دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
پیچ خوردگی تخمدان بیماری خطرناکی که در کمین خانم ها است

تورشن تخمدان : علت پیچ خوردگی تخمدان و درمان این عارضه

پیچ خوردگی تخمدان بیماری خطرناکی که در کمین خانم ها است
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دردهای شکمی خانم ها می تواند دلایل مختلفی همچون پیچ خوردگی تخمدان باشد که نامی آشنا برای همه نیست.این بیماری خطرناک گاه موجب مرگ خانمها نیز می شود.

تشخیص پیچ خوردگی تخمدان (تورشن تخمدان)و درمان آن با روش های جراحی

پیچ خوردگی یا تورشن تخمدان پی‌آمد پیچ خوردن تخمدان دور رباط‌های نگهدارنده تخمدان است. این پیچ خوردگی باعث میشود که خون به تخمدان و لوله فالوپ نرسد.

چون خون کافی به تخمدان پیچ خورده نمیرسد، پیچ خوردگی تخمدان با درد شدید و علائم دیگر همراه است. چنانچه مشکل خونرسانی مدتی طولانی ادامه داشته باشد، قطع خونرسانی منجر به مرگ بافت میشود.

تورشن تخمدان معمولاً فقط بر یک تخمدان اثر میگذارد.این عارضه در اصطلاح پزشکی تورشن آدنکس نیز گفته میشود.


علل پیچ خوردگی تخمدان و افراد مستعد این عارضه

پیچ خوردگی زمانی رخ میدهد که تخمدان ناپایدار باشد. برای مثال وجود کیست یا توده در تخمدان باعث کج شدن تخمدان میشود و آن را ناپایدار میکند. دیگر عاملهای خطر تورشن تخمدان عبارت است از:

 • ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • بلند بودن رباط تخمدان، رباط نواری فیبری است که تخمدان را به رحم متصل میکند.
 • انجام دادن عمل بستن لوله های رحم
 • بارداری
 • تحت درمانهای هورمونی بودن: درمانهای هورمونی که معمولاً برای ناباروری انجام میشود، تخمدان را تحریک میکند.

هرچند پیچ خوردگی تخمدان محدودیت سنی ندارد، اما این عارضه عموماً در سال هایی رخ میدهد که زن فعالیت جنسی دارد و در سن باروری قرار دارد.


علائم پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان باعث بروز علائم زیر میشود:

علائم معمولاً بدون علامت هشدار و ناگهانی شروع میشود. درد، شکم درد و حساسیت به لمس در ناحیه پایین شکم در بعضی بیماران تا چند هفته حالت رفت و برگشتی دارد.

این علائم زمانی بروز می یابد که تخمدان تلاش میکند تا به وضعیت اصلی خود برگردد. درهر حال تورشن تخمدان هرگز بدون درد نیست.

چنانچه دچار حالت تهوع یا استفراغ بدون درد شدید، این علائم علت دیگری به جز پیچ خوردگی تخمدان دارد. در هر دو صورت باید برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.


تشخیص پیچ خوردگی تخمدان

چنانچه به دلیل پیچ خوردگی تخمدان دچار علائم شدید، به سرعت باید به پزشک مراجعه کنید. هر چه درمان تورشن را بیشتر به تعویق بیاندازید، احتمال بروز عوارض بیشتر میشود.

پزشک بعد از ارزیابی علائم و بررسی پرونده پزشکی، معاینه لگن را برای تعیین محل درد و حساسیت انجام میدهد. همچنین پزشک سونوگرافی ترانس واژینال را برای بررسی تخمدان، لوله فالوپ و جریان خون انجام میدهد.

پزشک معالج برای تشخیص افتراقی عارضه هایی مانند موارد زیر، دستور آزمایش خون و ادرار میدهد:

اگرچه پزشک میتواند تشخیص اولیهی پیچ خوردگی تخمدان را بر مبنای یافته های فوق انجام دهد، تشخیص قطعی معمولاً هنگام جراحی اصلاحی اعلام میشود.

کیست شما چند سانت است؟

خانم هایی که کیست های بالای 5 سانتی متر دارند، معمولا نسبت به خانم های دیگر که کیست ندارند یا کیست شان کم تر از 5سانتی متر است، احتمال تورشن در این افراد بیشتر است.

برای همین این افراد باید تحت نظر باشند. با انجام آزمایش و سونوگرافی های مکرر، گروه پزشکی تصمیم می گیرند که این خانم نیاز به جراحی دارد یا نه؟!

اگر نیاز به عمل جراحی باشد که باید زودتر این عمل را انجام دهند. البته این گفته به این معنا نیست که خانم های دیگر، از این بیماری در امان هستند چرا که باید گفت شاید افراد عادی هم دچار این مشکل شوند اما درصد ابتلا به پیچ خوردگی تخمدان یا همان تورشن در این افراد احتمالش بیشتر از سایرین است.

چه نوع درمانی برای پیچ خوردگی تخمدان بیشتر است؟

در گذشته خانم هایی که با این مشکل مواجه می شدند؛ توصیه بر این بود که لوله و تخمدان بیمار توسط عمل جراحی برداشته شود.

در سال های اخیر به دلیل اهمیتی که لوله و تخمدان در تولید مثل دارند و به علاوه ترشحات شان از جمله هورمون استروژن تاثیر بسزایی روی کیفیت زندگی خانم ها دارد، به این نتیجه رسیدند که به جای برداشتن اعضای نام برده، فقط پیچ خوردگی را باز کنند.

در صورتی که شرایطش وجود داشته باشد، بهترین روش باز کردن تورشن با کمک روش لاپاراسکوپی است. این روش کمترین عوارض را برای بیمار به همراه دارد.

همچنین درصد احتمال چسبندگی بعد از عمل کاهش پیدا می کند که برای دخترانی که هنوز ازدواج نکرده اند یا خانم هایی که هنوز برای بچه داری اقدامی انجام نداده اند، یک مزیت مهم به حساب می آید.

فعالیت تخمدان برای این دسته از افراد حیاتی است!

این بیماری محدودیت سنی خاصی ندارد و ممکن است هر خانمی که در تخمدانش توده وجود دارد دچار پیچ خوردگی تخمدان شود.

همچنین درمان و تشخیص بیماری پیچ خوردگی تخمدان در دختران جوانی که هنوز ازدواج نکرده اند یا خانم هایی که ازدواج کرده اند اما هنوز بچه دار نشده اند اهمیت زیادی دارد چرا که این دسته از خانم ها به فعالیت های تخمدانشان نیاز دارند.


لاپاراسکوپی روشی برای درمان پیچ خوردگی تخمدان

لاپاراسکوپی یعنی جراحی باز؟

لاپاراسکوپی یک روش جراحی کم تهاجمی است که فرد دوره نقاهت کمتری را سپری می کند و می تواند در مدت کوتاهی به فعالیت های روزانه خود بپردازد.

درد بعد از عمل نسبت به روش جراحی باز کمتر است. همچنین عفونت بعد از عمل لاپاراسکوپی کمتر است. روش های آندوسکوپی زنان یا جراحی های کم تهاجمی در سه دهه اخیر در کل دنیا به خصوص در ایران به دلیل مزیت های گفته شده رواج پیدا کرده اند.

در این روش ها می توان ارگان های داخلی دستگاه تناسلی (حفره شکم، داخل رحم، لوله ها، تخمدان ها و...) زنان را مورد بررسی قرار داد.

روش های آندوسکوپی زنان دو دسته هستند، یکی از روش ها لاپاراسکوپی است که گفته شد برای باز کردن تورشن تخمدان هم مورد استفاده قرار می گیرد و دیگری هیستروسکوپی است که با کمک این روش از طریق واژن داخل حفره رحم را مشاهده و در صورت وجود زائده با کمک وسیله ای که به آن دوربین مخصوص وصل است بررسی می کنیم.

اگر نیاز باشد آن زائده را از بدن با کمک همین روش خارج می کنیم. اما اگر بنا به استفاده از روش لاپاراسکوپی باشد، نیاز است که یک برش کوچک زیر ناف بیمار داده شود، چرا که از همان حفره دوربین وارد بدن می شود و مجدد از همین روش هم ارگان های بدن را مورد بررسی قرار می دهند.

درمان بیماری های دیگر با روش غیرتهاجمی!

علاوه بر مزیت های نام برده شده باید گفت در این دو روش پزشک برای شناسایی و درمان دید بهتری دارد چرا که محل مورد بازدید را قادر هستند 14 برابر بزرگ تر نمایان کنند.

به غیر از باز کردن تورشن تخمدان می توان با کمک این دو روش جراحی بیماری های دیگر را درمان کرد. از جمله خون ریزی های غیرعادی رحم را تشخیص و درمان می کنند، همچنین سایر توده های خوش خیم و بدخیم تخمدان را می توان بررسی و جراحی کرد.

افرادی که مشکل فیبروم رحم دارند، می توانند با کمک روش های نام برده شده فیبروم خود را خارج کنند. اگر خانمی به هر دلیلی نیاز به خارج کردن رحم یا تخمدان داشته باشد می تواند بازهم از عمل های کم تهاجمی استفاده کند البته به شرط آن که شرایط لازم را برای انجام این کار داشته باشد.

اگر تخمدان از دست برود چه می شود؟

خوشبختانه اغلب اوقات یک طرف تخمدان دچار مشکل تورشن یا پیچ خوردگی می شود. بنابراین می توان گفت اگر یکی از تخمدان ها دچار عارضه ای شود و عدم فعالیت داشته باشد، می توان روی تخمدان دیگر حساب باز کرد.

اما اگر فردی با یک تخمدان قصد بارداری داشته باشد باید این نکته را بداند که می تواند باردار شود اما با احتمال وجود یک تخمدان، یعنی درصد باروری این خانم نسبت به خانم هایی که دو تخمدان سالم دارند، کمتر است.

همچنین افرادی که تخمدان دارند، احتمال یائسگی زودرس در آنها بیش از سایر افراد عادی است. پس بازهم تاکید می کنم درمان تورشن تخمدان بسیار اورژانسی است و گذشت هر ساعت می تواند خطر بیشتری فرد را تهدید کند.

عوارض پیچ خوردگی تخمدان

 • هر چه تشخیص و درمان تورشن تخمدان دیرتر انجام شود، بافت تخمدان مدت طولانی تری در معرض خطر خواهد بود.
 • جریان خون در تخمدان و احتمالاً لوله فالوپ به علت پیچ خوردگی کاهش می یابد.
 • اختلال مزمن در خونرسانی منجر به نکروز (مرگ بافت) میشود.
 • در این صورت پزشک تخمدان و دیگر بافت های آسیب دیده را برمیدارد. تنها راه برای جلوگیری از بروز این عوارض این است که به محض مواجهه با علائم به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر تخمدان به دلیل نکروز از بین رفته باشد، آبستنی و بارداری همچنان امکان پذیر است. پیچ خوردگی تخمدان هیچ اثری بر باروری نمی گذارد.

همچنین بخوانید:

علت پایین بودن ذخیره تخمدان چیست + درمان نارسایی تخمدان

چگونه کیست تخمدان را سریع درمان کنیم؟

درمان تنبلی تخمدان

علت پیچ خوردگی تخمدان در بانوان

درمان تخمدان پلی کیستیک در زنان

کیست تخمدان: نشانه ها، علت و درمان کیست تخمدان چیست؟

فواید بی نظیر رازیانه در درمان کیست تخمداناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsolmazmohamadi.com
 • bartarinha.ir
 • hidoctor.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است