دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
قاعدگی بعد از سقط جنین
1
1,264
زمان مطالعه: 11 دقیقه
چه مدت پس از سقط جنین شما پریود خواهید شد: دوره پریود شما پس از سقط جنین همچنین به طول دوره حاملگیتان بستگی دارد. در صورتیکه در فاز حاملگی اولیه بوده اید احتمالا پس از ۴ هفته پریود خواهید شد.

فکر میکنید اولین دوره پریود پس از سقط جنین چه زمانی خواهد بود؟

۴ تا ۶ هفته پس از سقط جنین اولین دوره قاعدگیتان آغاز میشود. و طول خواهد کشید تا شما وارد اولین سیکل قاعدگی منظم خود شوید.

بازگشت به دوره پریود منظم شما بستگی دارد به :

سطح HCG بدنتان

اولین دوره قاعدگی زمانی رخ میدهد که سطح HCG بدنتان به صفر برسد. بیشتر اشکال آزمایشی نشان میدهد که که این سطح باید به کمتر از صفر برسد نه الزاما به خود صفر و شما به واقع نمیدانید که آن چه زمانی رخ میدهد.

طول دوره حاملگیتان

در صورتیکه در فاز حاملگی اولیه بوده اید احتمالا پس از۴ هفته پریود خواهید شد. اما اگر حاملگی دوم را تجربه کرده بودید مدت زمانی که شما به دوره پریود خود باز خواهید گشت حدود دو تا سه ماه میباشد. بدن به زمان جهت پوشش نیاز دارد اگر از دوره بارداری دور باشد. لازم است پس از قاعدگی حدود ۲۰ روز آزاد وجود داشته باشد.

هرنوع خونریزی که شما پس از این ۲۰ روز تجربه خواهید کرد دقیقا همان پریود شما میباشد.در صورتیکه پس از ۴ یا ۶ هفته پس از سقط جنین شما قاعده نشدید در صورتیکه قبل از بارداری دوره قاعدگی منظمی را تجربه کرده بودید بهتر است به پزشک رجوع کنید.

اولین دوره پریود پس از سقط جنین شما چگونه است؟

اولین دوره پریود نسبت به حالتهای عادی شدیدتر میباشد. و با گرفتگی عضلانی شدیدی همراه است. البته شاید تمامی خانمها این گرفتگی عضلانی را تجربه نکنند. شما همچنین ممکن است با لخته های خون مواجه و پریود شما ۴ تا ۷ روز به طول انجامد. اما این مساله نیز درتمام خانم ها صادق نیست.تفاوتی بین اولین پریودها بعداز یک سقط جنین طبیعی (مرگ جنین)و یک سقط جنین وجود دارد.

تشخیص اینکه چطور اولین پریود چگونه خواهد بود و چه موقع اتفاق می ا فتد سخت ا ست.خونریزی به دلیل مرگ جنین ظرف یک هفته کند می شود ، ولی لکه بینی تا یک هفته تقریبا” بعد از پایان خونریزی اتفاق می افتد.سطوح hCG به صفر می رسد تا پایان لکه بینی یا ظرف ده روز بعد از مرگ جنین(سقط جنین) یا کورتاژ (D &C) شما می توانید اولین قاعدگی را ظرف چهار تا پنج هفته داشته باشید، یا گاهی بیشتر از هفت هفته. بطور اتفاقی، پریود شما برمی گردد که می تواند سخت یا سبک باشد ، و فعلا” طبیعی نخواهد بود.

خونریزی و لکه بینی سریعا” کاهش پیدا می کند. این پریود شما نیست( شما نباید تا ۲۰ روز پریود طبیعی داشته باشید). حتی وقتی با متخصص تان چک می کنید، او از شما می خواهد تا توقف کامل لکه بینی صبر کنید.ظرف چند روزآن متوقف می شود، و دوباره لکه بینی می کنید. بدلیل اینکه بخش کوچکی بافت placental در طی سقط طبیعی یا D &c ازبین می رود . این بافت، که به رحم متصل است به تولید خون ادامه می هد و هورمون های بارداری را تولید می کند.

برحسب اتفاق سطوح hCG به صفر می رسد درنتیجه سیکل جدیدی شروع می شود. شما نمی توانید انتظار چنین جریانی راقبل از چهار تا هفت هفته داشته باشید .از زمان مرگ جنین تا اولین پریود ، دراین سناریو، نه یا ده هفته خواهد بود.

خونریزی بدلیل مرگ جنین به اتمام می رسد و شما بمدت سه هفته لکه بینی می کنید بعد ازاتمام لکه بینی ممکن است دوباره ظرف چند روز خونریزی شروع شود . گاهی ممکن است شدیدتر باشد و شما احتمال دهید که پریود هستید. شما باید سطوح hCG تان را چک کنید . این سطوح باید صفر باشند تااین زمان ولی آنها ۱۰۰ یا بالاتر را نشان می دهند، و دکترتان به شما می گوید که منتظر بمانید.

اگر این سطوح بالا بمانند و همه چیز درست پیش برود ، شما خونریزی همراه با خروج مقداری بافت خواهید داشت. اگر این الگو ادامه پیدا کند، شما به D & C یا تجویز داروی Cytotec توسط پزشکتان نیاز دارید تا با کاهش انقباضات مانع بیرون زدگی بافت شود. افرادیکه لکه بینی دارند حتی پس از چند هفته، ولی سطوح هورمون های hCG شان صفر یا پایین است.

بدلیل عدم توازن هورمونی است . اگر اینمورد باشد، دکترتان یک دوز پروژسترون (مقداری از Provera) تجویز خواهد کردکه بدنتان را وادار به عمل کند و دوره پریودش را به اتمام برساند. زمانیکه دارو اثرش می رود افت ناگهانی پروژسترون به بدن شوک میدهد که الان زمان ترشح مخاطی است و شما خونریزی می کنید.ممکن است شدید یا خفیف باشد ،ولی پریود محسوب می شود.

سیکلی که یک مشکل اساسی را نشان می دهد:

خونریزی به آهستگی کاهش پیدا می کند تا شدیدترشود. شما ممکن است از پدهای متعددی دریک روز استفاده کنید و خسته شوید و حتی بیمارشوید و با موقعیت دردناکی که پایان ندارد مواجه شوید . سطوح hCG باید ۵۰۰ یا بیشتر باشد. پزشکتان ازشما می خواهد منتظر باشید ، چک کنید و تستی را طبق برنامه به شما بدهد.خونریزی ممکن است شدید و همراه با تکه هایی از بافتهای سیاه رنگ باشد. این باعث نگرانی می شود .

تست دیگر hCG ممکن است سطح بالاتر یا پایین تر را نشان دهد .شما ممکن است یک بافت باقیمانده در سیستم تولیدمثلی داشته باشید که احتمالا” باید خارج یا کورتاژ شود (D & C)یا درمان های methotrexate برای ازبین بردن آن انجام شود. پزشک شما می تواند بهترین درمان را پیشنهاد کند برای ازبین بردن این بافت . درابتدا شما تحت درمان قرار می گیرید بدور ازهرگونه ریسک ناشی ازخونریزی، ازدست دادن هوشیاری یا فقر آهن. بافت باقیمانده دربعضی موارد دچار عفونت می شود.

آیا پریودی بعد از یک سقط جنین طبیعی هست؟

دراکثر موارد، هیچ علتی برای آگاهی بیش از دوماه وجودندارد، چون شما پس از سقط جنین پریود خواهیدشد.گرچه بعضی خانم ها با علائم Asherman (زخم یا چسبندگی در رحم) بهمراه عواملی از سقط جنین های مکرر و نازایی روبرو می شوند.

پریود پس از سقط جنین

اگر پریودها نامنظم باشند چطور؟

پریودهای نامنظم بعد از سقط جنین سخت اتفاق می افتد . شما احساس فشار روانی شدیدی از بارداری خواهید داشت. این جریان روشن، سنگین غیرقابل تعیین است وقتی شما خونریزی داشته باشید.

دلایل پریود های نامنظم پس از سقط جنین:

۱)بدن شما سعی دارد از لخته یا بافت باقیمانده در رحم خلاص شود. اگر شما سقط داشته باشید در مرحله اول بارداری اگر آن به شکل پریود عادی باشد شما متوجه نخواهید شد که آن سقط است. ولی اگر سقط در مرحله آخر بارداری باشد ، پریود همراه با خروج لخته و بافت یا جفت است.

۲)شما پریود غیرعادی قبل از بارداری داشتید. درصورتیکه دوره پریودتان قبل از بارداری نامنظم بوده باشد، شانس زیادی است که بعد از سقط به همین منوال باشد. ولی، اگر پریود شما قبل از بارداری منظم بوده فورا” با پزشکتان مشورت کنید.

۳)دیگر تخمک گذاری نمی کنید. معمولا” هنگام تخمک گذاری لایه رحم نازک می شود . اگر تخمگ گذاری انجام نشود ، جداره رحم ضخیم می شود و باعث خونریزی می گردد دقیقا” مانند پریودضعیف یا شدید.

۴)شما لاغر یا چاق و فربه باشید. پریود غرعادی /نامنظم ممکن است به وزن شما بستگی داشته باشد. اگر خانمی بدلیل رژیم یا ورزش للاغر باشد ممکن است دیگر پریود نداشته باشد.

۵)ممکن است دوباره پریود شوید. درصورتیکه بعد از دوماه پریود نشوید، ممکن است دوباره پریود شوید. دراین مورد با پزشکتان مشورت کنید.

کنار آمدن با ناملایمات احساسی حین انتظار برای قاعدگی بعد از سقط جنین طبیعی است که ازنظر احساسی بعد از سقط تزلزل داشته باشید و این مخرب است .

۱)پذیرفتن علائمPMS : شما علائم قبل از پریود یا قاعدگی را خواهید داشت مثل کج خلقی، سستی ، که طی این دوره بسیار متداول است . شما با دقت به این علائم احساس می کنید زمان پریود است.

۲)بدنتان را در اختیار بگیرید: مهم است بدنتان را وادارکنید پس از سقط جنین پریود داشته باشد. شکم و رحم -تان را با روغن نارگیل ماساژ بدهید. از بدنتان مراقبت کنید درچنین شرایط سختی، بهترین راه را برای اختیار گرفتن بدنتان پیدا کنید. وادارش کنید شروع به پریود نماید و آن می شنود زمانیکه شما با آرامش به او بگویید.

۳)به رویاهایتان بنگرید: قبل از پریود ،پس از سقط به آرزوها یا رویاهایتان توجه کنید که کمک می کند ازنظر جسمی و فکری قوی شوید. رویا هایتان روشن باشند و شما می توانید تحقق ببخشید به آنها.

بعد از سقط به خودتان کمک کنید: زمان می برد تا بدنتان پس از سقط بهبود پیدا کند. گرچه، شما به تسریع بهبودی می توانید کمک کنید.

۱)قبل از تلاش مجدد به بدنتان فرصت دهید . چند هفته به بدنتان فرصت دهید قبل از بارداری مجدد. این کار احتمال سقط دوباره را پایین می آورد .

۲)استراحت و رژیم تان را متعادل کنید: به بدنتان رژیم لازم را بدهید تا سریعتر بهبود پیدا کند. شما می توانید از ویتامین های تجویز شده پزشکتان استفاده کنید. و به اندازه کافی استراحت داشته باشید.

۳)پس از سقط با دکتر در تماس باشید. پزشکتان تمریناتی فیزیکی می دهد تا علل سقط را چک کند. این کار کمک بزرگی به بارداری دوباره می کند.شمما ابتدا باید علت سقط را پیدا کنید و دوباره تصمیم به مادر شدن بگیرید.

تحولات عاطفی بعد از سقط جنین

به طور معمول خانم‌ها بعد از سقط جنین و از دست رفتن بارداری دچار تحولات عاطفی می‌شوند اما با راهنمایی زیر می‌توانید آن را به خوبی مدیریت کنید:

توجه به سندرم پیش از قاعدگی: سقط جنین می‌تواند کاملا یک مصیبت عاطفی محسوب شود اما باید در نظر داشته باشید که سندرم پیش از قاعدگی که با نوسان خلق همراه است در این دوره پررنگ‌تر است. ممکن است یک روز بعد از سقط به شدت احساس نوسان در خلق و خوی‌تان کنید و با خودتان فکر کنید که زمان قاعدگی است اما سندرم پیش از قاعدگی حقیقت دارد هرچند که بسیاری از زنان از قبول آن امتناع کنند.

با بدن‌تان صحبت کنید: ماساژ شکم و رحم با روغن نارگیل می‌تواند تا حدود زیادی کمک کننده باشد. این مهم است که در این دوره به بدن‌تان توجه کنید. تا قبل از شروع قاعدگی زمان مناسبی برای تقویت جسم و روان است.

باردار شدن پس از سقط :

اکثر خانم ها بارداری سالم دارند بعد از سقط جنین درصورتیکه سقط علت جدی ای نداشته باشد. حدود ۱% یا ۲% خانم ها دوبار سقط دارند . برای افرادیکه بیش از دوبار سقط داشته باشند پزشک آزمایشات مخصوصی می دهد . بدن شما سریعا” بهبود پیدا می کند بعد از سقط. ولی زمانیکه سعی می کنید باردار شویدحالت احساسی شما بیشتر کمک می کند تا حالت جسمانی .حالت احساسی مثل غمگینی، عصبانیت و گناه و در نهایت با پزشکتان در مورد زمان مناسب بارداری مشورت کنید.

اگر یکبار سقط داشتید طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی زن باید شش ماه قبل از بارداری مجدد ، منتظر بماند. گرچه هیچ گواه روشنی دراین مورد نیست، ولی خانم هایی که زودتر باردار می شوند احتمال سقط بیشتری دارند .

درصورتیکه دوبار یا دفعات سقط داشته باشید باید علل آن و زمان مناسب بارداری دوباره ، مشخص شود . دکتر تستهای خاصی انجام خواهد داد مثل تستهای ژنتیک کروموزومی و تستهای تصویری (برای مشکلات رحمی ) .

اگر بارداری مولار داشته باشید: در بارداری مولار رحم یک تومور را پرورش می دهد ، و جفت سریعا”با تعدادی سلول یا سیست رشد می کند . با پزشکتان مشورت کنید . دراین صورت شاید لازم باشد شش ماه تا یکسال بعد از سقط جنین ،منتظر بمانید.

آیا می شود در حین بارداری پریود شد؟

به احتمال زیاد امکان پریود در حین بارداری هست. این بدلیل این است که جنین درحال رشد نیاز به خون و مواد مغذی دارد تا رشد کند. تنها در مورد بارداری اکتوپیک /ectopic جاییکه تخمک به جداره رحم نچسبیده باشد ، اتفاق می افتد، درنتیجه جنین به دیواره رحم نچسبیده و این باعث قاعدگی می شود.

همچنین بخوانید:

زمان شروع اولین دوره قاعدگی بعد از زایمان

اولین زمان قاعدگی از چه سنی؟

آیا همه چیز را درباره بهداشت دوران قاعدگی میدانید؟

دلیل عقب افتادن عادت ماهیانه چیست؟


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits