دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
علت و خطرات بیرون زدگی ناف در دوران بارداری چیست ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بیرون زدگی یا برآمدگی ناف در دوران بارداری نگران کننده نیست زمانی که رحم باد کرده به سمت جلو فشار می آورد که باعث می شود ناف تو رفته بیرون بیاید حال برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها ما را همراهی کنید.

بیرون زدگی ناف در دوران بارداری

شاید خیلی از «مادران باردار» تصوراتی درباره ی تغییر شکل ظاهری ناف در «دوران بارداری» خود داشته باشند. باید بگوییم که تغییر شکل ناف چیز عجیبی نیست و جای نگرانی ندارد و فقط یک سری نکاتی دارد که در این مقاله از مجله دلگرم به آن پرداخته ایم.

آیا از زمانی که باردار شده اید به تغییراتی که در نافشان ایجاد شده توجه کرده اید آیا نگران هستید که چرا ناف شما تغییر حالت داشته و بیرون زده در شکل وضعیت ناف در دوران بارداری تغییرات زیادی به وجود می‌آید که طبیعی است عوامل بسیاری در تغییر شکل ناخن موثر هستند خبر خوب این است که همه این تغییرات موقتی و گذرا هستند و دوباره پس از زایمان به وضعیت قبل از بارداری بازمی‌گردد.

آیا ناف تو رفته شما اکنون بیرون زده است؟ آیا به صورت برآمده از لباستان است؟ نگران نباشید هیچ چیز جدیدی درباره ناف در دوران بارداری وجود ندارد و اصلا نگران کننده نیست.

فقط نکاتی راجع به همه ناف ها وجود دارد. زمانی که رحم باد کرده به سمت جلو فشار می آورد که باعث می شود ناف تو رفته بیرون بیاید.

اما در برخی از خانم ها ناف بدون تغییر باقی می ماند. ناف شما اگر هم تغییر شکلی پیدا کند اما چند ماهی پس از زایمان به حالت اولیه خود برمی گردد که ممکن است برای مادر خسته کننده باشد.

چرا ناف در بارداری بیرون میزند ؟

همچنان که جنین رشد میکند فضای داخل شکم تنگ و محدود تر می شود در اطراف ناف ماهیچه‌های کمی وجود دارد به همین دلیل با بزرگتر شدن رحم از درون شکم به ناف فشار وارد میشود زمانی که ناف تان بیرون می زند معنی آن این است که یک قدم به دیدار نوزادتان نزدیکتر شده اید در واقع رحم در حال انبساط و باز کردن فضای کافی برای رشد جنین است و تنها جهتی که نمیتواند برود به سمت بیرون است بعضی از مادران نگران این هستند که ناف آنها به اندازه منبسط شود که بیرون بزند ولی اینطور نیست پوست شما بسیار قابل ارتجاع و کشش پذیر است ولی محدوده خود را میشناسد تا حدی کش می آید که ناف شما پایین نمی آید.

آیا بیرون زدگی ناف خطرناک است ؟

بیشتر مادران باردار حتی متوجه برآمدگی ناف خود نمی شود زیرا اصلا دردی را حس نمی کنند این مساله عادی است که شما شب با ناف طبیعی به رختخواب بروید و صبح با ناف برآمده بیدار شوید برآمدگی ناف در واقع بدون درد است چیزی که باعث ناراحتی مادران می شود جنبه ظاهری آن است نه درد و جنبه فیزیکی آن این خیلی عجیب است که به بدن خود نگاه کنید و ببینید که نافتان برآمده شده ممکن است عادت کردن به این وضعیت طول بکشد زیرا ناف برآمده از زیر لباس مشهود است ولی به جز آن نباید مشکل دیگری داشته باشید.

بیرون زدگی ناف در دوران بارداری

دانستنی های ضروری برآمدگی ناف در دوران بارداری

اگر قبل از بارداری ناف شما داخل باشد احتمالاً بعد از بارداری و بر آمدن ناف احساس سوزش و تحریک را تجربه خواهید کرد ناف نباید با لباس تماس داشته باشد در اینصورت با برآمدن تحریک و دچار سوزش میشود مادرانی که این احساس سوزش را داشتند روی آن چسب زده و یا با بانداژ آن را می پوشاند و بدون این ناف برآمده آسیبی به شما نمی رساند

علائم برآمدگی ناف در دوران بارداری

علائم دیگری در موقع برآمدگی ناف ممکن است پیش بیاید بعضی از آنها شامل موارد زیر است

 1. خارش ناف شما به علت بزرگ شدن رحم تا برجسته می‌شود رشد رحم سبب کشش پوست می شود که می‌تواند اطراف شکم و خصوصاً ناف را تحریک و یا موجب خارش آن منطقه شود.
 2. حلقه های سیاه بعضی از مادران خلوط سیاهی در اطراف ناف خود مشاهده می کند این کاملاً طبیعی است و به رنگ دانه های پوست و هورمونهای مربوط می شود همچنین می تواند به این دلیل باشد که با کشش پوست کبودی هایی در اثر خونریزی لکه های زیر پوستی به وجود می آید.
 3. خط سیاه این یک خط تیره است که از ناف شروع می‌شود و تا استخوان شرمگاهی ادامه می یابد البته در همه مادران باردار دیده نمی شود زیاد به هیچ وجه خطرناک نیست به دلیل هورمون های دوران بارداری به وجود می آید در واقع این خط همیشه وجود دارد ولی به علت کمرنگ بودن قابل رویت نیست مگر در بارداری.

بیرون زدگی ناف در دوران بارداری

سوراخ کردن ناف و دوران بارداری

سوراخ کردن ناف تجربه دردناک است که دوباره آن را انجام دهید می‌توانید عمل سختی باشد بعضی از مادران می‌توانند گوشواره ناف را در کل طول دوران بارداری حفظ کنه و نیاز نیست آن را دوباره انجام دهد بانوان با یکدیگر متفاوت هستند و بسته به چگونگی رشد جنین ناف می تواند تغییر کند برخی از پزشکان جهت پیشگیری از هرگونه آسیب به مادران باردار توصیه می کنند که نگین ناف خود را بردارند نهایتاً شما باید در این مورد تصمیم بگیرید.

اما باید به توصیه‌های پزشک عمل کنید همچنان که شکمتان بزرگ می‌شود مقدار زیادی فشار از داخل ناحیه شکمی به ناف شما وارد می شود که می تواند برای نافی که نگین دارد دردناک و مضر باشد تعدادی از مادران در ناحیه ناف احساس کشیدگی می‌کنند اگر شما هم این احساس را دارید بهتر است نگین را بردارید از برداشتن نگین ناف دلسرد نشوید زیرا دوباره می توانید آن را بگذارید نوزاد زیبایی تان ارزش این فداکاری را دارد.

حالت ناف و تشخیص جنسیت جنین ؟

اگر برای دانستن جنس جنین تان عجله دارید به گفته دانستنی های قدیمی میتوانید از روی شکل ناف جنسیت او را حدس بزنید این داستان ها بیشتر جنبه شوخی دارد و اغلب ۱۰۰ درصد صحیح نیستند پس بر اساس این گفته و حدسیات سیسمونی دخترانه یا پسرانه خریداری نکنید

در اینجا به دو مورد دیگر از این باور های عمومی درباره ناف اشاره می کنیم :

اگر ناف شما خندان به نظر می‌رسد شما یک پسر در راه دارید و اگر ناف تا اخمو به نظر بیاید در آن صورت شما باید منتظر یک دختر باشید تعداد قابل توجهی از مادران باردار با استفاده از این ترفند توانستند در تشخیص جنسیت جنین موفق باشند

تشخیص ظاهری خط سیاه روی شکم هم می تواند به شما بگوید که جنین تان دختر است یا پسر اگر خط سیاه تا بالای ناف ادامه داشته باشد جنین پسر است اگر خط سیاه در زیر ناف قطع شود در آن صورت شما یک دختر در راه دارید

بیشتر بخوانید :

چگونه ناف را تمیز کنیم ؟ آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن ناف

علائم و تشخیص بارداری از روی چشم

۱۵ نوع قرص ضد بارداری همراه با نحوه مصرف

تست بارداری با خمیردندان : آموزش دقیق تست بارداری با خمیر دندان

علت و درمان خانگی لکه‌ بینی در بارداری چیست ؟

خواص خوردن عرق رازیانه برای باردار شدن


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

  
  دیدگاه ها
  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  hits