بارداری با سطح بالا و پایین HCG نشان دهنده چیست ؟

۱,۴۴۰
۱
۰
یکشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۱۰
گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) هورمونی است که از طریق سلولهای جفت در طول بارداری تولید می شود. حال بارداری با سطح بالا یا گایین این هورمون نشان دهنده چیست ؟
بارداری با سطح بالا و پایین HCG نشان دهنده چیست ؟

بارداری با سطح متفاوت HCG

اگر پزشک شما متوجه شده است که میزان hcg در طی بارداری بالا است، ممکن است به علت عوامل مختلفی باشد. در طول بارداری، بدن شما کورونیک گنادوتروپین هورمون (hCG) را تولید می کند.

دکتر از طریق آزمایش خون حدود 11 روز پس از تخمک گذاری و از طریق آزمایش ادرار تقریبا 12 تا 14 روز پس از تخمک گذاری، قادر به اندازه گیری سطح این هورمون است.

سطح این هورمون معمولا بین ماه های دوم و سوم بارداری افزایش میابد و بعد از آن کاهش میابد.

چه چیزی سبب افزایش سطح hCG می شود ؟

تعیین اینکه دقیقا چه مقدار سطح hCG بالا است، ممکن است دشوار باشد، زیرا دامنه طبیعی سطح hCG در اوایل بارداری گسترده است و سطح hCG می تواند با نرخ های مختلف افزایش یابد و سقوط کند.

بسته به اینکه در طول دوران بارداری چه اتفاقی می افتد، دستورالعمل های عمومی پزشکان صادر می شود.

سطح بالای hCG می تواند چندین نشانه متفاوت را نشان دهد، که بیشتر آنها مربوط به آن نباشد.

ممکن است به این معنی باشد که در محاسبه تاریخ بارداری دچار اشتباه شده باشید. همچنین می تواند نشان دهد که شما دارای بیش از یک قل هستید، مثلا صاحب دوقلو یا چند قلو شده باشید.

اگر داروهای باروری مصرف می کنید، سطح hCG شما نیز افزایش می یابد. در کل می تواند به هیچ وجه معنی بدی نداشته باشد. برخی از زنان دارای سطح بالای hCG هستند و با حاملگی طبیعی ادامه می دهند و یک کودک تنها و سالم دارند.

به طور معمول، سطح بالای hCG می تواند عوارض مهمی را در بارداری شما، نظیر بارداری مولار نشان دهد.

بارداری مولار چیست ؟

حاملگی مولار یک اختلال نادر است که در یکی از هر 1000 حاملگی اتفاق می افتد.

اعتقاد بر این است که حاملگیهای مولار از یک اشتباه ژنتیکی در اسپرم یا تخمک حاصل می شود که باعث می شود سلول هایی که باید به یک جنین تبدیل شوند به توده غیر سرطانی تبدیل میشود و رشد می کنند. در نتیجه، هیچ حاملگی وجود ندارد.

اگر شما دچار حاملگی مولار هستید، معمولا پزشک می تواند پس از 12 هفتگی (بعد از زمانی که قلب جنین باید بزند با سونوگرافی و آزمون لگن حاملگی مولار را تشخیص دهد.

ممکن است فشارخون بالا، تهوع شدید یا استفراغ، کم خونی، پرکاری تیروئید، رشد سریع رحم، پره اکلامپسی، کیست تخمدان، عبور تومور از طریق واژن، و لکه بینی یا خونریزی از واژن که قهوه ای تیره یا قرمز روشن باشد را تجربه کنید.

ممکن است بارداری مولار را بدون جراحی و از طریق یک روش شناخته شده به نام D & C (کورتاژ تشخیصی) بارداریتان را ختم دهد. در طی یک D & C، متخصص زنان از طریق دهانه رحم، سلول های غیر طبیعی را از رحم شما پاکسازی می کند.

پس از بارداری مولار، ممکن است مجبور شوید شش ماه تا یک سال برای بارداری مجدد منتظر بمانید. گاهی پس از برداشتن بافت مولار، می تواند مجدد رشد کند و باعث عوارضی مانند خونریزی واژینال و حتی یک نوع نادر از سرطان شود.

اگر بارداری مولار داشته اید، پزشک شما احتمالا همچنان شما را تحت نظر قرار خواهد داد. شیمی درمانی یا هیسترکتومی نیز ممکن است برای درمان هر گونه عوارض بیشتر استفاده شود.

اگر در دوران بارداری علائم غیر معمولی داشته یا در مورد میزان هورمون hCG دچار علائم غیر معمول شده اید، ممکن است سطح هورمونhCG خود را در دو یا سه روز دوباره بررسی کنید تا ببینید آیا تغییر کرده است یا خیر. احتمال دارد که پزشک، علاوه بر آزمایش سطح hCG، از چندین ابزار پزشکی مانند سونوگرافی و معاینه لگن استفاده کند

 بارداری با سطح پایین hcg

بارداری با سطح پایین hcg

گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) هورمونی است که از طریق سلولهای جفت در طول بارداری تولید می شود. وظیفه آن پرورش و تغذیه جنین که به دیواره رحم متصل است.

سطح پایین hCG ممکن است مشکلاتی در بارداری داشته باشد از جمله:

  1. سقط جنین
  2. حاملگی خارج رحمی
  3. مرگ جنین

سطح hCG می تواند به طور قابل توجهی بین افراد و از یک حاملگی به بعد در یک فرد متفاوت باشد. اما، به طور معمول، سطح hCG در یک بارداری سالم و بدون عارضه معمولی را دنبال می کند.

سطح پایین hCG دراوایل یا اواخر بارداری

سطوح hCG معمولا در سه ماهه اول افزایش می یابد، از هفته های 8 تا 11 به اوج خود می رسد و پس از آن در مراحل بعدی حاملگی کاهش می یابد.

این بدان معنی است که هر چه از بارداریتان می گذرد، hCG کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که سطح هورمون hCG افزایش یا کاهش می یابد، ممکن است نشانه وجود مشکلی در بارداری باشد.

علل سطح پایین hCG چیست ؟

افزایش سطح hCG معمولا نشانه حاملگی سالم است. با این حال، سطوح پایین hCG همیشه نشانه ای از بیماری و ایجاد مشکل در بارداری نیست.

علل احتمالی سطح پایین hCG عبارتند از:

  1. بارداری پوچ : بارداری پوچ که در آن تخمک بارور به دیواره رحم متصل می شود، اما جنین نمی تواند رشد کند. این امر می تواند در ابتدای بارداری و گاهی اوقات حتی قبل از اینکه فرد بداند باردار است، رخ دهد.
  2. سقط جنین : سقط غیر عمدی جنین نیز به عنوان سقط خود به خودی جنین شناخته می شود و زمانی اتفاق می افتد که جنین به طور طبیعی قبل از هفته 20 حاملگی بمیرد. سطوح hCG ممکن است در ابتدا در این شرایط افزایش یابد، اما بعد از آن نمیتواند افزایش یا کاهش یابد.

اشتباه در محاسبه سن بارداری

این موضوع زمانی اتفاق می افتد که مراحل بارداری و تخمین زمان تولد اشتباه رخ دهد.

محاسبه سن بارداری بر اساس تاریخ آخرین دوره قاعدگی زن است، بنابراین اگر فردی دوره های قاعدگی نامنظم را تجربه می کند یا از تاریخ آخرین دوره قاعدگی خود نامطمئن است در این هنگام ممکن است در محاسبه سن بارداری اشتباه رخ دهد.

سطح پایین hCG در ابتدایی ترین روزهای بارداری یا بعد از هفته 11 بارداری طبیعی است.

گاهی اوقات در مواردی که سن حاملگی نادرست محاسبه شده است، سطح hCG ممکن است کمتر از حد انتظار باشد اما برای حاملگی غیرطبیعی نیست.

حاملگی خارج رحمی

این حاملگی زمانی غیر طبیعی است که جنین در بیرون از رحم، معمولا داخل لوله فالوپ ( لوله ای که تخمک از تخمدان به رحم منتقل می شود) متصل می شود.

علائم شامل درد شکمی و خونریزی واژینال می باشد . حاملگی خارج رحمی می تواند یک وضعیت بسیار جدی و حتی تهدید کننده حیات باشد. سطوح hCG در دوران بارداری خارج رحمی کم است.

درمان سطح پایین hCG

سطح پایین hCG همیشه نشانه ای از یک مشکل نیست.

متاسفانه، هیچ درمان ای برای شرایطی که سطوح پایین hCG موجب نگرانی است، وجود ندارد.

با این حال، درمان‌هایی برای عواملی که موجب کاهش سطح hCG می شود، مانند سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی انجام می‌شود.

 بارداری با سطح پایین hcg

در مورد سقط جنین

درمان ممکن است شامل از بین بردن هر گونه بافت حاملگی است که در رحم باقی مانده است و ممکن است شامل دارو یا یک عمل جراحی باشد.

در صورت حاملگی خارج از رحم، پزشک همچنین ممکن است جهت ختم بارداری داروهایی تجویز کند یا عمل جراحی را برای حذف لوله فالوپ که در آن.حاملگی رخ داده است، انجام دهد.

علائم سطح پایین hCG چیست ؟

سطوح پایین hCG که ناشی از سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی هستند معمولا با درد شکمی همراه با خونریزی واژینال یا بدون آن همراه است.

پیشگیری از سطح پایین hCG

در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از کمبود سطح hCG یا عوارض مرتبط با آن وجود ندارد، مانند حاملگی پوچ، سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی.

بیشتر بخوانید :

بی بی چک با خط خیلی کم رنگ نشانه بارداری است؟

ساک حاملگی چیست و چه زمانی در سونوگرافی دیده میشود ؟

تفسیر و جواب آزمایش غربالگری سه ماهه دوم

سطح پایین hCG همیشه علت نگرانی نیست. سطح hCG بین افراد و بین حاملگی های مختلف در یک فرد متفاوت است. برخی افراد ممکن است به طور طبیعی سطح پایین hCG را نسبت به دیگران داشته باشند. اندازه گیری سطوح در طول حاملگی می تواند حاکی از آن باشد که حاملگی طبق انتظار در حال پیشرفت است. حتی اگر یک عارضه همراه با سطح پایین hCG رخ دهد، مانند سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم، این بدان معنا نیست که فرد قادر نخواهد بود که دوباره باردار شود یا قدرت باروری آنها به خطر افتاده است. حاملگی موفق با سطح hCG کم ممکن است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم