دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
علائم هفته دوم بارداری چیست ؟ رشد جنین در این مرحله چگونه است ؟
6
زمان مطالعه: 9 دقیقه
هفته دوم بارداری پریودتان تقریبا تمام شده و در انتهای این هفته شما به احتمال بالا تخمک گذاری خواهید داشت. تخمک گذاری معمولا در هفته دوم و ابتدای هفته سوم بارداری (در صورت حامله شدن) یعنی از روز سیزدهم تا روزشانزدهم آغاز دوره انجام میشود .

هفته دوم بارداری

صحبت از جنین در هفته دوم بارداری خیلی زود است. این بیشتر شبیه تخم مرغ است که توسط اسپرم تجاوز می کند. و هنگامی که این تخمک وارد رحم می شود، فرآیند توسعه آن شروع می شود و جنین می شود. یعنی آن را به حاملگی واقعی تبدیل می شود. بارداری هفته دوم بسیار خطرناک است زیرا تخمک ممکن است با تخلیه دیگر از بین برود و یک سقط جنین به اصطلاح اتفاق می افتد.

هفته اول که پر از شگفتی و هیجان بود گذشت. حالا در هفته دوم هستید. هنوز هیچ چیز به طور قطعی مشخص نیست. پس بهتر است در این هفته فقط آرامشتان را حفظ کنید. شما هیچ تصوری از اینکه قرار است چه اتفاقی بیفتد ندارید. درست است بارداری شما هنوز تایید نشده، اما با دلگرم همراه باشید تا به شما بگوییم که در هفته دوم بارداری چه اتفاقهایی قرار است رخ بدهد و چه تغییراتی را می توانید حس کنید.

از آنجایی که جنین هنوز در هفته دوم تشکیل نشده ، آزمایش در چنین مرحله ای اولیه بی فایده است و هدردادن وقت و پول است که نتایجی به دست نمی آورید. در عوض، تنها می تواند شما را خسته و مضطرب کند.

آزمایش بر روی سطح hCG مفید نخواهد بود، اما یک آزمایش خاص بر روی سطح پروژسترون می تواند در طول دو هفته اول موثر باشد. این هورمون مسئول تولید رحم زنانه برای رشد جنین و برای تشکیل جفت می باشد. انجام معاینه اولتراسونیک نیز نتایج مطلوب را ارائه نخواهد کرد. تنها چیزی که می تواند کشف شود، فولیکول بزرگ است.

هفته دوم بارداری چگونه است ؟

2 روز بعد از باروری تخمک از لوله‌های رحم یا همان فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. تخمک بارور شده نطفه‌ نامیده می‌شود. در این مسیر 5 تا 7 روزه که تخمک از لوله‌ها به مقصد رحم حرکت می‌کند، تخمک بارور شده خود را تقسیم می‌کند تا توده سلولی به نام «بلاستوسیست» تشکیل ‌شود.

بلاستوسیست به اندازه سر سوزن است و از 3 قسمت لایه درونی، لایه بیرونی و بخش مایع تشکیل شده است. لایه درونی، جنین و لایه بیرونی، جفت نامیده می‌شود و بخش مایع مانند آن «کیسه‌آب» یا در اصطلاح پزشکی «کیسه‌آمنیوتیک» گفته می‌شود.

بلاستوسیست خودش را به مخاط داخلی رحم به نام «آندومتر» می‌رساند و در این زمان بارداری تثبیت می‌شود. از این زمان به بعد کار هورمون‌ ها شروع می‌شود. هورمون «استروژن» باعث ضخیم و پرخون شدن آندومتر می‌شود. «پروژسترون» هورمون دیگری که از تخمدان‌ها آزاد می‌شود آندومتر را ضخیم و پرخون نگه می‌دارد تا بلاستوسیست بتواند به رحم بچسبد و مواد مغذی را از آن جذب کند. این روند «لانه گزینی» نام دارد.

خطر قاعدگی در هفته دوم بارداری

اگر تخلیه مربوط به لانه سازی یا عدم وجود هورمون ها باشد، این خیلی وحشتناک نیست: در طول زمان، تمام این فرآیندها عادی می شوند. با این حال، خونریزی شدید تر در مورد سقط جنین و یا تهدید آن می گوید و نیاز به بستری فوری دارد، با این فرض که زن درباره حاملگی خود می داند.

۶۰٪ زنان باردار با مشکل صبح روز مواجه هستند. دلیل دقیقی برای وقوع آن هنوز وجود ندارد. اعتقاد بر این است که تنظیم ناگهانی هورمونی از یک ارگانیسم که بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد، علت اصلی آن است.

اغلب سموم حاملگی در هفته دوم بارداری شروع می شود و به طور ناگهانی در هفته دوازدهم بارداری به پایان می رسد.علاوه بر این، اوج او در هفته هشتم بارداری قرار دارد. زنان مبتلا به سم زدایی از بیماری صبحگاه، استفراغ، حالت خستگی در طول روز شکایت دارند.

اگرچه این شرایط در مکانهای تهویه ناپذیر، حمل و نقل، و نیز وقتی که بوی های مختلفی از جمله طعم غذا وجود دارد (حتی اگر کاملا خوشمزه است) تشدید می شود.

هیچ ارتباطی بین هیچ یک از ویژگی های بارداری و سم زایی پیدا نشد، اما مشخص شده است که در اولین بارداری در زنان مبتلا به بیماری های مزمن دستگاه گوارش، زنان سیگاری، زنان در شهر های بزرگ دیده می شود. سم زدایی می تواند وجود داشته باشد.

اما اگر شرایط بسیار حیاتی است که یک زن باردار دائما از حس چشایی خود استفاده میکند، ممکن است چنین وضعیتی مستلزم بستری شدن باشد. در چنین مواردی، پزشکان یک درمان حمایتی را به صورت تزریق، آماده سازی هومیوپاتی و ویتامین درمان اختصاص می دهند.

جنین در هفته دوم بارداری

در هفته اول مشخص می‌شود که جنین دختر است یا پسر . هرچند شما حالا حالاها بی‌خبر خواهید بود. پیوند اسپرم و تخمک یک فرایند 10 تا 30 ساعته است. در هفته اول که باروری تخمک انجام می‌شود حدود 250 میلیون اسپرم از سرویکس (دهانه رحم) وارد واژن می‌شوند.

اما فقط 400 اسپرم برای نفوذ به تخمک می‌توانند وارد رحم شوند و فقط یک اسپرم تخمک را بارور می کند.کروموزم‌های والدین حاوی مواد ژنتیکی هستند که کودک خصوصیات پدر و مادر را از طریق آنها به ارث می‌برد. هر انسانی 64 کروموزم دارد که 23 کروزموزم را از مادر و 23 عدد دیگر را از پدر می‌گیرد.

هر تخمک دارای یک کروموزوم X و هر اسپرم دارای یک کروموزوم X یا Y است. ترکیب کروموزوم‌هایX و y جنسیت کودک را مشخص می‌کند. اگر اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند حاوی X باشد شما صاحب یک دختر می‌شوید و اگر با خودش کروموزم Y را حمل کند طبعا نوزاد شما پسر می شود.

چگونه در هفته دوم بارداری خود را در معرض سم زدایی قرار دهید ؟

برای راحتی عبور از این حالت، شما باید چندین قانون را دنبال کنید که به راحتی قابل اجرا هستند :

  • مواد غذایی مصرف شده باید سبک، نه چرب، اما در عین حال کالری و متعادل (گوشت آب پز، محصولات لبنی، محصولات دانه، سبزیجات، میوه).
  • غذا باید از دمای مطلوب باشد. توصیه می شود از مصرف غذاهای بیش از حد گرم، از جمله نوشیدنی های داغ جلوگیری کنید.
  • قبل از شب بارگیری نکنید آخرین وعده غذایی بعد از ۸-۹ بعد از ظهر مطلوب است.
  • خواب شما باید کامل و نه کمتر از هشت ساعت باشد.
  • مصرف آب باید در مقدار کافی مصرف شود
  • برنج لیمو، ، نارنج، چای زنجبیل، کیکهای شیرین بسیار مفید هستند تا با سموم سم زدایی کنند. آب کلم بروکلی نیز بسیار مفید است.

هفته دوم بارداری

خونریزی در هفته دوم بارداری

مقدار زیادی تخلیه خون در هفته دوم بارداری ممکن است نشانه ای از هیپرپلازی اندومتری باشد. یکی دیگر از دلایل احتمالی تخریب تخمدان فرایندهای التهابی، به غیر از تخلیه، ممکن است به دنبال درجه حرارت بالا، درد معده و فشار خون باشد.

برای جلوگیری از عواقب ناشی از آسیب دیدگی، هنگامی که علائم ذکر شده را کشف می کنید، برای دریافت کمک پزشکی مناسب، باید به یک درمانگاه مراجعه کنید.

درد و سایر علائم در هفته دوم بارداری

در طول تشکیل بارداری در مراحل اولیه دو هفته اول – ممکن است درد و ناراحتی، گرفتگی در شکم وجود داشته باشد. گاهی اوقات درد ممکن است واقعا حساس و ناخوشایند باشد. همچنین پزشکان معمولا شما را آرام می گویند که طبیعی است و درد بعد از گذشت دو هفته از بین می رود. آنها بسیار درست هستند، در چنین مواردی فرایند بیرونی در ارگانیسم رخ می دهد – ظهور یک زندگی جدید، به ویژه اگر اولین بار است.

در هفته دوم یک زن ممکن است حتی خود را در حال بارداری فکر نکند ، تنها احساس سنگین ناچیز در شکم ممکن است بر آن اشاره کند. در اغلب موارد، در طول هفته های اول، زن هیچ اظهارنظر ندارد که باردار است.

واضح ترین نشانه های این علائم در هفته های ۵ تا ۶ ظاهر می شود، زمانی که جنین به طور فعال رشد می کند و رشد بیشتر او آغاز می شود. به طور کلی، اکثر زنان باردار حتی نمی توانند فکر کنند که باردار هستند، به خصوص در چنین مراحل اولیه.

علائم و نشانه های سقط جنین در هفته دوم بارداری

برای درک اینکه سقط جنین در مرحله اولیه بارداری رخ داده است، لازم است به دقت به بدن خود گوش فرا دهید. بسیاری از زنان سقط جنین همراه با خونریزی سنگین قاعدگی با لخته خون هستند. گاهی اوقات در آنها می توانید قطعاتی از تخم مرغ خاکستری را مشاهده کنید.

خون پس از سقط جنین در ابتدا معمولا دارای رنگ قهوه ای است. با افزایش میزان خونریزی، رنگ قرمز روشن به نظر می رسد. خونریزی در حین سقط جنین می تواند متوسط و شدید باشد.

خون پس از سقط جنین می تواند یک تا دو هفته تخلیه شود. با خونریزی طولانی، لازم است که یک دکتر برای بارداری را ذخیره کنید.

اندازه گیری دمای پایه نیز به تعیین اینکه آیا سقط جنین رخ داده است کمک می کند. کاهش دمای پایه تا استانداردها، نشانه ای از سقط جنین در هفته دوم بارداری است.

قطع حاملگی می تواند همراه با سندرم درد باشد. درد ممکن است ظاهر شود یا ناپدید شود با سقط جنین درد اغلب شکم و پشت را پوشش می دهد. با این حال، تنها با احساسات دردناک شما نمی توانید دقیقا مشخص کنید که آیا یک سقط جنین وجود دارد. در واقع، در برخی موارد، رد جنس کاملا بدون درد است.

مصرف الکل در دوران بارداری

نوشیدن الکل در دوران بارداری نامطلوب است. در هفته دوم بارداری الکل ممکن است بر روند تشکیل یک جنین از تخمک اثر نگذارد. اما این میتواند محافظ پوست را نیز تحت تاثیر قرار دهد و از روند صحیح آن جلوگیری کند. با توجه به فراوانی مصرف نوشابه های الکلی، مردم معتقدند نوشیدن نوشیدنی های کم الکل می تواند بر زنان باردار تأثیر نگذارد.

با این حال، اگر در طول شکل گیری عواقب منفی قابل توجه نخواهد بود، ممکن است بعدا تأثیر نامطلوب بر روی کودک پیشین شکل بگیرد. اول و مهمتر از همه شما باید اولویت خود را حفظ کنید و فرزندتان را به همان شیوه نگه دارید. شما نباید الکل مصرف کنید تا آسیب نداشته باشید.


بیشتر بخوانید :

۱۸ روش طبیعی برای سقط جنین در مراحل اولیه بارداری

سقط جنین با زعفران: چه میزان زعفران باعث سقط جنین می شود؟

۶ تکنیک برای باردار شدن فوری و قطعیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (6 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits