دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۰۹ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
آنچه باید درباره افسردگی پیش از زایمان بدانید
4
زمان مطالعه: 6 دقیقه
افسردگی پیش از زایمان معمولا در کنار افسردگی پس از زایمان کمتر شناخته شده است اما این نوع افسردگی که با نزدیک شدن زمان زایمان شدیدتر می شود می تواند به دلایل مختلف بارداری را برای مادر مشکل تر کند. در ادامه با این نوع افسردگی مربوط به دوران بارداری…

افسردگی پیش از زایمان

در هر زمانی در طول دوران بارداری از هر ده خانم یک نفر افسرده می شود و از هر 30 خانم 1 نفر در بارداری و پس از بارداری افسردگی می گیرد. فقط در 12 سال اخیر است که افسردگی پیش از زایمان مربوط به بارداری شناخته شده است. قبل از این، افسردگی پس از زایمان تنها افسردگی مربوط به بارداری بود.

معمولا به زنانی که به دنبال کمک برای افسردگی پیش از زایمان هستند گفته می شود این مشکل فقط به هورمون های شما مربوط می شود و این کمک خیلی کمی برای کسی است که می خواهد در آینده مادر شود. خانم ها معمولا افسردگی پیش از زایمان را به جای دورانی پر از خوشی و لذت و هیجان، یک تونل نه ماهه عذاب، اضطراب و نا امیدی توصیف می کنند.

علائم افسردگی پیش از زایمان

 • اضطراب مزمن
 • احساس گناه
 • گریه دائم
 • کمبود انرژی
 • گوشه گیری
 • نگرانی درباره ارتباط با همسر: نگرانی درباره اینکه وقتی نوزاد به دنیا بیاید همسرشان آنها را ترک می کند
 • ناسازگاری با والدین: بارداری می تواند احساسات خودشان را درباره بزرگ شدنشان تحریک کند.
 • ترس داشتن از کمک گرفتن

دلایل افسردگی پیش از زایمان

دلایل افسردگی پیش از زایمان را می توان به سه دسته اصلی فیزیکی، عاطفی و اجتماعی تقسیم کرد.

دلایل فیزیکی افسردگی پیش از زایمان

موقع بیدار شدن حس می کنید انگار چند کیلویی به وزنتان اضافه شده، سینه هایتان مثل دو خربزه دردناک متورم شده است. از رختخواب با عجله بلند می شوید و به خاطر سرگیجه و حالت تهوع که دارید غش می کنید و روی زمین می افتید. احساس می کنید مثانه تان می خواهد منفجر شود و حتی بعد از رفتن به دستشویی هم همین حس را دارید.

از پله بالا و پایین رفتن خسته می شوید و نفستان بند می آید چون ریه هایتان در حال حاضر در کنار دیگر اندام داخلی در قفسه سینه قرار گرفته اند. قلب شما 40% درصد سخت تر کار می کند و قرار نیست میزان هورمون های بدن شما ثابت نگه داشته شود و می توان گفت مقادیر آن به سرعت افزایش پیدا می کند.

ممکن است مثل یک کابوس باشد اما این واقعیت بیولوژیکی بارداری است و تعجبی نداردکه بعضی زنان را افسرده کند.

دلایل هورمونی افسردگی پیش از زایمان

در طول بارداری هورمون استروژن و پروژسترون 30 تا 50 برابر افزایش می یابد. تاثیرات فوری آن نیاز زیاد به ادرار، ورم سینه ها و تهوع صبحگاهی است. در بارداری، این موارد یک حس تندرستی یا شروعی از احساسات مادرانه را ایجاد می کند. با این حال در بعضی بارداری ها، جفت، هورمون پروژسترون کافی تولید نمی کند که اگرچه تاثیری روی نوزاد ندارد اما می تواند باعث بروز افسردگی در زنان شود.

محرک های افسردگی پیش از زایمان

حالت تهوع

یکی از عوارض جانبی عدم تعادل هورمون ها حالت تهوع است. برای تعداد زیادی از خانم ها این حالت چیزی بیشتر از تهوع صبحگاهی است. گاهی اوقات تهوع در باردراری برای بعضی خانم ها در تمام روز و هر نه ماه ادامه دارد.

کمبود آهن و زینک

کمبود مواد معدنی مثل آهن و زینک، هر دو به افسردگی قبل از زایمان ربط دارند. از آنجایی که بارداری می تواند باعث ایجاد کمبودهایی در مواد معدنی مهم شود بسیار ضروری است که رژیم غذایی زن باردار پر از آهن و غذاهای سرشار از زینک باشد. ویتامین C هم ضروری است چون به جذب آهن در بدن کمک می کند.

افزایش وزن

هیچ کدام از ما اضافه وزن را دوست نداریم و با این حال باید انتظار اضافه وزن در بارداری را داشته باشیم. اضافه وزن می توند تاثیر شدیدی بر اعتماد به نفس زنان داشته باشد و منجر به احساس بی ارزشی و عزت نفس پایین در آنان شود.

علاوه بر تاثیرات روان شناسانه اضافه وزن می تواند از لحاظ فیزیکی هم فوق العاده ناراحت کننده باشد. در دو ماه آخر بارداری انجام کارهای ساده ای مثل بالا رفتن از پله ها، رانندگی و خوابیدن چالش هایی جدی می شوند.

ارتباط افسردگی پیش از زایمان با سقط جنین قبلی یا زایمان بچه مرده

اگر قبلا سقط جنین داشته اید یا بچه مرده به دنیا آورده اید ترس و اضطراب با هر بار بارداری دیگر اجتناب ناپذیر است. فقط اضطراب نیست که به افسردگی منجر می شود؛ بارداری هم می تواند احساسات از دست دادن و اندوه را تحریک کند. سخت است میزان ترس و غمی را که هر فرد بعد از سقط جنین یا زایمان بچه مرده تجربه می کند تصور کنیم.

مهم این است که احساساتی را که در این مواقع دارید با مراقب یا مامای خود در میان بگذارید تا توصیه های لازم را داشته باشید.

ارتباط بین افسردگی پیش از زایمان و افسردگی پس از زایمان

اگرچه افسردگی پیش از زایمان در بیشتر موارد با تولد نوزاد از بین می رود. در یک سوم موارد زنان دچار افسردگی پس از زایمان می شوند. این کار اهمیت درمان افسردگی در بارداری برای مادر و فرزند را در دوران پس از بارداری نشان می دهد.

درمان افسردگی قبل و بعد از زایمان

درباره احساسات دوران بارداری خود با پزشک یا مامای خود صحبت کنید تا بتوانند تشخیص دهند آیا افسردگی پیش از زایمان دارید یا خیر و اگر دارید توصیه های لازم را رعایت کنید. برای درمان افسردگی پیش از زایمان ممکن است یکی از روش های زیر برای شما تجویز شود:

 1. گفتگودرمانی: مثلا رفتاردرمانی شناختی یا روان درمانی بین فردی که درمان های کوتاه مدت است برای افسردگی های دوران بارداری و پس از آن توصیه می شود.
 2. درمان با دارو: به نظر می رسد این درمان شامل داروهای ضد افسردگی باشد. اگر درباره مصرف این داروها نگرانی دارید می توانید همیشه با پزشک خود مشورت کنید.
 3. ترکیب هر دو روش درمانی: بسیاری از افراد متوجه می شوند مصرف دارو به ثبات احساسات آنها کمک می کند تا از گفتگو درمانی بیشترین استفاده را داشته باشند. اگر لیست انتظار گفتگو درمانی طولانی باشد، ممکن است پزشک به شما یک داروی ضد افسردگی توصیه می کند.

اگر افسردگی شما خیلی شدید باشد و با این نوع درمان ها حل نشود ممکن است پزشک شوک درمانی (ECT) را تجویز کند. از آنجایی که ECT می تواند خیلی سریع کار کند، ممکن است پزشکان برای مراقبت و تضمین سلامت شما در اسرع وقت توصیه شود.

افسردگی پیش از زایمان

ترجمه شده توسط فرحناز رنجبر در مجله دلگرم

بیشتر بخوانید:

بهترین راه درمان افسردگی در زمان بارداری

برای مبارزه با افسردگی بارداری چه کنیم؟

درمان افسردگی و ناراحتی بارداری ناخواسته

افسردگی در دوران بارداری


 • منبع
 • mind.org.uk
 • pandasfoundation.org.uk
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  تبلیغات مشاغل
  Ad · www.samamoshaver.ir

  ثبت شرکت در اصفهان

  Ad · www.sokhansarayan.com

  آموزشگاه زبان اصفهان

  Ad · www.soorban.com

  سالن عقد

  Ad · www.delgarm.com

  تعبیر خواب

  Ad · www.newslaw.net

  اخبار حقوقی

  Ad · www.delgarm.com

  قیمت روز کولر گازی

  Ad · www.delgarm.com

  تست عشق

  hits
  statcounter