دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
نتایج اولین سونوگرافی بارداری چگونه است ؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بهترین زمان برای اولین سونوگرافی اواخر هفته هفتم و یا اواسط هفته هشتم بارداری است، چون در این مقطع از بارداری، علاوه بر ساک حاملگی، جنین و ضربان قلب آن هم قابل رویت است.

اولین سونوگرافی بارداری

استفاده معمول از سونوگرافی اوایل بارداری بعلت محاسبه سن حاملگی است. برای این منظور سونوگرافی به عنوان ابزار بسیار دقیق برای تعیین زمان حاملگی در نظر گرفته می شود.

در حاملگی طبیعی، نتایج سونوگرافی می تواند تخمینی دقیق از سن حاملگی با پنج تا هفت روز اختلاف ارائه دهد. هنگامی که یک زن نشانه های سقط جنین را می بیند، پزشک ممکن است یک یا چند سونوگرافی برای تعیین حیات حاملگی سفارش دهد.

پس اولین سونوگرافی در بارداری در هفته پنجم تا ششم بارداری انجام میشه که در این سونو اغلب انتظاری که هست اینه ساک حاملگی رویت بشه، این سونوگرافی واجب نیست و مادری که مشکل نداره میتونه تا هفته 7 تا 8 بارداری صبر کنه و اولین سونو را در این روزها انجام دهد.

چگونه سونوگرافی اوایل بارداری عمل می کند ؟

در سه ماهه اول بارداری، پزشکان معمولا برای جمع آوری اطلاعات در مورد حاملگی از سونوگرافی واژینال به جای سونوگرافی شکمی استفاده می کنند. سونوگرافی واژینال دقیق ترین اطلاعات در خصوص اوایل بارداری را ارائه می کند.

در سونوگرافی واژینال، پزشک یا تکنسین یک پروب نازک را وارد واژن می کند تا یک سری اندازه گیری ها از اندازه کیسه بارداری، اندازه کیسه زرده، اندازه قطب جنینی و سرعت ضربان قلب انجام شود.

در سونوگرافی شکمی، از خانم خواسته می شود با مثانه پر اسکن انجام دهد، زیرا این حالت رحم را به نحوی تنظیم می کند که اندازه گیری ها آسان تر انجام شود. سپس پزشک یا تکنسین یک ژل روی شکم قرار می دهد و از یک فرستنده برای اندازه گیری تعداد زوایا استفاده می کند.

نتایج سونوگرافی در اوایل بارداری

به طور کلی، سونوگرافی شکمی دقت کمتری دارد و ممکن است مراحل رشد را تا یک هفته یا چند هفته بعد از بارداری تشخیص ندهد. همچنین به یاد داشته باشید هر گونه عدم اطمینان در مورد تاریخ تخمک گذاری می تواند بر سونوگرافی در اوایل بارداری اولیه تاثیر بگذارد.

چرا نتایج سونوگرافی اولیه ممکن است برای تشخیص سقط جنین غیرقابل قبول باشد ؟

نتایج سونوگرافی با آنچه برای سن حاملگی انتظار می رود، مقایسه می شود. سن بارداری به وسیله تعداد هفته ها از آخرین دوره قاعدگی محاسبه می شود.

با این حال، این روش عموما یک چرخه 28 روزه را با تخمک گذاری در روز 14 به وجود می آورد. بسیاری از زنان چرخه کوتاه تر یا طولانی تری دارند و در روز چهاردهم تخمک گذاری نمی کنند و این می تواند بر آنچه که سونوگرافی باید در بارداری نشان دهد، تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اگر یک زن چرخه قاعدگی 35 روزه داشته باشد، به احتمال زیاد در روز 21 از چرخه قاعدگی خود تخمک گذاری می کند (به همین دلیل تخمک گذاری معمولا دو هفته قبل از شروع قاعدگی اتفاق می افتد).

اگر خانم باردار شود و سونوگرافی را شش هفته پس از تاریخ آخرین دوره قاعدگی اش انجام دهد، حاملگی در حال رشد او با سن حاملگی پنج هفته اندازه گیری می شود.

به همین ترتیب، همه افراد شروع دقیق دوره قاعدگی را نمی دانند. اگر خانم روز شروع پریودی خود را به یاد نیاورد و یا حدس اشتباه بزند، حتی اگر چرخه معمول 28 روزه داشته باشد، این تعیین زمان می تواند نتایج مورد انتظار در سونوگرافی را تغییر دهید.

در اوایل بارداری، ساک بارداری ( اندازه ساک حاملگی در هفته پنجم) و جنین به طور قابل توجهی در هر روز تغییر می کنند، بنابراین حتی چند روز تغییر در زمان سونوگرافی می تواند در تشخیص ضربان قلب تغییر ایجاد کند.

ساک بارداری خالی در سونوگرافی

بعضی اوقات سونوگرافی نتایج نامشخصی ارائه می دهد. به عنوان مثال، اگر خانم 7 هفته باردار باشد و سونوگرافی ضربان قلب جنین را نشان ندهد، پزشک ممکن است یک سونوگرافی دیگر را در هفته بعد تجویز کند.

به طور مشابه، اگر سونوگرافی یک کیسه بارداری خالی را نشان دهد، احتمالا هنوز اوایل بارداری است. جنین بیش از حد کوچک است و تا حدود هفته 5 بارداری در سونوگرافی دیده نمی شود. در این مورد، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد تا سونوگرافی را یک هفته بعد مجددا تکرار کند.

در هر یک از این موارد، نتایج سونوگرافی ممکن است نشان دهنده سقط جنین باشد یا حاملگی ممکن است هنوز طبیعی باشد. اگر سونوگرافی بعدی نشان دهد که حاملگی در حال پیشروی است، نتایج قبلی را می توان به مشکلات مربوط به زمان تخمک گذاری نسبت داد.

اگر سونوگرافی بعدی هنوز هم پیشرفت غیرطبیعی را نشان می دهد، پزشک می تواند به طور قطعی سقط جنین را تشخیص دهد. اما معمولا پزشک براساس سونوگرافی اولیه در خصوص سقط جنین نظر نمی دهد. انتظار برای سونوگرافی بعدی بسیار دشوار است، اما لازم است برای جلوگیری از تشخیص اشتباه منتظر بمانید.

چگونه نتایج hCG می تواند به تفسیر سونوگرافی کمک کند ؟

اگر هر گونه سوال در مورد سونوگرافی یا سقط جنین (برای سقط جنین چه باید کرد) مبتنی بر سونوگرافی وجود داشته باشد، پزشک انجام یک سونوگرافی دیگر را چند روز یا یک هفته بعد تجویز می کند.

با این حال گاهی اوقات حضور سایر اطلاعات تشخیصی می تواند به پزشک کمک کند تا نتایج سونوگرافی را تفسیر کند.

به عنوان مثال، اگر آزمایش مثبت بارداری یک روز پس از پریودی از دست رفته و براساس نتایج آزمایش خون hCG انجام شده باشد و چهار هفته پس از آن، سونوگرافی پنج هفته حاملگی را نشان داده باشد، پزشک می تواند نتیجه گیری کند که سقط جنین رخ داده است.

علاوه بر این، در این زمان باید ضربان قلب توسط اندازه گیری های سونوگرافی مشخص شود ولی ضربان قلبی نباشد، پزشک سقط جنین را تشخیص می دهد.

انجمن بارداری آمریکایی دستورالعمل را مطرح می کند که اگر ساک بارداری بزرگتر از 16-18 میلی متر باشد و حاوی جنین نباشد یا اگر قطب جنین بزرگتر از 5 میلیمتر باشد و هیچ ضربان قلبی نداشته باشد، سقط جنین رخ داده است.

همانطور که بارداری پیشرفت می کند، سونوگرافی برای تعیین حیات حاملگی بیشتر و دقیق تر می شود. اگر سونوگرافی در سه ماهه دوم یا سوم نشان دهد که جنین ضربان قلب ندارد، سقط جنین یا تولد نوزاد مرده تشخیص داده می شود.


بیشتر بخوانید :

آزمایش و سونوگرافی های دوران بارداری،معرفی کامل سونوگرافی ها و ...

دانستنی در رابطه با مزایا و خطرات سونوگرافی بارداری

۲۵ راه برای تعیین جنسیت جنین بدون سونوگرافی

ساک حاملگی چیست و چه زمانی در سونوگرافی دیده میشود ؟

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits