نکات قابل توجه + فواید استخر و شنا کردن در دوران بارداری

۱,۸۷۰
۱
۰
چهارشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۵۲
استخر در دوران بارداری : شنا کردن، جریان خون را بهبود می بخشد، کشیدگی طبیعی و توان ماهیچه ها را افزایش می دهد و استقامت عضلات را به همراه دارد.
نکات قابل توجه + فواید استخر و شنا کردن در دوران بارداری

رفتن به استخر در دوران بارداری

مطالعاتی که رابطه‌ای بین آب کلردار و نقایص نوزادی را نشان دهد، وجود ندارد.

به هر حال باید بیشتر نگران باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در آب ضد عفونی نشده بود تا کلر موجود در آب.

اطلاعاتی که نشان دهد آب استخرهایی که به اندازه مناسب کلر دارند، سبب افزایش نقایص هنگام تولد می‌شود وجود ندارد.

در واقع رفتن به استخرهایی که با کلر ضدعفونی نشده‌اند، خطر در معرض عفونت قرار گرفتن را بیشتر می‌کند. تا هنگامی که مواد شیمیایی موجود در استخر کنترل می‌شوند، مشکلی وجود ندارد.

هیچ‌گونه مدرک و سند قطعی در دسترس نیست که نشان دهد کلر موجود در آب استخر دارای میزان کلر مناسب بتواند تاثیری منفی بر سلامت خانم باردار و یا جنین او بگذارد.

بهتر است افراد در استخرهای روباز شنا کنند و نیز از آب‌های گرم به این دلیل که می‌توانند سبب افزایش آزادسازی فرآورده‌های حاوی کلر گردند، خودداری کنند.

اگر شنا کردن در استخر سر پوشیده انجام می‌شود، باید نسبت به مناسب بودن تهویه انباشتگی کلرامین (NH2Cl) اطمینان پیدا کرد. میزان تراکم مناسب باید حفظ شده و دمای آب نیز اندازه‌گیری شود.

آیا می توان در طول بارداری شنا کرد ؟

بله شنا در حین بارداری ایمن است. اگر بارداری سالم داشته باشید یعنی لکه بینی نداشته باشید و سابقه سقط جنین ندارید و بارداری کاملا بی خطری را سپری کی کنید، باید ورزش منظم انجام دهید.

قبل از شروع شنا با پزشک، فیزیوتراپیست یا ماما صحبت کنید.

 • شنا باعث می شود وزن مناسب داشته باشید.
 • شنا ورزش مناسبی در بارداری است زیرا آب وزن اضافی شما را حمایت می کند. برخلاف برخی از اشکال دیگر ورزش هوازی، شنا به شما کمک می کند احساس خوبی داشته باشید.
 • آب استخر نباید گرمتر از 32 درجه سانتیگراد باشد، اما نگران نباشید، زیرا بسیاری از استخرهای عمومی خنک تر از این است.

شنا به موارد زیر کمک می کند:

 1. بهبود گردش خون
 2. تقویت عملکرد قلب و ریه
 3. افزایش تن و قدرت عضلات
 4. ایجاد استقامت
 5. کاهش تورم و احتباس مایعات
 6. سوزاندن کالری برای مدیریت افزایش وزن
 7. خواب خوب
 8. جلوگیری از خستگی
 9. تسکین درد

اگر قبل از بارداری، به طور منظم شنا می کردید، می توانید با روال معمول خود ادامه دهید. حتی اگر قبلا هرگز ورزش نکردید، شنا در حین بارداری ایمن است. شنا کردن در استخر کلر برای شما یا جنین شما مضر نیست.

شنا در طول بارداری تا زمان تولد نوزاد ایمن است.

به آرامی شنا را شروع کنید و کم کم به جلسات 30 دقیقه ای برسانید. به آرامی بدن را گرم و سرد کنید و بیش از حد به خودتان فشار نیاورید.

اگر احساس ناخوشی می کنید یا علائم غیر معمول مانند درد یا خونریزی را تجربه می کنید، جلسات شنا خود را متوقف کنید و با پزشک یا ماما صحبت کنید.

استخر و شنا کردن در دوران بارداری

مزایای شنا در دوران بارداری

هر گونه ورزش هوازی در طول بارداری می تواند به تقویت قلب و پمپاژ خون شما و فرزندتان کمک کند. شنا باعث افزایش گردش خون و افزایش سطح اکسیژن خون می شود. در اینجا برخی از مزایای شنا ذکر شده است:

 • شنا هر دو گروه از عضلات بزرگ (بازوها و پاها) را به کار می گیرد.
 • شنا تاثیر کم و ملایمی بر بدن شما می گذارد. آب مانع از گرمای بیش از حد بدن می شود و از آسیب به مفاصل و رباط های شما جلوگیری می کند. این ورزش مخصوصا برای مادران با درد رباط گرد مفید است.
 • بارداری ستون فقرات و شانه هایتان را جلو می برد و لگن را از هم ترازی خارج می کند، اما شنا به آرامی عضلات را تقویت می کند و این گرایش را از بین می برد.
 • شنا به حفظ وزن در محدوده سالم کمک می کند.
 • غوطه ور شدن در آب باعث کاهش تورم در بازوها و پاها می شود.

نکات مورد توجه برای شنا کردن زنان باردار

 1. استخر تمیز را انتخاب کنید و از بهداشتی بودن آن مطمعن باشید.
 2. سونا و جکوزی و آب داغ ممنوع است
 3. بهتره از مایو مخصوص دوران بارداری استفاده کنید
 4. در عمق آب شنا یا غواصی نکنید

شنا و استخر در ماه های بارداری

سعی کنید 20 تا 30 دقیقه شنا کنید. اگر قبل از بارداری به طور منظم شنا می کردید، باید بدون اصلاحات زیادی این کار را ادامه دهید. فقط مطمئن شوید علائم هشدار دهنده برای کاهش سرعت و یا توقف تمرین را می دانید.

اگر قبل از بارداری به هیچ عنوان ورزش نمی کردید، شنا برای شما خوب است اما ابتدا با پزشک یا ماما صحبت کنید. اگر پزشک اجازه شنا می دهد، به آرامی شروع کنید، به خوبی گرم کنید و خنک شوید، و مراقب باشید بیش از حد به خودتان فشار نیاورید.

هنگامی که در آب هستید، به راحتی آب خوردن را فراموش می کنید. یک راهنمای خوب این است که روزی 8 اونس قبل از شروع شنا آب بخورید؛ یک لیوان برای هر 20 دقیقه تمرین و یک لیوان بعد از خروج از استخر. در آب و هوای گرم و یا مرطوب، نیاز به آب بیشتری دارید.

فواید استخر و شنا در دوران بارداری

شنا در سه ماهه اول بارداری

اگر انرژی داشته باشید، شنای صبح از تهوع و استفراغ جلوگیری می کند.

اگر بوی کلر موجب تهوع و یا ناراحتی پوست یا چشم می شود، به دنبال استخر آب شور در منطقه باشید. اگر می خواهید در آبهای مختلف مانند اقیانوس، دریاچه یا حوض آب شنا کنید، با پزشک خود مشورت کنید زیرا میکروب ها و باکتری ها در آب آزاد می توانند باعث بیماری شوند.

اگر در سه ماهه اول بارداری هستید واز نظر علمی ممنوعیت ندارید، روزانه می‌توانید ۳۰ دقیقه شنا کنید.شنای صبح‌گاهی در سه ماهه اول، باعث کاهش تهوع صبح گاهی نیز می شود و شما را برای بقیه‌ی روز شاد و پر انرژی می کند(dot) توجه کنید که قبل و بعد از شنا آب و نوشیدنی کافی دریافت کنید.این ممنوعیت ها در سه ماه اول می تواند شامل : خونریزی و لکه بینی ، سابقه سقط مکرر، دهانه رحم کوتاه ، جفت پایین و… باشد.

ضمنا یادآوری میکنم ، جکوزی و سونا در سه ماهه اول بارداری ممنوع است و بهتر است استفاده نشود.

شنا در سه ماهه دوم بارداری

با پیشرفت دوران حاملگی، نیازی به متوقف کردن شنا نیست، زیرا این فعالیت ورزشی برای شما آسان است.

آب در حین تمرین از مفاصل و رباط‌ های شما محافظت می‌ کند و از بروز آسیب ‌دیدگی یا گرم شدن بیش از حد بدن شما جلوگیری خواهد کرد

شنای قورباغه در واقع برای سه ماهه ی سوم کاربردی دارد زیرا عضلات سینه را کشیده و عضلات پشت را کوتاه می کند ( دو ناحیه ای که در اثر تغییرات ناشی از بارداری نا هم تراز می شوند).

 1. همانطور که حاملگی شما پیش می رود، نیازی به کاهش شنا نیست زیرا این فعالیت بسیار ملایم است.
 2. آب همچنین تاثیرات گرانش را بر بدن شما کاهش می دهد، بنابراین می توانید به پشت بخوابید.

شنا در سه ماهه سوم بارداری

دشوارترین مرحله ، یافتن لباس شنا (مایو) مناسب است. مایوهای بارداری هم اکنون در دسترس هستند ولی با این حال بسیاری از مادران باردار حتی در کشورهای غربی نیز در پوشیدن آن تردید دارند.

هشدارهای لازم در باره شنا در بارداری توجه به دریافت کافی مایعات و غذای مفید و سالم ضروری است. حتما با توجه به نمایه توده بدنی(BMI) و اضافه وزن و کالری مورد نیازتان از گروه مامایی تان راهنمایی بگیرید.

هنگام ورود به استخر های بالای زمین، از طریق نردبان های ورودی خروجی، با ایمنی و احتیاط لازم حرکت کنید زیرا سقوط از نردبان،یکی از علل اساسی صدمات در این نوع استخرها هستند.

 1. راحتی در طول هفته های آخر بارداری کلیدی است، بنابراین سعی کنید حالت های مختلف را بررسی کنید تا بهترین حالت را پیدا کنید.
 2. اگر درد عضله دارید، به جای شنا سعی کنید در آب راه بروید. دست های خود را در آب حرکت دهید تا مقاومت بیشتری داشته باشید.
 3. هنگام بیرون آمدن از استخر مراقب باشید و از کفش های ضد آب برای پیاده روی در سطوح مرطوب استفاده کنید.

اگر به دنبال یک جایگزین برای ماساژ سنتی هستید، واتسو را امتحان کنید - واتسو یک نوع حرکت بدنی در استخر گرم می باشد. در واتسو، درمانگر بدن شما را در آب های عمیق نگه می دارد و آرام ماساژ می دهد.

این نوع ماساژ برای زنان باردار مناسب است.

شنای قورباغه در واقع برای سه ماهه ی سوم کاربردی دارد زیرا عضلات سینه را کشیده و عضلات پشت را کوتاه می کند ( دو ناحیه ای که در اثر تغییرات ناشی از بارداری نا هم تراز می شوند).

هشدارهای لازم درباره شنا در بارداری

 1. توجه به دریافت کافی مایعات و غذای مفید و سالم ضروری است.
 2. هنگام ورود به استخرهای بالای زمین از طریق نردبان‌های ورودی و خروجی، باید با ایمنی و احتیاط لازم حرکت کنید .چون سقوط (افتادن) از نردبان، یکی از علل اساسی صدمات در این نوع استخرها هستند.
 3. آب و نوشیدنی کافی را با نوشیدن ترجیحا آب هر 20 دقیقه در حین شنا کردن دریافت کنید .
 4. معمولا غواصی در عمق آب اصلا توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید :

عفونت ادراری در بارداری و درمان های خانگی آن

فواید و عوارض جبران ناپذیر خوردن باقلا در بارداری

فواید تزریق پروژسترون در بارداری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • استخر در دوران بارداری
 • شنا در بارداری
 • شنا کردن در بارداری
 • آیا می توان در طول بارداری شنا کرد؟
 • مزایای شنا در دوران بارداری
 • نکات مورد توجه برای شنا کردن زنان باردار
 • استخر در ماه های بارداری
 • شنا در سه ماهه دوم بارداری

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter