مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
مدفوع هنگام زایمان/ چیکار کنیم موقع زایمان مدفوع نکنیم ؟
31
زمان مطالعه: 4 دقیقه
چیکار کنم هنگام زایمان مدفوع نکنم؟ این سوال خیلی از زنان بارداری است که می‌خواهند زایمان خود را طبیعی انجام دهند. اگر این سوال برای شما هم پیش آمده با دلگرم همراه باشید تا به پاسخ سوالتان برسید.

جلوگیری از مدفوع هنگام زایمان طبیعی

به دلیل فشار زیادی که هنگام زایمان طبیعی به روده و لگن مادر می‌آید ممکن است مادر هنگام زایمان عمالی مانند دفع مدفوع، نشت تصادفی ادرار در حال فشار دادن حین زایمان برای خروج نوزاد را به طور غیر ارادی انجام می دهند.

خیلی ها از شنیدن داستان هایی که در مورد شرایط فوق که زنان در طول انجام عمل زایمان طبیعی، با آن مواجه می شوند، ناراحت هستند.

رخ دادن این وضعیت مشترک در بین زنان به هنگام فرایند زایمان طبیعی کاملا قابل درک است، چون بسیاری از زنان باردار در هنگام زایمان طبیعی، اعمال شرم آوری مانند دفع مدفوع، نشت تصادفی ادرار در حال فشار دادن حین زایمان برای خروج نوزاد را به طور غیر ارادی انجام می دهند.

پس به خاطر داشته باشید که روی دادن این کارها کاملا خارج از کنترل هر مادری می باشد. به خصوص زمانی که اعمال فشار بر لگن مادر بیشتر باشد، امکان بروز این مشکل بیشتر خواهد بود. عواملی که باعث وارد آمدن فشار و خروج یا نشت ادرار در هنگام زایمان می شوند، غیر قابل انکار و کاملا طبیعی هستند.

این موضوعات، مشکلاتی هستند که هم در دوران بارداری و هم در حین روند زایمان طبیعی، برای مادر اتفاق می افتد.

چیکار کنم هنگام زایمان مدفوع نکنم؟

شما می‌توانید زمانی که آماده انجام عمل زایمان طبیعی می شود، توسط پاکسازی کامل روده خود قبل از ورود به اتاق زایمان، از رخ دادن این اتفاقات جلوگیری به عمل آورید، که "انما" می تواند برای دور ماندن مادر از چنین حالاتی در هنگام زایمان طبیعی مفید باشد.

مدفوع هنگام زایمان/ چیکار کنیم موقع زایمان مدفوع نکنیم ؟

حالت انما در طول فرایند زایمان طبیعی چیست؟

می توان گفت حالت انما، عمل سیال روده راست در زنان باردار به منظور خالی نمودن روده قبل از شروع فرایند زایمان طبیعی است.

انجام این عمل باعث می شود شانس مادر (با از بین رفتن مواد زائد) در هنگام هل دادن و اعمال فشار برای خروج نوزاد به هنگام زایمان طبیعی، برای دفع ادرار و یا مدفوع کمتر شود.

از آنجایی که ناحیه مقعد مادران به هنگام فرایند زایمان طبیعی، به راحتی تحت تاثیر قرار می گیرد و توسط نیروی وارده بر عضلات شکم تحریک می شود، به همین دلیل در مورد آنچه که قرار است رخ دهد نمی توان چیزی گفت.

پس به یاد داشته باشید که اگر روده مادر باردار، قبل از شروع روند زایمان طبیعی پاک نباشد، خارج کردن تمام مواد زائد موجود در آن الزامی است.

آیا انجام عمل انما قبل از زایمان طبیعی برای مادر اجباری است؟

پزشکان متخصص معتقدند تا زمانی که مادر باردار خود قادر به پاک نمودن روده ظرف 24 ساعت قبل از ورود به اتاق زایمان و شروع این فرایند باشد، هیچ مسئله ای هنگام وارد شدن فشار محکم بر روی کانال خروج نوزاد به هنگام تولد وجود نخواهد داشت.

بنابراین، اگر شما یکی ازکسانی هستید که انعطاف پذیری بیشتری برای تصمیم گیری دارید، بدانید که انتخاب روش انما کاملا اختیاری بوده و الزامی در انتخاب آن نیست.

اما لازم است بدانید که معمولا انجام حالت انما تحت شرایط زیر می گیرد:

  • اگر شما در حال زایمان طبیعی و یا قبل از آن قادر به پاک کردن روده های خود نباشید.
  • اگر در زمان انجام زایمان دچار یبوست شده باشد.
  • اگر شما در هنگام زایمان طبیعی قادر به انجام انقباضات قوی و یا دارای نیرویی برای القای روند زایمان طبیعی نباشید، انجام عمل انما الزلمی خواهد بود.
  • شما که به تاریخ زایمان نزدیک می شوید، نیاز بیشتری به تحرک و جنبش روده های خود برای رهایی از سوء هاضمه و روده خشن خواهید داشت.
  • اگر شما مادر باردار، از هم اکنون خود را برای عمل سزارین آماده کرده اید، دکتر معالجتان دیگر هیچ اصراری برای اعمال انما نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید

۱۴ فایده زایمان طبیعی که نمیدانستید

سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (31 رای)  
  • منبع
  • mamanam.com
  • khabarland.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است