2 تا 3 درصد از نوزادان، با برخی ناهنجاریها به‌دنیا می‌آیند. اکثر این ناهنجاریها جزئی است، گرچه برخی به‌مشکلات بارزی برای نوزاد منجر می‌شود.
 • برخی از این ناهنجاری‌ها به‌خاطر مشکلات کروموزومی است و بقیه ریشه در رشد و تکامل غیرعادی اندام‌ها و ساختارها دارد. برای مثال، برخی از نوزادان نقایص قلبی یا ناهنجاریهایی در کلیه، مثانه یا مجاری گوارشی خود دارند.
 • بسیاری از این مشکلات، هرچند نه همۀ آنها، از طریق انجام سونوگرافی در دوران بارداری، قابل تشخیص است. هنگام مواجهه با هریک از چنین مشکلاتی، مهمترین قدم اول، جمع‌آوری اطلاعات موجود دربارۀ آن است، بنابراین می‌دانید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید و چه امکانات درمانی‌ای وجود دارد.

نارسایی دهانۀ رحم

 • در طول سه ماهه دوم ، معمولاً بین هفته‌های 16 و 24، بعضی از خانم‌ها با مشکلی مواجه می‌شوند که نارسایی دهانۀ رحم گفته می‌شود. دهانۀ رحم باز و گشاد می‌شود، حتی با وجود آنکه زن هیچ انقباضی احساس نکند. این وضعیت میتواند به‌سقط جنین منجر شود.
 • درحقیقت، نارسایی دهانه رحم اغلب بعد از وقوع سقط جنین، تشخیص داده می‌شود. خانمی که به‌طور عادی با این شرایط روبه‌رو می‌شود، متوجه هیچ نوع علایمی نمی‌شود؛ اگرچه ممکن‌است گاهی اوقات از احساس سنگینی در لگن خاصره یا فشار بیش از حد خبر دهد، یا ممکن است متوجه لک شود.

اکثر خانم‌هایی که با نارسایی دهانۀ رحم مواجه می‌شوند، بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی برایشان اتفاق می‌افتد. عده‌ای دیگر ممکن‌است دچار یکی از عوامل خطرزای زیر باشند:

عارضۀ DES

دی اتیل استیل بسترول دارویی است که برای برخی از زنان باردار در دهه‌های گذشته، عمدتاً در سالهای 1950، 60 و 70 تجویز می‌شد. برخی از نوزادان دختری که مادرانشان DES مصرف کرده بودند، با مشکلات خاصی مواجه شدند؛ از جمله ناهنجاریهایی در شکل رحم، دهانۀ رحم یا لوله‌های فالوپشان. و هنگامی که باردار می‌شدند در معرض خطر زیادی از مواجهه با نارسایی دهانۀ رحم قرار می‌گرفتند.

وجود زخم در دهانۀ رحم

برخی شواهد حاکی از آن است که کورتاژهای متعدد یا روش‌هایی که به‌آن بافت برداری (بیوپسی) از مخروط دهانۀ رحم یا LEEP گفته می‌شود (که بخشی از شکل مخروطی دهانۀ رحم، برای تشخیص یا درمان ناهنجاریهای دهانۀ رحمی برداشته می‌شود)، میتواند به‌نارسایی دهانۀ رحم منجر شود. پارگی قابل ملاحظۀ دهانۀ رحم در زایمان قبلی نیز میتواند خطر نارسایی دهانۀ رحم را افزایش دهد.

احساس درد عضلانی در سه ماهه دوم بارداری زنان

 • یادتان باشد که به جای برداشتن مستقیم اشیاء از روی زمین، جهت تغییر دادن مکان آن­ها، سعی کنید تا اشیاء را بر روی زمین حرکت دهید. هیچ وقت برای حرکت دادن اشیا، آن­ها را با پای خود فشار ندهید. همچنین، شما باید از باز کردن و بستن کامل زانوهای خود در کل دوران بارداری اجتناب نمایید.
 • اگر در دوران حاملگی با درد پا و وریدهای واریسی مواجه شدید، به یاد داشته باشید که داشتن استراحت و خواب کافی با قرار دادن یک بالش بین پاها و طرفین بدن برای از بین بردن درد آن بسیار موثر خواهد بود. پیاده­روی و انجام انواع دیگر ورزش­ها نباید در سه ماهه دوم بارداری زنان فراموش شود.
 • اگر پزشک متخصص زنان و زایمان به شما توصیه کرده است که از گن­های مخصوص دوران بارداری برای حمایت از شکم و پاهای خود استفاده کنید، حتما آن را در هنگام پیاده ­روی کردن بپوشید. علاوه بر این موارد، در هنگام بیکاری و یا نشستن بر روی صندلی، انجام تمرینات پاها و مچ پا را از یاد نبرید.
 • این نکته را به خاطر داشته باشید که از قرار دادن یک بالش در زیر زانوها در هنگام ورزش خودداری کنید. در نهایت، اگر به عنوان یک زن حامله مجبور هستید تا برای مدت طولانی سرپا بایستیدید یا بنشینید، از یک پایه یا صندلی کوچک برای بلند نگه داشتن پاها در هنگام نشستن یا ایستاده استفاده کنید.

ورم کردن بدن مخصوصا پاها در سه ماهه دوم بارداری

با مشکل تورم در ناحیه پاهای خود مواجه شدید، برای مدتی سعی کنید که پاهای خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید. حتما در هنگام استراحت کردن و خوابیدن در شب بر روی سمت چپ بدن خود قرار گیرید تا فشار خون در عضلات اصلی بدن شما کاهش یابد.

همچنین، از پوشیدن لباس­های تنگ و یا استفاده بیش از حد از لوازم جانبی، از جمله ساعت، حلقه­ها و طلاجات و یا جوراب­های تنگ با توری­های الاستیک جدا خودداری نموده و از نظر جسمی همیشه فعال باشید.

بروز مشکل یبوست در بدن زنان، در سه ماهه دوم بارداری

 • سعی کنید آب بیشتری بنوشید. با پزشک معالج خود در مورد مراقبت­های بهداشتی و داشتن برنامه غذایی سالم و مغذی در این دوره از زندگی صحبت کنید، زیرا این امر می­تواند برای از بین بردن مشکل یبوست شما مفید باشد.
 • علاوه بر این موارد، یادتان باشد که مصرف مکمل­های آهن نیز برای از بین بردن یبوست زنان در سه ماهه دوم بارداری بسیار کمک­کننده می­باشد. هرگز مصرف غذاهایی با فیبر بالا را فراموش نکنید. یک زن باردار باید سعی کند تا در نه ماه دوران حاملگی خود از نظر جسمی کاملا فعال باشد.
 • همچنین زنان حامله باید بلافاصله بعد از احساس حرکات روده­ در بدن خود به دستشویی مراجعه کنند، زیرا عقب انداختن این کار، او را با مشکل یبوست روبرو خواهد نمود. هرگز به عنوان یک زن باردار از مایعات ناشناخته، روغن­های معدنی و ملین­ها برای از بین بردن مشکل یبوست استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک متخصص زنان و زایمان توصیه شود.

تغییرات رنگدانه ­های موجود بر روی صورت و بالا رفتن ترشحات معده زنان در سه ماهه دوم بارداری

 • همه شما می­دانید که بروز علائمی مانند ظاهر شدن لکه­های قهوه­ای رنگ بر روی پوست صورت و تغییر در ترشحات معده از جمله مشکلاتی است که بعضی از زنان در سه ماهه دوم بارداری خود با آن­ها روبرو می­شوند، اما جای هیچ نگرانی نیست!
 • زیرا پس از تولد نوزاد، همه این عوارض خود به خود ناپدید خواهند شد. ولی فراموش نکنید که خط­های تیره­ای که در اطراف ناف و شکم مادر حامله ایجاد شده، ممکن است برای همیشه باقی بماند.
 • در نهایت، در مورد هر یک از تغییرات جسمی خود در دوران بارداری نگران هستید حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان یا مامای معالج خود در مورد آن­ها صحبت کنید.

بارداریهای چندقلو

 • برخی از متخصصان زایمان معتقدند بارداریهای چندقلویی، مخصوصاً سه قلو یا بیشتر، خطر نارسایی دهانۀ رحم را افزایش میدهد. این موضوع بسیار بحث برانگیز است، برخی از متخصصان زایمان، انجام سرکلاژ (بخیه در رحم) را برای تمام بیمارانی که سه قلو یا بیشتر دارند توصیه می‌کنند.
 • ولی عده‌ای دیگر این روش را تنها برای بیمارانی که فکر می‌کنند در معرض خطر زیاد برای نارسایی دهانۀ رحم هستند؛ گرچه در این زمان، انجام سرکلاژ به صورت عادی برای آنها توصیه نشده است.
 • در مواردی که تشخیص نارسایی دهانۀ رحم قبل از خاتمۀ بارداری میسر باشد، دهانۀ رحم زن را با یک بخیه در دور آن می‌بندند که سرکلاژ گفته می‌شود. معمولاً سرکلاژ را در هفته‌های 12 تا 14 انجام می‌دهند؛ هرچند گاهی اوقات آن را به‌عنوان یک روش اضطراری در دوران بارداری، دیرتر انجام می‌دهند.
 • دکترها این عمل را بیشتر در بیمارستان با بی‌حسی اپیدورال یا نخاعی انجام می‌دهند، ولی کمی بعد در همان روز، معمولاً بی‌حسی از بین می‌رود.
 • بعضی از خانم‌هایی که سرکلاژ انجام میدهند، در طول دوران بارداری خود متوجه ترشحات شدید می‌شوند. در صورتی‌که به‌انجام سرکلاژ نیاز دارید، با دکتر خود در مورد میزان فعالیتی که می‌توانید داشته باشید، صحبت کنید. آیا می‌توانید مقاربت داشته باشید و تا چه حد ورزش توصیه می‌شود.
 • عوارضی که با سرکلاژ اختیاری ( نه اضطراری) مربوط می‌شود، غیرمعمول است، ولی می‌تواند شامل عفونت، انقباضات، پارگی کیسۀ اب، خونریزی و سقط جنین باشد.
 • سابقه ی قبلی از نارسایی دهانه ی رحم: اگر قبلاً نارسایی دهانه ی رحم داشته اید، احتمال بروز مجدد آن در بارداری بعدی افزایش می یابد.
 • در مواردی که تشخیص نارسایی دهانه ی رحم قبل از خاتمه ی بارداری میسّر باشد، دهانه ی رحم زن را با یک بخیه در دور آن می بندند که سرکلاژ گفته می شود.
 • معمولاً سرکلاژ را در هفته های ۱۲تا ۱۴ انجام می دهند؛ هر چند گاهی اوقات آن را به عنوان یک روش اضطراری در دوران بارداری، دیرتر انجام می دهند. دکتر ها این عمل را بیشتر در بیمارستان با بی حسی اپیدورال یا نخاعی انجام می دهند، ولی کمی بعد در همان روز، معمولا بی حسی از بین می رود.
 • بعضی از خانم هایی که سرکلاژ انجام می دهند، در طول دوران بارداری خود متوجه ترشحات شدید می شوند. در صورتی که به انجام سرکلاژ نیاز دارید، با دکتر خود در مورد میزان فعالیتی که میتوانید داشته باشید، صحبت کنید- آیا میتوانید مقاربت داشته باشید و تا چه حد ورزش توصیه می شود.
 • عوارضی که با سرکلاژ اختیاری (نه سرکلاژ اضطراری) مربوط می شود، غیر معمول است، ولی می تواند شامل عفونت، انقباضات، پارگی کیسه ی آب، خونریزی، و سقط جنین باشد.

تشخیص سایر مشکلات احتمالی در 3 ماه دوم حاملگی

فهرست زیر لیستی ازعلایم سه ماهه ی دوم دوران بارداری است که به توجه نیاز دارد. اگر با هریک از این موارد مواجه شدید، با پزشک خود تماس بگیرید:

همچنین بخوانید:

خارش شکم در بارداری و درمان های خانگی آن

علت خارش واژن در زمان بارداری چیست؟ به همراه درمان این عارضه

۱۵ نوع قرص ضد بارداری همراه با نحوه مصرف

فواید و عوارض جبران ناپذیر خوردن باقلا در بارداری

توصیه های تغذیه ای و علائم هفته پنجم بارداری چگونه است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits