دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۱۴ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
مصرف ماری جوآنا در دوران بارداری و اثرات زیانبار آن
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
طبق نظر محققان، استفاده از ماری جوانا در بارداری می تواند باعث تولد نوزادانی نارس و کوچکتر، با وزنی کمتر از وزن استاندارد هنگام تولد شود. این ماده ی مخدر اثرات زیانبار دیگری هم دارد که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت...

ماری جوآنا چیست ؟

ماری جوآنا که به عنوان گل نیز شناخته می شود، بخش خشک شده از گیاه شاهدانه است. افراد به خاطر تأثیراتی که روی بدن دارد، آن را به شکل دود استعمال می کنند یا به صورت خوراکی مصرف می کنند.

این ماده (با توجه به شرایط هر فرد) می تواند موجب سرخوشی، آرامش و افزایش ادراک حسی شود. در اکثر کشورها استفاده تفننی از آن غیر قانونی است. ترکیب فعال ماری جوآنا دلتا-9- تتراهیدروکانابینول (THC) است.

این ترکیب می تواند در طول حاملگی از طریق جفت عبور کرده و به جنین برسد. اما تأثیرات مصرف ماری جوآنا در طول بارداری می تواند به سختی شناسایی شود.

به این دلیل که بسیاری از زنانی که ماری جوانا می خورند یا می کشند، موادی دیگر مانند الکل، سیگار یا سایر مواد مخدر را نیز مصرف می کنند. بنابراین سخت است که مشخص کنید کدام یک از این ها باعث بروز مشکل شده است.

شیوع مصرف ماری جوآنا در دوره بارداری چگونه است؟

ماری جوانا رایج ترین ماده مخدر غیر قانونی مصرفی در بین زنان باردار است.

مطالعات مختلف سعی در تخمین میزان دقیق زنان بارداری کرده است که ماری جوانا مصرف می کنند، اما نتایج متفاوت است.

طبق گزارش انجمن متخصصین زنان و مامایان آمریکا (ACOG): مشخص شد 2 تا 5 درصد از زنان ایالات متحده در طول حاملگی ماری جوانا مصرف می کنند.

این عدد در گروه خاصی از زنان در حال افزایش است. برای مثال، زنان جوان، شهر نشین و زنان دارای محرومیت های اجتماعی و اقتصادی، نرخ مصرف بالاتر از 28 درصد را گزارش کرده اند.

اثرات احتمالی مصرف ماری جوآنا در طول بارداری چیست؟

پزشکان استفاده از ماری جوانا را با افزایش خطر بروز عوارض مختلف در طول حاملگی مرتبط دانستند. شامل موارد زیر است:

 1. تولد نوزاد کم وزن
 2. تولد نوزاد نارس
 3. دور سر کوچکتر از حالت طبیعی نوزاد
 4. کوتاهی قد نوزاد
 5. بدنیا آمدن نوزاد مرده

عوارض ماری جوانا در بارداری

اثرات بالقوه مصرف ماری جوآنا روی نوزادی که بدنیا آمده است چیست؟

محققان تأثیر مصرف ماری جوانا در طول بارداری را روی حیوانات بررسی کردند.

کارشناسان می گویند قرار گرفتن در معرض THC می تواند بر روی رشد مغز کودک تاثیر بگذارد. نوزادان متولد شده از مادرانی که در حاملگی ماری جوانا مصرف کرده اند، نشانه های جدی از مواد مخدر را ندارند. با این حال، دیگر تغییرات ممکن است مورد توجه باشد.

تحقیقات همچنان در حال انجام است، اما نوزادی که مادرش در حین بارداری از ماری جوانا استفاده کرده است، ممکن است با بزرگتر شدن مشکلات را بروز بدهند.

تحقیقات روشن نیست: برخی از گزارشات قدیمی تر تفاوت های تکاملی بلند مدت را نشان نمی دهد، اما تحقیقات جدیدتر برخی از مشکلات ناشی از آن را بر روی کودکان نشان داده است.

تی اچ سی (THC) توسط برخی به عنوان یک نوروتوکسین در نظر گرفته شده است. کودکی که مادر او در طول حاملگی به مصرف ماری جوانا پرداخته است، ممکن است مشکلاتی در حافظه، تمرکز، کنترل تکانه و عملکرد کاری مدرسه داشته باشد. تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

تصورات غلط درباره مصرف ماری جوآنا در طول بارداری

رشد روز افزون استفاده از ویپ ها (سیگارهای الکترونیکی) باعث شده است که مصرف کنندگان مواد مخدر به سمت مصرف آنها بروند. ویپ ها از بخار آب به جای دود استفاده می کنند.

بسیاری از زنان باردار به اشتباه تصور می کنند مصرف ماری جوانا با ویپ یا خوردن آن تأثیر منفی بر کودک آن ها ندارد. اما با این وجود THC همچنان در این مخدر وجود دارد و ماده فعال آن است. در نتیجه، می تواند به کودک آسیب بزند. بهتر است ریسک نکرده و مصرف نکنید.

آیا ماری جوآنا مصرف پزشکی دارد؟

برخی از ایالت های آمریکا، مصرف پزشکی ماری جوانا را قانونی کرده اند که اغلب به عنوان ماری جوانا پزشکی شناخته می شود.

برخی از زنانی که قصد حاملگی دارند از ماری جوانا برای موارد پزشکی از جمله کاهش تهوع و استفراغ استفاده می کنند. اما تنظیم کردن میزان ماری جوانای پزشکی در طول بارداری سخت است.

بر طبق گفته انجمن متخصصین زنان و مامایان آمریکا (ACOG)، هیچ کدام از این موارد در مصرف پزشکی آن وجود ندارد:

 1. دوز استاندارد
 2. فرمولاسیون استاندارد
 3. سیستم های تحویل استاندارد
 4. توصیه های مورد تایید اداره غذا و داروی ایالات متحده در مورد استفاده از آن در بارداری

به همین دلایل است که به زنانی که قصد باردار شدن دارند یا حامله هستند توصیه می شود از مصرف ماری جوانا خودداری کنند. زنان می تواند برای جایگزین کردن داروهای مناسب تر با پزشک خود صحبت کنند.

آیا مصرف ماری جوآنا قدرت باروری را تحت تأثیر قرار می دهد؟

مصرف ماری جوانا (Marijuana) قدرت باروری (Fertility) هم در مرد و هم در زن را کاهش می دهد.

در خانم ها مصرف ماری جوانا می تواند سبب قطع قاعدگی (Amenorrhea) شود. در مردان مصرف ماری جوانا سبب آسیب به کیفیت اسپرم و کاهش تستوسترون خون می شود.

یکی از عوارض سوء شدید مصرف ماری جوانا در مردان کاهش شدید حرکت اسپرم است. امروزه یکی از عوارض سوء مصرف ماری جوانا در مردان ناباروری (Infertility) است.

آیا مصرف ماری جوانا شیر دادن (Breast Feeding) را تحت تأثیر قرار می دهد؟

وقتی مادری که ماری جوانا مصرف می کند کودک خود را شیر می دهد، باید بداند که ماده تتراهیدروکانابینول وارد شیر شده و به بدن نوزاد خواهد رسید.

مثل اینکه نوزاد دارد ماری جوانا مصرف می کند. این ماده در بافت چربی کودک تا چند هفته ذخیره می شود. این کودکان معمولاً آشفته شده و شیر خوردن را قطع می کنند. هنگام شیر دادن بچه مصرف ماری جوانا ممنوعیت مطلق دارد.

نتیجه

پزشکان توصیه به عدم مصرف ماری جوانا در طول بارداری می کنند. زیرا انواع ماری جوانا می تواند اثرات متفاوت داشته باشد و ممکن است مواد شیمیایی به آن اضافه شده باشد که این بی خطر دانستن آن را سخت تر می کند.

به علاوه، استفاده از ماری جوانا با افزایش خطر مشکلات سلامتی در طول بارداری، برای نوزاد متولد شده و در طول رشد کودک همراه است.

اگر باردار هستید یا قصد حامله شدن دارید، با پزشک خود درباره مصرف این مواد صادق باشید. اگر ماری جوانا یا هر ماده مخدر دیگر از جمله سیگار و الکل استعمال می کنید به پزشک خود بگویید.

بیشتر بخوانید:

خواص دارویی و عوارض ماری جوآنا

از تاثیرات دراز مدت ماری جوانا چه می دانید؟

۱۳ داروی خطرناک و ممنوع در دوران بارداریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • salamdonya.com
 • drsafarinejad.net
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits