علائم و نشانه های بارداری در هفته اول

۴,۷۰۰
۳
۰
چهارشنبه, ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۶:۴۵
هفته اول شما دوره باروری را طی می‌کنید. در این مرحله قرار است که تخمک از تخمدان آزاد شده و از طریق لوله‌هایی به نام فالوپ به سمت رحم شما حرکت کند. تخمک در درون لوله فالوپ توسط اسپرم بارور می‌شود.
علائم و نشانه های بارداری در هفته اول

بارداری در هفته اول

هفته اول بارداری بیشترین زمان آشفتگی برای همه زنانه، به خصوص خانمهایی که برای اولین بار مادر میشن. چون خیلی سخته که بفهمین باردارین. هیچ تغییر بزرگی در بدنتون به وجود نیومده که نشون بده شما باردارین.

اگرچه زمان قاعدگی شما گذشته اما ممکنه فکر کنین که به تاخیر افتاده. شما چندین بار سعی میکنین توی خونه تست بارداری انجام بدین و نتیجه شو بررسی کنین. هنگامی که شما باردار میشین، سفر به سوی مادری آغاز میشه.

شما وارد مرحله جدید و هیجان انگیزی از زندگی تان شده اید. حالا تمام وجودتان با قبل فرق می کند. دیگر آن آدم یک ماه پیش و یا یک هفته پیش نیستید. حالا همه چیز فرق کرده است باید وارد یک دوره شیرین 9 ماهه شوید و همه روزها و هفته هایش را به سلامت طی کنید.

دوره شیرینی که با همه سختی ها و استرسهایی که دارد می تواند بهترین خاطرات شما را رقم بزند. این دوره چهل تا چهل و یک هفته زمان می برد.

علائم هفته اول بارداری

با شروع هفته اول بارداری در دوران قاعدگی، بدن با تغییرات هورمونی روبرو شده و در نهایت تخمک گذاری انجام می‌شود، اولین علائم بارداری معمولا تا هفته چهارم بارداری اتفاق نمی‌افتد و اغلب خانم‌ها پس از هفته چهارم متوجه علائمی، چون درد سینه، حالت تهوع، احساس خستگی و نیاز اورژانسی به سرویس بهداشتی می‌شوند، اما به هر حال ترشحات لزج و چسبنده، افزایش دمای بدن و درد در ناحیه شکمی از علائم هفته اول بارداری هستند که ممکن است برخی از خانم‌ها تجربه کنند.

زمانی که اسپرم و تخمک باهم برخورد کرده و لقاح انجام می‌شود، در هفته اول بارداری که پس از لقاح اتفاق می‌افتد، سلول تخم تقسیم و جنین «بلاستوسیت» نامیده می‌شود و قسمت بیرونی بلاستوسیت، جفت محسوب می‌شود و قسمت داخلی بلاستوسیت به «رویان» تبدیل می‌شود که این تبدیل در هفته دوم بارداری اتفاق می‌افتد.

 • دیواره رحم شما تخریب می‌شود و خونریزی واژن خواهید داشت.
 • رحم شما برای آزاد کردن دیواره رحم منقبض می‌شود که نتیجه آن احساس درد در قسمت شکم و کمر شماست.
 • نوسان در هورمون‌ها باعث می‌شود تا پیش از پریود و نیز در دوره پریودتان احساس کنید شکمتان باد کرده است.
 • هورمون‌های مواج می‌تواند موجب بدخلقی و نوسانات احساسی در شما شود.
 • سردرد؛ بسیاری از خانم‌ها از میگرن در زمان قاعدگی عصبانی هستند که با تغییرات هورمون‌ها نیز مرتبط است.
 • در این دوره ممکن است با کاهش اشتیاق برای کارها مواجه شوید.
 • نیاز مکرر به ادرار نیز می‌تواند از جمله علائم بارداری هفته اول باشد.

تشخیص زمان تخمک‌گذاری در هفته اول بارداری

2 هفته زمان می‌برد تا تخمک‌گذاری در رحم از آخرین دوره قاعدگی انجام شود. این دوره مهم‌ترین زمان زندگی شماست. در هفته اول شما دوره باروری را طی می‌کنید. در این مرحله قرار است که تخمک از تخمدان آزاد شده و از طریق لوله‌هایی به نام فالوپ به سمت رحم حرکت کند.

تخمک در درون لوله فالوپ توسط اسپرم بارور می‌شود. بنابراین بعد از دوره قاعدگی و در زمان تخمک‌گذاری وقت دارید تا برای باردار شدن دست به کار شوید.

اسپرم می‌تواند به مدت 4 یا 5 روز زنده بماند، در حالی که تخمک بیش از 24 ساعت توانایی زنده ماندن ندارد. بنابراین چند روز پیش از زمان تخمک‌گذاری وقت مناسبی برای عملی کردن تصمیم است.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که زمان تخمک‌گذاری را چگونه حدس بزنیم؟

کافی است زمان دوره قاعدگی بعدی خود را از عدد 12 یا 16 کم کنید. عدد به‌دست آمده زمان تخمک‌گذاری را مشخص می‌کند.

رشد کودک در هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری تغییرات چشمگیری در رشد کودک اتفاق نمی‌افتد و فقط تخمک خارج می‌شود و به سمت لوله رحم حرکت می‌کند. در واقع همانگونه که اشاره شد، شما در این هفته هنوز باردار به حساب نمی‌آیید چرا که لقاح طی دو هفته پس از پایان پریود شما اتفاق می‌افتد.

اما همانگونه که گفته شد محاسبه این هفته به عنوان هفته اول بارداری یک استاندارد جهانی است و به پزشک شما کمک می‌کند تا روز اول عادت ماهانه آخرتان را محاسبه کند. این روز روزیست که چرخه ۹ ماهه یا ۴۰ هفتگی محاسبه شده و روز پیش‌بینی شده برای زایمانتان درنظر گرفته می‌شود.

زمانی که تخمک بارور می‌شود سلول‌ها بین ۷ تا ۱۰ روز شروع به تقسیم می‌کنند. در هفته اول کودک شما بلاستوسیست نامیده می‌شود. در هفته دوم شما می‌توانید بلاستوسیست را در دو قسمت خارجی یعنی جفت و بخش داخلی یعنی رویان در نظر بگیرید.

اگر بیش از یک تخمک آزاد و بارور شود، زیگوت چندگانه تشکیل می‌گردد. زیگوت ۴۶ کروموزوم و به تعداد مساوی از پدر و مادر دارد. این کروموزوم‌ها مواد ژنتیکی هستند که جنسیت، رنگ مو، صفات، رنگ پوست، قد، رنگ چشم و ... را مشخص می‌کند.

ترشح در هفته اول بارداری

تغییر ترشحات دهانه رحم یکی از نشانه‌های مهم زمان تخمک‌گذاری است. هرچه از روزهای قاعدگی فاصله بگیرید اندازه این ترشحات بیشتر می‌شود. این ترشحات نشان‌دهنده سطح هورمون استروژن در بدن است که افزایش آن، احتمال حاملگی را افزایش می‌دهد.

ترشحات شفاف، لیز و چسبنده افزایش احتمال بارداری را در پی دارد. این ترشحات در حالت طبیعی به‌عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند اما در زمان اوج توانایی باردار شدن این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کنند و به سمت رحم بروند.

سپس به طرف لوله‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) حرکت می‌کنند تا با تخمک برخورد کند.

افزایش دمای بدن در هفته اول بارداری

یکی از نشانه‌های مهم زمان تخمک گذاری افزایش دمای بدن است. در مقاطع زمانی مختلف بعد از قاعدگی می‌توانید با استفاده از دماسنج‌ دمای بدن خود را هر روز صبح بعد از خواب اندازه بگیرید. زمان تخمک‌گذاری دمای بدن حدود نیم درجه بیشتر می‌شود.

آزاد شدن تخمک باعث افزایش هورمون پروژسترون در بدن می‌شود. پس از تخمک‌گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن را افزایش بدهد.

از آنجا که تخمک فقط حداکثر ۲۴ ساعت می‌تواند زنده بماند، زمانی که دمای بدن بالا می‌رود، دیگر برای باردار شدن بسیار دیر شده است. پزشکان پیشنهاد می‌دهند دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقاً زیر نظر بگیرید و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص بدهید و زمان احتمالی تخمک‌گذاری را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید برنامه‌ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود رابطه زناشویی داشته باشید.

درد در ناحیه شکمی در هفته اول بارداری

۲۰ درصد از خانم‌ها می‌توانند زمان تخمک‌گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند. از نشانه‌های تخمک گذاری می‌توان به درد ملایم و تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی زیر شکم اشاره کرد. این حالت که «میتل اشمرز» نامیده می‌شود، ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

در طول هفته اول بارداری تفاوت زیادی در بدن مادر به وجود نمیاد. در حقیقت مادر تا 3-4 هفته دیگه از شرایط جدیدش مطلع نخواهد شد، مثل زمانی میمونه که قاعدگیش عقب افتاده.

اگرچه تغییرات عمده ای در ظاهر فیزیکی زن به وجود نمیاد اما ممکنه خانم باردار با مشکلات معده، یبوست و سایر اختلالات گوارشی روبرو بشه.

تهوع صبحگاهی اغلب باعث ناراحتی شما میشه. شما بیشتر از همیشه میل به حمام کردن دارین. با این حال نشانه های بارداری در هفته اول فرد به فرد متفاوته.

علائم دیگر بارداری در هفته اول تغییرات خلقی، حساسیت پستان ها، خستگی، بالا رفتن دمای بدن و تغییرات هورمونی است.

هفته اول بارداری

توصیه‌های غذایی بارداری در هفته اول

رژیم غذایی مادر در دوران بارداری بر سلامت جنین تاثیر می‌گذارد و با رشد کودک درون شکم مادر ارتباطبه دلیل اینکه اغلب خانم‌ها دچار حالت تهوع و بی اشتهایی می‌شوند متخصصان توصیه می‌کنند که مصرف آب و نوشیدنی‌های سالم را خانم‌هایی که قصد بارداری دارند در دستور کار قرار دهند

مصرف میوه و سبزی تازه و خوراکی‌های مثل برنج، نان، پاستا، سیب زمینی، گوشت بدون چربی، تخم مرغ، مرغ و سویا، شیر، ماست و پنیر در رژیم مادران باردار باید گنجانده شوند تا سلامت جنین تضمین شود.

مادران باردار روزانه به ۶۰۰ میکروگرم فولیک نیاز دارند تا خطر نقص لوله عصبی از بین برود و این ماده را می‌توان با مصرف سبزیجات برگ سبز، میوه‌های خشک و آجیل و جو تامین کردند.

تشخیص بارداری در هفته اول بارداری

اگر شما برای بارداری برنامه ریزی کردین، برای شما هفته اول پر از شادی خواهد بود. اگر هر صبح به دمای پایه بدن تون نظارت کنین، متوجه میشین که دما بعد از روز 16 فاز تخمک گذاری (فاز لوتئال) بالا باقی میمونه. این یکی از اولین نشانه های روانیه که ثابت میکنه باردار هستین. در طول این مدت، یه وقت ملاقات برای پزشک متخصص زنان بگیرین.

محاسبه تاریخ بارداری

سن بارداری از روز اول آخرین دوره قاعدگی (LMP) محاسبه میشه، نه از روزی که لقاح واقع میشه؛ زیرا، طبق قرارداد بین پزشکان و ماماها، دوره های قاعدگی از روز اول خونریزی قاعدگی شمارش می شوند. اصطلاح پزشکی آن LNMP است که به معنی آخرین دوره قاعدگی طبیعی است.

سن خود جنین در اصل حدود 2 هفته (با فرض طول مدت دوره پریودی 28 روزه) کمتر است اما طبق قرارداد پزشکان همون سن بارداری رو درنظر میگیرن. بازم تاکید میکنم مهمه که جزئیات آخرین چرخه قاعدگی رو برای محاسبه تاریخ زایمان تعیین کنید.

 • حتی در مورد حاملگی IVF (بارداری که توسط لقاح آزمایشگاهی صورت گرفته)، سن بارداری با اضافه کردن 14 روز به تاریخ بازسازی تخمک محاسبه میشه (یعنی سن بارداری 2 هفته بیشتر از سن جنینه).
 • اگر یک زن چرخه منظم قاعدگی داشته باشه، بارداری معمولا حدود 11 تا 21 روز پس از اولین روز از آخرین دوره عادت ماهیانه اتفاق میافته.
 • اگر دوره های قاعدگی نامنظم دارین یا اولین روز آخرین دوره قاعدگی خودتونو به یاد ندارین، تعیین سن حاملگی شما دشواره.
 • به عنوان مثال اگر تاریخ شروع آخرین قاعدگی شما 1 آذر باشه تاریخ شروع حاملگی(سن جنین) 15 آذره اما سن بارداری شما 1 هفته و 6 روز خواهد بود. و تاریخ زایمان شما 7 شهریور سال بعده.


نکات پایانی درباره بارداری هفته اول

اگر شما برنامه‌ای برای باردار شدن داشته‌اید، هفته اول را می‌توان هفته لذت و انتظار برای شما دانست. در صورتی که دمای پایه بدنتان را در زمان پریود بررسی کنید متوجه می‌شوید که دمای بدنتان در فاز لوتئال (دوره پس از تخمک گذاری) افزایش می‌یابد.

این عامل را می‌توان اولین نشانه روانشناختی دانست که نشان می‌دهد شما باردار هستید. در این زمان بهتر است که به متخصص زنان و زایمانتان مراجعه کنید و در عین حال عادات غذایی و فیزیکی خودتان را تغییر دهید.

اگر تا کنون دارویی مصرف می‌کرده‌اید و هنوز درباره آن با پزشکتان صحبت نکرده‌اید، زمان آن رسیده که این کار را انجام دهید و متوجه شوید که آیا ادامه استفاده از این داروها در زمان بارداری به صلاح شما خواهد بود یا خیر.

بیشتر بخوانید :

۶ تکنیک برای باردار شدن فوری و قطعی

۱۸ روش طبیعی برای سقط جنین در مراحل اولیه بارداری

علائم بارداری ؛ اولین چیزی که در بدن شما اتفاق می افتد

پسر دار شدن : علائم و نشانه های بارداری پسر چیست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 3.7 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم