دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نه بارداری

هفته ۳۹ بارداری | علائم هشدار دهنده در هفته سی و نهم بارداری

وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نه بارداری
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
در هفته 39 بارداری شما صاحب جنينی هستيد که رسماً به عنوان جنين کامل در نظر گرفته می شود. وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم این هفته را می توانید در این مقاله بیابید. با ما همراه باشید.

هفته سی و نه بارداری

جنین شما دیگر در هفته سی و نهم بارداری به طور کامل رشد کرده است و فقط مدت کمی باقی مانده تا به این دنیا پا بگذارد.در این هفته با درد‌ها و ناراحتی‌هایی رو به رو خواهید شد.بدن در حال آماده کردن خود برای زایمان است، به همین دلیل انقباض‌های این هفته مطمئنا غافلگیرتان می‌کند. در ادامه با تغییرات این هفته بیشتر آشنا می‌شویم.

وضعیت جنین در هفته 39 بارداری

جنین شما آماده است تا به دنیا قدم بگذارد!او به ساختن یک لایه چربی جهت کنترل دمای بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛ اما اکنون حدود 60 سانتی متر طول و 3150 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمی سنگین تر از دخترها هستند).اندام های بدن جنین شما کاملا رشد کرده و در محل نهایی خود قرار گرفته اند و با شکل گرفتن یک لایه جدید از پوست زیر لایه خارجی فعلی به تدریج پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود.در طول این هفته جنین شما بیشتر عمل تنفس را تمرین میکند.بند ناف که حامل مواد غذایی از جفت به نوزاد است الآن حدود 55 سانتی متر طول و حدود 1 تا 2 سانتی متر ضخامت دارد.یکسری آنتی بادی هایی از طریق جفت به نوزاد منتقل میشود که سیستم ایمنی او را در 6 تا 12 ماه اول در برابر عفونت ها مقاوم میکند.فضای رحم دیگر برای حرکت نوزاد بسیار بسیار کم است. در این هفته جنین به قد و وزن مورد قبولی رسیده است. می‌توانیم جنین را یک نوزاد کامل بدانیم.در این هفته مغز جنین به سرعت در حال رشد است و تا سه سال اول زندگی با همین سرعت به رشد خود ادامه می‌‌دهد.تا این هفته در بدن جنین به اندازه کافی چربی ذخیره شده است و این مقدار چربی از بدن او بعد از به دنیا آمدن محافظت می‌کند.در طی این دوره مواد مغذی و آنتی‌بادی‌ها به وسیله جفت از طریق مادر به نوزاد می‌رسد و به جنین کمک می‌کند تا با بیماری‌ها مبارزه کند.پوست جدید روی بدن جنین شروع به شکل گیری می‌کند و لایه‌های بیرونی پوست او شروع به ریختن می‌کند.

 هفته 39 بارداری

وضعیت مادر باردار در هفته 39 بارداری

در هفته‌های پایانی بارداری تغییرات شایعی را تجربه خواهید کرد.یکی از تغییرات شایع بدنی در این هفته بزرگ‌تر شدن رحم شما است که باعث بیشتر شدن وزن خواهد شد.احتمالا موهای زاید شما بیش از پیش در این دوران ظاهر میشوند.این موها بیشتر در صورت، پشت و حتی نوک سینه شما ظاهر میشوند.ممکن است بیش از پیش در چشمانتان احساس سوزش و یا خارش داشته باشید.این به علت تغییر در جریان خون است و بزودی برطرف میشود ولی در صورت داشتن احساس ناراحتی میتوانید با نظر پزشک از قطره استفاده نمایید.ممکن است هنوز هم وزن اضافه نمایید ولی نگران نباشید این وزن مربوط به جنین خواهد بود.پزشک یا ماما در هر نوبت مراقبت های بارداری، با معاینه دقیق شکم شما وضعیت رشد و حالت قرار گرفتن جنین را بررسی می کند.وی ممکن است معاینه داخلی هم انجام دهد تا مشخص شود که آیا افاسمان (نازک شدن بافت دهانه رحم) یا دیلاتاسیون (باز شدن دهانه رحم) رخ داده است یا خیر.اگر با گذشت هفته های متوالی جنین شما سرسختانه در جای خودش نشسته است وحشت زده نشوید!تنها 5% جنینان در سر موعد مقرر به دنیا می آیند.مطمئن باشید که نوزادتان نمی تواند شما را تا ابد منتظر بگذارد!اگر جنین شما تا زمان مقرر متولد نشود پزشک یا ماما از شما خواهد خواست تا پس از پایان هفته چهلم یک سونوگرافی انجام دهید تا از بی خطر بودن ادامه حاملگی اطمینان حاصل کند.اگر یک یا دوهفته از زمان مقرر (پایان چهل هفته) بگذرد و درد زایمان به طور طبیعی رخ ندهد اکثر پزشکان از اینداکشن (القای درد زایمان به بدن با استفاده از سرم) استفاده می کنند.

نشانه‌های بارداری در هفته سی و نهم

به زودی با این نشانه‌ها رو به رو خواهید شد:

انقباضات برکستون هیکس : در این هفته با گرفتگی‌ها و فشار‌هایی در رحم خود مواجه خواهید شد. ممکن است این انقباض‌ها با گرفتگی‌های زایمان اشتباه گرفته شود. انقباض‌های مربوط به زایمان از قسمت بالای رحم شروع شده و به طور منظم و مرتب اتفاق می‌افتد

احساس فشار در ناحیه لگن : طی هفته‌های اخیر جنین به ناحیه لگن فشار بیشتری وارد می‌کند و با درد و ناراحتی‌هایی در این قسمت مواجه می‌شود

تخلیه موکوس یا خون : در این هفته خانم‌های بارداری با ترشحات پلاگ موکوس رو به رو خواهند شد. برای برخی از خانم‌ها این ترشحات ممکن است با خون همراه باشد. بر اساس نظر عده‌ای، وجود این ترشحات به منزله نزدیک شدن زایمان است، البته این نظر چندان علمی نیست

نشانه‌های زایمان در هفته سی و نه بارداری

چند نشانه هشدار‌دهنده برای زایمان وجود دارد.بهتر است از وجود این علائم اطلاع داشته باشید.اگر چه در صورت نداشتن هیچ نوع علامتی، نباید نگران باشید.معمولا این علائم در مقایسه با سایر علائم متفاوت‌تر و به راحتی توسط پزشک قابل تشخیص است.اگر چنین علائمی داشتید، با پزشکتان تماس بگیرید با به بیمارستان بروید.با تعدادی از نشانه‌ها در ادامه آشنا می‌شوید:

1. پاره شدن کیسه آب

ممکن است ریزش آب را روی پا‌هایتان احساس کنید. این علائم نشان می‌دهد که کیسه‌های آمنیوتیک شما پاره شده است و تا چند ساعت دیگر احتمالا زایمان می‌کنید.

2. انقباض‌های مکرر در فواصل منظم

  1. اگر انقباض‌های مکرری را به طور منظم دارید، احتمالا به لحظات زایمان نزدیک می‌شوید. عده‌ای از خانم‌های باردار در این هفته ممکن است هیچ انقباضی احساس نکنند.
  2. در هفته سی و نهم بارداری شکم شما بسیار بزرگ و پوست آن تا حد زیادی کشیده شده است. برای تسکین درد‌های این هفته می‌توانید از تمرین‌های کششی یوگا استفاده کنید.

وضعیت جنین در هفته های آخر بارداری

زایمان طبیعی

اگر مایل به زایمان طبیعی هستید، می‌توانید از روش‌هایی برای آسان‌تر شدن روند زایمان استفاده کنید.

در ادامه با تعدادی از این روش‌ها آشنا می‌شویم:

1. پیاده‌روی

یکی از این راه‌ها پیاده‌روی منظم است.اگرچه هنوز هیچ دلیل علمی مبنی بر این مسئله وجود ندارد؛ اما دانشمندان می‌گویند که نیروی جاذبه باعث پایین کشیدن جنین و آمدن او به دهانه رحم خواهد شد.فشار جنین نیز بر دهانه رحم باعث انعظاف‌پذیری و باز شدن آن می‌شود.

2. طب سوزنی

هنوز هیچ دلیل علمی برای این روش کشف نشده است.عده‌ای معتقدند این روش باعث تنظیم گردش خون و تحریک انعطاف‌پذیری دهانه رحم خواهد شد.

3. رابطه جنسی

رابطه جنسی با آزاد کردن هورمون‌هایی باعث القای زایمان می‌شود.تجربه ارگاسم هم با آزاد کردن هورمون اکسی‌توکسین موجب تحریک انقباض‌های رحم خواهد شد.

4. سونوگرافی

پیشنهاد ما این است در این هفته یک سونوگرافی انجام شود تا از وضعیت و موقعیت طبیعی جنینان برای زایمان اطمینان حاصل کنیم.در سونوگرافی صورت جنین و حتی مژه‌های او را می‌توانید به راحتی ببینید.

5. رژیم غذایی

هیچ دلیل علمی مبنی بر این مسئله وجود ندارد که غذا‌ها می‌توانند در این هفته باعث تحریک زایمان شوند.بهتر است از غذا‌هایی مصرف کنید که هضم آن آسان است.بهتر است از مصرف محصولات لبنی و غذا‌های چرب و گوشت قرمز در این هفته خودداری کنید.

حتماً بخوانید:
امکان زایمان طبیعی با جفت پایین (جفت سر راهی) وجود دارد ؟

امکان زایمان طبیعی با جفت پایین (جفت سر راهی) وجود دارد ؟

زایمان طبیعی در کسانی که جفت پایین دارند خطرناک است و بهتر است زایمان به روش سزارین انجام گیرد. اگر جفت به طور کامل دهانه رحم را مسدود نکرده بود شخص…

بایدها و نباید های دوران بارداری

بایدها

  • بهتر است غذا‌هایی مصرف کنید که به راحتی هضم می‌شوند، چون در غیر این صورت ممکن است با مشکلات گوارشی رو به رو شوید.
  • از حمل و نقل به موقع به بیمارستان جهت وضع حمل اطمینان حاصل کنید.

نباید‌ها

  • از خوردن غذا‌های چرب، سنگین و ناسالم در این هفته خودداری کنید. زیرا عوارض گوارشی ناخوشایندی برایتان خواهد داشت.
  • در این دوره ممکن است با خونریزی لانه‌گزینی مواجه شوید. جای نگرانی وجود ندارد.

فعالیت های هفته 39 بارداری

1. یک سوتین شیردهی بخرید: یک سوتین شیردهی بخرید و با خود به بیمارستان ببرید.

شما بلافاصله پس از زایمان به آن نیاز خواهید داشت. اگر دستمال یا پد مخصوص دوران شیردهی را درون سوتین خود قرار دهید به شما کمک خواهد کرد تا از ترشح شیر و کثیف شدن لباسهایتان جلوگیری کند.

2. در صورتیکه شما فرزندان بزرگتری دارید خوب است برای آنها کادویی از طرف جنینتان تهیه نمایید اینکار علاقه آنها را به جنین افزایش می دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits