دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کیست هموراژیک (خونی) تخمدان چیست و چه تاثیری در بارداری دارد ؟
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کیست همور اژیک یا خونی تخمدان از جمله کیست های خوش خیم تخمدان است که در اثر اختلال موضعی عملکرد تخمدان ایجاد میشود. معمولا کیست های هموراژیک (خونی) تخمدان خطر خاصی ندارند و با مصرف قرص های جلوگیری و یا حتی بدون مصرف دارو بعد از مدتی خون داخل کیست…

کیست هموراژیک تخمدان و بارداری

گاها سایز کیست هموراژیک (خونی)تخمدان بسیار بزرگ میشود و ممکن است کیست در معرض پاره شدن و یا پیچ خوردگی تخمدان (تورشن) قرار گیرد و یا گاهی خونریزی داخل شکمی اتفاق می افتد که در این موارد باید بیمار به دقت تحتا کنترل و بررسی قرار گیرد تا کیست برای بیمار مشکل حادی ایجاد نکند.

چه چیزی باعث کیست تخمدان هموراژیک می شود ؟

کیست تخمدان هموراژیک در خانم هایی که هنوز به یائسگی نرسیده اند رخ می دهد. این کیست نتیجه تخمک گذاری است. این که چرا برخی از خانم ها دچار این کیست می شوند و برخی دیگران به این کیست مبتلا نمی شوند، روشن نیست.

درمان کیست تخمدان هموراژیک بستگی به اندازه کیست و علایم آن دارد.

دو تخمدان شما در دو طرف رحم قرار دارد. آنها به اندازه بادام هستند. تخمک ها نیز در تخمدان ها رشد کرده و بالغ می شوند و طی دوره های ماهیانه طی سال های باروری آزاد می شوند.

کیست تخمدان کیسه های پر از مایع در داخل یا روی سطح تخمدان است.

کیست تخمدان هموراژیک در طی تخمک گذاری زمانی ایجاد می شود که تخمک از طریق فولیکول تخمدان بر روی سطح آن منتشر می شود و فولیکول به کیست تبدیل می شود. پزشکان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد.

آیا کیست هموراژیک علائمی دارد ؟

داشتن کیست تخمدان هموراژیک لزوما یک مشکل نیست. در بیشتر موارد این کیست ها علائمی ندارند و اغلب طی آزمایش لگنی یافت می شوند.

اگر کیست کوچک یا متوسط باشد و باعث ایجاد درد و یا علائم دیگر نشود، پزشک نظارت بر آن را توصیه می کند. این نظارت معمولا شامل سونوگرافی لگن یک بار در هر چند ماه است تا اندازه کیست مورد بررسی قرار گیرد.

به طور معمول هیچ درمان دیگری لازم نیست. در بسیاری از موارد، کیست در طی چند ماه خود به خود از بین می رود.

اگر یک کیست بزرگتر از 10 سانتیمتر باشد یا درد ایجاد کند، یا احساس پری در ناحیه لگن یا سایر نشانه ها را به همراه داشته باشد، پزشک جراحی برای برداشتن آن را توصیه می کند.

برخی از کیست ها را می توان بدون خارج کردن کل تخمدان بیرون کشید. اما اگر کیست به تخمدان آسیب رسانده باشد و هیچ بافت سالمی باقی نمانده باشد، جراح تمام تخمدان را خارج می کند.

اثر کیست هموراژیک تخمدان در بارداری

به طور کلی، کیست های هموراژیک اثر منفی بر باروری ندارند. حتی اگر نیاز به خارج کردن یک تخمدان باشد، تا زمانی که تخمدان دیگر سالم باقی بماند، می توانید باردار شوید. البته این حالت در صورتی است که سایر مسائل بر باروری تاثیر نگذارند. تنها زمانی کیست تخمدان هموراژیک بر باروری تاثیر می گذارد که کیست بر هر دو تخمدان تاثیر گذاشته باشد و نیاز به جراحی و برداشتن هر دو تخمدان باشد.

هیچ روش اثبات شده ای برای جلوگیری از رشد کیست های تخمدان هموراژیک وجود ندارد. بعضی از شواهد نشان می دهد سرکوب تخمک گذاری با استفاده از قرص های ضد بارداری خطر کیست تخمدان را کاهش می دهد. اما این روش همیشه موثر نیست.

بررسی منظم لگن روشی مناسب برای بررسی تخمدان ها و تغییرات آن ها می باشد. در کنار این آزمایشات، به تغییرات چرخه ماهیانه خود از جمله علائم نامعمول قاعدگی توجه کنید. این علائم عبارتند از درد شدید لگن، احساس پری یا سنگین در لگن و درد در هنگام رابطه جنسی یا در طول حرکت روده.

هنگامی که یک فولیکول گرافین برای آزادسازی یک تخمک از هم می پاشد، به یک جسم زرد تبدیل می شود. جسم زرد توسط یک لایه از سلول های گرانولوزی که دارای رگ می باشند، پوشانده شده است.

برخی از این رگ های نازک دیواره می توانند پاره شوند. این مسئله سبب خونریزی در جسم زرد و منجر به تشکیل کیست هموراژیک تخمدان می شود.

کیست هموراژیک تخمدان

ظاهر کیست تخمدان هموراژیک در سونوگرافی

ظاهر کیست تخمدان هموراژیک بستگی به مرحله تشکیل و مدت زمان تشکیل کیست دارد. کیست می تواند یکی از شکل های زیر را داشته باشد:

  1. الگوی رتیکل ریز : این کیست شایع ترین نوع کیست تخمدان هموراژیک است. رشته های نازک فیبرین ظاهر شبکه ای ایجاد می کنند. این حالت الگوی رتیکل نامیده می شود.
  2. ظاهر لخته ای شکل : فرآیند شکل گیری لخته و کیست تخمدان هموراژیک منجر به تشکیل یک لخته مثلثی در بخشی از کیست می شود و مایع سرمی اشباع باقی مانده کیست را پر می کند.
  3. سطح سیال باقی مانده در کیست تخمدان هموراژیک : شکل دیگر کیست که در سونوگرافی دیده می شود مایع باقی مانده درون کیست است. این باقیمانده توسط رسوب یا عناصر ریز در داخل کیست تخمدان هموراژیک تشکیل می شود.
  4. پارگی کیست تخمدان هموراژیک : ظاهر غیر معمول ایجاد شده ناشی از پارگی کیست تخمدان هموراژیک است که باعث ایجاد خون در داخل لگن می شود. این حالت به صورت مایع اکوژنیک اطراف کیست و رحم می باشد. اگر خونریزی شدید باشد، ممکن است هموپیریتونوم خون درون کیسه مورینس دیده شود. این شکل پارگی شبیه به بارداری خارج از رحمی می باشد.
  5. کیست تخمدان هموراژیک شبیه به یک نئوپلاستیک تخمدانی جامد است : شکل دیگری از کیست تخمدان هموراژیک که مواد اکوژنیک درون کیست را نشان می دهد که معمولا در طول دوره پس از قاعدگی با تشکیل لخته در داخل کیست ظاهر می شود. این شکل کیست شبیه به نئوپلاسم جامد تخمدان است. معمولا در سونوگرافی پس از 4 تا 6 هفته تغییرات چشمگیری در کیست هموراژیک دیده می شود.

تشخیص تفاوت های انواع کیست هموراژیک

در بیشتر موارد علل درد لگن حاد شبیه به علائم و نشانه های کیست تخمدان هموراژیک است. این مشکل شامل آپاندیسیت حاد و حاملگی خارج از رحم است. دیگر تشخیص های افتراقی مهم شامل چرخش تخمدان، PID (بیماری التهابی لگنی) و آدنیت مزانتریک است.

از بین اینها، حاملگی خارج از رحم مهمترین بیماری است که مشابه کیست هموراژیک است. آزمایش خون بتای HCG سرمی با بررسی دقیق ساختارهای آندکسال می تواند به تشخیص حاملگی خارج از رحم از کیست هموراژیک کمک کند.

همچنین آزمایش مثبت بتا هورمون HCG و آزمایش بارداری می تواند به تشخیص بارداری خارج از رحم از کیست تخمدان هموراژیک پاره شده کمک کند.

آیا داشتن یکی از این کیست ها بر توانایی من در بارداری تأثیر می گذارد ؟

کیست ها معمولا بر روی باروری خانم تاثیر نمی گذارد.

آیا کیست هموراژیک با کیست اندومتریوما متفاوت است ؟

گاها افتراق کیست های (خونی) هموراژیک از کیست شکلاتی یا اندومتریوما توسط سونوگرافی داده نمیشود و باید با استفاده از آزمایشات و سونوگرافی کنترل و معاینات این افتراق را ایجاد نمود.

اهمیت افتراق کیست هموراژیک (خونی) از اندومتریوما (کیست شکلاتی) چیست ؟

کیست هموراژیک (خونی) معمولا عارضه ای برای تخمدان ایجاد نمیکند ولی کیست های اندومتریوما یا شکلاتی میتوانند با عوارض جدی مانند چسبندگی ها و نازایی و حتی مشکلات ادراری و گوارشی جدی همراه باشند ، لذا افتراق این دو بیماری از هم بسیار حایز اهمیت میباشد.

کیست هموراژیک (خونی) ممکن است در یک دوره از سیکل قاعدگی همراه با درد و علایم نامنظمی قاعدگی باشد ولی کیست شکلاتی (اندومتریوما) علایمش به صورت مزمن میباشد.

البته گاها هر دو کیست هم بدون هیچ علامتی و به صورت یک یافته اتفاقی در سونوگرافی کشف میشوند.


بیشتر بخوانید :

درمان حیرت انگیز کیست تخمدان با عنبر نسارا

همه چیز در مورد کیست مویی تخمدان (درموئید) + فیلم جراحی

بهترین رژیم غذایی برای درمان کیست تخمدان چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • niniban.com
  • ooma.org
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید