علت کم شدن حرکات جنین چیست؟

در مورد کاهش حرکت جنین بدانید :علل پایین بودن حرکات جنین!
۲,۱۵۶
۱
۰
شنبه, ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۲۴
چرا حرکت جنین کم می شود؟ در هفته های مختلف بارداری جنین وضعیت های متفاوتی دارد که همین وضعیت های متفاوت حرکات بسیار متفاوتی از خود نشان می دهد که گاهی این حرکات کم و گاهی زیاد می شود.
در مورد کاهش حرکت جنین بدانید :علل پایین بودن حرکات جنین!

علت کاهش حرکت جنین

 • با بررسی وشعیت های مختلف جنین در هفته های مختلف دوران بارداری وضعیت های متفاوتی را از جنین در می یابیم که این وضعیت های مختلف باعث می شود تا جنین حرکات مختلفی را از خود نشان بدهد گاهی کاهش حرکت جنین مادر را نگران می کند و استرس هایی پیرامون اینکه حال جنین خوب است یا نه .
 • در بدن مادر شکل می گیرد که باعث می شود مادر نگران جنین خود بشود اما کاهش حرکت جنین گاهی از تنگ شدن جای جنین ناشی می شود علت کاهش حرکت جنین را در دلگرم بخوانید.
 • برای اکثر خانم های باردار نگرانی در مورد کم شدن حرکات جنین شان پیش می آید و انان را مضطرب می کند سوالاتی درمورد سلامت جنین و حرکات آن برای خانم های باردار پیش می آید که در این مطلب به آن ها می پردازیم.
 • کاهش حرکات جنین جزو بارداری‌های پرخطر محسوب نمی‌شود، ولی عامل هشداردهنده‌ای است برای مادر تا زودتر در پی چاره باشد.حرکات جنین از حدود هفته ۷-۸ بارداری شروع می‌شود.
 • مادران حرکات جنین را معمولا تا هفته ۱۸-۲۰ اصلا احساس نمی‌کنند.بیشتر خانم‌ها بعد از هفته ۲۰ حاملگی متوجه حرکات جنین می‌شوند.حرکات در هفته‌های ۳۱-۳۲ به حداکثر می‌رسد.جنین هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار باید حرکت کند.
 • گاهی مادران مدتی احساس می‌کنند جنین حرکت ندارد؛ این حالت طبیعی است و همان اپیزودهای خواب جنین است که بیش از ۷۵ دقیقه طول نمی‌کشد.حرکات جنین متناوب است و مادران بویژه در سه‌ماهه سوم حرکات جنین را بخوبی حس می‌کنند.
 • در بعضی مواقع حرکات جنین کاهش ‌می‌یابد؛ مثلا جنینی که مایع اطرافش کم است حرکاتش هم کم می‌شود یا جنین‌هایی که به هر دلیلی دارای مشکل هستند، ممکن است کاهش حرکت هم داشته باشند.

شروع حرکات جنین از چه زمانی است؟

زمان تکان خوردن جنین در رحم مادر از هفته هفتم و هشت شروع می شود اما چون سایز جنین کوچک است مادر تا قبل از رسیدن به هفته شانزدهم تا بیست و دوم نمی تواند حرکات جنین خود را احساس کند.


احساس حرکت جنین در مادران با تجربه چگونه است؟

در بانوانی که در گذشته یک یا چندین بار تجربه حاملگی را داشته اند, احساس کردن حرکات جنین برای شان راحت تر است اما در مادرانی که برای بار اول این حس را می خواهند تجربه کنند قبل از ظهور هفته بیستم تا بیست و پنجم قادر نیست.


آیا اضافه وزن مادر بر روی حرکات جنین تاثیر می گذارد؟

کنترل وزن در قبل و حین و بعد از بارداری یکی از نکات بسیار مهم است. در مادرانی که قطر چربی های دور شکم آنها به ده تا پانزده سانتی متر می رسد حتی تشخیص حرکت جنین به وسیله سونوگرافی هم مشکل می شود.


حرکت جنین در رحم مادر چه علایمی دارد؟

حرکات جنین در رحم مادر به مثال پرش های بسیار نرم هستند و یا مانند تکان خوردن ماهی در آب می ماند که در اوایل شروع حرکت تشخیص آنها مشکل است اما با پیشرفت بارداری و رشد جنین می توان حرکت دست و پا و چرخیدن آن را کاملا احساس کرد. حتی در روز های آخر بارداری حرکات جنین از روی شکم مادر مشخص می شود.


علت کاهش تحرک جنین در ماه های آخر بارداری چیست؟

در چه ساعاتی حرکات جنین شدت می یابد؟

حرکات جنین ساعت مشخصی ندارد اما چون مادر در هنگام استراحت تمرکز بیشتری بر روی این حرکات دارد, آن را بیشتر احساس می کند. البته گفته شده جنین وقتی مادر بیدار است و حرکت می کند بخاطر حس گهواره ای در شکم مادر به خواب می رود.

البته نسبت تحرک هر جنینی با جنین دیگر متفاوت است. بعضی ها بسیار پر تحرک و عده ای کاملا کم تحرک هستند. اما اگر در طول روز حرکات جنین ناگهانی زیاد یا کم بشود, می تواند نشانه خطر مرگ جنین باشد.

حداکثر تعداد حرکات جنین چه مقدار می باشد؟

در هفته بیست و هشتم تا سی و دوم بارداری چون حجم مایع آمونیاک بالا است, حرکات جنین نیز افزایش می یابد و مادر می تواند آنها را بهتر احساس کند. بعد از گذشت هفته سی و دوم بارداری با کمتر شدن حجم مایع آمونیاک, حرکات جنین نیز کمتر می شود. یک علت کم تکان خوردن جنین در ماه آخر بارداری همین موضوع است که جنین دیگر نمی تواند بچرخد و فقط دست و پایش را تکان می دهد.

حرکات جنینی معمولا بعد از ۴۰ هفتگی کاهش می‌یابد.پس باید مادر و پزشک، با دقت بیشتری وضع جنین را دنبال کنند.حرکت مناسب جنین حرکتی است که در دو ساعت حداقل ده حرکت وجود داشته باشد یا در یک ساعت حداقل ۴ حرکت.البته حرکات جنین متفاوت است.

 • کاهش حرکت جنین
 • علت کاهش حرکت جنین
 • بررسی علت کاهش حرکت جنین
 • در بعضی از جنین‌ها کمتر و در بعضی‌ بیشتر است. اغلب مادران با حرکات جنین‌شان آشنایی دارند و حرکات غیرطبیعی را تشخیص می‌دهند.در حاملگی‌های پرخطر و در هفته‌های آخر به مادران توصیه می‌کنیم که به حرکات جنین توجه کافی بکنند.البته این موضوع نباید بیش از حد حساسیت و اضطراب ایجاد کند.اگر جنینی بیشتر از چند ساعت حرکت نکرد حتما به پزشک‌شان اطلاع دهند.

وقتی مادری با این شکایت مراجعه می‌کند، توصیه می‌کنیم ‌ حرکات جنین را در بعضی از ساعات روز کنترل کند. قبل از این کار بهتر است غذا یا مایعی شیرین نیز مصرف کند و بعد از صرف غذا یک ساعت حرکات جنین را کنترل کند.بهتر است روی کاغذی هم ثبت شود.

اگر در یک ساعت ۴ حرکت یا بیشتر احساس شد طبیعی است؛ ولی اگر کمتر از ۴ تا باشد، باید یک ساعت دیگر کنترل ادامه یابد.در صورتی که باز هم نتیجه کمتر از ۴ بود، حتما باید به پزشک مراجعه کند تا ضربان قلب جنین شنیده شود.برای اطمینان از سلامت جنین روشی به نام ان‌اس‌تی یا نوار قلب جنین وجود دارد که در آن تعداد حرکات کاملا مشخص می‌شود.

در صورت لزوم با سونوگرافی دقیقی به نام بیوفیزیکال‌تست می‌توان وضع جنین را دقیق‌تر بررسی کرد .این سونوگرافی حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد که علاوه بر حرکات جنین، تنفس، باز و بسته کردن اندام‌ها و میزان مایع بررسی می‌شود و براساس نمره‌ای که داده می‌شود، پزشک تصمیم‌گیری می‌کند.


دلایل اصلی کاهش حرکات جنین

۱- شروع حرکات:

اگرچه حرکات جنین از هفته ۷ تا ۸ بارداری شروع شده و در سونوگرافی هم دیده می شود، اما هر مادر بارداری قبل از هفته ۱۶ تا ۲۲ بارداری حرکات جنینش را حس نمی کند، زیرا قبل از این سن، جنین فقط چند سانتی متر است.

۲- اثر تعداد بارداری بر تشخیص حرکات:

مادری که قبلا تجربه بارداری را داشته است، به مراتب حرکات جنین را بهتر می شناسد و انتشار گازها یا انقباض های دستگاه گوارش را با آن اشتباه نمی گیرد. معمولا مادرانی که اولین تجربه بارداری را پشت سر می گذارند، تا حوالی هفته های ۲۰ تا ۲۵ بارداری متوجه این حرکات نمی شوند.

۳- اثر اضافه وزن بارداری مادر بر حرکات:

مادر برای داشتن بارداری سالم، باید قبل و بعد از شروع بارداری، وزن خود را در محدوده توصیه شده به وسیله متخصص نگه دارد و از پرخوری بپرهیزد. ممکن است مادرانی که به دنبال بارداری وزنشان خیلی بالا رفته، نتوانند این حرکات را درست حس کنند. به علاوه هنگامی که قطر چربی های شکم ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است، پزشک هم نمی تواند حرکات را خوب تشخیص دهد و حتی سونوگرافی هم مشکل می شود.

۴- ویژگی های حرکات:

این حرکات مانند پرش هایی ملایم و نرم هستند. ابتدا تشخیص آنها مشکل است، اما با پیشرفت بارداری، مشخص تر می شوند و می توان حرکت دست و پا و چرخش را تشخیص داد. حرکات دست و پا کوتاه تر و حرکات چرخشی جنین شدیدترند. در هفته های آخر بارداری می توان این حرکات را از خارج بدن مادر دید.

۵- لگدها قبل از خواب بیشترند؟

حرکات، زمان مشخصی ندارند، اما چون مادر شب ها مایل به استراحت است، شدت آنها را بیشتر حس می کند، اما در ساعت های بیداری و فعالیت اجتماعی توجه مادر به حرکات کمتر است. ممکن است بعد از خوردن غذای شیرین، حرکات جنین بیشتر شود.

همچنین بخوانید:

علت حرکت نکردن جنین در شکم مادر

درد و گرفتگی زیر شکم در حین حرکت جنین در شکم مادر

۱۰ روش برای بیدار کردن جنین در شکم مادر

آیا جنین در رحم مادر سکسه میکند؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • حرکت جنین
 • کاهش حرکت جنین
 • حرکت جنین چگونه است
 • پایین آمدن حرکت جنین
 • علت کم شدن حرکات جنین

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter