دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
آتروفی واژن (خشکی واژن) چیست ؟ لیزر آتروفی واژن چه فوایدی دارد ؟
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
آتروفی واژن در واقع نازک شدن دیوارهای واژن است که علت آن کاهش تولید استروژن است. مونالیزا تاچ مانع کاهش استروژن در بافت واژن می شود و این کار را با فعال سازی دوباره تولید کلاژن جدید و جوان سازی بافت واژن انجام می دهد.

لیزر آتروفی واژن

زمانی که سطح استروژن در بدن خانمی پائین آید، فرد به آتروفی واژن (خشکی واژن و رنگ پریدگی مخاط واژن) مبتلا می‌شود.

آتروفی واژن باعث درد در هنگام نزدیکی و ایجاد علائم دیگر می‌شود.

این علائم نه تنها آزار دهنده هستند، بلکه در برخی مواقع بر کیفیت زندگی فرد نیز تاثیر منفی می‌گذارند. اما درمان با لیزر که روش درمانی جدیدی است باعث راحتی و آسایش بسیاری از خانم‌ها می‌شود.

در سال ۲۰۱۴ استفاده از روش لیزر واژینال، یا مونالیزا تاچ، توسط پزشک زنان مورد تایید قرار گرفت. در این روش از لیزر برای کمک به درمان آتروفی واژن و مشکلات دیگری همچون بی اختیاری ادرار استفاده می‌شود.

آتروفی واژن چیست ؟

آتروفی واژن یک مشکل بسیار رایج، مخصوصا در زنانی که در حال یائسگی (به طور طبیعی یا القایی) هستند، یا پس از زایمان می‌باشد.

ناحیه ولووواژینال به کاهش استروژن و عوارض ناشی از آن مانند ضعف و سستی غشاء مخاطی، خشکی، خارش و درد در هنگام رابطه جنسی (مقاربت دردناک) که تاثیر مستقیم بر کیفیت زندگی فرد دارند بسیار حساس است.

مونالیزا تاچ تنها روش تاییده شده توسط مطالعات بالینی و فراشناختی و بافت شناسی دقیق است. نشریات علمی منتشر شده در زمینه نتایج حاصل از مونالیزا تاچ نشان دهنده‌ی تاثیر این روش در بازسازی بافت‌ها با استفاده از طول موج لیزر CO2، ساختار D-Pulse و قدرت انتشار کافی می‌باشد.

با ابداع روش مونالیزا تاچ، روشی با مفهومی منحصر به فرد برای بازیابی شرایط تروفیک ناحیه‌ ولووواژینال به وجود آمد.

در دوران یائسگی، غشاء مخاطی از نظر متابولیک به جای فیبروبلاست، فیبروسیت‌های خاموش تولید می‌کند که قادر به تولید فعالانه کلاژن، اسید هیالوریک و دیگر مولکول‌های مورد نیاز برای ایجاد ماتریکس زمینه‌ای گلیکوپروتئین نبوده و در نتیجه فرد دچار آتروفی واژن می‌شود زیرا غشاء مخاطی خشک بوده و به خوبی تغذیه نمی‌گردد، به عبارت دیگر غشاء مخاطی شکننده بوده و مستعد عفونت می‌شود.

با کاهش آب موجود در بافت‌های همبند، انتقال مواد مغذی و لنفوسیت‌های دفاعی، که از راه رگ‌های خونی به پوشش داخلی بافت همبند می‌رسند، از ماتریکس بافت همبند و رسیدن آنها به لایه خارجی غشاء مخاطی دشوارتر می‌گردد.

بدون تغذیه، لایه خارجی غشاء مخاطی نازک شده و تولید سلول‌های سطحی نیز کمتر گشته و باعث کاهش گلیکوژن در حفره واژن می‌شود. در نتیجه تعداد لاکتوباسیل‌ها، که از گلیکوژن تغذیه کرده و خاصیت اسیدیته محیط واژن را حفظ می‌کنند نیز کاهش می‌یابد.

بنابراین PH واژن نیز کاهش یافته و محیط برای حمله‌ی باکتری‌های بیماری زا و شروع عفونت آماده می‌شود.

بنابراین هدف از درمان آتروفی واژن، بهبود و بازیابی فعالیت متابولیک پیش از یائسگی با ایجاد ترکیب جدیدی از کلاژن، اسید هیالوریک، گلیکوز آمینوگلیکان‌ها و پروتئوگلیکان‌ها است.

این کار باعث می‌شود غشاء مخاطی دوباره رطوبت اولیه را به دست آورده و بتواند بافت‌ها را به طور مناسب تغذیه کرده و تمام فعالیت‌های یک بافت سالم و جوان را مجددا بازسازی کند.

این اثر تحریکی از راه درمان با روش مونالیزا تاچ که در آن اعمال لیزر باعث بازیابی عملکرد غشاء مخاطی واژن می‌گردد، ایجاد می‌شود.

لیزر آتروفی واژن / درمان آتروفی واژن / آتروفی واژن چیست / آتروفی واژن /آتروفیواژن با لیزر مونالیزا

درمان آتروفی واژن با لیزر مونالیزا تاچ

مشکلات واژن، مثل خشکی، سوزش، بی اختیاری ادرار قبل از یائسگی یا پس از زایمان به وجود می‌آیند. معمولا مهم‌ترین دلیل ایجاد چنین مشکلاتی واژینیت آتروفیک است. واژینیت آتروفیک بیماری‌ای است که تاثیر منفی بر زندگی فرد و روابط او با شریک زندگی‌اش خواهد داشت.

امروزه می‌توان آتروفی واژن را با استفاده از روش‌های بدون درد و عوارض جانبی در عرض چند دقیقه درمان کرد. مونالیزا تاچ یک روش بدون درد و کمتر تهاجمی برای جوان سازی واژن توسط لیزر می‌باشد.

استفاده از لیزر بر روی بافت غشاء مخاطی واژن باعث تحریک تولید کلاژن، بهبود عملکرد محل درمان و بازگشت تعادل تروفیک به غشاء مخاطی می‌شود.

لیزر آتروفی واژن / درمان آتروفی واژن / آتروفی واژن چیست / آتروفی واژن /آتروفیواژن با لیزر مونالیزا

درمان خشکی واژن با روش مونالیزا تاچ

درمان آتروفی واژن با روش مونالیزا تاچروش مونالیزا تاچ می‌تواند به خوبی آتروفی واژن را درمان کند. لیزر مونالیزا تاچ، بر خلاف دیگر روش‌ها، به بی حسی نیاز ندارد و بیماران پس از چند روز می‌توانند دوباره رابطه جنسی داشته باشند.

لیزر باعث تحریک بافت واژن، کمک به تولید کلاژن بیشتر و تقویت بافت می‌شود.

در بسیاری از زنان علائم آتروفی پس از درمان با لیزر کاهش یافته و می‌توانند مجددا رابطه جنسی داشته باشند.

بعلاوه، مونالیزا تاچ معمولا برای بیماران سرطانی و افرادی که نمی‌توانند از روش‌های درمانی معمول برای درمان آتروفی واژن استفاده کنند به کار می‌رود. به طور معمول پزشکان برای کاهش درد در هنگام نزدیکی استفاده از کرم‌های واژینال را توصیه می‌کنند.

اگر این روش درمان موثر نبود، پزشک هورمون درمانی و تجویز استروژن را به عنوان گزینه بعدی درمان انتخاب می‌کند.

این روش درمان برای برخی از زنان، مخصوصا زنانی که از سرطان جان سالم به در برده‌اند، مناسب نیست. در سال ۲۰۰۲، محققین دریافتند که روش درمانی جایگزینی هورمون با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارد و درمان ترکیبی احتمال ابتلا به سرطان سینه را تا ۷۵ درصد افزایش می‌دهند.

دیگر زنانی که به دلایل شخصی تحت هورمون درمانی قرار گرفتند خواستار پاسخ دائمی برای مشکلات خود بودند.

لیزر آتروفی واژن / درمان آتروفی واژن / آتروفی واژن چیست / آتروفی واژن /آتروفیواژن با لیزر مونالیزا

آیا درمان آتروفی واژن با لیزر موثر است ؟

بنابر نظر طرفداران روش مونالیزا تاچ، درمان با لیزر در ۹۰ درصد از موارد موثر بوده و عوارض جانبی ندارد یا عوارض جانبی آن بسیار ناچیز است.

این روش درمان کمی تهاجمی است اما نیاز به داروی بی حسی ندارد و بیماران می‌توانند پس از درمان به فعالیت‌های روزمره خود برگردند و تنها باید مدت کوتاهی رابطه جنسی نداشته باشند.

علاوه بر این، ثابت شده است در تمام بیمارانی که رابطه جنسی دردناک داشته‌اند پس از ۱۲ هفته درمان، درد هنگام نزدیکی بهبود یافته است.

لیزر آتروفی واژن / درمان آتروفی واژن / آتروفی واژن چیست / آتروفی واژن /آتروفیواژن با لیزر مونالیزا

درمان آتروفی با لیزر چگونه عمل می‌کند ؟

پس از معاینه‌ی بیمار برای رد احتمال وجود عفونت، پزشک از یک پماد بی حس کننده در دهانه واژن استفاده می‌کند.

در درمان آتروفی واژن با لیزر، که چند دقیقه طول می‌کشد، سوراخ‌های ریزی در پوشش داخلی واژن ایجاد می‌شود. این روش درمان باعث برقراری جریان خون و رشد بافت‌های سالم می‌گردد.

نمونه برداری از واژن ثابت کرده است که این روش درمان باعث ضخامت و رشد بیشتر دیواره واژن و ایجاد بافتی قوی‌تر با حالت الاستیکی کمتر و رگ‌های خونی جدیدتر می‌گردد.

به طور کلی، این فرآیند واژن را با بافت‌های سالم‌تر دوباره بازسازی می‌کند. معمولا دوره درمان شامل یک مرحله اولیه، و سپس چند درمان دیگر است که هر کدام شش هفته طول می‌کشند.

لیزر آتروفی واژن / درمان آتروفی واژن / آتروفی واژن چیست / آتروفی واژن /آتروفیواژن با لیزر مونالیزا

مزایای درمان آتروفی واژن با لیزر چیست ؟

لیزر درمانی واژینال برای زنانی که از بیماری‌های مختلف زنان رنج می‌برند مناسب است. برخی از زنان به آتروفی ولووواژینال پس از یائسگی مبتلا می‌شوند.

در این حالت واژن خشک و گاهی کوچک شده و باعث درد در هنگام نزدیکی می‌گردد. در برخی موارد، چنین زنانی اصلا نمی‌توانند رابطه جنسی داشته باشند. اگر شما نیز دارای چنین علائمی هستید، لیزر درمانی واژینال برای شما مناسب است.

همچنین این روش درمان برای زنانی که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند از استروژن واژینال استفاده کنند (یا استفاده از استروژن واژینال و درمان‌های مشابه برای آنها مفید نبوده) مناسب است. یک نمونه‌ از این زنان شامل زنانی است که پس از سرطان سینه یا تخمدان به آتروفی واژن مبتلا شده‌اند.

استفاده از استروژن واژینال برای این افراد درمان مناسبی نیست. درمان با لیزر برای درمان لیکن اسکلروزیس- بیماری مزمنی که در آن پوست فرج نازک و تحریک پذیر می‌شود- نیز استفاده می‌شود. علاوه بر بیماری‌های زنان، لیزر درمانی واژینال تاثیر ثانویه در درمان بی اختیاری و اضطرار ادرار دارد.

لیزر آتروفی واژن / درمان آتروفی واژن / آتروفی واژن چیست / آتروفی واژن /آتروفیواژن با لیزر مونالیزا

آیا احتمال برگشت بیماری وجود دارد ؟

این روش درمان روشی نسبتا جدید است و همچنین هیچ کد صورت حساب رسمی برای آن وجود ندارد. برای مقایسه‌ی نتیجه‌ی این روش درمان در زنانی که منع مصرف استروژن واژینال ندارند، نمی‌خواهند استروژن دریافت کنند، یا دریافت استروژن واژینال برای آنها مفید نبوده، مطالعه‌ای انجام شد.

در این مطالعه، لیزر درمانی واژینال با استروژن واژینال (که اولین روش درمان آتروفی واژن و علائم آن است) مقایسه می‌شود. بیمارانی که تحت این روش درمان قرار می‌گیرند ممکن است در ابتدا کمی خونریزی یا ترشح واژینال داشته باشند اما ۲ تا ۳ روز بعد این عوارض برطرف می‌شوند.

لیزر آتروفی واژن / درمان آتروفی واژن / آتروفی واژن چیست / آتروفی واژن /آتروفیواژن با لیزر مونالیزا

عوارض جانبی درمان خشکی یا آتروفی واژن با لیزر

تاکنون اکثر زنانی که تحت درمان آتروفی واژن با لیزر قرار گرفته‌اند، ابتلا به عوارضی همچون خارش، سوزش، قرمزی یا تورم پس از عمل را گزارش داده‌اند. اما این عوارض بیش از چند روز دوام ندارند.

محققین هیچ تاثیر بلند مدت دیگری که ناشی از درمان با لیزر باشد پیدا نکرده‌اند. ضمنا، آیا تحقیقات بالینی که دقت کمتری دارند برای رد تاثیر بلند مدت درمان با لیزر کافی هستند؟

با اینکه اثرات مثبت تحقیقات انجام شده برای زنان بسیار امیدوار کننده است، اما باید به سوالات دیگری نیز در این زمینه پاسخ داده شود. محققان وضعیت زنان در بلند مدت بررسی نکردند تا ببینند آیا بیماری عود کرده یا مشکلات دیگری برای آنان به وجود آمده است یا خیر.

روش مونالیزا تاچ وعده‌های زیادی به افراد داده است اما افراد باید دقیقا بدانند که در بلند مدت چه به دست خواهند آورد. از زمان ابداع لیزر درمانی هزاران زن تحت درمان با لیزر قرار گرفته‌اند.

تاکنون هیچ یک از این افراد شکایتی در مورد ایجاد مشکل یا عارضه شدید ناشی از لیزر درمانی مطرح نکرده‌اند. در حقیقت لیزر درمانی به بسیاری از زنان کمک کرده که بتوانند دوباره رابطه جنسی داشته و از آتروفی واژن خلاص شوند.

استفاده از لیزر برای درمان آتروفی واژن به رفع علائم آزار دهنده‌ی خشکی واژن پس از یائسگی کمک می‌کند. زنان مبتلا به آتروفی واژن دوست ندارند ادامه عمرشان را با خارش، سوزش، و نزدیکی دردناک بگذرانند.

اما زنان باید آگاه باشند که ممکن است درمان با لیزر در دراز مدت خطرات نامطلوبی برای آنها به همراه داشته باشد، هر چند تاکنون خطری گزارش نشده است. آنها باید آگاهانه و با کمک یک متخصص تصمیم گرفته و بهترین روش درمان را انتخاب کنند.


بیشتر بخوانید :

۷ دلیل قطعی خارش واژن قبل از پریود + درمان جادویی خارش واژن

آیا موهای اطراف واژن فایده ای هم دارند ؟

۱۰ علت اصلی خشکی واژن هنگام دخول + ۷ درمان قطعی این عارضهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • irani.news
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter