مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
علت و عوارض کوچک بودن شکم در بارداری چیست ؟
11
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کوچک بودن شکم در بارداری و اندازه شکم یکی از مهمترین وقایع دوران بارداری برای مادر باردار است که دائم حواسش به آن است و رشد جنین را بزرگ شدن شکم خود می سنجد.

کوچک بودن شکم در بارداری

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با علت کوچک بودن شکم در بارداری بیشتر آشنا شوید .

اندازه ی شکم در دروان بارداری با هر هفته فرق می کتد و هر خانمی اندازه ی شکمش با فرد دیگر متفاوت است.

اما اینکه کوچک بودن شکم در دوران بارداری نشانه ی چیست باید بررسی های کامل روی جنین انجام بگیرد گاهی اوقات کوچک بودن شکم نشانه ی رشد ناکافی جنین است که در این جور مواقع باید جنین از داخل رحم در آمده و ادامه ی رشد را در بخش های ان آی سی یو پیدا کرد .

عوارض کوچک بودن شکم در دوران بارداری

لورنا برد، پزشک ماما، در این باره می‌گوید: مادران باردار همیشه سایز شکم‌های خود را با هم مقایسه می‌کنند. اما شکم هر شخص با توجه به خصوصیات فردی خود او بزرگ می‌شود و اگر شکم کسی خیلی بزرگ شد صرفا به این معنا نیست که وزن نوزاد او نیز خیلی بالا خواهد بود.

شکل و اندازه‌ی شکم به عوامل مختلفی بستگی دارد. در بارداری اول، فرم شکم صیقلی و عضلانی است. اما در بارداری‌های بعدی عضلات کم کم شل و کشیده می‌شوند و بزرگی شکم می تواند به این دلیل باشد که عضلات شل شده نمی‌توانند جنین را مثل محکم در بر بگیرند.

عوامل دیگری همچون تعداد قل‌ها، میزان مایع جنینی، و نوع قرارگیری جنین نیز در اندازه‌ی شکم تاثیر دارند.

قد و قامت مادر باردار نیز در این امر دخیل است. برای مثال اگر اندامی باریک داشته و راست قامت هستید، ممکن است در بارداری شکم چندان بزرگی نداشته باشید، اما در عوض نوزاد شما با وزن بیشتری به دنیا بیاید، زیرا فضای بیشتری برای رشد در اختیار دارد.

مامای شما مهمترین شخصی است که باید اندازه‌ی شکمتان را ارزیابی کند، زیرا بر طبق تجربه می‌تواند تشخیص دهد که آیا وزن نوزاد مناسب است یا خیر.

در هر کدام از چکاپ‌های پیش از زایمان، ماما ابتدا به طور چشمی در حالت ایستاده و سپس در حالت خوابیده و با استفاده از دست، شکم شما را ارزیابی می‌کند.

لورنا توضیح می دهد: من ارزیابی شکم را از بالا و درست از زیر سینه شروع می‌کنم، و حرکت دستم را به سمت پایین و تا بالای رحم، ناحیه ای به نام فوندوس، ادامه می‌دهم.

فاصله‌ی بین فوندوس و استخوان شرمگاهی را اندازه‌گیری می‌کنم. تعداد هفته‌های بارداری تقریبا با اندازه‌ی این فاصله مطابقت دارد. برای مثال اگر در هفته‌ی ۲۸ هستید، این فاصله باید حدود ۲۸ سانتی‌متر باشد.

اندازه شکم در دوران بارداری

از حدود هفته‌ی ۲۸، ماما سعی می‌کند موقعیت قرارگیری جنین را متوجه شود.

ممکن است سر جنین به سمت پایین باشد یا پای او (موقعیت بریچ) در پایین قرار گرفته باشد، با این حال تا هفته ۳۶، و یا حتی در طی زایمان، ممکن است جنین تغییر موقعیت دهد .

همچنین ممکن است جنین به پهلو قرار بگیرد که این باعث می‌شود شکم خیلی پهن به نظر برسد .

اندازه شکم در ماه اول تا سوم بارداری

اگرچه مهمترین وقایع بارداری شما در سه ماهه اول بارداری رخ میدهد اما شکم شما رشدی نداشته و بزرگ نمیشود و تا سه ماهه دوم بارداری و معمولا ماه چهارم بارداری تغییری در آن دیده نمیشود. تا این زمان شما می توانید از لباسهای سابق خود استفاده کنید.

اندازه شکم در ماه چهارم تا ششم بارداری

در ماه چهارم بارداری شما از روی ظاهر بیشتر متوجه بارداری خود میشوید و در لباس های سابق دیگر احساس راحتی ندارید .

در هفته شانزدهم بارداری، ارتفاع فوندس در حدود 14 تا 18 سانتیمتر است. در هفته پانزدهم بارداری شما هرروز احساس می کنید که شکمتان نسبت به روز قبل بزرگتر شده است .

در هفته بیستم بارداری این ارتفاع به 18 تا 22 سانتیمتر میرسد. در آخر ماه ششم بارداری، این ارتفاع به 25 تا 27 سانتی متر می رسد .

کوچک بودن شکم در بارداری

اندازه شکم در ماه هفتم تا نهم بارداری

در طول ماه هفتم بارداری، جنین رشد ناگهانی دارد. در هفته بیست و هشتم بارداری، این ارتفاع به 26 تا 30 سانتیمتر رسیده است.

در هفته سی و دوم بارداری این ارتفاع به 30 تا 34 سانتیمتر می رسد. در طول ماه نهم بارداری، شما احساس میکنید که شکمتان افتاده شده و کودک خود را بسمت کانال زایمان می رساند.

در ابتدا سر نوزاد به کانال زایمان می رسد. در هفته سی و ششم بارداری، ارتفاع فوندوس به 34 تا 38 سانتیمتر می رسد .

هرشکمی تغییرات متفاوت دارد ؟

اگر دوست شما و شما در هفته های یکسان بارداری هستید اما شکم او از شما بزرگتر است نگران نباشید.

اندازه و سایز شکم بستگی به چثه افراد دارد. تون ماهیچه ای هم مهم است: اگر شما عضلات سفتی دارید، شکم شما در بارداری مانند خانمی که عضلات شل دارد و یا قبلا یک زایمان داشته است نخواهد بود.

داشتم شکم بزرگتر نشاندهنده نوزاد بزرگتر نخواهد بود . اگر اندازه این ارتفاع که توسط پزشک گرفته میشود 2 عدد با مقداری که باید در ماه از بارداری باشد کمتر و یا بیشتر باشد پزشک سونوگرافی را تجویز می کند.

بیشترز بخوانید :

خارش شکم در بارداری و درمان های خانگی آن

آیا درد زیر شکم نشانه بارداری است؟ + علایم اولیه بارداری

شکم بند بارداری : انواع شکم بند حاملگی و فواید آن

درمان نفخ شکم در دوران بارداری

درد شکم در دوران بارداری نشانه ی چیست؟

کوچک بودن شکم در بارداری

سوالات کاربران درباره کوچک بودن شکم در بارداری

سوال : من 30 ساله هستم. قدم 158 سانتیمتر است و وزن پیش از بارداری ام 47 کیلوگرم بوده و اکنون 54 کیلوگرم هستم. اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 4 خرداد بوده. اکنون در اولین روز هفته بیست و هفتم بارداری هستم. داروهای مصرفی من عبارتند از، شیاف پروژسترون. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی، نداشته ام. در تاریخ 25 مهر سرکلاژ شدم و اکنون وضعیتم نرمال است. سوالم این است که دو روز است احساس میکنم شکمم کوچک شده نسبت به قبل، نگرانی دارد یا خیر؟ سوال دوم اینکه ترشحات زیادی دارم آیا خطرناک است؟ سوال سوم اینکه چرا حرکت های جنینم انقدر نوسان دارد و کم و زیاد است؟

جواب : با سلام، اندازه شکم معمولا در سه ماهه آخر بزرگ می شود و اگر احساس کوچک شدن شکم و به دنبال آن ترشحات زیادی دارید و ترشحات آبکی هست، احتمال پارگی کیسه آب مطرح است. انجام سونوگرافی وضعیت بارداری توصیه می شود. اگر ترشحات آبکی نیست و حالت کش دار است عفونت مطرح است که باید درمان شود. حرکات جنین به خستگی و شرایط جسمی و روحی مادر، فعالیت و خواب مادر بستگی دارد. می توانید بعد از خوردن وعده غذایی به پهلوی چپ بخوابید و دست تان را روی شکم بگذارید و حرکات را بشمارید اگر در مدت 30 دقیقه 4 حرکت داشته باشد نرمال است.

سوال : کوچکی شکم در بارداری من هفته ۲۳ بارداری و اولین بارداریمه . شکمم به نسبت کوچیکه.چیکار کنم بچه وزن بگیره ؟

جواب : شما نباید وضعیت شکمی خود را با دیگران بسنجید و حاملگی هر کسی به شرایط جسمی او بستگی دارد. اگر حس می کنید مشکلی وجود دارد، سونوگرافی انجام دهید. اگر نتیجه سونوگرافی نشان داد که بچه اختلال رشد دارد، باید اقدامات درمانی را آغاز کنید در غیر این صورت جای نگرانی وجود ندارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (11 رای)  
  • منبع
  • persianv.com
  • farzand.net
  • niniban.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است