مقدار پروژسترون در بارداری چقدر باید باشد؟

سطح پروژسترون در بارداری چقدر است؟
۱,۴۷۱
۱
۰
پنج شنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ۲۲:۲۴
در حالی که بارداری همراه با شادی و نشاط است مشکلات و نگرانی هایی نیز به همراه دارد. در بارداری سعی می‌کنید بهترین ها را برای فرزند خود انجام دهید اما سردرگم و نگران هستید. یکی از نگرانی ها در هنگام مصرف قرص پروژسترون است. همان طور که می دانید پروژسترون نقشی مهم در بارداری ایفا می‌کند.
سطح پروژسترون در بارداری چقدر است؟

نقش پروژسترون progestrone در بارداری

پروژسترون هورمون زنانه است. هنگامی که تخمک گذاری انجام می‌‌شود تخمدان تخمک های بالغ آزاد می‌کند. همزمان تخمدان پروژسترون را تولید می‌کند.
هورمون پروژسترون به آمادگی پوشش رحم (اندومتریوم) کمک می‌کند. این هومون رحم را آماده می‌کند تا تخمک را پس از بارور شدن بعد از تماس با اسپرم دریافت کند. اگر تخمک بارور شود مقدار پروژسترون کاهش می یابد و پریودی شروع می‌‌شود.
هنگامی که باردار هستید مقدار پروژسترون در بدن ده برابر مقدار آن در حالت عادی و غیر بارداری است.

در ادامه نکاتی برای محاسبه و بررسی مقدار پروژسترون ذکر شده است:

 • مقدار پروژسترون از روزی به روز دیگر و از ساعتی به ساعت دیگر به سرعت تغییر می‌کند.
 • گاهی اوقات نتایج آزمایشات یکسان پروژسترون در زمان یکسان در دو آزمایشگاه متفاوت نتیجه های متفاوتی ارائه می‌کند.
 • پس از صرف غذا مقدار پروژسترون پنجاه درصد کمتر از پیش از صرف غذا است. بنابراین همیشه باید آزمایش خون صبح پیش از خوردن صبحانه انجام شود.
 • هنگامی که باردار هستید مقدار پروژسترون حداقل باید بین ده تا دوازده نانوگرم به ازای هر میلی لیتر باشد. این نتیجه نشان می‌دهد فرایند بارداری شما به خوبی پیش می رود. مقدار مناسب هورمون پروژسترون در بارداری باید بین شانزده تا هجده نانوگرم به ازای هر میلی لیتر باشد.
 • اگر بارداری خارج از رحم باشد مقدار پروژسترون در مقایسه با بارداری داخل رحم بسیار کمتر است.
 • در واقع هنوز مقدار استانداردی برای هورمون پروژسترون در حالت طبیعی که تخمک گذاری دارید یا حالت بارداری وجود ندارد. مقدار پروژسترون در بارداری به‌مرحله بارداری (سن بارداری) بستگی دارد. سن بارداری از روز اول آخرین پریودی در نظر گرفته می‌‌شود.

روند افزایشی هورمون پروژسترون

پروژسترون هورمون حیاتی در تخمک گذاری است که میزان کافی آن، سلامت و بقای بارداری را تضمین می‌کند. با شروع تخمک‌گذاری، همزمان با آزاد شدن تخمک‌های بالغ از تخمدان، هورمون پروژسترون نیز در تخمدان تولید می‌شود.

این هورمون در مراحل اولیه بارداری تولید شده، سطح آن در نه ماه بارداری افزایش می‌یابد و در زمان زایمان، به اوج خود می‌رسد و سپس، به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

وقتی سطح هورمون پروژسترون در دوران تخمک‌گذاری شما بالا می‌رود، بدن شما برای نگه‌داشتن تخمک بارور شده آماده می‌شود. به این وسیله، پوشش رحم شما آماده لقاح و فضای رحم برای لانه‌گزینی آماده می‌شود. اما در صورتی‌که لانه‌گزینی اتفاق نیفتد، سطح پروژسترون در بدن زن رو به کاهش رفته و بدن آماده شروع قاعدگی می‌شود.

هورمون پروژسترون چقدر باید باشد؟

در زمان بارداری، مقدار پروژسترون در بدن حدود ده برابر مقدار آن در روزهای غیربارداری است. میزان پروژسترون در هفته‌های مختلف بارداری، متفاوت است و از زمان پایان آخرین قاعدگی تا زایمان، بدن شما سطوح متفاوتی از پروژسترون را تولید می‌کند.

 1. هفته اول و دوم: مقدار طبیعی تولید هورمون پروژسترون در دو هفته اول بارداری یک تا یک و نیم نانوگرم در هر میلی‌لیتر است. چراکه در این زمان، بدن شما تازه لقاح را تجربه کرده است.
 2. هفته سوم و چهارم: معمولا بدن زنان در این هفته‌ها یک تا سه نانوگرم در هر میلی‌لیتر پروژسترون تولید می‌کند و حداکثر میزان این هورمون در بدن زنان 10 تا 29 نانوگرم در هر میلی‌لیتر است.
 3. هفته پنجم تا ششم: میزان طبیعی پروژسترون در این هفته‌ها، 10 تا 29 نانوگرم در هر میلی‌لیتر است و بدن زنان باردار در هفته پنجم و ششم حاملگی، حداقل باید 6 تا 10 نانوگرم پروژسترون در هر میلی‌لیتر را تولید کند.
 4. هفته هفتم تا چهاردهم: معمولا زنان در این هفته‌ها، 15 تا 60 نانوگرم پروژسترون را در هر میلی‌لیتر از خون خود دارند و در بارداری‌های چندقلو، میزان این هورمون، بالاتر است.

به عبارت دیگر، در سه ماهه ابتدایی بارداری، معمولا بدن زنان 9 تا 47 نانوگرم در میلی‌لیتر، پروژسترون تولید می‌کند؛ میزان این هورمون در سه ماهه دوم، 17 تا 147 نانوگرم در میلی‌لیتر است و در سه ماهه سوم بارداری میزان پروژسترون بدن مادر، 55 تا 200 نانوگرم در میلی‌لیتر است.

هورمون پروژسترون جنینتان را سالم نگه می‌دارد

 • با ترشح بیشتر هورمون پروژسترون در بدن مادر، عضلات رحم شل شده و احتمال انقباض زودرس آن کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط، فضا برای رشد جفت و جنین آماده می‌شود و تغییرات فیزیولوژیکی ناشی از آن، مانع از حمله سیستم ایمنی مادر به جنین می‌شود.
 • اگر این هورمون در بدنتان به اندازه کافی آزاد شود، دچار زایمان زودرس نمی‌شوید. در صورتی که بدن شما به اندازه کافی پروژسترون ترشح نکند، برای جلوگیری از زایمان زودرس، نیازمند تزریق پروژسترون خواهید شد. زنانی که بارداری چندقلو را تجربه می‌کنند یا با احتمال زایمان زودرس روبرو هستند، معمولا چاره‌ای جز تزریق پروژسترون در دوران بارداری ندارند.
 • در صورتی که سطح پروژسترون پایین باشد، علایم بارداری کاهش پیدا می‌کند و در عین حال خونریزی در دوران بارداری، زمینه را برای کاهش سطح پروژسترون فراهم کرده و احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. گرچه بارداری خارج از رحم، اتفاق شایعی نیست اما در صورتی که دچار آن شده‌باشید، سطح پروژسترون بدنتان نسبت به دیگر زنان باردار پایین‌تر خواهد بود.
 • با وجود این، باید بدانید که سطح بالای پروژسترون هم می‌تواند دردسرهایی را برای شما ایجاد کرده و احتمال زایمان زودرس را افزایش دهد.

قبل از بارداری هم بدن پروژسترون تولید می‌کند؟

گرچه سطح پروژسترون در بارداری در بدن به اوج می‌رسد اما در ماه‌های قبل از بارداری هم این هورمون در بدن تولید می‌شود. از روز 1 تا 14 قاعدگی، سطح این هورمون 1 تا 1.5 نانوگرم در میلی‌لیتر است و از روز 15 تا 28 قاعدگی، میزان این هورمون در بدن زنان به 2 تا 28 نانوگرم در میلی‌لیتر می‌رسد.

عوارض جانبی کاهش مقدار پروژسترون دربارداری

 • اگر مقدار پروژسترون از مقادیر گفته شده پایین تر باشد نشانه یکی از مشکلات زیر است:
 • ممکن‌است بارداری به تولد ختم نشود.
 • ممکن‌است زایمان زودرس اتفاق بیفتد.
 • تا اینجا اهمیت مقدار پروژسترون در بارداری را متوجه شدید. بنابراین بسیار مهم است مقدار آن را با پزشک بررسی کنید و نکات لازم برای حفظ مقدار مناسب پروژسترون را بدانید.
 • رفتگی بینی و تغییر حالت روحی
 • کارشناسان معتقدند افزایش پروژسترون باعث تغییر حالت روحی و افسردگی می‌‌شود.
 • مقدار ناپایدار هورمون باعث گرفتگی بینی می‌‌شود.
 • پروژسترون باعث شل شدن عضلات و ماهیچه ها می‌‌شود؛ شل شدن عضلات بینی باعث گرفتگی بینی می‌‌شود.
 • سردرد و یبوست
 • افزایش پروژسترون باعث یبوست و سردرد در بارداری می‌‌شود.
 • از آنجایی که مکمل پروژسترون باعث شل شدن عضلات روده می‌‌شود، حرکت موادغذایی در روده کند می‌‌شود.
 • افزایش پروژسترون باعث شل شدن رگ های خونی می‌‌شود بنابراین جریان خون در مغز افزایش می یابد و باعث سردرد شدید و میگرن می‌‌شود.
 • حساس شدن سینه ها و خستگی بدن
 • افزایش پروژسترون باعث خستگی و خواب زیاد می‌‌شود.
 • سیستم عصبی مرکزی تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث حساس شدن بدن می‌‌شود.
 • مطالعات نشان می‌دهد مکمل های پروژسترون باعث تغییر سینه مانند حساس شدن سینه ها می‌‌شود.
 • پس از مشاهده علائم گفته شده با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین بخوانید:

علت و علائم کمبود پروژسترون : چگونه این عارضه را سریع درمان کنیم؟

همه چیز در مورد شیاف پروژسترون

شیاف سیکلوژست (پروژسترون) : موارد مصرف و عوارض جانبی این دارو

خطرات و عوارض جدی آمپول های ضد بارداری ( آمپول دپوپروورا یا مدروکسی ...


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم