دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۲ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
ترفندهای طلایی برای جلوگیری از پارگی واژن و پرینه در زایمان طبیعی
2
زمان مطالعه: 13 دقیقه
در زایمان طبیعی، درست قبل از تولد، سر جنین پرینه (یعنی منطقه ی بین مهبل و مقعد) را منبسط می کند و پوست اطراف مهبل را می کشد. از آنجا که سر بچه از طریق دهانه ی مهبل بیرون می آید، ممکن است موجب پاره شدن بافتهای قسمت پشتی یا خلفی دهانه ی مهبل شود؛ گاهی…

پارگی پرینه در زایمان طبیعی

پارگی پرینه در حین زایمان چیز عجیبی نیست. حدود 90 درصد خانم‌ها در زایمان دچار پارگی جزئی یا شدید ناحیه واژن می‌شوند. با وجود آنکه خیلی از خانم‌ها از شنیدن نام این عارضه وحشت دارند ولی آنقدر هم که فکر می‌کنند وحشتناک نیست و مداوای آن هم خیلی زمان نمی‌برد! با کمی مراقبت و احتیاط می‌توان از آسیب واژینال جلوگیری کرد.

پیشگیری از پارگی پرینه در زایمان طبیعی : اینکه زایمان طبیعی بدون اپیزیوتومی انجام شود یا نه؟ بستگی به شرایط شما در هنگام زایمان دارد... برای پیشگیری از پارگی پرینه در زایمان طبیعی انجام فعالیتهایی مثل ورزش کگل، ماساژ پرینه با روغنهای طبیعی مثل اسطوخودوس، زایمان در آب، رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب فراوان می تواند کمک کننده باشد.

اپیزیوتومی یا برش واژن در زایمان طبیعی یک برش جراحی در ناحیه پرینه یعنی ناحیه عضلانی بین واژن و مقعد است.

این برش جراحی کوچک در صورتی که نوزاد تحت استرس باشد و نیاز به تولد سریع داشته باشد انجام می شود.

اگر ماما تشخیص دهد که نیاز به گشاد کردن واژن به وسیله برش وجود دارد، این کار را انجام می دهد. در غیر این صورت احتمال پارگی شدید واژن وجود خواهد داشت؛ قبل از انجام برش بیحسی موضعی داده می شود.

برخی از متخصصین معتقدند که برش اپیزیوتومی بهتر از پارگی اتفاقی واژن ترمیم می شود. در عین حال این روش در بیشتر زنان باعث مشکلاتی چون درد، بی اختیاری ادرار و مدفوع و بهبودی دیر هنگام شده است.

بنابراین اپیزیوتومی فقط باید برای مادرانی که از آن نفع می برند استفاده شود. پارگی های خود به خود درد کمتری داشته و حداقل در روزهای بعد از زایمان درد ندارند در حالی که پارگی اپیزیوتومی دردناک است.

بررسی ها نشان داده است زنانی که برش اپیزیوتومی برای آنها داده می شود، زنانی که پارگی خودبخودی پیدا می کنند، و همچنین زنانی که هیچ آسیبی نمی بینند، همگی می توانند با انجام ورزشهای لازم 3 ماه بعداز زایمان از قدرت مناسب عضلات کف لگن برخوردار شوند.

پارگی واژینال چیست ؟

از نظر پزشکی، پارگی واژن پارگی عمیقی است که بدون مداخله پزشک (یعنی بدون برش و بدون اپیزیوتومی) در ناحیه بین مقعد و واژن اتفاق می‌افتد.

این پارگی معمولا به دلیل فشار ناشی از بیرون دادن بچه در زمان زایمان بوجود می‌آید. بهترین حالت آن است که واژن به اندازه کافی منعطف باشد تا و سر و بدن نوزاد بدون پارگی واژن از بدن مادر خارج شود.

احتمال پارگی واژن در حین زایمان چقدر است ؟

از آنجا که بافت ناحیه اطراف واژن به اندازه کافی انعطاف پذیر نیست احتمال پارگی واژن در حین زایمان بالا است. علاوه بر آن، عواملی مثل زایمان سریع، اضافه وزن، استفاده از فورسپس و وکیوم برای زایمان و طولانی شدن درد زایمان، می‌توانند باعث ورم واژن و در نتیجه پارگی احتمالی آن شوند.

جالب است که احتمال پارگی واژن در زایمان دوم بسیار کمتر می‌شود!

انواع مختلف پارگی واژینال (پرینه)

بسته به شدت، پارگی پرینه ممکن است درجه یک، دو، سه یا چهار باشد. آن پارگی که فقط بر پوشش واژن تاثیر گذاشته و تتاثیری برعضلات واژن نداشته باشد نوع یک محسوب می‌شود.

پارگی که کمی عمیق‌تر بوده و نیازمند بخیه باشد درجه دو محسوب می‌شود. پارگی که بر لایه‌های داخلی و عضلات واژن تاثیر گذاشته و بر اسفنکتر مقعدی موثر باشد درجه 3 است. در پارگی درجه 4 بر لایه‌های چندگانه واژن تاثیر گذاشته و نیازمند بخیه زیاد است.

درمان پارگی واژن چقدر طول می‌کشد ؟

در حالت پارگی درجه 1 و دو، تا 2 هفته زمان برای درمان و ترمیم نیاز است. عوارض جانبی محتمل شامل درد در هنگام برخاستن، در هنگام مدفوع کردن و ناراحتی برای هر فعالیتی که به ناحیه واژینال فشار وارد نماید، می‌باشد.

در هفته دوم بهبود زخم شروع شده و بخیه‌ها جذب می‌شوند. اما برای درمان پارگی درجه 3 و 4 حدود 4 تا 5 هفته زمان نیاز است و درد آن تا حدود 2 هفته ادامه دارد. مسائل احتمالی شامل درد در زمان ادرار، عملکرد نامناسب عضلات کف لگنی، و درد در زمان رابطه جنسی است.

برای جلوگیری از پارگی واژینال چکار باید کرد ؟

با وجود آنکه راه حل قطعی و سریع برای این موضوع وجود ندارد اما با انجام بعضی اقدامات تا حدود زیادی می‌توان از آن جلوگیری کرد. آماده کردن بدن بهترین راه برای جلوگیری از پارگی واژن در حین زایمان است.

بعضی از تمرینات (که باید زیر نظر پزشک یا متخصص انجام شود) راه‌های مناسبی برای بهبود جریان خون است. تمرینات عضلات کف لگنی که به کگل معروف است نقش مهمی در تقویت عضلات کف لگنی برای تحمل فشار ناشی از خارج شدن بچه از واژن دارد.

در حالی که نوشیدن مایعات و تامین مناسب آب بدن اهمیت زیادی دارد، رژیم غذایی غنی شامل امگا3، چربی‌های خوب میوه‌ها و سبزیجات، و محدود کردن دریافت گوشت لخم می‌تواند بدن را در مقابل فشار زایمان مقاوم کند.

پوزیشن زایمان هم بر پارگی واژینال تاثیر دارد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد پوزیشن تکیه داده و پوزیشن لیتاتومی (خوابیده به پشت و زانوها خم به طوری که زاویه ران با لگن 90 درجه باشد) احتمال پارگی واژن را افزایش می‌دهد

زایمان طبیعی بدون اپیزیوتومی ممکنه ؟

اگر شما فکر می کنید که روش اپیزیوتومی را نمی پسندید، باید موضوع را با ماما یا پزشک خود در یکی از ویزیت های پیش از زایمان در میان بگذارید.

در کلاسهای مخصوصی که پیش از زایمان در آن شرکت می کنید و برای دوران بارداری و زایمان آماده می شوید، حفظ آرامش و استفاده از وضعیت های مختلف برای اجتناب از اپیزیوتومی آموزش داده می شوند.

برای پیشگیری از پارگی پرینه در زایمان طبیعی انجام فعالیتهایی مثل ورزش کگل، ماساژ پرینه با روغنهای طبیعی مثل اسطوخودوس، زایمان در آب، رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب فراوان می تواند کمک کننده باشد

آیا برش اپیزیوتومی دردناک است ؟

اکثر زنان اظهار می کنند که برش اپیزیوتومی را هنگام زایمان احساس نکرده اند. چون بافتهای اطراف واژن در هنگام زایمان به شدت کشیده شده و برش به سادگی انجام می شود، اما ممکن است روند بهبود آن دردناک باشد.

پارگی پرینه در زایمان طبیعی
پرینه

چگونه از پارگی پرینه در زایمان طبیعی پیشگیری کنیم ؟

۱- تحت نظر ماما باشید.

همه ی زنان باردار احتیاج به مراقبت های ویژه دارند که امروزه تقریباً همه ی آنها تحت نظر پزشک و ماما قرار می گیرند.

اصولاً، ماما ها نسبت به پزشکان متخصصِ زنان، کمتر عمل اپیزیوتومی را انجام می دهند. البته که هنوز دلیل آن مشخص نیست، اما شاید به دلیل این که جراح نیستند راغب به انجام این نوع عمل هم نمی باشند.

به هرحال تحقیقات ثابت کرده است که یک ماما تنها زمانی اپیزیوتومی را انجام می دهد که واقعاً ضروری باشد. پس سعی کنید به جای پزشک تحت نظر ماما باشید.

اما فراموش نکنید که اگر بارداری پرخطری دارید، حتما باید تحت نظر پزشک باشید. زیرا ماما آموزش لازم برای مراقبت از بارداری های پرخطر را ندیده است.

۲- با پزشک در مورد اپیزیوتومی صحبت کنید.


اگر تحت نظر پزشک قرار گرفتید و در مورد اپیزیوتومی به حدی حساس هستید که به هیچ وجه نمی خواهید آن را انجام دهید، با پزشکتان صحبت کرده و از او سؤال کنید که آیا برای همه ی زنان باردار این عمل را انجام می دهد یا خیر؟ یا بپرسید که چند درصد از زنان باردار را تحت این عمل قرار می دهد.

اگر از ۱۵ درصد کمتر بود به او اعتماد کنید. در غیر این صورت پزشک خود را عوض کنید.

۳- درمورد زایمان در آب تحقیق کنید.


زایمان در آب که در یک وان یا استخر آب گرم صورت می گیرد، هم باعث کاهش اپیزیوتومی و هم کاهش درد می شود. اگر می خواهید از اپیزیوتومی جلوگیری کنید، حتماً درمورد زایمان در آب تحقیق کنید.

خوشبختانه در چند سال اخیر این امکان در ایران هم به وجود آمده و در کلان شهرها حداقل یک بیمارستان این عمل را متقبل می شود.

۴- مراقبت های قبل از زایمان را انجام دهید.


در بارداری های سالم احتمال اپیزیوتومی کمتر است. بنابراین برای باخبر شدن و از همه مهم تر جلوگیری از بروز هرگونه مشکل و داشتن بارداری سالم، حتماً نسبت به مراقبت های دوران بارداری جدی باشید.

۵- غذا بخورید.


از آنجایی که رژیم غذایی سالم در بارداری سالم تأثیر داشته و در نتیجه از بروز هر گونه مشکلی که مستلزم انجام عمل اپیزیوتومی شود جلوگیری می کند، حتماً نسبت به خوراکتان حساس بوده و تغذیه ای بسیار سالم داشته باشید.

 • نکته ی مورد توجه در طول دوران بارداری، خوردن آب فراوان است. زیرا هر چه آب بدن بیشتر باشد پرینه (ناحیه ی بین واژن و مقعد) کشسانی بیشتری داشته و احتمال اپیزیوتومی بسیار کاهش می یابد.
 • مصرف غذاهایی با ویتامین E و C مانند تخمه آفتابگردان، گردو و همچنین میوه های اسیدی در سلامت و کشسانی پوست بسیار مؤثر می باشند.

۶- ورزش های کگل انجام دهید.


ورزش کگل سبب تقویت ماهیچه های دهلیزی و کف لگن می شود. همچنین گردش خون و تورم را نیز کاهش می دهند. در صورت توانایی، این تمرین ها را هر روز تا قبل از زایمان انجام دهید.

برای انجام حرکات کگل، ماهیچه های ادراری را منقبض کرده و ۱۰ ثانیه نگه دارید. (شبیه به زمانی که جلوی ریزش ادرار را می گیرید). هر بار ۱۰ تا ۲۰ بار این کار را انجام دهید. ورزش های کگل برای زنان باردار بسیار مفید هستند. زیرا احتمال بی اختیاری ادرار بعد از زایمان را کاهش می دهد.

۷- ماساژ ناحیه ی پرینه را در نظر داشته باشید.


برخی مطالعات نشان داده است که ماساژ پرینه به جلوگیری از پاره شدن کمک کرده و احتمال نیاز به بریدگی در هنگام زایمان را کاهش می دهد. بنابراین دراز کشیده و چرب کننده هایی مانند کره ی کاکائو و ویتامین E را روی ناحیه ی پرینه بزنید و ماساژ دهید.

از مواد دیگری مثل وازلین، روغن بچه و روغن ها و چرب کننده های دیگر که منجر به عفونت واژن می شوند، به هیچ وجه استفاده نکنید.

انگشتتان را کمی داخل واژن کرده، سعی کنید بسیار آرام (ماساژ شدید باعث عفونت می شود) در پرینه کششی ایجاد کنید و کشسانی آن را افزایش دهید. فقط حواستان باشد به ناحیه ی بالای واژن و ناحیه ادراری فشاری وارد نشود که منجر به عفونت می شود. این کار را از هفته ی ۳۴ بارداری تا زمان زایمان انجام دهید.

۸- از پماد هایپریکوم استفاده کنید.


اگر در زایمان های قبلی اپیزیوتومی داشته اید، در محل بریدگی قبلی پماد هایپریکوم بزنید. این کار احتمال بریدگیِ همان جای قبلی در حین زایمان و انجام عمل اپیزیوتومی را کاهش می دهد. این پماد از گل شهناز ساخته شده است که باعث افزایش کلاژن و در نتیجه افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می گردد.

پارگی پرینه در زایمان طبیعی
درمان پارگی پرینه در زایمان طبیعی

مراقبت از پرینه پس از زایمان

 1. تمیز نگه داشتن ناحیه پرینه برای کمک به تمیز نگه داشتن ناحیه پرینه می توانید از یک بطری آب پاش با آب ولرم استفاده نمایید. پس از اجابت مزاج موضع دور مقعد را با دستمال کاغذی جداگانه ای تمیز نمایید و برای پاک کردن ناحیه پرینه دستمال جدیدی استفاده نمایید و دستمال را از عقب به جلو نکشید.
 2. در صورتی که موضع اطراف مقعد یا ناحیه پرینه ملتهب باشد، فقط سعی کنید آن را خشک نمایید و از پاک کردن آن خودداری کنید. جهت تمیز کردن پرینه می توانید از دستمال های مرطوب نوزاد استفاده نمایید، زیرا تکه تکه نمی شود و به دلیل نرمی، مشکلی برای ناحیه در حال ترمیم ایجاد نمی نماید.
 3. هیچ چیزی از جمله تامپون در مهبل خود قرار ندهید تا شش هفته پس از زایمان از دوش های واژینال استفاده نکنید.
 4. استفاده از آب ولرم ممکن است نشستن در آب کم عمق باعث تسکین درد باشد. منظور از نشستن در آب کم عمق قرار دادن نشیمنگاه در مقدار کمی آب ولرم است. در صورتی که در ناحیه پرینه ورم زیادی دارید، می توانید مقداری سولفات دومنیزی در آب بریزید که باعث تسکین شود.
 5. استفاده از کیسه یخ برای حداقل رساندن ورم و کاهش ناراحتی می توانید از کیسه یخ بر روی ناحیه پرینه در طی 24 ساعت اول پس از زایمان استفاده نمایید.
 6. دارو مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن (مثلا تایلنول) یا ایبوپروفن (مثلا ماترین یا ادویل) و یا برخی داروهای مسکن تجویزی که مصرف آن ها در دوران شیردهی بلامانع است، استفاده نمایید.
 7. در صورتی که دفع مدفوع دردناک باشد، شاید مایل به مصرف ملینی مانند کولیس باشید ولی از مصرف مسهل خودداری نمایید.
 8. می توانید از انواع مختلف اسپری ها و پدهای بی حسی برای تسکین درد استفاده نمایید. استفاده از وازلین برای برخی از خانم ها آرامش بخش بوده، زیرا باعث مرطوب و نرم شدن پوست و جلوگیری از چسبیدن به نوار بهداشتی می گردد.
 9. استراحت ایستادن به مدت طولانی باعث تشدید درد می گردد، هر از گاهی کفش های خود را در آورید و حتی برای مدت کوتاه هم که شده دراز بکشید. ممکن است یافتن زمان به دلیل مراقبت از نوزاد جدید، کار مشکلی باشد اما بهتر است استراحت را در اولویت کارهای خود قرار دهید تا هر چه سریع تر ناراحتی شما برطرف گردد.
 10. رژیم غذایی مناسب بهتر است چند روز اول پس از زایمان یک رژیم غذایی کم فیبر با مقدار مایعات فراوان انتخاب نمایید و غذ هایی شامل نان سفید، ماکارونی، برنج، تخم مرغ، ماهی، پنیر، گوشت و مرغ، مقدار کمی میوه نرم و سبزیجات بدون پوست استفاده نمایید.

نکات قابل توجه برای التیام درد :

 • کیسه یخ و یا کیسه های ژله ای سرد می تواند محل بخیه را بی حس کرده و تورم را کمتر کند. این روش از قدیم برای التیام درد استفاده می شده است .
 • دوش آب گرم بسیار مفید است. با این حال تحقیقات نشان می دهد که افزودن نمک به آب وان حمام هیچ تاثیری در بهبود ترمیم ندارد. بخیه ها را بعد از حمام با حوله نرم و تمیز به آرامی خشک کنید.
 • محل بخیه ها را در معرض هوا قرار دهید. حداقل روزی 10 دقیقه لباسهای زیر را در آورده و روی حوله تمیز استراحت کنید.
 • به میزان لازم پیاده روی کنید. ورزشهای مخصوص عضلات کف لگن را انجام دهید تا گردش خون تحریک شده و ترمیم زخم تسریع شود.


بیشتر بخوانید :

درمان گشادی واژن

درمان قطعی گشادی واژن با قرص یا شیاف تنگ کننده واژن ماریانا

علت سیاهی و تیرگی واژن یا لبه های واژن چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • farzand.net
 • nininama.com
 • ninitalar.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است