alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
دوقلوها چگونه همسان یا غیرهمسان می شوند؟

مهمترین علت همسان یا غیرهمسان شدن دوقلوها چیست؟

دوقلوها چگونه همسان یا غیرهمسان می شوند؟
1
2.5K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
دوقلوهای ناهمسان و دوقلوهای همسان : دو نوع بارداری دوقلویی وجود دارد، دوقلوهای همسان و دوقلوهای ناهمسان. دوقلوهای غیر همسان از دو اسپرم و دو تخمک متفاوت آفریده شده‌اند. ولی دوقلوهای همسان یک تخمک تنها توسط یک اسپرم بارور و سپس به دو نوجنین تقسیم شود.

دوقلوهای ناهمسان

 • گاهی می‌توانید در یک ماه دو بار تخمک‌ گذاری کنید و اگر اسپرم شوهرتان هم در یک یا دو زمان جداگانه، هر دوی آن تخمک‌ها را بارور سازد دوقلوی ناهمسان خواهید داشت. همه‌ این موارد به بدن شما بستگی دارد. برای دوقلوهای ناهمسان عوامل شناخته ‌شده‌ای از جانب مرد وجود ندارد که مسبب آن باشد.
 • در حالی‌که احتمال لقاح جنین دوقلوها می تواند کاملاً اتفاقی باشد، ولی این احتمال در میان بانوان 35 تا 40 ساله، خانم ‌های بلند قد و آنها که از قبل چند بچه دارند، به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد.دوقلوهای ناهمسان در برخی از گروه‌های نژادی شایع تر است. بیشترین تعداد دوقلوها در جنوب امریکا و شرق افریقا و کمترین میزان آن در جنوب آسیا و ژاپن متولد می‌شوند.
 • دوقلوهای ناهمسان را dizygotic ناشی از دو تخمک جداگانه نیز می‌نامند و 50% احتمال دارد که این دوقلوها یک دختر و یک پسر باشند. در واقع 25% شانس تولد دو پسر را دارید و 25% هم ممکن است صاحب دو دختر شوید.

دوقلوهای همسان

 • دوقلوهای مشابه یا دوقلوهای monozygotic ناشی از یک تخمک، چندان شایع نیست و زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک تنها توسط یک اسپرم بارور و سپس به دو نوجنین تقسیم شود.
 • این دو نیم شدن می‌تواند در هر مرحله‌ای تا نه روز پس از باروری رخ دهد بر روند شکل گیری جفت (ها) و کیسه‌ آمنیوتیک حیاتی خواهد بود. اگر نطفه در سه روز اول به دو نیم تقسیم شود، دو جفت و دو کیسه آمنیوتیک جداگانه رشد خواهند کرد.
 • اگر 4 تا 9 روز بعد از لقاح یعنی در مرحله‌ بلاستوسیست، دو نیم شدن رخ دهد، جنین‌ها از یک جفت مشترک استفاده می‌کنند ولی در کیسه‌های آمنیوتیک مجزا رشد خواهند کرد. و اگر دو نیم شدن پس از روز نهم اتفاق بیافتد، هر دو جنین از یک جفت و یک کیسه‌ی مشترک استفاده می‌کنند.
 • دوقلوهای همسان از نظر ژنتیکی نسبتاً مشابه‌اند و همیشه دو پسر یا دو دختر هستند. و احتمال این رخداد حدود 3 در 1000 تولد است و به شکل مشابهی در میان تمامی گروه‌های نژادی دنیا تقسیم شده‌اند.
 • دوقلوهای همسان در مقایسه با دوقلوهای ناهمسان با پیچیدگی‌های بیشتری روبه‌رویند و خطر سندرم اختلال خون دوقلو دوقلو (TTTS) یک بچه به دیگری وجود دارد.
 • در نتیجه‌ شراکت دوقلوهای همسان در یک جفت (دوقلوهای ناهمسان هر یک صاحب یک جفت هستند)، تولیدات خونی این بچه‌ها می‌تواند به یکدیگر متصل شود. بنابراین، هر دوی آنان یک جریان خون دارند. ممکن است یکی از بچه‌ها خون بسیار زیادی دریافت ‌کند و دیگری خون کمتری.

تشخیص یک تخمکی یا دو تخمکی بودن چند قلوها

بسیاری از خانم هایی که دوقلو باردارند، از دکتر خود یا دکتری که سونوگرافی می کند، در طول انجام سونوگرافی می پرسند آیا میتواند بگوید دوقلوها تک تخمکی یا دو تخمکی اند.

در بعضی موارد تکنسین یا دکتر شما می تواند بگوید، اگر بتوانید ببینید که بچه ها دارای دو جنسیت مخالفند، می دانید دو تخمکی اند. اگر از یک جنس باشند، هم می توانند دو تخمکی و هم یک تخمکی باشند.

درصورتی که هم جنس باشند، یا در صورتی که جنسیت جنین ها هنوز قابل رویت نباشد، یافته های دیگری بر سونوگرافی، میتواند حاکی از یک تخمکی بودن دوقلوها باشد، از جمله:

 • تخمی که بعد از باروری بسیار زود تقسیم می شود، در دو سه روز اول، به دو نطفه با دو جفت و کیسه آب مجزا منجر می شود. به این وضع دو آ ِمنیوتیکی _ دو کوریونیکی می گویند. در سونوگرافی هیچ تفاوتی با دوقلوهای دو تخمکی ندارند که از دو تخم مجزا بارور شده اند.
 • اگر یک تخمک بین روزهای سوم و هشتم بعد از باروری تقسیم شود، دوقلوهای حاصل در دو کیسه آب جداگانه ولی یک جفت مشترک هستند. دکتر ممکن است از عبارت دو آمنیوتیکی – یک کوریونیکی برای توصیف وضعیت استفاده کند.
 • اگردر سونوگرافی دکتر شما با تکنسین سونوگرافی باواند دوقلوهایی رو ببیند که یک جفت مشترک دارند، احتمال یک تخمکی بودن آنها وجود دارد ( هرچند به خاطر داشته باشید گاهی به دلیل نزدیک بودن زیاد جفت ها در کنار هم، امکان تشخیص یک یا دوتا بودن آن در سونوگرافی مشکل می شود.

داروهای کمک باروری که احتمال بارداری چندقلویی را افزایش می دهند

 • برای برخی از بانوانی که خواهان بارداری هستند ولی با مشکلاتی مواجه هستند، داروهای کمک ‌باروری تجویز می‌شود، مثل Clomid یا Femara که تخمدان‌ها را تحریک می‌کند تا تخمک‌های بیشتری رها کند و در نتیجه، شانش دوقلوزایی نیز افزایش می‌یابد.
 • البته، اگر برخی از بانوان تحت درمان IVF قرار گرفته‌اند و انتخاب کرده‌اند که دو تخمک رویان بارور شده داخل رحم گذاشته شود، علت چندقلویی‌ مشخص خواهد بود.
 • این روزها نباید بیش از دو رویان را به رحم منتقل کنیم. اکنون سوال این است که اگر یک یا دو رویان را در رحم بگذاریم، بارداری دوقلویی بارداری پرخطری است و خطر زایمان زودرس، پره اکلامپسی و دیابت‌های بارداری زمانی افزایش می‌یابد که دو بچه را حمل می‌کنید. گرچه اکثر بارداری‌های چندقلویی بدون مشکل خواهند بود و اکثر بانوان دو بچه‌ی سالم به دنیا می‌آورند.
 • کاملاً اشتباه است، اگر سه رویان یا تعداد بیشتری را داخل رحم بگذارید. بارداری‌های چندقلویی (بیش از دو بچه) برای بچه‌ها بسیار خطرناک است و برای مادر خطر کمتری دارد. تمامی بارداری‌های چند قلویی با خطر فزاینده مشکلات عصبی طولانی مدت روبه‌روست.

دانستن اینکه دوقلوها همسان یا غیر همسان هستند، چه اهمیتی دارد؟

 • این موضوع صرفا برای ارضای حس کنجکاوی نیست. دانستن این نکته، ممکن است به خاطر برخی دلایل پزشکی نیز اهمیت داشته باشد.
 • یک مورد آن است که دوقلوهای همسان که از یک جفت به صورت مشترک استفاده می کنند، ممکن است در طول دوران حاملگی با یک خطر خاص در زمینه سلامتی خود مواجه باشند. حدود 15 درصد از این دوقلوها به سندرم انتقال خون بین دوقلوها در رحم (TTTS) مبتلا می شوند؛ حالت خطرناکی که در آن، یکی از دوقلوها بخشی از مایعات خود را به دیگری می دهد. دوقلویی که مایع را دریافت می کند، احتمالا سریعتر از دوقلوی دهنده، رشد خواهد کرد.
 • در صورتی که این عارضه درمان نشود، معمولا برای هر دو جنین کشنده است. در صورتی که دوقلوهای شما از یک جفت به صورت مشترک استفاده می کنند، پزشک شما، میزان وزن اضافه کردن دو جنین را تحت نظر قرار داده و سایر نشانه های احتمالی TTTS را نیز بررسی می کند.
 • در صورتی که پزشک به بروز این عارضه مشکوک شود، درمان فوری ممکن است جلوی عوارض احتمالی را گرفته و کودکان شما را سلامت نگه دارد.
 • حتی پس از اینکه کودکان شما رشد کردند، دانستن اینکه آیا همسان هستند یا غیر همسان ، باز هم اهمیت دارد. به عنوان مثال، اگر دوقلوها همسان بوده و مشخص شود که یکی از دوقلوها از یک بیماری ژنتیکی رنج می برد، دوقلوی دیگر نیز قطعا به همین بیماری مبتلاست.
 • اما در مورد دوقلوهای غیر همسان ، ممکن است یکی از آنها به یک بیماری ژنتیکی مبتلا باشد ولی دیگری از این لحاظ سالم باشد. یک دلیل دیگر هم برای دانستن همسان یا غیر همسان بودن دوقلوها وجود دارد: همه در این باره از شما سوال خواهند پرسید (از دوستان و آشنایان، تا غریبه هایی که در خیابان می بینید).
 • دوقلوها برای مردم جذاب هستند، پس بهتر است در طول حاملگی و تا چندین سال بعد، برای پاسخ دادن به سوالات مکرر آنها آماده باشید.

همچنین بخوانید:

شیر دادن دوقلو - معرفی ۳ روش بسیار آسان برای شیر دادن به دوقلو

برترین و شیک ترین اسامی دوقلو برای دوقلوهای پسر (بخش اول)

تاریخ دقیق روز جهانی دوقلو ها چه روزی است ؟

دوقلو های جالب هنگام زایماناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • niniplus.com
 • persianblog.ir
 • koodakonline.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits