دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
با قرص های ضد بارداری عادت ماهیانه خودتان را به تاخیر نیندازید

عوارض عقب انداختن عادت ماهانه با قرص ضد بارداری

با قرص های ضد بارداری عادت ماهیانه خودتان را به تاخیر نیندازید
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
عقب انداختن پریود، چه کسانی قرص ال دی نخورند؟ مصرف یک قرص جهت تعویق عادت ماهیانه در صورتی که اوایل دوره پریود شماست، معمولا کفایت می کند.

عوارض خوردن قرص ضد بارداری جهت تاخیر در پریود

یک پزشک متخصص زنان در مورد مصرف قرض ضد بارداری برای تعویق عادت ماهیانه گفت: مصرف این قرص ها حتی باری پیشگیری عواقب و خطرات سنگین و جدی برای سلامت و حیات انسان در بردارد.پس لازم است قبل از خرید و مصرف با پزشک خود مشورت کنید و هیچگونه اقدام خود سرانه ای انجام ندهیم.

یک پزشک متخصص زنان در مورد عوارض استفاده از قرص های ضد بارداری به منظور به تاخیر انداختن عادت ماهیانه گفت:قرص های پیشگیری از بارداری حتی در شرایطی با دوز معمول و به منظور پیشگیری و به صورت مصرغ دوره ای عوارضی را به همراه دارد که گاه سلامت و حتی حیات فرد را به طور جدی به خطر می اندازد .

در نتیجه قبل از مصرف این قرص ها به منظور به تعویق انداختن عادت ماهیانه حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید و هیچ گاه به طور خودسرانه اقدام به خرید و مصرف این قرص ها نکنید.

مضرات عقب انداختن عادت ماهیانه

بسیاری از زنان، از داشتن دوره قاعدگی ماهانه احساس رضایت میکنند و حتی با پیش بینی زمان پریود، از نظر داشتن یک بدن سالم احساس اطمینان میکنند. اما برای عده ای دیگر، خونریزی ماهیانه یک اتفاق دردناک و ناتوان‌کننده است که میتواند بر فعالیتهای روزمره شان اثر منفی بگذارد.

خانم‌هایی که قاعدگیهای سنگین، طولانی، فراوان یا دردناک دارند و یا نشانه ها و علائم پیش از قاعدگی مانند درد سینه‌ها، نفخ و بی‌حوصلگی آنها را آزار میدهد، تمایل دارند که تناوب دوره های خونریزی ماهیانه را کاهش دهند.

همچنین خانم‌های مبتلا به ناتوانی فیزیکی و ذهنی، آندومتریوز یا سایر مشکلات پزشکی از قبیل کم خونی، آسم، صرع که با قاعدگی وضع آنها بدتر میشود، از تاخیر انداختن و کاهش دفعات خونریزی سود میبرند.

عده‌ای دیگر هم تمایل دارند که در عروسیها، جشنها، مسافرتها،تعطیلات یا فصول امتحانات قاعدگی خود را به تاخیر اندازند. در زنان ورزشکار، خدمه پرواز و برخی مشاغل دیگر هم تاخیر یا توقف قاعدگی یک انتخاب مقبول است. البته همه پزشکان با این کار موافق نیستند و این مسئله هنوز مورد بحث است.

رایج ترین روشی که برای تاخیر انداختن قاعدگی وجود دارد، استفاده از قرص‌های ضدبارداری خوراکی است که حاوی ۲۱ قرص فعال حاوی استروژن و پروژسترون و به دنبال آن ۷ قرص بی اثر یا دارونما هستند.

در صورت استفاده عادی از این قرص‌ها، در طول هفته‌ای که از قرص‌های دارونما استفاده میشود، خونریزی اتفاق میافتد ولی خوردن طولانی‌تر قرص‌های فعال، قاعدگی را به تاخیر میاندازد.

به عنوان مثال اگر قرص‌های فعال، ۶ یا ۹ یا ۱۲ روز، بیشتر خورده شوند و به دنبال آن از قرص‌های دارونما استفاده شود، خونریزی به ترتیب ۷ یا ۱۰ یا ۱۳ روز به تاخیر میافتد. مصرف پشت سر هم قرصهای فعال باعث توقف کلی قاعدگی میگردد.

عادت ماهیانه و به تعویق انداختن آن

عوارض به تاخیر انداختن عادت ماهیانه با قرص

دوره طبیعی قاعدگی چند روز است؟ دکتر علوی متخصص زنان و زایمان، گفت: بیماری به نام کیست رحم وجود ندارد، ولی عده‌ای کیست تخمدان را کیست رحم می‌دانند.

ایشان با اشاره به برخی از بیماری های زنان عنوان کرد: یکی از موضوعات مهم زنان، دوره قاعدگی است که سیکل آن از ۲۲ تا ۳۸ روز می باشد و اگر بیش از این زمان طول کشید باید به متخصص جهت تشخیص علت و درمان مراجعه کرد.

دوران قاعدگی از سن ۱۲ سالگی تا ۴۵ سالگی روی می دهد و قاعده گذاری به همراه تخمک گذاری، زمان مشخص دارد، البته هر خونریزی خارج از این زمان بندی، رویدادی غیر عادی است. استرس و حرکات سنگین ورزشی و کاهش وزن و برخی از بیماری ها و بارداری و مصرف برخی از داروها می تواند دوره قاعدگی طبیعی را بر هم بزند.

از میان بانوان یک درصد قاعدگی طبیعی ندارند که آن هم قابل تشخیص است. دوره طبیعی قاعدگی دو تا ۸ روز است و گاهی تا ۱۰ روز ادامه دارد اگر این مدت طولانی شود قطعا علت خاصی دارد. قاعدگی های منظم از ۲۵ تا ۳۵ سالگی روی می دهد. تنها ۱۵ درصد از بانوان سیکل ۲۸ روزه دارند البته میزان خونریزی در بانوان متفاوت است.

هر لکه بینی به معنای قاعدگی نیست و حتی می تواند بنا بر دلایلی در کودکان اتفاق بیفتد، البته اختلال های تخمک گذاری هم موجب خونریزی می شود.در کودکان ضربه خوردن و وجود جسم خارجی و یا تعرض موجب خون ریزی می شود که آن هم زیر نظر پزشک قابل تشخیص است.


روش های به تاخیر انداختن عادت ماهیانه

یکی از اشتباهات مهم بانوان به تاخیر انداختن عادت ماهیانه می باشد که این امر جداره رحم را ضخیم کرده و موجب امراض بدخیم می شود. برخی از بانوان برای سفرها و یا کار تاخیر در قاعدگی ایجاد می کنند که تکرار آن تا چند ماه جایز نیست.

خوددرمانی و برخی از شیوه های سنتی در درمان بیماری زنان و استفاده از روش های غیر اصولی در زمان بارداری زمینه ساز ایجاد امراض خواهد شد، در این باره بهداشت بانوان اهمیت زیادی دارد.پدیده ای به نام کیست رحم نداریم و کیست در تخمدان اتفاق می افتد که در این باره با تجهیزات پزشکی می توان کیست را تشخیص داد.

در حوالی سن بلوغ که قاعدگی آغاز می شود اگر میزان خونریزی بالا باشد ممکن است تعداد پلاکت ها کم باشد و نیاز به دوره درمان باشد و یا اختلال انعقادی داشته باشند.

وی در مورد مصرف قرص آهن در زمان قاعدگی هم بیان کرد: خون ریزی که منتهی به کم خونی شود نیاز به آهن دارد، اما در سنین نوجوانی و جوانی قاعدتا خون ریزی موجب کم خونی نمی شود، اما برای جلوگیری از کم خونی گاهی برای زنان و دختران آهن تجویز می شود.

این متخصص زنان و زایمان در مورد برخی از مراقبت های زنان عنوان کرد: زنان و دختران باید از لباس های نخی استفاده کنند و لباس های شسته شده خود را در معرض آفتاب بگذارند و همواره لباس های خود را خشک نگاه دارند تا به بیماری های زنان و عفونت ها مبتلا نشوند.

یکی از مباحث مهم کیست‌ها است که باید حتما درمان شود در این باره پدیده‌ای به نام کیست رحم وجود ندارد ولی عده‌ای کیست تخمدان را کیست رحم می دانند. باید بدانیم که کیست تخمدان قابل تشخیص و درمان است.


عوارض به تاخیر انداختن عادت ماهیانه با قرص

جالب است نکات مهمی در این خصوص بدانید: اگر از سیگار استفاده می کنید با کمک پزشگ راهی برای کنار گذاشتن سیگار بیابید. خانم هایی که از سیگار استفاده می کنند بیشتر از خانم های غیر سیگاری در خطر تجربه خونریزی قرار خواهند داشت.

اگر پیشنهادات مطرح شده کمکی به شما نکرد و یا اگر خونریزی های ناشی از عقب انداختن پریود با قرص ضد بارداری سنگین شد یا به مدت بیش از ۷ روز ادامه داشت در این صورت باید با پزشک مشورت کنید.

تاخیر در پریودها تشخیص بارداری را نیز دشوار خواهد ساخت. اگر در دوران تاخیر در پریود به علائمی مانند بیماری صبحگاهی، حساس شدن سینه ها یا خستگی غیر معمول دچار شدید تست بارداری را در منزل انجام داده و یا با متخصص زنان مشورت کنید.

همچنین بخوانید:

دلیل عقب افتادن عادت ماهیانه چیست؟

راه های مناسب برای عقب افتادن پریودی

چی بخوریم و چه کنیم که زود پریود بشیم؟!؟

چند نکته مهم در مورد عادت ماهانه

گیاهان دارویی قاعده آور که باعث میشود زود پریود شویداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • farzand.net
  • persianv.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است