alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
روش صحیح خوابیدن در بارداری دوقلویی چگونه است ؟
2
3K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بسیاری از خانم ها در دوره بارداری دوقلو به این نکته پی خواهند برد که راحت خوابیدن در تخت واقعاً سخت است. بر خلاف تصور عموم در واقع امکان دارد که خواب شبانه راحتی داشت وقتی که شما باردار هستید. در اینجا نحوه صحیح خوابیدن در بارداری را توضیح می دهیم.

خوابیدن در بارداری دوقلویی

روش صحیح خوابیدن در بارداری دوقلویی و به نوعی نحوه خوابیدن در بارداری دوقلویی از مواردی است که باید مراقبت زیادی کرد و به طور کلی باید به طرز خوابیدن زنان باردار دو قلو حساسیت نشون داد

خوابیدن در بارداری خصوصا خوابیدن در بارداری دوقلویی از نظر خیلی ها بسیار سخت هست اما برخلاق تصورات با ورزش و آموزش میتوان خواب بسیار راحتی را در شب تجربه کرد.

در بارداری دوقلو حتی اگه بسیار جوان و سالم هم باشی باز هم نگرانی هایی وجود داره و مراقبت ها بیشتر میشه تفاوت با مادرایی که یک جنین در شکم دارن زیاد هست

مثل تعداد دفعات آزمایش ها و سونوگرافی ها و حتی معاینه توسط پزشک، خوابیدن، تغذیه و… بسیار متفاوت هست و باید بیشتر دقت کرد.

روش صحیح خوابیدن در بارداری دوقلویی

همونطور که قبلا گفتم در دوران بارداری بهترین حالت خوابیدن به پهلو هست.

چون سیاهرگ اصلی در ستون فقرات به سمت بالا هستش پس به پشت خوابیدن با یه شکم سنگین این سیاهرگ رو فشرده میکنه و خون رسانی به فرزند و مادر کمتر میشه.

معمولا از هفته ۲۳ به بعد دیگه خوابیدن به پهلو نیاز هست اما خوابیدن در بارداری دوقلو بسیار زودتر از این زمان هست چرا که شکم سنگین تر هست.

نحوه خوابیدن در بارداری دوقلو

روش صحیح خوابیدن در بارداری دوقلویی اینه که باید بیشتر دقت و مراقبت کرد.

مثلا یک بالش زیر قسمت بالایی پاهای خودت قرار بده نه بین زانو ها ، اگه بالش بین زانو ها و پاها پایین تر از لگن و زانو باشه پاها مایعات رو تشویق میکنن که داخل پا جمع بشه و به مرور این امر باعث ورم پا و درد هم میشه.

هنگام خوابیدن در بارداری دوقلو باید بیشتر مواظب بود پس باید پا، زانو، لگن و قسمت بالایی ران در یه ارتفاع باشن برای این کار میشه از بالش مناسب کمک گرفت.

گردنت رو باید در حالت مستقیم قرار بدی پس لازم هست بدونیم که بالش های یک اندازه مناسب نیستن اگه برای حمایت از زیر شکم، نازک باشه پس برای پاها خیلی نازک است و اگه برای پاها نازک باشه برای حمایت از شکم ضخیم هست.

طرز خوابیدن زنان باردار دو قلو

پزشکان اعتقاد دارن بهترین نحوه خوابیدن در بارداری دوقلویی به پهلو چپ است زیرا خوابیدن به پهلو راست باعث فشار به عروق رحمی و فشار روی رحم میشود.

در اوایل بارداری هرطور که میخوای بخوابی میشه اما از زمانی که رحم کم کم بزرگ میشه یعنی هفته ۱۷_۱۸ به بعد خون رسانی به جنین کم میشه پس بهتر روی دست چپ بخوابی‌.

از اونجایی که حمل کردن دو نوزاد کمی خسته کننده است پس نیاز به استراحت بیشتر میشه اگه کار میکنی و دو قلو بارداری بهتر هرچه زودتر مرخصی بگیری.امکان به دنیا اومدن دوقلوها قبل ۳۷هفته زیاد هست و این نگرانی ایجاد نمیکنه.

نکته قابل توجه این که طرز خوابیدن زنان باردار دو قلو به ویژه خوابیدن به صورت طاق باز مخصوصادر ماه های آخر باعث مرده زایی میشه پزشک مطمئن نمیتونه بگه که طاق باز خوابیدن باعث این اتفاق میشه یا به پهلو خوابیدن از آن جلوگیری میکنه اما بهتر است بیشتر دقت کنیم.

روش صحیح خوابیدن در بارداری دوقلویی

مراقبت های بارداری دوقلو و چندقلو

وقتی شما ریسک زایمان زودرستان بالا می‌رود، با دقت به نشانه‌های زایمان زودرس تمرکز کنید. اگر دچار درد شدید، نخست با پزشکتان تماس بگیرید.

اگر او تشخیص داد که به بیمارستان بروید، این کار را انجام دهید. زیرا در بیمارستان سرویکس شما از نظر گشادی و طول مورد بررسی قرار خواهد گرفت، همچنین از شما تست فیبرونکتین جنینی گرفته می‌شود.

فیبرونکتین یک پروتئین در ترشحات واژن است که علامت می‌دهد بدن برای زایمان آماده است. بعد از هفته ۳۲ شما یک آزمایش بدون استرس دارید به نام «پروفایل بیوفیزیکی» که سلامت کودک را ارزیابی می‌کند.

این آزمایش شامل ضربان قلب و حرکات کودک، تنفس و میزان مایع آمنیوتیک در کودک می‌شود.

دو قلوها و چند قلوها اغلب شانس به دست آوردن وزن سالم قبل از تولد را ندارند. آنها به طور متوسط هنگام تولد ۷ پوند دارند. چند قلوها هم به طور متوسط ۴ پوند و بعضی از آنها ۳ پوند دارند.

کودکانی که زیر ۵/۵ پوند وزن دارند، در اصطلاح گفته می‌شود کم‌وزنی هنگام تولد دارند. کودکان با وزن پایین بیشتر احتمال دارد که مشکلات سلامتی داشته باشند.

این کودکان اغلب در نفس کشیدن مشکل دارند و اغلب آنها برای مبارزه با عفونت‌ها آمادگی ندارند و نمی‌توانند تبشان را تحمل کنند.

«پره اکلامسی» یک بیماری جدی در دوران بارداری است که با فشار خون بالا و افزایش پروتئین در ادرار کلیه‌ها یا ناهنجاری‌هایی در کبد مشخص می‌شود.

این بیماری در ۱۰ تا ۱۵ درصد از زنانی که دوقلو باردار هستند، اتفاق می‌افتد. وقتی پره اکلامسی شدید می‌شود، می‌تواند روی ارگان‌های بدن شما یا جفت تأثیر بگذارد و منجربه مشکلات جدی شود. بنابراین زنان باردار می‌بایست حتماً مورد بررسی‌های دقیق متخصصشان قرار گیرند.

نحوه خوابیدن در بارداری دوقلویی

نحوه صحیح خوابیدن برای مادری که سوزش سر دل دارد ؟

اگر شما در بارداری از احساس درد در ناحیه قلب و یا سوزش معده رنج می برید ، حین خواب ، کمی بالاتنه ی خود را بالاتر قرار دهید . یعنی از یک بالشتک جهت بالا بردن بالاتنه استفاده کنید . در این حالت بواسطه ی زاویه ای که ایجاد کرده اید از برگشت غذا به مری جلوگیری می کنید.

نحوه ی خوابیدن در مادری که ورم پا و اندام تحتانی دارد؟

این مادران بهتر است علاوه بر خوابیدن به پهلو ، یک بالش کوچک زیر پای خود (از زانو تا پایین ) قرار دهند تا برگشت وریدی پا به راحتی انجام شده و ورم پا کاهش پیدا کند.

وضعیت های نا مناسب خوابیدن در بارداری

یکی از سوالاتی که تقریبا ذهن همه مادران باردار را مشغول می کند ، این است که آیا خوابیدن به پشت در بارداری ، باعث پیچش بندناف می شود ؟ یا از کی دیگر نمیتوانیم دمر (به شکم ) بخوابیم ؟

خوابیدن روی شکم (دمر) در بارداری

بسیاری از خانمها سوال می کنند که من تا کی دیگر نمی توانم دمر بخوابم؟ در بارداری تا زمانی که رحم داخل شکم برآمده نشده (تا حدود 12-14 هفتگی) ، به روی شکم خوابیدن مشکل خاصی ندارد.

اما کم کم با رشد رحم و بزرگ شدن شکم ، این امکان از شما گرفته می شود. یعنی حتی اگر بخواهید ، سختتان است که به روی شکم بخوابید.

خوابیدن به پشت (طاق باز) در بارداری

شاید مهم ترین سوال مادران راجع به خوابیدن ، همین باشد . خیلی وقتها نیز پیش می آید که بیدار می شوید و می بینید به پشت خوابیده اید ! وحشت نکنید، اتفاقی برای فرزندتان نمی افتد.

این بیدار شدن هم واکنش بدنتان به این قضیه بوده . اما تداوم این حالت در بارداری می تواند باعث کمردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، هموروئید ( بواسیر )، کاهش فشار خون و کاهش گردش خون بین شما و جنین شود.

بیشتر بخوانید :

عوارض بی خوابی در زنان باردار

خوابیدن به کمر در زمان بارداری

نحوه ی خوابیدن درست در زمان بارداریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • akstooaks.com
  • nininama.com
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits