alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
همه چیز درمورد زایمان شگفت انگیز فیزیولوژیک و روش های آن
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
زایمان فیزیولوژیک یا طبیعی همیشه با درد و ناراحتی کوتاه مدت همراه است ولی این درد، کوتاه و زیبا است و مادر پس از آن احساس رضایت دارد و پی به توانمندی خود می برد. زایمان فیزیولوژیک مزایا و روش هایی دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

زایمان فیزیولوژیک چیست ؟

زایمان فیزیولوژیک یا طبیعی همیشه با درد و ناراحتی کوتاه مدت همراه است ولی این درد، کوتاه وزیبا است و مادر پس از آن احساس رضایت دارد و پی به توانمندی خود می برد و حس مادر شدن را صد چندان می نماید و این مادران احساس می کنند بر اعتماد به نفسشان افزوده شده است.

در کشورهای پیشرفته امروزه بر این باورند که زایمان طبیعی برای مادر و کودک بهتر و ایمن تر بوده و از احتمال بیماری های پس از تولد برای مادر و جنین می کاهد و رابطه بین مادر و فرزند به دلیل هورمون های مرتبط با زایمان مثل پرولاکتین پس از زایمان بیشتر می شود.

فقط در زمانی که خطر، مادر و فرزند را تهدید می کند پزشک اقدام به سزارین می نماید.

مزایای زایمان فیزیولوژیک

اکنون با کمی تحقیق درمی یابیم که زایمان فیزیولوژیک هم به سلامت مادر و هم به سلامت نوزاد کمک شایانی می کند و از پیش آمدن خیلی از بیماری ها در آینده جلوگیری می کند.

درصورتی که پس از زایمان مادر مدت ها درگیر جای عمل و خونریزی آن است و مادر پس از زایمان درد بیشتری را به روش سزارین تحمل خواهد کرد. در بعضی از کشورها مانند امارات متحده عربی 90% زایمان ها به صورت طبیعی و بیشتر آن ها در منزل انجام می پذیرد.

درکشورهای اروپایی نیز 40 تا 50 % زنان زایمان طبیعی دارند. در ایران هم از چندی پیش این فرهنگ آغاز شد که به زایمان طبیعی رو آورده و این فرهنگ هر چه سریعتر جانشین فرهنگ قبلی می شود.

می بینیم که همانند گذشته ی دور مادری سلامت و قدرتمندتر خواهیم داشت و جلوی بسیاری از بیماری های مرتبط با عمل سزارین گرفته خواهد شد و گام های بسیار خوب و ارزنده ای را در آینده برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد.

حتی زایمان به صورت فیزیولوژیک یا طبیعی صورت می گیرد مایع آمینوتیک از ریه ی نوزاد به طور طبیعی خارج می گردد و مشکلات تنفسی را در نوزاد کاهش می دهد.

زمانی که مادر بطور طبیعی زایمان نماید نوزاد از مجرای زایمان عبور کرده و باکتری ها وارد روده ی نوزاد گردیده و سیستم ایمنی او را شکل می دهد و سیستم عروق او را تحریک می کند و باعث گردش خون بهتر شده و او را آماده ی یک زندگی بهتر می کند.

در طی مراحل زایمان طبیعی، نوزاد امواج هورمونی کاتکول آمین ها استفاده کرده و این هورمون ها باعث هوشیاری وی و ارتباط بهتر با مادر خود می شود.

هورمون آندورفین در جفت و بند ناف باعث می شود تا نوزاد بتواند زندگی خارج از رحم را شروع کند و زایمان رخ بدهد. نوزادانی که به طور طبیعی متولد می شوند علاقه ی بیشتری در رفتارهای خود مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر پیدا می کنند و همچنین کمتر به بیماری هایی مانند دیابت و ناراحتی های قلبی دچار می شود.

اینگونه نوزادان در آینده کمتر دچار استرس خواهند شد. مادر پس از تولد نوزاد خیلی سریع تر بهبود یافته و در آینده کمتر دچار ناراحتی های زنان و زایمان خواهد گردید و هر چه سریعتر درد از او دور خواهد شد و خونریزی ها کمتر بوده و احتمال عفونت و آمبولی به مراتب کمتر از سزارین است.

مصرف دارو کمتر و همچنین بیهوشی و موارد دیگر مادر تهدید نمی کند ولی همگی آن ها در سزارین اتفاق می افتد.

آخرین تحقیقات در مورد نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا می آیند نشان می دهد که این نوزادان کمتر دچار آسم و بیماری های تنفسی و عفونت ها شده و کمتر دچار بیماری های قلبی عروقی یا فشار خون بالا می شوند.

روش های زایمان فیزیولوژیک

1. روش های غیر دارویی در زایمان فیزیولوژیک

در این روش در واقع کمک می کند به زایمان و باعث سهولت زایمان می شود و یک مقدار تحمل درد را بالا می برد.

یکی از این روش ها با گرما و سرما است که به صورت سطحی روی پوست انجام می شود. که می تواند به صورت حوله گرم یا پتوی گرم یا حوله مرطوب سرد باشد و یا ژل هایی که به صورت سرد و گرم روی پوست گذاشته می شود.

زایمان در آب هم به همین منظور است چون تسکین دهندگی آب خیلی زیاد است می توان از آن استفاده کرد حتی بعضی مواقع داخل جلدی تزریق می شود. آب استریل است که باعث کمک به درد زایمان است .

اما لمس و ماساژ هم تاثیر بسیار زیادی در زایمان فیزیولوژیک دارد در مورد این روش باید به صورت وسیعی توضیح داد چون لمس و ماساژ با اشکال مختلفی باعث می شود عضله شل شود و به مفاصل یعنی عضله کمک می کند به دردها تسکین زیادی داده شود. که هر کدام از این ها روش های خاص خودش را دارد.

چون فرد بارداری که می خواهد زایمان کند باید آموزش ببیند تا بداند در چه موقعی از چه روشی استفاده کند به دلیل اینکه تا حدودی به نحوه تنفس و چیز های دیگری هم مرتبط است که باید از قبل یاد گرفته شود.

یکی دیگر از مواردی که بخواهد با درد سازگار باشد که قابل گفتن است می تواند استفاده از موسیقی آرام بخش و یا صدای آرام بخشی یا دعایی یا هیپنوتیزم باشد یعنی باعث تمرکز و انحراف فکر از درد باشد .

حتی محیط می تواند تاثیر گذار باشد از محیطی که باعث آرام بخشی بودن و یا انحراف فکری از درد شود می توان استفاده کرد و یا بیوفیدبک که کمک می کند به درد که بتواند فشارها و استرس ها را کم کند.

مزایای زایمان فیزیولوژیک

2. روش های تکنیکی در زایمان فیزیولوژیک

تکنیک هایی که به حساسیت درد کمک می کند تا بیمار به صورتی که دوست دارد بنشیند و با ماساژ و فشار دست همراه بیمار یا مامای همراه بتواند با ایجاد فشار روی نقاطی که موقع انقباض و درد زایمان که خیلی هم درد آور است با فشار مخالف با آموزشی که قبل از دیده با این تکنیک ها حساسیت از درد بیمار کم کند.

تکنیک های ریلکسیشن یا آرام سازی وجود دارد که مزایای آن این است که می تواند هر جایی از آن استفاده شود. یعنی در خانه یا در هر جای دیگری.

پزشک به مادر کمک می کند که در شرایط ترس از زایمان و تنشی که بعد از درد دارد که باعث می شود عضلات گرفتگی پیدا کند و دردش تشدید شود و یک سیکل معیوبی داشته باشد در واقع شکسته می شود.

با این ریلکسیشن از استرس و درد کم می شود. تکنیک های تنفسی خیلی مهم است.

الگوهای تنفسی باید به چه شکل باشد ؟

دم و بازدم به چه شکل باشد ؟

دم و بازدم کمک می کند تنفس آرام و سبک که هم اکسیژن به جنین و مادر برسد. وقتی اکسیژن به رحم برسد در شرایطی که رحم در حالت انقباض است یک فاکتورهایی ترشح می شود که باعث درد بیشتر می شود اما زمانی که اکسیژن به عضله رحم برسد درد تسکین پیدا می کند.

در مورد آب درمانی که گفته شده ، هر نوع تماس با آب می تواند مفید باشد . آب باعث کشش عضلانی می شود و درد و اضطراب را کم می کند . آب درمانی می تواند در وان یا جکوزی یا استخر آب گرم باشد البته تا حرارت 5/37 درجه که ضربان قلب جنین و دمای بدن مادر هم افزایش پیدا نکند .

یعنی اگر دیده شود که دمای بدن مادر افزایش پیدا کرده باید حرارت را کم کرد. مادر می تواند در حالت های متفاوتی مانند سبکی شناوری در آب داشته باشد یا ایستاده یا خوابیده یا نشسته باشد این حالت ها بی خطر است و می تواند در منزل هم استفاده شود .

در مواقع حتی حباب های آب با نوک سینه مادر که تماس برقرار می کند باعث می شود که هورمون اکسید و سین باعث تحریک در زایمان شود و حتی نوزادی که به دنیا می آید شیر مادر برای نوزاد فراهم است.

روش های زایمان فیزیولوژیک

3. روش ماساژ درمانی در زایمان فیزیولوژیک

روش دیگر ماساژ درمانی است. ماساژ درمانی از زمان های قدیم بوده. ماساژ درمانی از قدیمی ترین روش هایی است که به بهبود سلامتی برای هر دردی کمک می کند و موثر بوده یکی از این موارد استفاده در دردهای زایمانی است.

چون در دردهای زایمانی تمام عضلات با ماساژ می تواند شل شود حتی شانه ها، پشت، شکم و ناحیه دنبالچه که ماساژ باعث می شود دردهای زایمانی کمتر شود و نیاز به داروهای ضد درد کمتر شود و بیشترین آرامبخشی را برای افراد باردار فراهم می کند.

این ماساژ می تواند توسط مامای همراه بیمار یا همراه خود بیمار باشد که عمدتاً حضور همسر بیمار خیلی موثرتر خواهد بود.

وقتی ماساژ داده می شود بدن با ماساژ تحریک می شود و مواد ضد درد طبیعی از بدن ترشح می شود مثل آندروفین یک مسکن طبیعی است یعنی باعث می شود که حوصله و وضع روحی فرد خوب شود و حس خوبی به مادر داده می شود.

این ثابت شده که در مطالعات با ماساژ درمانی هم طول مدت زایمان کمتر بوده و هم افسردگی مادر بعد از زایمان کمتر بوده است.

در حین ماساژ می تواند از روغن های ماساژ استفاده کرد. چون روغن می تواند هم ماساژ را دلپذیر تر کند و هم یک حالت کمک کننده در انقباض ها دارد.

معمولاً روغن ساده برای زایمان استفاده می شود. روغن های عطر دار معمولاً توصیه نمی شود و البته بسته به ضائقه بیمار تجویز می شود.

روغن های طبیعی مثل روغن بادام، روغن دانه انگور و روغن زیتون که خیلی هم خوب از طریق پوست جذب می شوند روغن های مفیدی هستند.

ماساژ می تواند ناحیه پشت، ناحیه کمر و یا ماساژ پا باشد البته به نوعی محکم که باعث قلقلک و یا اذیت کننده نباشد.

ماساژ شانه، ماساژ دست، آن هایی که با بی حسی مواجه می شوند. اپی دورال یعنی کسانی که حس پا ندارند اگر بخواهند از ماساژ استفاده کنند از ماساژ دست استفاده می شود.

به صورتی که در کف دست حالت آرام انجام شود تا تنش زائو از بین برود و ریلکس شود و همواره تماس همراه بیمار با دست و انگشت به بدن بیمار، آرامش را به بیمار می دهد که کمک می کند درد کمتر شود و در نتیجه یک زایمان فیزیولوژیک کم درد و قابل تحملی برای فرد زائو در این شرایط به وجود می آید.

بیشتر بخوانید:

بخیه در زایمان طبیعی

اطلاعاتتان درباره زایمان طبیعی بدون درد چقدر است؟

همه چیز در مورد زایمان طبیعی (این ۸ نکته را باید حتما بدانید)

درد زایمان طبیعی چقدر طول میکشد؟ آیا این درد قابل تحمل است؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits